Át kell értékelni a termelési és értékesítési folyamatokat

Jövőre is velünk lesznek az orosz-ukrán háború hatásai, ami miatt alkalmazkodásra, a termelési és értékesítési folyamatok átértékelésére, minőségi előrelépésre van szükség, ezekben kíván segítséget nyújtani az agrárkormányzat - mondta az agrárminiszter szerdán Siófokon.

Át kell értékelni a termelési és értékesítési folyamatokat

Nagy István a Portfolio Agrárszektor Konferencián beszélt arról is, hogy elkészült az agrár- és vidékfejlesztési támogatásokról szóló jövő évi pályázati menetrend, amelynek kifejezett célja a tervezhetőség és a kiszámíthatóság elősegítése lesz. Az első pályázatok meghirdetése 2024. elejétől várható erdőgazdálkodás témakörben, majd fokozatosan nyílnak meg az újabb pályázatok 64 jogcímen. 2026-tól újra meghirdetik valamennyi pályázatot a korábbi formában - hangsúlyozta. Tehát két ütemben pályázhat mindenki ebben a ciklusban, ez egyebek közt az önerők optimalizálására is lehetőséget nyújt - magyarázta.

Az idei menetrendről kifejtette, hogy tavasszal várható a mezőgazdasági és élelmiszeripari beruházásokat érintő első pályázati csomag, ami érinti a takarmányipar, a kertészet és az állattartás beruházásait is. Tavasszal tervezik elindítani a földhasználati-váltást segítő támogatásokat, amelyekhez később többéves fenntartási támogatás igénylése is lehetővé válik - tette hozzá. Nyárra készülhet el a generációváltást segítő felhívás, majd ősszel várhatók a vidékfejlesztési pályázatok, valamint egy újabb pályázati csomag meghirdetése, amely a precíziós gazdálkodást vagy éppen a terménytisztítás-szárítás technológiai megújulását segítik - mondta.

A miniszter az elmúlt évek legfontosabb szakmai folyamatának nevezte, hogy 2021-ben elindult az ország legnagyobb mezőgazdasági és élelmiszeripari fejlesztési programja. A megháromszorozódott vidékfejlesztési forrásokra ez év végén zárultak le a pályázati felhívások, amelynek keretein belül idén 340 milliárd forintot fizettek ki beruházásokra - emelte ki. Soha ekkora forráskihelyezés nem történt vidékfejlesztési célokra, mint 2021-2023 között, amiben az idei év abszolút rekordnak minősül - mutatott rá.

Hozzátette, hogy hatékonyságnövelésre, valamint hozzáadott érték teremtésre nyújtottak vidékfejlesztési támogatásokat, tavaly összesen 404 milliárd, idén 610 milliárd forintot fizettek ki. Az idei év eredményei között említette, hogy zökkenőmentesen indult be az új agrártámogatási rendszer.

Emlékeztetett arra, hogy a 2022-es évet sújtó, soha nem látott mértékű aszály után idén elegendő csapadék hullott, ami rendkívül fontos a jövő évi termés szempontjából is. Ebben az évben Ukrajna Európába irányuló exportja okozott nehéz gabonapiaci helyzetet, ezért tartja fenn a magyar kormány az importkorlátozást, és tovább küzd egy uniós szintű belső piaci védelemért - mondta. "Hiába védjük mi a hazai piacot, ha mi is az unió piacán szeretnénk értékesíteni a mezőgazdasági termékeinket" - jegyezte meg.

Nagy István a jövőről szólva kitért arra is, hogy hagyományos növénytermesztésben a hatékonyságjavítás, közös inputanyag beszerzés, a rosszabb adottságú területeken pedig az alacsonyabb költséggel járó, kevésbé intenzív termesztés technológiák alkalmazása lehet indokolt. A főbb szántóföldi kultúrnövények esetében megoldást nyújthat a piacon keresettebb speciális fajták, magas fehérje- vagy rost tartalmú gabonák termesztése. "Át kell gondolni, hogyan lehet a termelésbe vonni a fő kultúrnövényeken kívül más szántóföldi kultúrákat is, legyen az szója, cirok, a pillangós virágúak vagy éppen a szántóföldi növénytermesztés" - fogalmazott. A piaci nehézségek miatt szükségessé váló alkalmazkodás lehetőségei között említette az ökológiai gazdálkodásra való áttérést, amelyhez jövőre támogatást lehet szerezni. "A burgonya és hagymatermesztésre fókuszálva 2030-ra önellátóvá kell válnunk. Ehhez minden, de minden segítséget meg fogunk adni" - hangsúlyozta.

Lendületesen kezdte az évet a személyi kölcsön, gyengélkedik a babaváró és a munkáshitel

Idén januárban 84,33 milliárd forintot tett ki az új személyihitel-szerződések szerződéses összege, ami 13,9%-kal múlta felül a 2025 azonos időszakában kihelyezett hitelösszeget – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adataiból. Ez alapján tehát biztatóan indult 2026, igaz, a januári kihelyezés ezúttal elmaradt a decemberitől, pedig jellemzően ennek a fordítottja szokott igaz lenni - írja közleményében a Bank360.
2026. 03. 05. 06:00
Megosztás:

Szinte csak az Otthon Start érdekli a hitelfelvevőket

Érezhetően visszaesett a kereslet januárban a lakossági hitelpiacon, az Otthon Startnál és a személyi kölcsönöknél viszont még fennmaradt a lendület – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakújságírója. Éves összevetésben persze még mindig szépen teljesített a piac, miközben új csúcsra emelkedett a lakossági hitelek állománya is. A bankok változatlanul az Otthon Startra koncentrálnak, egyre keményebb a verseny a támogatott hitelt igénylő ügyfelekért.
2026. 03. 05. 05:30
Megosztás:

Az OTP Bank elemzése szerint idén erősödik a mezőgazdasági szektor

A magyar mezőgazdaság 2026-ban kedvezőbb kilátásokkal indul, mint az előző esztendőben. Bár a szektor továbbra is jelentős kihívásokkal - többek között a szélsőséges időjárással és piaci bizonytalanságokkal - néz szembe, az OTP Bank bizakodva tekint az előttünk álló időszakra. A gazdasági növekedés 2-2,5% környékére gyorsulhat, a bank pedig készen áll arra, hogy hitelezési és szakmai megoldásaival támogassa az ágazat szereplőit fejlődésükben és működésükben egyaránt – hangzott el az idei OTP Agrár Gálán, ahol átadták az Agráriumért OTP Díjakat is.
2026. 03. 05. 05:00
Megosztás:

Minden eddiginél több zöld teherautó állt forgalomba februárban

Újabb csúcsdöntést hozott az elmúlt hónap a hazai környezetbarát flotta bővülésében, 324 teherautó kapott zöld rendszámot, egy egységgel döntve meg az eddigi csúcsot 2025 októberéből - tette közzé az Energiaügyi Minisztérium (EM) friss Facebook-bejegyzésében szerdán.
2026. 03. 05. 04:30
Megosztás:

Egy év alatt közel 40 százalékkal emelkedett a lakáshitelek átlagos összege

Januárban több mint 250 milliárd forint lakáshitelre kötöttek szerződést a hazai háztartások, így tavaly januárhoz képest bő 100%-os volt a bővülés – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által publikált adatokból. Az Otthon Start Program hatására egy év alatt közel 40%-kal emelkedett meg az átlagosan felvett hitelösszeg, januárban pedig a teljes lakáshitel-kihelyezés 72,2%-a a program keretein belül történt - írja közleményében a Bank360.hu.
2026. 03. 05. 04:00
Megosztás:

Februárra újra felpörgött a használtautó-import

Februárban a DataHouse adatai szerint 12 206 import használt személyautó kapott hazai rendszámot, ami 26 százalékkal haladja meg a tavaly februárban regisztrált 9 692-es mennyiséget. Néhány hónapon belül immár másodszor fordul elő, hogy az import használt autók havi darabszáma 12 ezer fölé emelkedik, ami azt mutatja, hogy folytatódik az a trend, hogy egyre több autóvásárló figyelme fordul újra a külföldi autópiacok felé.
2026. 03. 05. 03:30
Megosztás:

2026-ban újra gyorsulhat a magyar gazdaság, de az iráni háború komoly kockázatokat hordoz

A külső kereslet erősödésével párhuzamosan 2026-ban gyorsulhat a magyar gazdaság növekedése: a fogyasztás élénkülése és az új ipari kapacitások termelésbe állása új lendületet adhat a gazdaságnak. A sokat javuló inflációs kép önmagában teret engedne a további kamatcsökkentéseknek, de a napokban kibontakozó iráni háborús válság ezt erősen veszélyezteti. A közel-keleti helyzet jelenleg nagyon kiszámíthatatlan, és fennáll a gyors változás lehetősége, mind pozitív, mind negatív irányba – húzták alá az MBH Elemzési Centrum szakértői.
2026. 03. 05. 03:00
Megosztás:

50 milliárd dollárt fektet az Amazon az OpenAI-ba

Az OpenAI és az Amazon hosszú távú stratégiai partnerséget jelentett be idén február végén azzal a céllal, hogy világszerte felgyorsítsák a mesterséges intelligencia innovációk terjedését a vállalatok, startupok és az egyéni felhasználók számára. Ennek alapján az Amazon 50 milliárd dollárt fektet be az OpenAI-ba. 15 milliárdot első részletként, további 35 milliárdot pedig meghatározott feltételek teljesülése esetén.
2026. 03. 05. 02:30
Megosztás:

A magyar nyugdíjkorhatár hol tart európai mércével?

Dolgozunk-e többet vagy kevesebbet, mint Európa többi országa? A nyugdíjkorhatár kérdése ma az egyik legfontosabb társadalmi vita Európában.
2026. 03. 05. 02:00
Megosztás:

A készpénzt és annak meglétét vizsgálja az Adóhatóság 2026-ban nagy erőkkel

Az adóhatóság idén egy célzott, algoritmusok által támogatott ellenőrzési programot indított, amelynek középpontjában a mérlegben szereplő készpénz tényleges meglétének vizsgálata, valamint a házipénztárhoz kapcsolódó pénzmozgások részletes feltárása áll. A NAV az ellenőrzések során a pénztár záróegyenlegét összeveti többek között az árbevétellel, a bankszámlaforgalommal, az osztalékfizetéssel, továbbá a tagi és munkáltatói kölcsönökkel is.
2026. 03. 05. 01:00
Megosztás:

Az Air France felfüggeszti járatait Havannába a kubai üzemanyaghiány miatt

Az Air France felfüggeszti járatait Havannába a kubai üzemanyaghiány miatt, március végétől legalább június közepéig - jelentette be szerdán a francia légitársaság.
2026. 03. 05. 00:05
Megosztás:

Stabil növekedés turbulens piacon: portfólió-bővítéssel és technológiai fejlesztésekkel erősít a Terrán

A Terrán a kihívásokkal teli építőipari környezetben is növekedési pályán maradt: a vállalat nettó árbevétele 2024-hez képest több mint 14%-kal emelkedett, miközben portfólió-bővítéssel, technológiai fejlesztésekkel és komplex ernyőmárka kialakításával erősítette tovább piaci pozícióját. A tetőcserepek és a Generon napelemes tetőrendszer mellett KészTető és térkőgyártásba is belefogott a vállalat.
2026. 03. 04. 23:30
Megosztás:

Több mint félmillió négyzetméternyi energetikailag korszerű ingatlan a Baross Gábor Tőkeprogramban

Mintegy 630 ezer négyzetméternyi ingatlan válik a korszerű energetikai követelményeknek megfelelővé a Baross Gábor Tőkeprogram Ingatlanalapok alprogramjának köszönhetően. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) és a Nemzeti Tőkeholding (NTH) közös kezdeményezése révén 2023 óta 149 milliárd forintnyi forrás jutott hazai ingatlanok zöld célú fejlesztésére, amelyek között kereskedelmi, logisztikai és lakóépületek egyaránt megtalálhatók.
2026. 03. 04. 23:00
Megosztás:

Elektromos autókat adtak át a DRV. Zrt.-nél

Tizenhat elektromos kishaszongépjárművet vásárolt 200 millió forintos beruházással a Dunántúli Regionális Vízmű Zrt. (DRV), a járműveket a cég szerdán vette át zamárdi telephelyén.
2026. 03. 04. 22:30
Megosztás:

A 4iG Csoport az Ericssonnal épít zöldmezős 5G hálózatot Észak-Macedóniában

A 4iG Csoport tagvállalata, a One Macedonia Telecommunications DOOEL (One Macedonia) és az Ericsson négy évre szóló szerződést írtak alá Észak-Macedónia zöldmezős 5G Standalone hálózatának kiépítésére.
2026. 03. 04. 22:00
Megosztás:

Idén is 25 millió forinttal támogatja az E.ON a legjobb intézményi zöldprojekteket

Idén is 25 millió forinttal támogatja az E.ON Föld bajnokai pályázata a legjobb intézményi zöldprojekteket, a felhívásra április 11-ig lehet jelentkezni a cég weboldalán.
2026. 03. 04. 21:30
Megosztás:

Tripláztak a hibridek, jönnek fel a villanyautók, de a benzineseké a főszerep

Masszív fölényben vannak a benzinesek az autóval rendelkező középkorúak táborában, hiszen 66 százalékuk ilyen meghajtású gépkocsival rendelkezik. A dízelmotoros autók aránya 27 százalékos, a hibrid aránya megháromszorozódott, de így is csak 6 százalékos részesedést értek el derül ki a K&H biztos jövő felméréséből.
2026. 03. 04. 21:00
Megosztás:

Ripple áttörés: a stabilcoin-alapú fizetési platform már átlépte a 100 milliárd dolláros forgalmat

A Ripple új szintre emeli a vállalati digitális pénzügyi infrastruktúrát. A cég bejelentette, hogy stabilcoin-alapú fizetési platformja már meghaladta a 100 milliárd dolláros feldolgozott tranzakciós volument. Az új funkciók révén a vállalatok immár egyetlen integrált rendszeren keresztül kezelhetik a fiat pénzeket és a stabilcoinokat – a gyűjtéstől kezdve a váltáson át egészen a kifizetésekig.
2026. 03. 04. 20:30
Megosztás:

Erősödött szerdán a forint

Erősödött szerdán a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
2026. 03. 04. 20:00
Megosztás:

Csaknem 630 ezer négyzetméter ingatlan energetikai korszerűsítéséhez járul hozzá a Baross Gábor Tőkeprogram

A Baross Gábor Tőkeprogram Ingatlanalapok alprogramjának köszönhetően mintegy 630 ezer négyzetméternyi ingatlan felelhet meg a korszerű energetikai követelményeknek – közölte a Nemzeti Tőkeholding (NTH) szerdán az MTI-vel.
2026. 03. 04. 19:30
Megosztás: