Anyagi biztonság nyugdíjas években? Igen, van rá megoldás!

Hiába vagyunk egyre inkább tisztában az öngondoskodás fontosságával, és hogy mindenkinek saját magának is kellene nyugdíjmegtakarításról gondoskodnia, ezt még ma is meglehetősen kevesen teszik meg. A SIGNAL IDUNA Biztosító online kutatásából kiderül, hogy a válaszadók 83 százaléka még mindig nem rendelkezik nyugdíj célú megtakarítással, amely lehetőséget nyújtana korábbi életszínvonaluk fenntartására nyugdíjas éveikben. Sajnos a nyugdíjhoz közel állók sincsenek jobb helyzetben.

Anyagi biztonság nyugdíjas években? Igen, van rá megoldás!

A megkérdezettek túlnyomó többsége úgy véli, hogy 1 - 5 millió Ft közötti megtakarítási összegre lenne szüksége a nyugdíjas éveire, de a válaszadók kétharmadának még sincs megtakarítása, illetve 28%-a rendelkezik 50 - 100 ezer Ft közötti megtakarítással.  
 
A SIGNAL IDUNA Biztosító 2019-es felméréséhez hasonlóan, az online kutatás válaszadói közül első helyen az anyagi biztonság megteremtését jelölték meg megtakarítási célként, amelyet az élménygyűjtés mellett az idős szülőkről való gondoskodás, családalapítás és lakásvásárlás követ.

Pár évvel a nyugdíj előtt

A felmérésben résztvevő 55 év felettiek között még nagyobb arányban vannak azok, akik egyáltalán nem rendelkeznek megtakarítással (70%), minden negyedik válaszadó pedig 50-100 ezer forintot tud félretenni havonta. A megtakarítási célok közül 85% az anyagi biztonság megteremtését emelte ki, mégis kevesebb, mint 15%-uk rendelkezik valamilyen nyugdíj célú megtakarítással, amely lehetőséget nyújtana megszokott életszínvonala fenntartására nyugdíjas éveikben.


A kevesebb, mint tíz évvel a nyugdíj előtt állók 73%-a szerint 1-5 millió forintnyi félretett pénz elegendő lenne arra, hogy meglévő életszínvonalát fenn tudja majd tartani, 16%-uk azonban 6-10 millió forintot tart szükségesnek ehhez.

Nyugdíj célú megtakarítások adójóváírása

Magyarországon különösen a kisvállalkozó és a KATA-s adózói réteg számára létkérdés, hogy előrelátók legyenek a nyugdíjcélú öngondoskodás tekintetében, enélkül ugyanis jelentős életszínvonal csökkenést tapasztalhatnak majd nyugdíjba vonuláskor.

Az állam felismerve az öngondoskodás jelentőségét, a nyugdíjcélú megtakarításokat 20%-os szja-visszatérítéssel támogatja. A KATA-s vállalkozók ugyan nem fizetnek szja-t, azonban így sincsenek kizárva az adókedvezményből. Számukra nyújthat megoldást a nyugdíjbiztosítás, azáltal, hogy a szerződő és a biztosított személye eltérhet, így az szja-t a szerződőnek kell megfizetnie, az adójóváírást viszont a biztosított kapja.

2020-ban a nyugdíjbiztosítással rendelkezők 15%-a nem vette igénybe a neki jogosan járó adójóváírást. Fontos kiemelni, hogy ez nem automatikusan jár, minden évben jeleznünk kell az adóbevallásunk megfelelő részében, hogy az éves megtakarításunk 20%-át vissza szeretnénk igényelni személyi jövedelemadónkból. Február közepéig mindenki megkapja a nyugdíjbiztosítási befizetései után a biztosítói igazolásokat, ami alapján ellenőrizhető az szja-bevallási tervezet és az adó-visszatérítés összege.

A nyugdíjbiztosítás állami támogatása egy remek kezdeményezés, amivel lehet és érdemes is élni mindenkinek, aki a jövőjéről szeretne gondoskodni.

A Digitap ($TAP) 4 millió dolláros áttörése: a legjobb kriptó befektetés az XRP (2 USD) és a Solana (140 USD) mellett

2026 januárja egy minden kereskedőt foglalkoztató kérdéssel indult: hol lehet még valódi hozamot elérni? Az XRP brutális korrekció után 2 dollár körül oldalaz. A Solana 140 dollár közelében jár – technikailag erős, de az árfolyam már beárazta a sikert. Mindkettő mögött komoly rali áll. Mindkettő szűk sávban mozog. A „smart money” most máshová áramlik.
2026. 01. 18. 22:00
Megosztás:

Figyelmeztető jeleket küldenek a stabilcoin-mozgások: lassul a kriptópiaci aktivitás

A kriptopiac egyik legmegbízhatóbb valós idejű indikátora, a stabilcoinok on-chain forgalma egyre óvatosabb piaci hangulatról árulkodik. Miközben a Bitcoin és az altcoinok körüli érdeklődés csökken, a láncon zajló stabilcoin-tranzakciók is lassulnak, ami mérséklődő likviditásra és csökkenő kockázatvállalási hajlandóságra utal.
2026. 01. 18. 21:00
Megosztás:

Digitap ($TAP) 4 millió dolláros tőkebevonása túlszárnyalja a 140 dolláros Solanát: A $TAP a legjobb kriptovaluta befektetés 2026-ban?

A kriptopiac 2026-ban papíron egészségesnek tűnik, de a gyakorlatban frusztráló lehet. A hálózatok stabilak, a tranzakciós sebesség gyors, és az intézményi érdeklődés sem lankadt. Mégis, sok olyan befektető számára, aki nagy infrastruktúratokeneket tart, a kriptó egykor ikonikus, robbanásszerű árfolyam-emelkedése eltűnt a piac éléről, helyét pedig lassú, oldalazó ármozgás vette át.
2026. 01. 18. 20:00
Megosztás:

Solana jövője az állandó megújuláson múlik – figyelmeztet a társalapító

A Solana blokklánc egyik legismertebb alakja, Anatoly Yakovenko szerint a platform túlélése nem kevesebben múlik, mint a folyamatos technológiai fejlődésen. Míg az Ethereum a protokoll „megdermedését” tűzi ki célul, Solana inkább a megállíthatatlan innovációban látja a jövőt. Vajon melyik stratégia vezet hosszú távon sikerhez?
2026. 01. 18. 19:00
Megosztás:

Több szakképesítés, magasabb kereseti lehetőség?

A pénzügyi biztonság egyre több munkavállaló számára válik kiemelt szemponttá, különösen olyan időszakokban, amikor a megélhetési költségek emelkednek, a munkaerőpiac pedig folyamatosan változik. A tapasztalatok azt mutatják, hogy azok, akik befektetnek a saját tudásuk fejlesztésébe, hosszabb távon stabilabb jövedelmi helyzetet érhetnek el.
2026. 01. 18. 18:00
Megosztás:

Mire valók a HDMI kábelek, és miért fontosak a zenészek számára?

A HDMI kábelek ma már alapvető kelléknek számítanak ott, ahol digitális eszközöket használnak, sokan mégis csak annyit tudnak róluk, hogy “összekötik a képet a hanggal”.
2026. 01. 18. 17:00
Megosztás:

Ritka fémek és szuperötvözetek csodái

Amikor a mai ipar anyagigényeire gondolunk, gyakran találkozunk az acél vagy alumíniumötvözetek alkalmazásával. Azonban vannak olyan egzotikus anyagok is, amelyek különleges feladatok megoldására lettek kifejlesztve. Mi teszi őket olyan egyedivé és nehezen hozzáférhetővé? Az ár, a ritkaságuk, vagy más tényezők is szerepet játszanak?
2026. 01. 18. 16:00
Megosztás:

Praktikus aláöltözetek a hidegben történő munkavégzéshez

A hideg időjárás komolyan próbára teheti azokat, akik a szabadban dolgoznak. Az aláöltözet kiemelkedő fontossággal bír abban, hogy a testi meleget megőrizzük, miközben a kényelem és a mozgásszabadság sem csorbul.
2026. 01. 18. 15:00
Megosztás:

Innovatív megoldások otthoni fűtéshez

A modern otthonok fűtéstechnikai megoldásai általában két fő elvet követnek: a hatékony működést és az energiahatékonyságot. Számos készülék közül választhatunk, de a kerámiabetétes és kvarc hősugárzók kiemelkednek a versenytársaik közül. Milyen előnyöket kínálnak ezek, és hogyan szolgálják a lakások melegítését költséghatékonyan?
2026. 01. 18. 14:00
Megosztás:

Az automatizált rendszerek lehetőségei a nyelviskolák számára

A nyelvoktatás kihívásait már jól ismerjük: az adminisztráció, az órák megszervezése és a tanulók menedzselése sokszor embert próbáló feladat.
2026. 01. 18. 13:00
Megosztás:

Több mint 2900 milliárd forint jutott el a gazdákhoz az új agrártámogatási ciklusban

A magyar agrárium tavaly is bizonyította a kitartását: a gazdálkodók minden nehézség ellenére folyamatosan helytálltak, és ehhez a kiszámítható, jól tervezett agrártámogatási háttér is hozzájárult. Ennek eredményeként a 2023-tól induló új agártámogatási ciklusban a beruházási típusú támogatásokra rendelkezésre álló 3150 milliárd forintos keretösszegből már csaknem 2900 milliárd forintnyi támogatást ítéltünk meg, 102 ezer támogatói okirattal - jelentette be Nagy István agrárminiszter vasárnap közösségi oldalán.
2026. 01. 18. 12:00
Megosztás:

Az eddigi leggyengébb évét hozta a babaváró hitel

Ugyan 2025-ben sorban dőltek a rekordok a lakossági hitelek piacán, a babaváró hitel szempontjából igen gyengére sikerült a tavalyi év: az első tizenegy hónap mindössze bő 210 milliárd forintnyi új szerződést hozott, ami 8,5 százalékos visszaesést tükröz az egy évvel korábbi volumenhez képest – hívja fel a figyelmet Barát Mihály, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakújságírója. Ezzel együtt a támogatott hitel még mindig 13 százalékát adja az összes fogyasztásihitel-szerződésnek, és a teljes lakossági hitelportfólión belül is 18 százalék körüli a részesedése.
2026. 01. 18. 11:00
Megosztás:

Megkezdte a termelést a szerbiai kőolaj-finomító

Közel két hónapos szünetet követően vasárnap újrakezdte a termelést a pancsovai kőolaj-finomító, a benzinkutakra január 27-én kezdődhet meg a szállítás - közölte Dubravka Djedovic Handanovic szerb energiaügyi miniszter vasárnap Instagram-oldalán.
2026. 01. 18. 10:00
Megosztás:

Növekvő forgalomban emelkedett a BUX a héten

Növekvő forgalom mellett emelkedett a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe a héten, pénteken a BUX 122 311,20 ponton, történelmi csúcson zárt, 4,98 százalékkal magasabban, mint egy héttel korábban.
2026. 01. 18. 09:00
Megosztás:

Brit miniszterelnök: Helytelen, hogy Washington NATO-szövetségeseket fenyeget vámokkal

Keir Starmer brit miniszterelnök szerint teljességgel helytelen, hogy Washington büntetővámokkal fenyegeti a Grönland hovatartozásával kapcsolatos amerikai-dán viszály ügyében Dánia mellett felsorakozó NATO-szövetségeseket.
2026. 01. 18. 07:00
Megosztás:

Vulcan Shield Global: megkezdődött a toborzás Békéscsabára, csak magyar jelöltekkel beszéltek

Megkezdte a toborzást a szingapúri Vulcan Shield Global (VSG) új békéscsabai székhelyére, eddig csak magyar jelöltekkel beszélgettek - közölte a vállalat az MTI-vel pénteken.
2026. 01. 18. 05:00
Megosztás:

A lakásárak sprintelnek, a bérek kocognak: egyre nagyobb a szakadék

Az Eurostat friss adatai szerint 2015 óta az Európai Unión belül Magyarországon nőttek a legnagyobb mértékben a lakásárak. Bár ebben az időszakban a hazai átlagkeresetek is jelentősen emelkedtek, a bérnövekedés nem tudta tartani a lakásárak diktálta ütemet. Míg 2013 körül egyhavi nettó átlagbérből akár több mint 1 négyzetméter használt lakás is megvásárolható volt, addig 2025-ben ez jellemzően 0,7–0,9 négyzetméterre, új lakásoknál pedig 0,33–0,39-re csökkent a korábbi 0,50-ről. Egy 70 négyzetméteres használt lakás megvásárlásához 2013-ban még 5,6 évnyi, 2025-ben viszont már 6,4–8 évnyi nettó átlagkeresetre volt szükség, új lakásnál pedig akár 15–18 évre. Összességében a 2008-as válság után átmenetileg javult a megfizethetőség, de a 2010-es évek második felétől a lakhatás megfizethetősége ismét romlani kezdett – írja közleményében a Bank360.
2026. 01. 18. 04:00
Megosztás:

Megerősítette Dánia lehetséges legjobb osztályzatát a Moodys

Megerősítette Dánia lehetséges legjobb, "Aaa" szintű besorolásait a Moody's Ratings. A nemzetközi hitelminősítő a péntek éjjel Londonban bejelentett döntés indoklásában kiemelte, hogy az Egyesült Államokkal Grönland ügyében kialakult viszály diplomáciai megoldását valószínűsíti, és nem számol Dánia nemzetbiztonsági kockázatainak jelentős növekedésével.
2026. 01. 18. 03:00
Megosztás:

Jön a kötelező jogosítványcsere Magyarországon!

Az Európai Unió döntése értelmében 2033-ig valamennyi tagállamban kötelezően át kell térni az új típusú vezetői engedélyekre. De pontosan kiket érint a csere, és milyen határidőkkel kell számolni?
2026. 01. 18. 02:00
Megosztás:

Bejött amitől sokan féltek: itt a készpénzfizetési limit

Jelentős mérföldkőhöz érkezett az Európai Unió a pénzmosás visszaszorításában: elfogadták a 10 000 eurós készpénzfizetési felső határt, azt követően, hogy már tavaly decemberben létrehozták az uniós pénzügyi rendszer tisztaságát felügyelő központi hatóságot, az AMLA-t.
2026. 01. 18. 01:00
Megosztás: