Kormánydöntés! Hatalmas a felháborodás a készpénzfizetés miatt

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) arra kéri a kormányt, hogy vizsgálja felül és módosítsa a készpénzhasználatról szóló törvénytervezetet.
A jogszabály ugyanis olyan esetekben is kötelezővé tenné a készpénzes fizetés lehetőségét, ahol a lakosság nem igényli azt, a gyakorlati megvalósítás nehézkes, jelentős költségekkel járna a kereskedők számára, sőt, biztonsági kockázatot is jelentene a kiszállítást végző dolgozók számára. Ráadásul a tervezet csak a magyar cégekre vonatkozna, a külföldi vállalatokat nem érintené, ez pedig súlyosan torzítaná a versenyt.
A kereskedők nem kérnek a kötelező készpénzből
Az utóbbi időszakban egyre nagyobb a feszültség a készpénzhasználat körül. Miközben az Alaptörvénybe is bekerül a készpénzes fizetéshez való jog, a kormány egyre szigorúbban szabályozza a bankokat – például az ATM-hálózat kapcsán. Ebben a feszült helyzetben az OKSZ hivatalosan is kérte a törvénytervezet módosítását.
Kozák Tamás főtitkár szerint a Szövetség először a társadalmi egyeztetés során szembesült a tervezettel, és megdöbbenéssel fogadta annak tartalmát. A javaslat szerint ugyanis kötelezővé válna a készpénzes fizetés biztosítása még ott is, ahol kiválóan működnek az elektronikus fizetési lehetőségek, és ahol a vevők részéről nincs is erre igény. A kereskedőknek azonban így indokolatlan kiadásokkal és logisztikai nehézségekkel kellene szembenézniük, ráadásul nőne a kiszállítás biztonsági kockázata is.
A külföldi cégek előnybe kerülnének
Különösen súlyos probléma, hogy a szabályozás kizárólag a Magyarországon bejegyzett vállalkozásokra vonatkozna, míg a külföldi hátterű cégek mentesülnének az előírás alól. Ez tovább mélyítené a már meglévő versenyhátrányt, és veszélyeztetné a hazai kereskedők piaci pozícióját. Az OKSZ szerint ez a különbségtétel hosszú távon a magyar termékek és szolgáltatók kiszorulásához vezethet.
A piac már alkalmazkodott a vásárlók igényeihez
A kereskedelmi szereplők az évek során úgy alakították ki fizetési rendszereiket, hogy azok a fogyasztói elvárásokhoz igazodjanak. Ha egy adott ponton nincs lehetőség készpénzes fizetésre, annak oka az, hogy nincs rá igény, vagy hogy más, alternatív megoldások állnak rendelkezésre. Emellett bizonyos esetekben a készpénzkezelés technikai vagy biztonsági szempontból is problémás.
Például:
- A házhoz szállításban résztvevő dolgozók fokozott biztonsági kockázatnak lennének kitéve.
- Az élelmiszerüzletek a legtöbb településen biztosítják a készpénzfizetést – ott, ahol erre valóban szükség van.
- Az omnichannel kiskereskedők click & collect rendszereiben nincs helye a készpénzes fizetésnek.
- Egyes szolgáltatásoknál – például online tanácsadásnál – fizikailag sem lenne kivitelezhető a készpénzes fizetés.
Automaták és digitális megoldások kiszorulhatnak
A tervezet veszélybe sodorhatja a népszerű csomagautomaták és az önkiszolgáló, személyzet nélküli üzletek működését is, mivel ezek kifejezetten digitális vagy kártyás fizetési megoldásokra épülnek. Ezek átalakítása jelentős beruházást igényelne, miközben nem biztosított, hogy a szolgáltatók ilyen feltételek mellett is fenntartanák ezeket a rendszereket.
Pedig évente több száz ezer vásárló több tízmillió tranzakciót bonyolít le ezeken a pontokon problémamentesen.
A statisztikák sem támasztják alá a szigorítást
Az OKSZ adatai szerint a vásárlási szokások nem indokolják a készpénzes fizetés kényszerítését. A COVID előtt még 40% felett volt az online utánvétes fizetések aránya, de ez mára jelentősen visszaesett, és nem is növekszik. Jelenleg a tranzakciók kétharmada kártyával vagy mobilalkalmazással történik, és a mobiltárcás fizetések száma negyedévente meghaladja a 100 milliót – ez az arány 5 éve még csak 10 millió volt.
Kozák Tamás szerint a készpénzes fizetés kötelezővé tétele különösen veszélyes lehet azokon a vidéki településeken, ahol nincs alternatíva a kiszállítással szemben. Itt az egyetlen működő ellátási forma kerülne veszélybe, hiszen a helyi kisboltok nem tudnák pótolni a házhozszállítás színvonalát vagy kínálatát.
Visszalépés a modernizációban
„A javaslat számos területen visszalépést jelentene a fogyasztók által megszokott és kedvelt digitális megoldásokhoz képest” – hangsúlyozta a főtitkár. Szerinte a technológiai fejlődés irányával teljesen ellentétes a kötelező készpénzes fizetés bevezetése, különösen akkor, ha a statisztikai adatok sem indokolják azt.
Ezért az OKSZ határozottan arra kéri a kormányt, hogy vizsgálja felül a készpénzhasználatról szóló törvénytervezetet, és alakítsa azt a kereskedelmi gyakorlatokhoz és a valós fogyasztói igényekhez igazodó módon.