ÁSZ: A bűvös szó: integritás
"Aki ismeri az erényt, nem ér fel azzal, aki szereti is azt." A két és félezer éve élt kínai filozófus mondása ma is igaz. Elkötelezett polgármesterek, jegyzők, intézményvezetők kellenek ahhoz, hogy a szervezetben létrehozzák és működtessék az integritás kontrollrendszerét, és megértessék értékeinek fontosságát. A jogszabályi előírásokon alapuló kontrollokon túl belső szabályzatok, magatartási kódexek, akár munkakörökre lebontott etikai követelmények összességéből hozható létre az adott önkormányzat integritás kontrollrendszere.
Az Állami Számvevőszék immár több, mint egy évtizede dolgozik azon, hogy az önkormányzati vezetők és a testületek is támogatást kapjanak a kontrollok kiépítéséhez. Azonosításra kerültek azok az alapvető szabályzatok, és egyéb dokumentumok, amelyek kulcsszerepet töltenek be az átláthatóságban, a korrupció elleni védelemben. Újabb mérföldkövet jelentett, amikor az ÁSZ 2020-ban mintegy 5000 szervezet integritási helyzetének ellenőrzését kezdte meg, és már az ellenőrzés folyamán tanácsadást nyújtott a közpénzügyi helyzet javítása mellett elkötelezett szervezetek részére. Ennek során felhívta a figyelmet a kockázatokra, és tanácsot adott a fejlődési lehetőségek kihasználására, amelyet természetesen a központi alrendszerben érintett szervezetekre, intézményekre és egyéb szervezettípusokra is alkalmas értékelések követnek.
A jelen elemzés pedig – az integritás erősítése és a csalásmentesség fenntarthatósága céljából – további támogatásként feltérképezi az ÁSZ által fontosként értékelt helyénvaló kontrollok megteremtése érdekében a jogszabályi környezetet, és feltárja azok önkormányzatok általi kiépítésének lehetőségeit. Továbbá áttekinti a képviselő-testület, illetve önkormányzati költségvetési szervek, gazdasági társaságok vezetői szabályozási, intézkedési lehetőségeit, rávilágít a lehetséges jogkövetkezmények körére, illetve a szabályozás korlátaira is.