Átverés a 210.940 Ft-os átlagnyugdíj? Számolgassunk!

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatait böngészve azt találjuk, hogy a hazai nyugdíjak kapcsán kétféle összeget is publikálnak: átlagnyugdíjat és medián nyugdíjat. Melyik nyugdíj adat mit jelent és melyik érték írja le jobban a hazai nyugdíjak értékét? Cikkünkben 2 rövid oktató videó is van, érdemes megnézni mindkettőt, ha nem áll teljesen össze a kép, ott mindent elmagyarázunk.

Átverés a 210.940 Ft-os átlagnyugdíj? Számolgassunk!

Magyarországi öregségi nyugdíjak medián összege: 186.810 Ft (KSH, 2023, október)

A medián egy olyan statisztikai fogalom, amely segít megérteni egy adathalmaz középső értékét anélkül, hogy az extrém értékek nagy mértékben befolyásolnák azt. Ezzel a fogalommal egyensúlyt teremtünk az adatok között, és jobban megérthetjük, mi a tipikus vagy átlagos érték az adott csoportban.

Vegyük például a magyarországi öregségi nyugdíjakat. Az adatokat sorrendbe rendezve, a medián az az érték, amely a középen helyezkedik el, úgy, hogy ugyanannyi adat van felette és alatta.

Ez azt jelenti, hogy a medián a középső érték a sorrendezett nyugdíjak között, tehát a 186.810 forint az a nyugdíjösszeg, amelynél pontosan fele-fele arányban vannak alacsonyabb és magasabb nyugdíjak.

A még könnyebb érthetőség kedvéért képzeljünk el egy hatalmas teret, ami nagyon nagy ahhoz, hogy az összes (közel 2 millió fő) nyugdíjas elférjen rajta. Mikor az összes nyugdíjas összegyűlt a térre, akkor megkérjük őket arra, hogy álljanak libasorba annak megfelelően, hogy kinek mennyi a havi nyugdíja. Álljon legelőre a sorban a legkisebb nyugdíjjal rendelkező, mögé pedig szépen sorban azok, akiknek nála több nyugdíja van.

A sor végét pedig az fogja zárni, aki a legtöbb nyugdíjat kapja Magyarországon. 

Miután sorbaállítottuk az összes nyugdíjast, számoljuk meg őket: 1.986.000-en lesznek a KSH adatai szerint az öregségi nyugdíjasok. Ezután keressük meg a sor közepét, ami az 1.986.000 / 2 = 993.000. embernél lesz és kérdezzük meg, hogy mennyi az ő nyugdíja. 

Azt fogja mondani (a KSH adatai szerint), hogy: 186.810 Ft.

Tehát az ő nyugdíja pont középen van.

Ugyanannyi embernek van több nyugdíja, mint amennyi kevesebb, azaz, a medián nyugdíj 186.810 Ft.

A medián különösen akkor hasznos, amikor az adathalmazban vannak kiugróan magas vagy alacsony értékek, mert ezek kevésbé befolyásolják ezt a középső értéket, így a statisztikai átlaghoz képest jobban tükrözi azt, hogy mi az általános vagy jellemző érték.

Miért épp 6%-kal emelik a nyugdíjat 2024 januárban? Elmagyarázzuk az alábbi videóban (katt a képre):

nyugdíjemelés 2024 január

Tehát a példában említett 186.810 forint medián összeg azt jelenti, hogy a magyarországi öregségi nyugdíjak középső értéke 186.810 forint. Ez az érték arra utal, hogy az összes nyugdíj összegét nézve az értékek a közepénél a legtöbb esetben hasonlóak vagy közelítőek ehhez az összeghez.

Átlagnyugdíj Magyarországon: 210.940 Ft (KSH, 2023, október)

A médiában sokkal gyakrabban találkozunk az átlagnyugdíj kifejezéssel, melynek értéke 210.940 Ft jelenleg hazánkban, amely összeg láthatóan jelentősen magasabb érték, mint az előbbiekben tárgyalt medián nyugdíj. A különbség a két adat között: 24.130 Ft.

Az átlagnyugdíj és a medián-nyugdíj közötti különbség azt mutatja, hogy hogyan viselkednek az összegek az adatok teljes skáláján.

- Átlagnyugdíj: Az átlagnyugdíj az összes nyugdíjösszeg összegzéséből számított átlagot jelenti. Ebben az esetben, ha a magyarországi átlagnyugdíj 210.940 forint, akkor ez azt mutatja, hogy ha minden nyugdíjat összeadnánk, majd elosztanánk az összes nyugdíjas számával (1.986.000 fő), akkor átlagosan minden nyugdíjasra 210.940 forint jutna.

- Medián-nyugdíj: A medián-nyugdíj azt az összeget jelenti, amely a nyugdíjak közepén helyezkedik el, tehát pontosan fele-fele arányban vannak ennél alacsonyabb és ennél magasabb nyugdíjak. Ebben az esetben, ha a medián-nyugdíj 186.810 forint, akkor ez azt jelenti, hogy a középső nyugdíjösszeg a magyarországi nyugdíjasok között 186.810 forint.

Az eltérés oka

Az átlagot könnyen fel tudják emelni az adathalmazban lévő kiugróan magas nyugdíjak, például a nagyon magas nyugdíjösszegek. Ha van néhány nagyon gazdag nyugdíjas, akiknek jelentősen magas nyugdíjuk van, ezek az értékek megnövelhetik az átlagnyugdíjat, míg a medián-nyugdíj kevésbé fogja befolyásolni őket.

Ha az összes nyugdíjösszeget a sorrendben emelkedően rendezzük, a medián az a nyugdíjösszeg lesz, amelyre középen találunk.

Összegzés

Az átlagnyugdíj a nyugdíjak összesített átlaga, míg a medián-nyugdíj a középső érték a nyugdíjak sorrendezett listájában.

Az eltérés abból ered, hogy az átlagnyugdíjat a nyugdíjösszegek összesítése és elosztása határozza meg, míg a medián-nyugdíj az értékek középsőjére fókuszál anélkül, hogy a kiugróan magas vagy alacsony értékek nagy mértékben befolyásolnák azt.

Nyugdíj kalkulátor ITT

Nézd meg videós nyugdíj-magyarázatunkat az alábbi képre kattintva:

átlagnyugdíj 2023 / 2024 Magyarországon

 

Nagy ütemben bővül az újlakás-kínálat a fővárosban

Tavaly sem mérséklődött a pezsgés a fővárosi újlakás-piacon. Főleg a kínálat duzzad látványosan, miközben az Otthon Start Programhoz kötődően érdekes anomáliaként egyes városrészekben összeért a panelek és az új projektek lakásainak árszintje – derül ki az OTP Jelzálogbank legfrissebb, publikus beruházói és értékesítői adatokból összeállított Budapesti Újlakás Értéktérképéből.
2026. 01. 27. 13:00
Megosztás:

Kína kész együttműködni Finnországgal

Kína kész együttműködni Finnországgal az Egyesült Nemzetek Szervezetére (ENSZ) épülő nemzetközi rendszer megőrzésében és egy többpólusú világrend előmozdításában - jelentette ki Hszi Csin-ping kínai elnök Petteri Orpo finn miniszterelnökkel folytatott keddi megbeszélésén Pekingben.
2026. 01. 27. 12:30
Megosztás:

Több mint 1000 milliárd forint összegben igényelték a vállalkozások a fix 3%-os kkv hiteleket

Magyarország forrásainak nem Ukrajnában, hanem a hazai kkv-knál van a helye! Ezért a Kormány a piaci hiteleknél jóval kedvezőbb kamattámogatott konstrukciókat tesz elérhetővé, ezáltal biztosítva kedvezményes forrást a vállalkozások számára.
2026. 01. 27. 12:00
Megosztás:

Vegyszermentes technológiák a víztisztításban: klór helyett akár UV-fénnyel vagy ózonnal is fertőtleníthető az ivóvíz

Az ózon és UV használatával akár egy teljes nagyságrenddel csökkenteni lehet a vegyszerfelhasználást az ívóvízhálózatokban.
2026. 01. 27. 11:30
Megosztás:

Horvátországban minden hatodik jármű közlekedésre alkalmatlan

A műszaki vizsgán ellenőrzött járművek csaknem 17 százaléka bizonyult közlekedésre alkalmatlannak 2025-ben Horvátországban - közölte a horvát járműközpont (CVH).
2026. 01. 27. 11:00
Megosztás:

Mindent elsöpört az azonnali fizetés, az utalások többsége pillanatok alatt megérkezik

Ma már egyértelműen kijelenthető, hogy az Azonnali Fizetési Rendszer (AFR) vált a magyar pénzforgalom meghatározó formájává – hangsúlyozza Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. A jegybank statisztikái szerint három banki átutalásból kettő már ezen a rendszeren keresztül, legfeljebb öt másodperc alatt teljesül.
2026. 01. 27. 10:30
Megosztás:

Mindent elsöpört az azonnali fizetés, az utalások többsége pillanatok alatt megérkezik

Ma már egyértelműen kijelenthető, hogy az Azonnali Fizetési Rendszer (AFR) vált a magyar pénzforgalom meghatározó formájává – hangsúlyozza Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. A jegybank statisztikái szerint három banki átutalásból kettő már ezen a rendszeren keresztül, legfeljebb öt másodperc alatt teljesül.
2026. 01. 27. 10:30
Megosztás:

Mindent letarolt az azonnali fizetés, az utalások többsége másodpercek alatt célba ér

Mára egyértelműen kijelenthető, hogy az Azonnali Fizetési Rendszer (AFR) lett a magyar pénzforgalom főárama – mondja Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. A jegybanki adatok szerint három banki átutalásból kettő már így, legfeljebb öt másodperc alatt ér célba.
2026. 01. 27. 10:00
Megosztás:

Grönland árnyékában: vámháborúvá szélesedő geopolitikai konfliktus

A Grönland körüli vita mára túllépett a puszta retorikán, és valódi globális gazdasági konfliktussá alakult. Donald Trump elnök döntése, miszerint 2026. február 1-jétől 10%-os vámokat vet ki nyolc európai országra – egy olyan záradékkal, amely szerint ezek júniusban akár 25%-ra is emelhetők –, komoly törést jelent a transzatlanti kapcsolatokban. A központi kérdés nem csupán a kereskedelemre gyakorolt közvetlen hatás, hanem az a politikai precedens is, amelyet a gazdasági szankciók nyílt alkalmazása területi engedmények kikényszerítésére teremthet – Szitás Lóránt, az XTB piaci elemzője szerint éppen ezért több tényezőt is érdemes megfontolni.
2026. 01. 27. 09:30
Megosztás:

Így mozgott a forint reggel

Vegyesen alakult a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben a hétfő esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 01. 27. 09:00
Megosztás:

Andrej Babis kormánya semmisnek nyilvánította elődje számos nagyköveti kinevezését

Az Andrej Babis vezette új cseh kormány hétfőn semmisnek nyilvánította elődje, Petr Fiala kabinetjének számos nagyköveti kinevezését - jelentette be a kormányülés után Petr Macinka külügyminiszter.
2026. 01. 27. 08:30
Megosztás:

VanEck áttöri a jeget: Elindult az első Avalanche ETF az amerikai piacon

A VanEck újabb mérföldkőhöz érkezett: elindította az első amerikai spot Avalanche ETF-et, amely közvetlen kitettséget kínál az AVAX árfolyammozgásaira, sőt, akár staking jutalmakat is lehetővé tehet a befektetők számára. A „VAVX” ticker alatt futó termék új korszakot nyithat az altcoin-alapú ETF-ek világában – túl a Bitcoinon és Ethereumen.
2026. 01. 27. 08:00
Megosztás:

Javíthatja Szerbia hitelmegítélését a Mol–Gazprom–NIS megállapodás

Kedvező hatást gyakorol Szerbia adósmegítélésére az a kötelező erejű szándéknyilatkozat, amelyet a Mol-csoport kötött a Gazprom Nyeft társasággal az orosz cég által a szerb Naftna Industrija Srbije (NIS) vállalatban birtokolt 56,15 százalékos részesedés megvásárlásáról - áll a Moody's Ratings hétfőn Londonban ismertetett szektorelemzésében.
2026. 01. 27. 07:30
Megosztás:

Az EU vizsgálja az X közösségi platform ajánlórendszereit

Az Európai Bizottság vizsgálatot indított az X amerikai közösségi platform ellen a digitális szolgáltatásokról szóló törvény (DSA) alapján, valamint vizsgálja az X ajánlórendszereire vonatkozó kockázatkezelési kötelezettségeinek betartását - tájékoztatott a brüsszeli testület hétfőn.
2026. 01. 27. 07:00
Megosztás:

Hatalmas fordulat előtt áll a munkaerőpiac: dinamikus változások, élesedő verseny 2026-ban

Bár a magyar munkanélküliségi ráta 2025 végén továbbra is az uniós átlag alatt maradt, a foglalkoztatottak aránya 2021 óta nem látott szintre esett vissza. A KSH adatai szerint 2025 novemberében több mint 4,6 millióan dolgoztak, miközben a munkanélküliségi ráta 4,4%-ra csökkent. A számok mögött komoly strukturális kihívások húzódnak meg, amelyek 2026-ban is alapvetően alakítják majd a munkaerőpiacot és meghatározzák a HR stratégiákat – hangsúlyozza Mihályi Magdolna a Jobtain HR szolgáltató ügyvezetője.
2026. 01. 27. 06:30
Megosztás:

Az SEC és a CFTC kriptoeseménye új lendületet adhat a szabályozási egyeztetésnek 2025-ben

Az Egyesült Államok két legfontosabb pénzügyi szabályozó hatósága – az SEC (tőzsdefelügyelet) és a CFTC (árutőzsdei felügyelet) – egy váratlan, kétnapos halasztással új időpontra tette közös kriptovaluta rendezvényét. A „Harmonizáció az amerikai pénzügyi vezetés jegyében” című fórum eltolása nem csupán naptári kérdés, hanem ismét előtérbe helyezte a szabályozói együttműködés sürgető szükségességét a digitális eszközök világában.
2026. 01. 27. 06:00
Megosztás:

Itt az első fecske: egy bank már biztos megemeli az infláció mértékével a vállalkozói számlaköltségeket

Az év elején sok minden a bankszámláról szól, ebben az időszakban módosítják a bankok az előző év inflációjának megfelelően a számlaköltségeket. Az idei évben a lakosság megnyugodhat, de a vállalkozások feje felett ott lebeg a drágulás réme. Sőt, már nem is csak elméleti veszélyről lehet beszélni. Január minden évben a bankszámlákról szól. Ekkor kapja meg a lakosság az éves díjkimutatását, ráadásul a tél végi, tavasz eleji időszakban szokták a bankok megemelni az előző évi fogyasztói árindex értékének, azaz az inflációnak megfelelően a számlaköltségeket.
2026. 01. 27. 05:30
Megosztás:

Álláshirdetésre jelentkeznél? Akkor ezt jobb, ha elolvasod előtte

A magyar lakosság információfogyasztása ma már döntően az online térben zajlik, ahol a tudatos keresést egyre inkább felváltja az algoritmusok és közösségi ajánlások ereje - állapítja meg az Egységes Digitális Mérésért Egyesület (EDME) megbízásából a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) támogatásával készült friss kutatás. Az Inspira Research Kft. 2025 novemberében lefolytatott vizsgálata arra is rávilágít, hogy a rövid, gyorsan fogyasztható tartalmak mellett a fiatalabbak körében is erős maradt a minőségi, szerkesztett anyagok iránti igény - közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága hétfőn az MTI-vel.
2026. 01. 27. 05:00
Megosztás:

Ez lehet a magyar középvállalatok új kitörési pontja

A tőzsdei jelenlét ma már nem a cég méretéről, hanem a növekedés lehetőségéről szól. Egy egymilliárdos forgalmú hazai vállalatnak éppúgy stratégiai eszköz lehet, mint a piacvezetőknek. A nyilvános működés nemcsak friss forrást hoz egy társaság életébe, hanem olyan „akvizíciós valutát” is teremt, amellyel készpénz nélkül is finanszírozható a terjeszkedés. Karaszi Csaba, a Duna Capital ügyvezetője hangsúlyozza: a parkett nem eladósítja a céget, hanem megerősíti a mérlegét, ami a későbbi banki hitelfelvételt is olcsóbbá és egyszerűbbé teszi.
2026. 01. 27. 04:30
Megosztás:

Így verhetnek át a kivitelezők, ha nincs melletted egy szakértő

Több tízmillió forint is elveszhet a családi házépítések során, ha az építtetők a tervezésen próbálnak spórolni – figyelmeztet Lipők Zoltán okleveles építészmérnök. A szakember szerint a részletes kiviteli terv hiánya kiszolgáltatottá teszi a tulajdonosokat, gyakoriak a drámai hibák: előfordult, hogy egy 150 ezer forintos konzultáció elhagyása végül 40 milliós kárt okozott. A szakértő szerint a „tűzoltás” helyett komplex mérnöki mentorálásra van szükség a telekválasztástól a beköltözésig, ami nemcsak műszaki biztonságot, hanem kiszámítható pénzügyi keretet is nyújt az építtetőknek.
2026. 01. 27. 04:00
Megosztás: