Aggasztó gazdasági adatok Kínából
Aggasztóbb, hogy ennek jelentős része származik az időjárási viszonyok okán a friss zöldségek 20 százaléknál is magasabb inflációjából.
A termelői árak a vártnál is nagyobb mértékben csökkentek éves viszonyításban, a várt másfél százalék helyett 1,8 százalékkal. A gyenge fogyasztási adatok és a lassuló infláció egyaránt veszélyeztetik a kínai gazdaságot és egy potenciális deflációs időszakot hozhatnak el az ország számára.
Mi okozza a kínai gazdaság romlását?
Kína gazdasági lassulása 2024-ben több tényezőre vezethető vissza, amelyek együttesen rontották a gazdasági teljesítményt:
Gyenge belső kereslet: A háztartások fogyasztása a vártnál gyengébb maradt, mivel sok család továbbra is szűken mérte a kiadásokat a pandémia utóhatásai miatt. A lakossági fogyasztás lassan növekszik, ami súlyosan érinti a kiskereskedelmi forgalmat és az ipari termelést is. Az első félévben például a kiskereskedelmi forgalom 4,1%-kal nőtt, de ez elmaradt az előrejelzésektől.
Ingatlanpiaci problémák: A kínai ingatlanpiac továbbra is gyengélkedik, ami súlyos hatással van a gazdaságra. Az ingatlanberuházások 2024 első felében 10,2%-kal csökkentek. Ez különösen fontos, mert az ingatlanpiac a gazdasági növekedés egyik motorja volt az elmúlt évtizedekben
Alacsony infláció: Az infláció rendkívül alacsony szinten mozog, ami a gyenge belföldi kereslet és a túltermelés kombinációjának eredménye. 2024 első felében a fogyasztói árindex (CPI) mindössze 0,1%-kal nőtt, ami azt jelzi, hogy a gazdaság nem élénkül megfelelően.
Ipari lassulás: Az ipari termelés növekedése lelassult, és a második negyedévben mindössze 0,7%-os GDP-növekedést mutatott negyedéves alapon. Ez a gyenge kereslet és a bizonytalan gazdasági kilátások miatt következett be
Export növekedés és kereskedelmi kapcsolatok: Bár a külkereskedelem és különösen az export pozitív eredményeket mutatott (8,6%-os növekedés 2024 júniusában), ez nem tudta ellensúlyozni a belső kereslet gyengeségét. Az export növekedését elsősorban a technológiai szektor, az autóipar és az elektronikai eszközök támogatták.
Összességében, bár Kína GDP-je 2024 első felében 5%-kal nőtt, a gazdaság több szektorban továbbra is komoly kihívásokkal néz szembe, különösen a gyenge fogyasztói kereslet, az ingatlanpiac válsága és az ipari termelés lassulása miatt