Az AI és a nemzetközi piacterek nyomása alatt a magyar webshopok

Bár a hazai webáruházak többsége továbbra is növekedésre számít, komoly versenyhelyzettel kell szembenézniük. A Temu és más nemzetközi piacterek belépése érezhető nyomást gyakorol egyes piaci szegmensekre: a webáruházak egyharmada már forgalmi visszaesést érez, miközben a mesterséges intelligencia villámgyorsan alakítja át az online kereskedelem működését – derül ki a Shoprenter és a Visa közös Nagy Webáruház Felméréséből.

Az AI és a nemzetközi piacterek nyomása alatt a magyar webshopok

Optimisták, de óvatosak a hazai webáruházak: 80 százalék árbevétel-növekedésre számít 2025-ben, közel ötödük pedig kifejezetten jelentős bővüléssel kalkulál. Az újonnan indult webshopok a legbizakodóbbak: 91 százalékuk növekedést prognosztizál, több mint harmaduk (38%) pedig másfélszeres árbevétel-növekedést tervez. A webshopok 9 százaléka 2025-ben indult, ami továbbra is az e-kereskedelem iránti erős vállalkozási kedvre utal.

A háttérben ugyanakkor komoly működési nehézségek húzódnak meg. A legnagyobb problémát a válaszadók szerint az új vásárlók megszerzése (64%) és a vásárlási gyakoriság növelése (62%) jelenti. Emellett jelentős terhet ró a kereskedőkre a marketingmenedzsment (48%) és a visszatérő vevők megtartása (44%). A tőkehiány és a finanszírozási korlátok (37%) továbbra is akadályozzák a fejlődést.

„Mindezek ellenére töretlen a bizalom a digitális piac bővülése iránt. Részben azért, mert az online értékesítés még mindig alacsonyabb belépési küszöböt kínál, mint a fizikai kereskedelem. Webshopot indítani továbbra is jó befektetés, a fizikai üzletek számára pedig az online jelenlét stratégiai növekedési lehetőséget jelent” – mutat rá Rab Máté, a Shoprenter ügyvezetője.

A nemzetközi szereplők beléptek a határon, a hazai webshopok alig lépnek át rajta

A globális verseny hatása egyre inkább érzékelhető. A kínai hátterű Temu 2025-ös hazai megjelenése látványos piaci átrendeződést hozott: a kereskedők 33 százaléka forgalomcsökkenést tapasztalt az agresszíven árazó versenytárs miatt, mindössze 2 százalékuk vélte úgy, hogy a Temu megjelenése pozitív hatással volt a forgalmára.

A válaszadók tapasztalatai szerint szinte minden értékesítési kategóriában forgalomcsökkenés volt érezhető . A visszaesés leggyakrabban a „Játék, ajándék”, „Ruházat, sportruházat”, „Lakberendezés”, „Barkács és kert”, valamint a „Szépségápolás, kozmetikumok” szegmensekben jelentkezett.

A nemzetközi piacterek jelenléte tudatosabb működésre kényszeríti a hazai szereplőket, ugyanakkor rávilágít arra is, hogy a magyar webáruházak nemzetközi jelenléte továbbra is gyenge.

A felmérést kitöltő webáruházak többsége továbbra is kizárólag belföldön értékesít: mindössze 19 százalékuk működik külpiacokon, közülük is csupán minden második van jelen legalább öt országban – vagyis a nemzetközi működés inkább kivétel, mint szabály.

A terjeszkedést komoly akadályok nehezítik: a külföldi vevők megszerzése (51%) és a piacismeret hiánya (50%) a legfőbb gátló tényezők. Emellett a finanszírozási problémák (28%), az eltérő rendszerekhez való technikai illeszkedés (29%), valamint az adózási és jogi megfelelés (27%) is gyakran akadályt gördít a magyar webshopok nemzetközi ambíciói elé.

Bankkártya lett az új készpénz

A fizetési szokásokban is átalakulás figyelhető meg. 2025-re a bankkártyás online fizetés vált a leggyakrabban használt móddá (35%), miközben a készpénzes utánvét részesedése – bár csökkenő – még mindig 28 százalék. A bankkártyás utánvét aránya 21 százalék, a banki átutalásé 19 százalék.

A webáruházak egyre szélesebb fizetési kínálattal igyekeznek alkalmazkodni a vásárlói elvárásokhoz: jelentősen nőtt azon webshopok aránya, amelyek elérhetővé tették az online bankkártyás, mobiltárcás, mentett kártyás, valamint SZÉP- és egészségpénztári fizetéseket is. Ez nemcsak a vásárlói élményt javítja, hanem a konverziós arányokra is pozitív hatással van.

„A kutatás eredményei egyértelműen igazolják, hogy a vásárlók a gyors, kényelmes és biztonságos megoldásokat keresik, a zökkenőmentes fizetési folyamat pedig kulcsfontosságú a bizalom építésében és a kosárelhagyás csökkentésében. Egy webshop számára ma már a versenyképesség múlik az olyan innovációkon, mint a hamarosan Magyarországon is elérhető Click to Pay, amely a kártyaadatok beírása nélkül kínál egyszerre kényelmes és biztonságos fizetést.. ” – emelte ki Sármay Bence, a Visa Magyarországért felelős vezetője.

A fizetési kínálat bővítése egyre több e-kereskedőnél napirendre kerül: a válaszadó webshopok 28 százaléka az elmúlt évben új fizetési lehetőségeket vezetett be, vagy a meglévő rendszereket fejlesztette tovább – elsősorban a vásárlói élmény javítása érdekében.

A döntések hátterében sok esetben a fogyasztói elvárások állnak: a válaszadók ötöde (20%) szerint az új fizetési megoldások bevezetését közvetlenül a vásárlói igények és szokások indokolták. Ez is azt mutatja, hogy a kereskedők egyre inkább alkalmazkodnak a felhasználók elvárásaihoz.

Már tízből hat webáruházban dolgozik AI „munkatárs”

A mesterséges intelligencia látványos térnyerése már kézzelfogható a hazai e-kereskedelemben: a webáruházak 62 százaléka már jelenleg is használ AI-alapú megoldásokat, további 26 százalékuk pedig a közeljövőben tervezi azok bevezetését. Az AI leggyakoribb felhasználási területei közé tartozik a termékleírások és marketingszövegek generálása (86%), valamint a képek előállítása és szerkesztése (66%). Emellett egyre elterjedtebb az AI használata az elemzések (36%), piackutatás (36%), stratégiaalkotás (34%) és ügyfélszolgálat (25%) területén is.

Az AI-eszközöket átlagosan három-négy különböző területen használják a webshopok. Az ügyfélszolgálati chatbotok főként gyakori kérdések megválaszolásában, termékajánlásban és az első szintű panaszkezelésben segítik a munkát.

„Ma már az számít luxusnak, ha valaki nem használ mesterséges intelligenciát az e-kereskedelemben. A lehetőségek száma szinte követhetetlen, és nem minden kereskedőnek van ideje vagy erőforrása külön rendszereket integrálni. Ezért a Shoprenteren belül olyan célzott AI-funkciókat biztosítunk, amelyek segítik a napi működést – a szövegírástól, képgeneráláson át az elemzésig” – mondta Rab Máté, a Shoprenter ügyvezetője.

Az e-kereskedők túlnyomó többsége (83%) úgy véli, hogy az AI már most is érezhetően átalakítja az online értékesítés kulcsfolyamatait, vagy rövid időn belül teljesen új szintre emeli azokat.

Az eredmények is azt mutatják, hogy a hazai e-kereskedelem jövője az alkalmazkodás képességén, az innovációkra való nyitottságon és a digitális megoldások tudatos integrációján múlik. A mesterséges intelligencia csak addig jelent valódi versenyelőnyt, amíg kézzelfogható értéket teremt a vásárlók számára. Rab Máté szerint a hosszú távú siker kulcsa az, hogy a technológiai újításokat mindig a vásárlói élmény szolgálatába állítsuk.

A 2025-ös kutatás részletes eredményei szabadon letölthetők a Nagy Webáruház Felmérés hivatalos weboldaláról.

6 tipp, hogyan csökkentsd a fáradtságot a munkanap végére

Ismerős érzés, amikor délután három körül már alig tudsz koncentrálni, a teendők listája viszont még mindig hosszú? A modern munkarend – legyen szó irodai, home office-os vagy fizikai munkáról – komoly mentális és fizikai terhelést jelent; nem véletlen, hogy egyre többen keresnek tudatos megoldásokat a nap végén jelentkező kimerültség csökkentésére. A jó hír az, hogy néhány egyszerű szokás bevezetésével sokat tehetsz azért, hogy energikusabban zárd a napot – az alábbiakban ehhez kaphatsz hasznos tanácsokat a Scitec szakértőitől.
2026. 03. 26. 22:30
Megosztás:

Önvezető autók álltak tesztüzembe Budapesten

Önvezető autók álltak tesztüzembe Budapesten, a csütörtökön bemutatott két jármű a próbaüzem során a főváros I. kerületének utcáit járja.
2026. 03. 26. 22:00
Megosztás:

BKK: háromnapos járatellenőrzési akció indult

Háromnapos komplex járatellenőrzési akció zajlik csütörtöktől szombatig a Népligetet érintő járatokon - közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) csütörtökön az MTI-vel.
2026. 03. 26. 21:30
Megosztás:

Növekedési pályára állt a magyar pulykaágazat

A magyarországi pulykaágazat tavaly növekedési pályára állt a több mint egy évtizeden át tartó visszaesés után - ismertette a Magyar Pulykaszövetség az MTI-hez csütörtökön eljuttatott ágazati összefoglalójában.
2026. 03. 26. 21:00
Megosztás:

Kivezetik az ÁNYK-t 2026 végéig: Így állhatnak át könnyedén az eÁFA-ra a magyar vállalatok

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) 2026 végéig fokozatosan kivezeti az Általános Nyomtatványkitöltő (ÁNYK) rendszert, helyét az eÁFA és más modern, digitális megoldások veszik át. A változás alapvetően érinti a hazai vállalatok adóbevallási folyamatait, azonban a megfelelően felkészített vállalatirányítási rendszerekkel (ERP) az átállás zökkenőmentes, a bevallás pedig teljesen automatizálható lesz – hívja fel a figyelmet a Microsoft vállalatirányítási rendszereit bevezető Loginform szakértője.
2026. 03. 26. 20:30
Megosztás:

Gyengült a forint csütörtök estére

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 03. 26. 20:00
Megosztás:

Új járatott indít Debrecenből Isztambulba a Wizz Air

Tovább bővül a Debrecenből Wizz Air-járattal elérhető városok listája, a kelet-magyarországi légikikötőből július 1-jétől már Törökország legnagyobb városába, Isztambulba is el lehet jutni, a járatok hetente két alkalommal, szerdán és vasárnap közlekednek majd - közölte a légitársaság csütörtökön az MTI-vel.
2026. 03. 26. 19:30
Megosztás:

A BUX a nemzetközi folyamathoz igazodott

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1724,85 pontos, 1,39 százalékos csökkenéssel, 122 510,70 ponton zárt csütörtökön.
2026. 03. 26. 19:00
Megosztás:

BitGo–zkSync együttműködés: új korszak jöhet az intézményi tokenizált bankbetéteknél

A blokklánc-piac következő nagy intézményi hullámát nem feltétlenül a stablecoinok hozzák el. A BitGo és a zkSync frissen bejelentett partnersége arra utal, hogy a bankok és szabályozott pénzügyi szereplők egyre komolyabban keresik azokat a megoldásokat, amelyekkel a hagyományos fiatbetétek közvetlenül on-chain formában jelenhetnek meg.
2026. 03. 26. 18:30
Megosztás:

Az ír médiahatósághoz fordult az NMHH

Több állampolgári bejelentés nyomán indított eljárásban is döntést hozott a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa a március 24-i ülésén. Az NMHH egy lekérhető médiaszolgáltató által közzétett tartalom korhatár-besorolása miatt az ír médiahatósághoz fordult.
2026. 03. 26. 18:00
Megosztás:

A MicroStrategy letarolta a vállalati Bitcoin-piacot: mindenki más lelassult

A vállalati Bitcoin-vásárlások piacán látványos erődemonstráció zajlik: miközben a legtöbb tőzsdei cég óvatosabb üzemmódba kapcsolt, a MicroStrategy szinte egyedül diktálja a tempót. Az elmúlt hetek számai alapján a vállalati BTC-felhalmozás története ma már szinte egyetlen szereplőről szól — és ez komoly kérdéseket vet fel az intézményi kereslet valódi állapotáról 2025-ben.
2026. 03. 26. 17:30
Megosztás:

Elissza a vizünket a mesterséges intelligencia? Harminc perc AI-használat több mint fél liter vizet fogyaszt el

A Xylem kutatása szerint az AI-forradalom 2050-re közel 130 százalékkal növeli a globális vízfelhasználást – Magyarország adatközpont-ambíciói is új kihívást hoznak a vízgazdálkodásnak
2026. 03. 26. 16:30
Megosztás:

Bobor Roland a Nestlé szerencsi és diósgyőri gyárainak új igazgatója

2026. április 1-jétől Bobor Roland veszi át a Nestlé szerencsi és diósgyőri gyárainak vezetését. Az immár 15 éve a Nestlénél dolgozó, számos kulcspozícióban tapasztalatot szerzett szakember Lidia Wronskát váltja a gyárigazgatói pozícióban. Bobor Roland kinevezésével 24 év után ismét magyar vezető kerül a gyárak élére.
2026. 03. 26. 16:00
Megosztás:

Választások 2026: Már csak eddig lehet átjelentkezni

Még egy hétig, jövő csütörtök délután 4 óráig lehet kérni a külképviseleti névjegyzékbe vételt, valamint az átjelentkezéssel szavazást az országgyűlési választásra. A látássérültek Braille-szavazósablont igényelhetnek még egy hétig.
2026. 03. 26. 15:30
Megosztás:

Gyógyszeripari paradoxon: Hiába a kiemelkedő vonzerő, nehéz szakképzett fizikai dolgozót találni

A piaci átlagnál magasabb juttatások, a kiszámítható túlórarendszer, a széles körű cafeteria- és bónuszjuttatások, illetve a rendszeres egészségügyi és prevenciós szolgáltatások hosszú ideje vonzó, magas presztízsű munkahelyekké teszik a gyógyszeripari cégeket a hazai munkavállalók körében. Ennek ellenére a szektor cégeinek egyre nagyobb kihívást jelent a szakképzett kékgalléros munkavállalók számára kínált pozícióik betöltése. E látszólagos ellentmondás főbb okait és a jövőbeli kilátásokat mutatja be a Trenkwalder most közzétett elemzése.
2026. 03. 26. 15:00
Megosztás:

Hamis NAV-oldalakkal támadnak a csalók

Hamis NAV-oldalakkal támadnak a csalók; aki e-mailben vagy SMS-ben kap tájékoztatást túlfizetésről, vagy ha a "NAV" a kártyaadatait kéri, az biztosan átverés, ne kattintson - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) csütörtökön az MTI-vel.
2026. 03. 26. 14:30
Megosztás:

Nagy likvidálások rázták meg a Bitcoin és az Ethereum árfolyamát

Március 26-án ismét megmutatta a kriptopiac, miért tartják a világ egyik legkockázatosabb, ugyanakkor legizgalmasabb pénzügyi szegmensének. A Bitcoin és az Ethereum árfolyammozgásai több nagybefektető pozícióját is elsöpörték, miközben a tőkeáttételes kereskedés, a bálnamozgások és a geopolitikai feszültségek együtt növelték a bizonytalanságot. A nap eseményei újra emlékeztették a piacot arra, hogy a digitális eszközök világában egyetlen gyors mozdulat is több millió dolláros veszteséget jelenthet.
2026. 03. 26. 14:00
Megosztás:

Dogecoin újra éledezik: a DOGE ismét a 0,10 dolláros szintet ostromolja

Hónapok óta nem látott fordulat bontakozhat ki a Dogecoin piacán: a mémcoin márciusban végre megszakította az öt hónapja tartó lejtmenetet, és újra a 0,10 dolláros árszint közelébe kapaszkodott. A Bitcoin stabilizálódása, az erősödő vételi kedv, valamint a közelgő Qubic-integráció körüli optimizmus együttesen új lendületet adhat a DOGE-nak. A kérdés most már nem az, hogy van-e életjel a tokenben, hanem az, hogy ebből valódi trendforduló lesz-e.
2026. 03. 26. 13:30
Megosztás:

Érezhetően lassíthatja a bank működési térségének növekedését a magas olajár

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) szerint érezhetően lassíthatja működési térségének növekedését a közel-keleti konfliktus miatt jelentősen megemelkedett olajár, nem utolsósorban azért, mert az olaj drágulása a világgazdaság egészének növekedési lendületét is visszafogja.
2026. 03. 26. 13:00
Megosztás:

Februárban sem fékezett a hazai turizmus: a vendégek száma 4,6 százalékkal, a vendégéjszakák száma 5,2%-kal nőtt

Magyarország népszerűsége a hazai és nemzetközi utazók körében is töretlenül növekszik: idén februárban közel 1,1 millió vendég, összesen 2,4 millió vendégéjszakát töltött a magyarországi szálláshelyeken. A vendégek száma 4,6 százalékkal, míg az általuk eltöltött éjszakáké 5,2 százalékkal nőtt 2025 azonos időszakához képest.
2026. 03. 26. 12:30
Megosztás: