Átmeneti a számítástechnikai és elektronikai termékek mentesítése az amerikai viszonossági vámok alól

Átmeneti a számítástechnikai és elektronikai termékek széles körének mentesítése az amerikai viszonossági vámok alól - közölte Howard Lutnick kereskedelmi miniszter vasárnap.

Átmeneti a számítástechnikai és elektronikai termékek mentesítése az amerikai viszonossági vámok alól

A Trump-adminisztráció kereskedelempolitikáért felelős vezetője az ABC televízió This Week című műsorának adott interjúban elmondta, hogy a viszonossági vámok rendszere alól kivették az elektronikai árucikkek széles körét - ide értve okostelefonokat, számítógépeket, chipeket -, ám ezeket a félvezetőkkel azonos módon kezelik majd, külön vámok vonatkoznak majd rájuk.

Howard Lutnick hangsúlyozta, hogy a nemzetbiztonság szempontjából meghatározó gazdasági szektorokat különválasztják, és ide tartozik a gyógyszeripar, valamint a félvezetőgyártás is.

"Minden bejelentett kivétel bekerül egy különleges elbírálás alá eső vámtípusba" - hangoztatta a miniszter, úgy érvelve, hogy "szükség van arra, hogy felvezetőket, szükség van arra, hogy chipeket, szükség van arra, hogy lapos képernyőpaneleket Amerikában gyártsunk, nem függhetünk Délkelet-Ázsiától".

Howard Lutnick azt is elmondta, hogy a félvezetőkre és a körébe sorolt elektronikai árucikkekre vonatkozó vámokról egy-két hónapon belül születik döntés.

Az amerikai vámhatóság pénteken közölte, hogy kivételt vezetnek be elektronikai és számítástechnikai termékek széles körére a közelmúltban bejelentett viszonossági vámok alól, amelyek jelenleg csak Kínát érintik.

A szövetségi Vám- és Határvédelem (U.S. Customs and Border Protection) pénteken éjszaka kiadott utasítása szerint a Kína esetében az elmúlt napokban több körben, összességében 145 százalékra emelt behozatali vámot nem alkalmazzák 20 termékcsoportra, egyebek közt okostelefonokra, számítógépekre, szerverekre és lapos képernyőkre. A közlemény szerint a termékek érintett körére mintegy 20 százalék lesz a vámtétel Kína esetében.

Gazdasági elemzők szerint a kivételek által érintett termékek teljes amerikai importja Kínából 2024-ben elérte a 100 milliárd dollárt, ami több mint ötöde a Kínából érkező teljes amerikai behozatalnak.

Az intézkedés elsősorban az olyan nagy amerikai gyártók, mint az Apple, a Dell, a Hewlett Packard és az Nvidia számára jelent könnyebbséget.

Az Apple legnépszerűbb okostelefonjainak mintegy 90 százalékát jelenleg Kínában gyártják.

Az amerikai vámhatóság által bejelentett intézkedés általános kivételről szól, ugyanakkor az úgynevezett viszonossági vámok alkalmazását Kínán kívüli más kereskedelmi partnerek esetében Donald Trump elnök szerdai döntése nyomán az Egyesült Államok 90 napra felfüggesztette.

Több mint félmilliárd forintból újítják fel a Berényi utat Békéscsabán

Több mint félmilliárd forintból újítják fel a Berényi út mintegy 2,3 kilométeres szakaszát Békéscsabán.
2025. 10. 07. 12:00
Megosztás:

Október végén zárul a KKV-k egyik fontos pályázata

A KKV-k számára 2025-ben több új pályázati lehetőség is elérhető a beruházások támogatására, de az idő sürget: a DIMOP_PLUSZ-1.2.6-24 digitalizációs pályázat beadási határideje október végén lejár. Emellett a GINOP_PLUSZ-1.2.4-25 keretében a hátrányos helyzetű régiók vállalkozásai akár 150 millió forintos támogatást nyerhetnek el, míg a hamarosan induló Jedlik Ányos Program több száz milliárd forintos forrást kínál energetikai korszerűsítésekhez és energiatárolási beruházásokhoz. Újdonság a GINOP PLUSZ 2.1.4., amely az innovációk piacra vitelét segíti – összegzi a Niveus.
2025. 10. 07. 11:30
Megosztás:

Emelkedő kötvénypiaci hozamok az USA-ban és az euróövezetben is

Az újabb francia kormánybukás után emelkedni kezdtek Európában és az USA-ban is a kötvényhozamok, a helyzeten nem segített az immár hatodik napja tartó amerikai kormányzati leállás sem.
2025. 10. 07. 11:00
Megosztás:

Újabb rekordon zárt az S&P500 és a Nasdaq Composite, új csúcsra ért a Russell2000 is

A technológia, a közművek és a ciklikus fogyasztási szektor számottevő emelkedésének köszönhetően hétfőn 0,35%-os pluszban, új csúcson zárt az S&P500.
2025. 10. 07. 10:30
Megosztás:

A veszélyhelyzet meghosszabbításáról tárgyal a parlament

Rendkívüli ülést tart kedden az Országgyűlés, az egyetlen napirendi pont az orosz-ukrán háború miatti veszélyhelyzetről szóló törvényjavaslat általános vitája.
2025. 10. 07. 10:00
Megosztás:

A francia kormányválság rányomta bélyegét a Stoxx600 hétfői teljesítményére

Lefordultak pénteki csúcsukról és többnyire csökkenéssel indították a hetet az európai részvényindexek: a Stoxx600 néhány százalékpontot gyengült a hétfői kereskedésben, a FTSE 0,1%-ot csúszott vissza, míg a DAX stagnált.
2025. 10. 07. 09:30
Megosztás:

Vegyes forintmozgás kedd reggel

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben kedd reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2025. 10. 07. 09:00
Megosztás:

Trump nem akar eszkalációt látni az orosz-ukrán háborúban

Donald Trump nem akar eszkalációt látni az orosz-ukrán háborúban, és ennek megfelelően hozza meg a döntést nagy hatótávolságú rakéták rendelkezésre bocsátásáról - az amerikai elnök erről hétfőn a Fehér Házban beszélt.
2025. 10. 07. 08:30
Megosztás:

Az OECD-ben stagnált az infláció

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagországaiban a fogyasztói árak éves átlagos növekedése 4,1 százalék volt augusztusban, megegyezett a júliusival áll a párizsi székhelyű szervezet honlapján.
2025. 10. 07. 08:05
Megosztás:

A legkedveltebb közétkeztetési szakembereket keresi az NNGYK

Magyarország legkedveltebb közétkeztetésben dolgozó szakembereinek megtalálására hirdetett pályázatot a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) közétkeztetést biztosító intézmények és cégek számára - tájékoztatta az NNGYK hétfőn az MTI-t.
2025. 10. 07. 07:30
Megosztás:

Örök életű mérgek – az ételcsomagolások új kockázata​

Elviteles műanyagdoboz, csomagolópapír a hamburgeren, tűzoltóhab vagy esőkabát: a közös bennük, hogy mind tartalmazhatják a hírhedt „örök életű anyagokat”. A PFAS-vegyületek annyira lassan bomlanak le, hogy gyakorlatilag örökre velünk maradnak, felhalmozódnak a szervezetben, a felszíni vizekben. Mi lehet a megoldás? A Körkörös.hu legfrissebb összeállításából kiderül.
2025. 10. 07. 07:00
Megosztás:

A fizikai inaktivitás az új dohányzás? 10-ből csak 4 magyar végez fizikai aktivitást

Valóban felér az ülés, a számítógép előtt végzett munka egészségkárosító hatása a dohányzáséval? - hangzott el a kérdés a Mosoly Alapítvány Mosoly Pont podcastjában, melyben Urbán Róbert, az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai karának oktatója és dr. Korbai Hajnal, a Mosoly Alapítvány pszichológusa, tánc- és mozgásterapeuta beszélgettek. A szakemberek többek között arra is felhívták a figyelmet, hogy a legfrissebb statisztika szerint a magyar felnőtt lakosság csak mintegy 40 százaléka végzi el az orvosi ajánlásokban előírt minimum fizikai aktivitást, miközben például szívinfarktus után vagy onkoterápiás kezelések során is gyógyír lehet a testmozgás, amivel még a demencia ellen is sokat tehetünk.
2025. 10. 07. 06:30
Megosztás:

Bevált az iskolautca Rákosligeten

Beváltotta az előzetes várakozásokat a XVII. kerületi Gregor József Általános Iskolánál megvalósított iskolautca, így végleg megmarad a gyermekek biztonságát szolgáló kialakítás Rákosligeten - közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) hétfőn az MTI-vel.
2025. 10. 07. 06:00
Megosztás:

Olaszországban ismét a jobbközép győzőtt tartományi választáson

A jobbközép kormánypártok jelöltje, a hivatalban lévő kormányzó nyerte meg a dél-olaszországi Calabriában hétfőn véget ért tartományi választásokat. Egy hete a jobbközép szerezte meg Marche régiót is.
2025. 10. 07. 05:30
Megosztás:

Hatósági összefogás az alkohol, energiaital és dohánytermékek tiltott árusítása ellen

Együttműködési megállapodást kötött a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) és a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a fiatalkorúak alkoholos itallal, energiaitallal és dohánytermékekkel történő kiszolgálását szolgáló tilalmak érvényre juttatása érdekében.
2025. 10. 07. 05:00
Megosztás:

Az új kamattámogatott hitel stabil finanszírozási megoldást nyújt az agráriumnak

Óriási érdeklődés övezi a Közös Agrárpolitika pályázataihoz kapcsolódó kamattámogatott hitelt, amely a nyertes pályázat számára kiemelt finanszírozási lehetőséget biztosít.
2025. 10. 07. 04:30
Megosztás:

Minden eddiginél korábban átlépte a 15 millió főt a hazai vendégforgalom

Idén minden eddiginél korábban, már szeptember végén átlépte a vendégforgalom a 15 millió főt – derül ki a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) adataiból. A tizenötmilliomodik vendég belföldi utazó volt, aki a Pécs–Villány turisztikai térség egyik négycsillagos szállodájába jelentkezett be.
2025. 10. 07. 04:00
Megosztás:

A gázai helyzetről tárgyalt Vlagyimir Putyin és Benjámin Netanjahu

A közel-keleti helyzetről, egyebek között a gázai konfliktusról tárgyalt telefonon Vlagyimir Putyin orosz elnök és Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök – közölte a Kreml hétfőn a honlapján.
2025. 10. 07. 03:30
Megosztás:

A nyolcadik legmelegebb volt az idei szeptember

A nyolcadik legmelegebb volt az idei szeptember a 20. század kezdete óta - közölte a HungaroMet Zrt. a Facebook-oldalán hétfőn.
2025. 10. 07. 03:00
Megosztás:

Te is 40 fokon mosod a ruhákat? Akkor jó nagy hülyeséget csinálsz!

Sok háziasszony úgy gondolja, hogy a 40 fokos mosás az arany középút: kíméletes a ruhákkal, mégis tisztít. Csakhogy ez a meggyőződés mára óriási tévedésnek bizonyult. A legfrissebb kutatások és szakértői tapasztalatok szerint a 40 fokon történő mosás sem a baktériumokat nem pusztítja el, sem a mosógépet nem kíméli hosszú távon. Sőt, a ruha sem lesz igazán friss és higiénikus.
2025. 10. 07. 02:00
Megosztás: