Az amerikai vámok is fűtik Európát
Ilyen az Apple vagy az Nvidia, amelyek árbevételének 10-20 százaléka származik onnan. Szóval az USA vámháborújának összességében az amerikai cégek nagyobb kitettséggel rendelkeznek, mint az európaiak. Ha még azt is figyelembe vesszük, hogy olcsóbbak, s a potenciális tűzszünet / béke is megszülethet Ukrajna és Oroszország között, akkor a fókusz ténylegesen Európán lehet.
Ez megint egy katalizátor, hiszen ebben a régióban számos piac a legutóbbi időkig jóval olcsóbb volt, mint az amerikai piacok. Ez az év eleji ármozgásokban látszik is, hiszen az európai indexek jobban teljesítettek eddig, mint az amerikaiak. A kérdés az, hogy hogyan állnak az értékeltséggel most a piacok?
A főbb részvényindexek PE értékeltsége a jövő évi várható eredmények alapján
Forrás: Bloomberg, Erste
Mint a fenti grafikonból jól látszik, az EuroStoxx600 még közel van a sokéves (20 év) átlagos értékeltséghez, de pl. a DAX már inkább a felső határokat feszegeti az elmúlt időszakban bekövetkezett emelkedésnek köszönhetően. (Nem is olyan rég még átlagos értékeltségen volt az index.)
A régiós indexek továbbra is attraktívak. A BUX még mindig jóval az átlag (9,5) alatt tartózkodik, de már sokat emelkedett, még a decemberi értékeltséghez képest is. Összességében a régió, a magas osztalékú és a STOXX Europe 600 index részvényei tűnnek még attraktívnak jelenleg. A többiek történelmi csúcs közelbe emelkedtek az értékeltségek alapján. S akkor álljon itt a december végi értékeltségeket mutató grafikon.
A főbb részvényindexek PE értékeltsége két évre előre nézve, 2024 december végén
Forrás: Bloomberg, Erste