Ágyi poloska irtás gázzal. Mítosz vagy valóság

Az irtószeres kezelések elterjedését megelőzően ágyi poloska irtást gázzal ( cián-hidrogén ) végezték 1920 és 1944 között. Ebben az időszakban évente nagyjából százezer lakásban végeztek ágyi poloska irtást gázzal. A II. világháború után vett igazán lendületet a kártevőirtásban a gázosítás. 1960 után a mérges gázok felhasználása visszaszorult az egészségügyi kártevők elleni védekezésben, ma már a gázosítószereket kizárólag raktári kártevők ellen alkalmazzák. Ennek ellenére a köztudatban mém mindig él a gázzal történő poloskairtás. Miért van ez így?

Ágyi poloska irtás gázzal. Mítosz vagy valóság

A gázzal történő ágyi poloska irtás egy félreértésen alapszik

Az irtószeres kezelések elterjedését megelőzően ágyi poloska irtást gázzal ( cián-hidrogén ) végezték 1920 és 1944 között. Ebben az időszakban évente nagyjából százezer lakásban végeztek ágyi poloska irtást gázzal. A II. világháború után vett igazán lendületet a kártevőirtásban a gázosítás. 1960 után a mérges gázok felhasználása visszaszorult az egészségügyi kártevők elleni védekezésben, ma már a gázosítószereket kizárólag raktári kártevők ellen alkalmazzák.

Mivel a gázosítás 25-30 halálesethez vezetett évente, a biztonsági óvintézkedések figyelmen kívül hagyása miatt, ezért az 1926-os KM rendelet alapján cián-hidrogén alkalmazását okleveles vegyészmérnöki szakképesítéssel rendelkező személy közvetlen felügyeletéhez kötötte. Ezt követően 1959-től mérges gázzal egészségügyi kártevőirtást kizárólag egészségügyi gázmester végezhetett. Napjainkban tehát az úgynevezett légtérkezelés alkalmazása váltotta fel a gázok használatát. Ágyi poloska irtás esetében mint kiegészítő eljárás rendkívül hatékony tud lenni a légtérkezelés, természetesen a szakemberek döntik el, hogy adott esetben melyik technológiát alkalmazzák.

Minden olyan kijelentés miszerint "A szomszédomnál, ismerősönél is gázosítottak a poloskák ellen" abból adódik, hogy a különböző légtérkezelő módszereket tévesztik össze a gázosítással.

Modern légtértelítés ágyi poloska ellen

Az ágyi poloska irtása alapvetően permetezéssel történik ( kivéve a vegyszermentes ágyi poloska irtást ), kiegészítő eljárásként alkalmaznak a szakemberek kégtértelítést. Erre több módszer is létezik, és ennél is több készítmény alkalmas az ilyen módokon történő kijuttatásra. Néhány példa:

- hidegköd-képzés

- ULV légtérkezelés

- melegköd-képzés

- szárazköd-képzés 

- füstképzés

- füst befújás

ágyi poloska írtása

Amikor a szakemberek a fenti módszerek egyikével dolgoznak, sokakban alakul tévesen olyan benyomás miszerint gázzal történő ágyi poloska irtást látnak. Így terjed szájhagyomány útján a gázosítás, és ezért kérik sokan ezt a szolgáltatást a mai napig is.

Koncentráljunk a lényegre

Természetesen mindenkinek az a legfontosabb, hogy megszabaduljon a nemkívánatos vérszívóktól. Egyetlen lényeges döntést kell csupán meghozni. Irtószeres, vagy irtószer mentes kezelést szeretne? Minden mást célszerű a szakemberre bízni. Sajnos a rejtett életmódot folytató vérszívók nem tartoznak a "megoldom házilag" kategóriába. Az ágyi poloska irtás házilag, sokkal nagyobb megterhelést jelent fizikailag, anyagilag és lelkileg egyaránt, mint egy szakszerűen kivitelezett irtás. Hetekig tartó folyamatos irtogatás, mosás, pakolás és keresgélés. Amit a sikertelenség után fellépő kétségbeesés követ.

Nagyon fontos tehát, hogy minden esetben a teljes mentességet tűzzük ki célként. Semmi esetre se gyérítse vagy kergesse a rovarokat más helyiségekbe. Rengeteg ilyen haszontalan tanács kering az interneten mint "tuti módszer", amik kizárólag csak erre alkalmasak.

Ágyi poloska ellen nem a megoldást kell keresni, hanem a megfelelő szakvállalatot. Ameddig a rovarok az ágyban vannak viszonylag könnyen, gyorsan és olcsón kiirthatóak szakszerű segítséggel, Viszont, ha házilagos módszerekkel szétkergetik őket, akkor már sokkal nehezebb lesz megszabadulni az ágyi poloskától. 

Licitpárbajokkal zárult a BÁV ART háromnapos aukciója

Licitpárbajokkal zárult a BÁV ART háromnapos aukciója, amelyen 800 tételből álló kollekció került kalapács alá a MOM Kulturális Központban - közölte a BÁV ART pénteken az MTI-vel.
2025. 12. 07. 11:00
Megosztás:

Magyar fejlesztésű applikáció segít összekötni a segíteni vágyókat a jó ügyekkel

Az önkéntesek nemzetközi napján, december 5-én startol a BuzzGo, egy ingyenes, hazai fejlesztésű alkalmazás, amely megkönnyíti az önkéntes munkák megtalálását és szervezését. Az app célja, hogy a jó szándék találkozzon a valódi szükséglettel. A Családokért Alapítványnak köszönhetően létrejött felület összeköti a segíteni vágyókat az önkéntes munkát hirdető szervezetekkel, intézményekkel, támogatva ezzel a közösségi összefogást.
2025. 12. 07. 10:00
Megosztás:

Feloldotta a kriptozárat a REVOLUT – újra pénzhez juthatnak a magyar felhasználók!

Meglepetésszerű enyhítéssel rukkolt elő a Revolut: ismét eladhatóvá váltak a bent ragadt kriptók mind a Revolut, mind a Revolut X felületén – noha új tokent továbbra sem lehet vásárolni, a szolgáltató fenntartja a korlátozásokat - számolt be a revb.hu portál.
2025. 12. 07. 08:30
Megosztás:

Hétfőtől megvásárolhatóak a 2026-os éves autópálya-matricák

Hétfőtől elérhetőek lesznek a 2026-ra érvényes éves autópálya-matricák. 2025. december 8-tól a jövő évi éves országos és vármegyei e-matricák mellett az új terméknek számító éves M1 regionális úthasználati jogosultság is megvásárolható lesz a NÚSZ Zrt.-nél és a legtöbb viszonteladó partnerénél, online és offline módon is. Fontos tudni, hogy az elővásárlás keretében idén decemberben megvett e-matricák érvényessége 2026. január 1-én kezdődik.
2025. 12. 07. 08:00
Megosztás:

Átadták az idei Prima Primissima Díjakat

Idén is tíz kategóriában vehették át a Prima és Prima Primissima Díjakat a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában megtartott pénteki gálaesten.
2025. 12. 07. 07:00
Megosztás:

MetaMask belép az előrejelző piacokra a Polymarket-integrációval

A MetaMask, a világ legnépszerűbb Ethereum-tárcája új területre lép: közvetlenül a predikciós piacokba integrálódik a Polymarket révén. A friss együttműködés lehetővé teszi, hogy a felhasználók valós események kimenetelére fogadjanak közvetlenül a tárcájukból.
2025. 12. 07. 06:00
Megosztás:

Orosz külügyminisztérium: az Európai Unió 1600 milliárd eurót veszített eddig a szankciókon

Az európai országok gazdasága 2022-től és 2025-tel bezárólag 1600 milliárd eurót veszített az Oroszország ellen bevezetett szankciók miatt - közölte az orosz külügyminisztérium szombaton.
2025. 12. 07. 05:00
Megosztás:

Solana: tartós veszteségek felé tart az árfolyam, vagy közeleg a fordulat?

A Solana árfolyama kritikus szakaszba ért: az elmúlt napok gyengülése továbbra is megerősíti azt a lefelé tartó csatornát, amely már egy hete meghatározza a mozgását. A piaci bizonytalanság látványosan nő, és a következő irányt most elsősorban a befektetői viselkedés fogja eldönteni.
2025. 12. 07. 04:00
Megosztás:

ÉKM: új szabályozás a vidéki települések teherforgalommal szembeni védelméért

A teherfuvarozást érintő úthasználati díjakról szóló átfogó intézkedéscsomag célja mindenekelőtt a teherforgalom visszaterelése a gyorsforgalmi úthálózatra, és a balesetek számának csökkentése, hogy ezáltal biztonságosabbá váljon a fő- és mellékutakon való közlekedés, és csökkenjen a településeket érő környezeti és zajterhelés - közölte az Építési és Közlekedési Minisztérium sajtóirodája szombaton az MTI-vel.
2025. 12. 07. 03:00
Megosztás:

Miért kezdik felfedezni a kriptót a nyugdíjasok?

A nyugdíj előtt álló vagy már nyugdíjas korosztály hosszú évekig messziről kerülte a kriptovalutákat, ám ez a trend lassan, de látványosan változik. A nagy intézményi szereplők belépése, a kriptós pénzügyi szolgáltatások fejlődése és az egyszerűbb hozzáférés miatt ma már sokan gondolkodnak azon, hogy portfóliójuk egy kis szeletét digitális eszközökbe fektessék. De vajon miért most, és milyen kockázatokkal jár mindez?
2025. 12. 07. 02:00
Megosztás:

A Maros-partra vezető új kerékpárút épül Makón

Uniós támogatással a Maros-partra vezető, 5,4 kilométer hosszú új kerékpárút épül Makón - tájékoztatta az önkormányzat az MTI-t.
2025. 12. 07. 01:00
Megosztás:

Átadták az Év kiváló magyar méze verseny díjait

A XVI. Gyulai Méz- és Mézeskalács Fesztiválon szombaton hirdették ki a fajtamézek versenyének eredményét és az idei év legjobb magyar mézét.
2025. 12. 07. 00:05
Megosztás:

A Bitcoin 92 000 dolláron áll – akár duplázódhat is 2026-ra, de a Digitap ($TAP) lehet az a kripto, amely ebben a ciklusban berobban

A Bitcoin ismét 92 000 dollár fölé emelkedett, és az iparág meghatározó szereplői máris találgatják, merre tarthat a következő időszakban.
2025. 12. 06. 23:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél az ötös lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 49. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2025. 12. 06. 22:00
Megosztás:

A Bitcoin visszatér 93 000 dollár fölé, miközben az altcoinok is magukhoz térnek: a Digitap ($TAP) válik a 2026-os év legígéretesebb kriptós előértékesítésévé

A Bitcoin időről időre emlékezteti a befektetőket arra, milyen gyorsan képes mozdulni bármelyik irányba. Októberben 126 000 dollárig emelkedett, novemberben 80 000 dollár alá esett vissza, most pedig decemberre újra 93 000 dollár fölé kapaszkodott. A ciklus végi volatilitás jelen van, az ETF-beáramlások újra felerősödtek, a Vanguard végre csatlakozott a piacra, és a vezető kriptoeszközök is széles körben kezdenek visszapattanni.
2025. 12. 06. 21:00
Megosztás:

A Fitch Ratings továbbra is befektetésre ajánlja Magyarországot

A Fitch Ratings ismét megerősítette Magyarország államadósság-besorolását és továbbra is befektetésre ajánlja hazánkat – negatív kilátások mellett. 2025-ben világszerte leminősítési hullám volt látható, amely számos európai és régiós országot érintett, ezért is komoly eredmény, hogy az elmúlt időszakban elkerültük a leminősítést, így mind a három nagy hitelminősítő – a Fitch Ratings, a Standard and Poors és a Moody’s – változatlanul befektetésre ajánlja hazánkat.
2025. 12. 06. 20:00
Megosztás:

Az EB 120 millió eurós büntetést szabott ki az X-re

Az Európai Bizottság 120 millió eurós bírságot szabott ki az X (korábban Twitter) közösségimédia-platformra a digitális szolgáltatásokról szóló rendelet (DSA) átláthatósági előírásainak megsértése miatt - közölte pénteken a brüsszeli testület.
2025. 12. 06. 19:00
Megosztás:

Brit miniszterelnök-helyettes: súlyos gazdasági károkat okozott a kilépés az EU-ból

A brit miniszterelnök-helyettes szerint súlyos gazdasági károkat okozott Nagy-Britannia kilépése az Európai Unióból (Brexit).
2025. 12. 06. 18:00
Megosztás:

Teljes irányváltást követelnek az Európai Bizottságtól a V4-es agrárkamarák

Teljes irányváltást követel az Európai Bizottságtól a cseh, a lengyel, a magyar és a szlovák agrárkamara, az erről szóló közös nyilatkozatot pénteki tanácskozásukon fogadták el - közölte az MTI-vel a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).
2025. 12. 06. 17:00
Megosztás:

Munkáshitel – a fiatalok köszönik, nem kérnek belőle!

A 2025 januári indulásakor nagy várakozás övezte a kamatmentes Munkáshitelt, ám hamar kiderült: a kezdeti lelkesedés után a kereslet meredeken zuhant, a bankok pedig mostanra kiszálltak a fiatalokért folyó versenyből, már sehol nem érhető el jóváírás a Munkáshitel igénylések mellé. Miért lett a sejtett sikertörténetből rövid időn belül csendélet? Miért ütközik a fiatalok igénye és a kormányzati/banki logika?
2025. 12. 06. 16:00
Megosztás: