Az amerikai jegybankon a világ szeme - bankpánikot gyógyít, vagy inflációt tör le?
A piac jelenleg 80 százalékos valószínűséget ad annak, hogy a Fed ma este továbbmegy a kamatemelési pályán, és a 4,5-4,75 százalékos célsávot 4,75-5,0 százalékra emeli meg.
Valószínűsíthető, hogy a piacok megnyugvásával a kamatemelési várakozások tovább fognak emelkedni a piac részéről is. Ugyanakkor fontos lesz, hogy a jegybank miként reagál a most zajló folyamatokra.
Mindeközben Kína és Oroszország megegyezett, hogy:
(i) növeli a kereskedelmi együttműködést és
(ii) dollárról jüan és rubel elszámolásra állnak át a kétoldalú kereskedelemben, ezzel is gyengítve a dollárt.
Tavaly egyébként 190 milliárd dollárra rúgott a két ország külkereskedelme, melyből az orosz export 114 milliárd dollár volt, míg a kínai 76 milliárd dollárt tett ki. Vagyis a nettó dollár kereslet 38 milliárd volt. Ugyanakkor a külkereskedelem a két ország között jelentősen növekedhet az elkövetkező időben, és néhány év alatt elérheti a 400 milliárd dollárt is.
Így a dollár kereslet tekintetében 100 milliárd dolláros nagyságrend jövőbeli kieséséről beszélhetünk, ami a 22.000 milliárd dollár M2 pénzmennyiséghez képest még mindig elég pici, 0,5 százalék körül van. Vagyis nagy valószínűséggel nem ez fogja a dollár árfolyamot meghatározni, viszont azért egy pici odaszúrás az Egyesült Államoknak, pláne ha azt is figyelembe vesszük, hogy a jövőbeli amerikai fogyasztást nagyságrendileg ugyanekkora pénzmennyiséggel csökkenti a lépés.
A fontosabb tényező, hogy ezentúl Kína egyre inkább olcsó orosz olajat és földgázt fog vásárolni, ami növelheti a versenyképességét. Az pedig jó hír, hogy az amerikai földgáz iránti kereslete csökkenhet. Ez az Európába irányuló amerikai szállítások tekintetében jobb árat jelenthet Európa számára. (forrás: ERSTE)