Az Allianz környezetbarát javításokat szorgalmaz
Az Allianz 10. alkalommal tartotta meg Allianz Motor Day nevű rendezvényét, amelynek keretében többek között azt a kérdést is körüljárták, hogy mennyire lehet fenntartható a gépjármű-biztosítás ágazata.
Az Allianz által szervezett nemzetközi eseményen folytatott eszmecserék középpontjában az állt, hogy miként lehetne a termékek és a szolgáltatások területén egyaránt előmozdítani az elektromobilitást a dekarbonizáció egyik alapvető lépéseként. Emellett arról is szó esett, miként lehetne csökkenteni a CO2-kibocsátást fenntartható kárrendezéssel.
Javítás alkatrészcsere helyett
Az Allianz egyértelmű javaslattal állt elő: „A gépjármű-biztosítás terén a fenntartható kárrendezés számos olyan tényezőt foglal magában, amellyel jelentősen csökkenthető a CO2-kibocsátás” – fejtette ki Klaus-Peter Roehler, az Allianz SE németországi, svájci, közép- és kelet-európai biztosítási üzletágáért, valamint a vállalat Global P&C Retail és SMC, illetve Global Claims üzletágáért felelős igazgatósági tagja. „Ebből a szempontból az a legfontosabb, hogy új alkatrészek használata helyett éljünk a megfelelő javítási lehetőségekkel.”
Az ütközésekből eredő káresemények többsége kis- vagy közepes mértékű sérüléssel jár, amely elsősorban a gépjárművek külső részét érinti. Ezek a károk különféle környezetbarát módszerekkel javíthatók. Az új alkatrészek gyártásának jóval nagyobb a szén-dioxid-lábnyoma, mint a javításé. „Noha ezeket a javítási lehetőségeket már sok esetben használjuk, úgy gondoljuk, hogy jelentős fejlődést lehetne még elérni ezen a téren.
Ha a biztosítók évente akár csak két százalékponttal növelnék Európában a javítások arányát, szakértőink szerint közel 30 000 tonnányi CO2-kibocsátást kerülhetnénk el, ami nagyjából 5100 háztartás éves energiafogyasztásának felel meg” – magyarázta Roehler. „Ezért javasoljuk azt, hogy a jövőben növeljük a környezetbarát javítások arányát.”
„Fenntartható műhely” tanúsítvány
A fenntarthatóbb kárrendezés másik alaptényezője lehetne az európai piacokon működő műhelyek fenntarthatósági kritériumoknak megfelelő szabványos tanúsítványrendszerének bevezetése. „Az Allianz a gépjárműipar egyéb érdekelt feleivel együtt egységes előírásokat szeretne kialakítani Európában” – fejtette ki Roehler. „Csak így tudjuk tudatosan beépíteni a fenntarthatósági kritériumok betartását a műhelyválasztás folyamatába.”
A cél: az elektromos gépjárművek váljanak tömegesen elérhetővé a lakosság számára
Az éghajlatváltozás megfékezéséről szóló uniós jogszabály kimondja, hogy Európának 2050-re klímasemlegessé kell válnia, 2030-ra pedig legalább 55 százalékos csökkenést kell elérnie az üvegházhatásúgáz-kibocsátás terén az 1990-ben mért szintekhez képest.
Az ENSZ által életre hívott Net Zero Insurance Alliance (Biztosítók szövetsége a nulla nettó szén-dioxid-kibocsátásért) – röviden NZIA – nevű társulás tevékenységei ehhez az általános kibocsátáscsökkentéshez járulnak hozzá. Az Allianz már egészen korán szorgalmazott lépéseket ezen a területen, és 2021 nyarán az NZIA egyik társalapítója lett, célul tűzve ki a biztosítási portfóliók dekarbonizációjának előmozdítását.
„Átfogó megközelítést dolgoztunk ki a fenntartható mobilitás témájával kapcsolatban. Egy biztos: fenntartható mobilitás és az elektromos közlekedés következetes bővítése nélkül az EU nem fogja tudni elérni ezeket a nagyratörő célkitűzéseket” – szögezte le Roehler.
„Csak úgy tehetjük tömegesen hozzáférhetővé az elektromos mobilitást a lakosság számára, ha a piac összes szereplője ügyfélbarát megoldásokat alakít ki. Ide tartoznak többek között a versenyképes árak, a töltési infrastruktúra gyorsabb és szélesebb körű kiépítése, valamint az elektromos gépjárművekhez kapcsolódó hasznos szolgáltatások.”
„Bár az elektromos autók iránti kereslet Magyarországon is folyamatosan nő, a villanyautózás a legtöbbeknek még továbbra is jelentős életmódváltással jár. Az eddig hozzánk elért visszajelzések alapján a töltőhálózat sűrűségén túl jellemzően a töltők adott időpontban való elérhetősége, a töltési idő hossza, a gyorstöltés akkumulátorkapacitásra gyakorolt esetleges hatásai, illetve az áramdíj a legfontosabb félelmek az elektromos autókkal kapcsolatban” – teszi hozzá a téma hazai vonatkozásait Antalffy Dániel, az Allianz Hungária Zrt. szenior termékmenedzsere.
„Szerencsére a piac növekedésével együtt egyre jobban fejlődik az infrastruktúra Magyarországon is, ahol tavaly év végén már csaknem 2000 nyilvános töltőberendezés működött kétszer annyi töltőponttal.[1]”
Elektromos gépjárművekre szakosodott platform fogja megkönnyíteni az ügyfelek fenntartható mobilitással kapcsolatos döntéseit
Az Allianz elismert szakértőkkel és márkákkal működik együtt egy kimondottan elektromos gépjárművekkel foglalkozó digitális platform kialakításán. A platform széles körű információkat szolgáltat az ügyfeleknek az elektromobilitás témájában, és egy válogatott termékekből és szolgáltatásokból álló piacteret biztosít számukra az elektromos gépjárművekhez kapcsolódóan. Információkat nyújt többek között a biztosítási fedezetekkel és a töltőállomásokkal kapcsolatban, valamint olyan szolgáltatásokat kínál, mint az akkumulátor-vizsgálat a használt elektromos gépjárművek megvásárlása/értékesítése előtt, vagy a wallbox fali töltők beszerelését helyszíni ellenőrzéssel.
Ezenkívül a felületen egy kedvező feltételekkel kibocsátott töltőkártya is megvásárolható, és kimondottan elektromos gépjárművekhez kialakított biztosítási termékek is elérhetőek. A platform 2023 elején lesz üzemkész, és először Németországban tudják majd igénybe venni az ügyfelek. A következő évben az Allianz Partners számos más piacon is tervezi a felület bevezetését.
„Az ügyfelek az Allianz platformján széles körű, elektromobilitáshoz kapcsolódó információkat, termékeket és szolgáltatásokat találnak egyetlen felületen. Ezzel az a célunk, hogy segítsünk nekik letenni a voksukat a fenntartható mobilitás mellett” – magyarázta Roehler.