Az egészségügyről vitáztak a Fidesz és a Tisza Párt szakpolitikusai

Az egészségügy finanszírozásáról, az orvosok és ápolók béremeléséről, a gyógyintézmények állapotáról vitázott egymással Takács Péter, a Belügyminisztérium egészségügyért felelős államtitkára és Kulja András, a Tisza Párt egészségpolitikusa, EP-képviselője az ATV hétfő esti adásában.

Az egészségügyről vitáztak a Fidesz és a Tisza Párt szakpolitikusai

Kulja András bevezetőjében elmondta, ő magyar embereket képviseli, azokat, "akiket ez a rendszer cserben hagyott", a kormánynak pedig a "beteg csak egy adat egy Excel-táblában", amit arra használnak, hogy a hatalmukat gyarapítsák. A Tisza Párt egy betegközpontú, emberséges egészségügyet szeretne teremteni egy emberséges Magyarországon - rögzítette, hozzátéve: pártja több ezer levelet kap a betegektől és hozzátartozóktól a beavatkozásokra történő várakozásról és a kórházi körülményekről.

Takács Péter leszögezte, a tárca és a kormány nem menekül a vita elől, szavai szerint természetes, hogy vállalják a vitát.

 

Kifejtette: 2010 óta három és félszeresére emelték a magyar egészségügy számára rendelkezésre álló forrást. Ekkora emelés egy kormány idejében sem volt, nominálértékben számítva 250 százalékos reálértékbeli növekedést tudott a magyar egészségügy realizálni a Fidesz kormányzása alatt.

"Mi nem tagadjuk el a problémákat, mi azonosítjuk a problémákat, és tervszerűen haladunk azoknak a megoldásában, az elmúlt 15 évnyi kormányzati munka is ezt támasztja alá" - fogalmazott az egészségügyi államtitkár.

A kórházi osztálybezárásokról szóló műsorvezetői felvetésre Takács Péter óriási tévedésnek nevezte azt az információt, hogy 770 osztályt zártak be Magyarországon. Ez szüneteltetést vagy tartós szüneteltetést jelent, nem bezárást, a 770 szüneteltetés 49 százaléka pedig felújítás miatt történt - mutatott rá.

Erre reagálva Kulja András azt mondta, tapasztalatai szerint ha romlanak a kórházi eszközök, nem tudják kiállítani az ügyeleti sort vagy nincs elég ápoló az osztályokon, akkor "gyorsan felújítást hirdetnek". Hozzátette, a statisztikái szerint 25 százalékban humánerőforrás-hiány miatt történt a szüneteltetés.

A vitában Kulja András viszont azt állította, hogy Takács Péter nem végezte el a képzés harmadát sem. Takács Péter elmondta, ő már vezetett egészségügyi intézményt, igazságügyi orvosként dolgozott és igazságügyi orvosi szakvizsgára készült.

Az államtitkár rámutatott: Kulja Andrásnak viszont semmilyen vezetői tapasztalata nincs és ha jövő májusig nem fejezi be a szakképzését, akkor még azt az ösztöndíjat is vissza kell fizetnie, amit a rezidensképzés alatt fölvett.

Az államtitkár emlékeztetett, 2010-ben egy ápoló bruttó átlagkeresete 170 ezer forint volt, most pedig 800 ezer forint. Az orvosi fizetések is "történelmi léptékkel" emelkedtek, a 2010-es 338 ezer forinttal szemben meghaladja a 2 millió 100 ezer forintot az orvosi átlagkereset - hangsúlyozta.

Takács Péter visszautasította Kulja András állítását, miszerint nem vonják be a szakmát a döntéshozatalba.

"Rendszeresek a szakmai egyeztetések, én minden szakmai konferenciára elmegyek, (...) képviselő urat egyen se láttam. Komáromi Zoltán (a DK képviselője) legalább odaül és kérdez vagy adott esetben megpróbál engem ott megszólítani, képviselő urat soha nem látom egyetlen szakmai forduló sem"

- fogalmazott.

A Tisza Párt szakpolitikusa úgy reagált, nap mint nap konzultálnak a szakmával, szavai szerint az államtitkár "meglepődne, hogy milyen egészségügyi szakértők állnak mellettünk". Nem Excel-táblákat kell gyógyítani, hanem embereket és nem Excel-táblából kell az egészségügyi dolgozóknak megnézni a számait, hanem megkérdezni őket - vélekedett a Tisza Párt szakpolitikusa.

A kórházak számáról szóló kérdésre Kulja András elmondta, jelenleg 81 kórház van körülbelül 371 telephellyel az országban, a telephelyek egy jelentős része azonban nem üzemel, az általa hétfőn felkeresett szentesi kórházban pedig "döbbenetesek" voltak az állapotok.

A Tisza EP-képviselője ebben a kérdésben a transzparenciát javasolta a kormánynak, mint mondta, nem átmeneti szüneteltetésekkel kell elfedni a problémát, hanem szembenézni azzal.

Mint mondta,

a Tisza Párt átvilágítaná az egészségügyi rendszert, "megnézzük, mik a valós számok és nem mindenféle mesterkélt, meg urambátyám rendszer alapján fogjuk a kórházakat és az ellátási vonalakat meghúzni, hanem úgy, hogy a lehető legtöbbet segítsen a betegeknek".

Az egészségügyi államtitkár válaszában azt mondta, ez a fajta "halálkufárkodás" jellemző az ellenzékre, amely emberi tragédiákkal él vissza és úgy állítja be, hogy az összes felelősség ebben a kormányt terheli.

Emlékeztetett: a Tisza Párt EP-képviselője egy hasonló ügyben nyilatkozott az Európa Parlament előtt, "ugyanezt a zsigeri érzelmekre ható húrokat pengette a Duchenne-szindrómás gyerekek ügyében is". Takács Péter kifejtette: Kulja Andrásnak vagy nem állt a rendelkezésére ez az információ, akkor viszont felkészületlenül állt ki az Európa Parlament elé, a magyar kormányt koholmányok alapján vádolva vagy rendelkezésre állt az információ, akkor "halálos beteg gyermekek és az ő szüleinek a tragédiájával él vissza".

Kulja András erre úgy reagált, a hozzászólása "teljes mértékben helytálló", ugyanis nem csak Duchenne-es gyermekekről, hanem más betegségekben szenvedő gyermekekről is beszélt.

Magyarországon a gyógyszertámogatási rendszer kimondottan jól működik - mondta az egészségügyi államtitkár. Hozzátette, exponenciálisan nő a ritka betegségekre és daganatos betegekre fordított összeg hosszú évek óta a Fidesz kormányzása alatt, "és ez így is fog maradni".

Hozzátette: a ritka betegséggel élők a betegek 0,4 százalékát teszik ki, a betegségcsoportra a teljes gyógyszerkassza 27 százalékát költjük, ami európai uniós színvonalon is kimagasló.

Takács Péter hangsúlyozta: exponenciálisan nő a ritka betegségekre és daganatos betegeket fordított összeg hosszú évek óta a Fidesz kormányzása alatt, és ez így is fog maradni. Tehát arra kérem képviselő urat, hogy vagy tájékozódjon, vagy tartsa vissza magát ezektől a csúsztatásoktól - tette hozzá Takács Péter.

Kulja András rámutatott, egy új kutatás szerint 37 olyan immunterápiás és daganatterápiás gyógyszerből, amelyeknél az egészségnyereség jóval nagyobb, mint az alternatíváknál, Magyarországon kettő elérhető, ehhez képest Szlovákiában 28, Romániában 26 ezeknek a gyógyszereknek a száma.

Takács Péter kiemelte: mindent, amit egyedi méltányosság keretében a kezelőorvos kér, a szakmai kollégium a megfelelő szakemberek bevonásával értékel, és ezután a NEAK megadja rá a finanszírozási engedélyt. Amennyiben valóban kimutatható haszna van a betegnek a Magyarországon elérhető szerekhez képest, ezt a NEAK megadja. Ebbe a politika nem szól bele. Ez tisztán egy szakmai kérdés.

Hozzátette: Kulja András nem elég tájékozott akkor, amikor azt állítja, az elbírálás már a Batthyány-Strattmann Alapítványhoz tartozik. "szerintem hosszú percek mennének el, míg én elmagyaráznám, hogy az egyedi méltányosság között mi tartozik a NEAK-hoz és mi nem"

- jegyezte meg Takács Péter.

Hangsúlyozta: az SMA-s gyerekek az unióban másodikként Magyarországon kaphatták meg állami támogatással ennek a ritka betegségnek a gyógyszerét. A Bethesda Gyermekkórházban van az Európai Referencia Centrum.

Kulja András megjegyezte, hogy tud erről, mert készített egy podcastet. Takács Péter megjegyezte, hogy akkor még az Országos Kórházi Főigazgatósággal volt szerződése a tiszás politikusnak, aki nem volt hajlandó válaszolni az államtitkár erre vonatkozó további kérdésére, csupán annyit jegyzett meg: szakmai munkát végzett.

Az egészségügyi államtitkár a magyarországi kórházi struktúráról szólva a műsorban azt mondta, a szocialista típusú ellátórendszer "fejnehéz", nagyon sok telephelyen működnek kórházak, amelyeket nem bezárni, hanem átstrukturálni kell. Takács Péter egyetértett vitapartnerével abban, hogy a nagy számban előforduló ellátásformákat a lakóhely közelében kell biztosítani, a kórházak mellett vagy járóbeteg szakrendelők kompetenciáit kell erősíteni.

Ennek érdekében vezették be az Egészségablakot, az online időpontfoglaló rendszert és ezért növelték mega háziorvosok kompetenciáit - tette hozzá a kormánypárti politikus.

Takács Péter a társadalombiztosítási rendszerről elmondta: az e-alap költségvetését 1200 milliárd forintról 3900 milliárd forintra emelték, ami egyrészt bérfejlesztéseket szolgált, másrészt olyan technológiákat tudtak behozni, ami eddig Magyarországon nem volt elérhető.

A várólisták 2013-as bevezetése előtt több mint 88 ezer ezren szerepeltek a "kórházi kockás füzetekben" szabályozott nyilvántartás nélkül, jelenleg ezen most körülbelül 27 ezren várakoznak hatvan napnál túli várakozási idővel - fogalmazott az államtitkár, megjegyezve, előjegyzésben még körülbelül 18 ezren szerepelnek, tehát körülbelül 45 ezer ember van várólistán.

Hozzátette, a paraszolvencia kivezetése után néhányan magánellátásba próbálják terelni a beteget, de ez ellen a transzparencia a legjobb fegyver, az előjegyzéseket a tárca is ellenőrzi.

A magánellátás aránya Magyarországon járóbeteg-ellátásban 13-15 százalék, a nőgyógyászatban és a laborban magasabb, más szakmában egy kicsit alacsonyabb, fekvőbeteg-ellátásban pedig egynapos sebészetet is beleértve 2 százalék körül van

- ismertette az adatokat.

Az államtitkár felsorolására válaszul az ellenzéki politikus egy beteg levelét olvasta fel, aki térdprotézis-műtétre 2032-re kapott előjegyzést. "Önök titkolják a kórházi fertőzéseknek az arányát, a reoperációknak az arányát, a szövődményeknek az arányát, és azt is, hogy egy osztályt hosszú távra zárnak be vagy csak átmenetileg" - vetette fel Kulja András.

Takács Péter szerint "folytatva Dobrev Kláráék haladó hagyományát és a momentumosok hagyományát", most éppen a Tisza Párt asszisztál az egészségügybe szánt uniós források blokkolásához.

Kulja András kérdésére, hogy a kormány mennyi számlát nyújtott be az RRF-re (helyreállítási és ellenállóképességi eszköz) Takács Péter elmondta, az összes olyan számlát benyújtották, amit az Európai Bizottság már előzetesen jóváhagyott, de az egészségügyi fejlesztések nagy részét teljes mértékben blokkolják.

"Össze fogjuk gyűjteni az összes olyan fejlesztést, amit az RRF-ből csináltunk volna meg és be fogjuk nyújtani a számlát Brüsszelnek"

- rögzítette az államtitkár.

Hozzátette: több ezer milliárd forintnyi fejlesztést hajtottak végre az egészségügybe, infrastrukturálisan is és finanszírozásilag is. Azt mondani, hogy 15 évig nem történt semmi, "az azért egy erős túlzás, képviselő úr" - mondta Takács Péter.

A vita végén Kulja András arról beszélt: a Tiszánál nem "ilyen urambátyám rendszer van", amikor egészségügyi minisztériumot fognak létrehozni, arra sem osztjuk ki előre a helyeket, hanem azt az embert fogjuk államtitkár helyett miniszteri pozícióba ültetni, amit az a helyzet megkövetel. Nekünk a legfontosabbak a magyar emberek. Azok az emberek, akik rettegve tekintenek a jövőbe, mikor elmennek orvoshoz és félnek, hogy vajon mikorra kapnak időpontot a magyar egészségügyben.

Takács Péter összegzésében elmondta: nagyon kevés konkrétum hangzott el Kulja Andrástól, de ezen nem csodálkozunk, ez általában a Tisza Pártra jellemző.

"Megmondom őszintén, reméltem, hogy Tisza Párt egészségügyi programját hozza képviselő úr, mert arról sajnos semmit nem tud". Nekünk van kormányprogramunk és az egészségügyi programunkat is számos helyen bemutattuk - tette hozzá.

Több hibát is találtak a rumok ellenőrzésekor

Rumokat vizsgált a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), egy terméknél jelölési hibát találtak, egynél pedig élelmiszerminőségi probléma miatt intézkedtek a szakemberek; a hivatal mindkét forgalmazóval szemben eljárást indított és csaknem 700 ezer forint bírságot szabott ki - közölte a Nébih a honlapján hétfőn.
2025. 07. 14. 15:00
Megosztás:

Erőteljesen csökkent a BASF negyedéves nyeresége

A vártnál jelentősebben csökkent a Magyarországon is jelen lévő BASF német vegyipari vállalat nyeresége az idei második negyedévben, miközben rontotta idei eredményelőrejelzését - áll a cég honlapján.
2025. 07. 14. 14:30
Megosztás:

Nőtt az ingatlanadásvételek és a hitelezés volumene 2025 első félévében

A Duna House legfrissebb ingatlanpiaci adatai alapján a hazai lakáspiac a nyári hónapok kezdetén is stabil aktivitást mutatott: 2025 júniusában országosan 9 908 lakóingatlan cserélt tulajdonost, ami 6,3%-kal haladja meg a tavalyi év azonos időszakának értékét.
2025. 07. 14. 14:00
Megosztás:

Ismét féltheti állását a Fed-elnök

Jerome Powell Fed-elnök ismét Trump célkeresztjébe került.
2025. 07. 14. 13:30
Megosztás:

Mennyibe kerül a kötelező biztosítás az e-rollerekre?

Idén átlagosan 6500 forintos éves átlagdíj mellett, alapvetően két biztosító termékei közül választanak az elektromos rollerek tulajdonosai – derül ki az Insura.hu biztosításközvetítő portál mikromobilitási eszközökre fejlesztett kalkulátorának adataiból. Az ellenőrzés nehézségei miatt piaci becslések szerint országos szinten csupán az érintett járművek harmada rendelkezik az előírt biztosítással.
2025. 07. 14. 13:00
Megosztás:

3 stresszmentes kriptobefektetési stratégia, amivel nyugodtan alhatsz éjszaka

A kriptovaluta-befektetés nem a gyenge idegzetűek sportja. Egy Bitcoin 2021. november 10-én 67 000 dollárba került, és 2022-ben 16 000-ig zuhant, mielőtt 2025 júliusára elérte a 109 000 dolláros szintet. Aki ezt az utat végigjárta, 62%-os hozamnak örülhet – ha közben nem dobta el a portfólióját ijedtében. Ha te is belevágnál a digitális eszközök világába, de nem akarsz minden árfolyam-ingadozás miatt álmatlanul forgolódni, ez a három stratégia neked szól.
2025. 07. 14. 12:30
Megosztás:

A Stellar (XLM) váratlan áttörése: Lehagyta az XRP-t, és újra reflektorfénybe került

A kriptoközösséget meglepő fordulat rázta meg a napokban: a Stellar (XLM) nemcsak hogy lehagyta az XRP-t árfolyamteljesítményben, de ezzel megszakított egy hónapok óta tartó szoros árfolyamkorrelációt a két token között. A mozgás nem véletlenszerű, hanem technikai és piaci háttérrel alátámasztott rally, amely újraélesztette az érdeklődést a Stellar iránt – és ezzel új fejezet nyílhat az XLM kontra XRP versenyben.
2025. 07. 14. 12:00
Megosztás:

Emelkedtek a hosszú hozamok a fejlett gazdaságok kötvénypiacain pénteken

Az amerikai 10 éves hozama 4 bp-tal 4,39% körüli szintre emelkedett pénteken, Donald Trump elnök utóbbi napokban bejelentett vámfenyegetései tovább fokozták a piaci feszültséget.
2025. 07. 14. 11:30
Megosztás:

A jövő a tokenizált betéteké, nem a stabilcoinoké a Bank of England szerint

A Bank of England kormányzója, Andrew Bailey határozott üzenetet küldött a brit bankszektornak: ne a privát stabilcoinokkal, hanem a tokenizált bankbetétekkel foglalkozzanak. Az üzenet nemcsak iránymutatás, hanem egy új szabályozási korszak nyitánya is lehet – amely gyökeresen átalakíthatja a pénzügyi rendszer digitális jövőképét az Egyesült Királyságban.
2025. 07. 14. 10:30
Megosztás:

Rekorddöntést követően lefordultak az amerikai indexek, a bejelentett vámok ismét rontották a piaci hangulatot

A csütörtöki új csúcsukról lefordultak pénteken a tengerentúli részvényindexek, a Dow 0,6%-ot veszített értékéből, az S&P500 és a Nasdaq Composite 0,2-0,3%-kal mérséklődött.
2025. 07. 14. 10:00
Megosztás:

Többnapi emelkedés után lefordultak az európai részvényindexek

Eladási hullám söpört végig az európai tőzsdéken pénteken, három-négynapos emelkedést követően estek vissza az irányadó részvényindexek. A Stoxx600 1,0%-kal csökkent, a FTSE100 0,4%-ot gyengült maga mögött hagyva egy nappal korábban elért történelmi csúcsát, a DAX 0,8%-os mínuszban zárt.
2025. 07. 14. 09:50
Megosztás:

Felfedjük a 2025-ös év legforróbb pénzkereseti lehetőségét! SIM Mining felhőalapú bányászat – valódi példa: akár napi 2 441 dollár bevétel!

2025-ben, amikor a digitális gazdaság rohamosan fejlődik, a blokklánc-technológia népszerűsége alapjaiban formálja át a globális gazdasági környezetet. A kriptovaluta-befektetés többé nem csupán a technológiai elit kiváltsága, hanem fokozatosan az átlagemberek számára is fontos eszközzé vált a vagyon gyarapítására.
2025. 07. 14. 09:20
Megosztás:

Így alakult a forint árfolyama reggelre

Vegyesen alakult a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2025. 07. 14. 09:00
Megosztás:

A Metaplanet újabb 797 Bitcoint vásárolt – Aranylázként gyűjtik a kriptót

A tokiói tőzsdén jegyzett Metaplanet Inc. tovább folytatja agresszív Bitcoin-vásárlási stratégiáját: legutóbb 797 BTC-vel növelte készleteit, miközben a kriptopiac új csúcsokra tör. A cég átalakulása szállodaüzemeltetőből digitális aranygyűjtővé jól mutatja, hogy a vállalati világ egyre komolyabban tekint a Bitcoinra, mint stratégiai vagyoneszközre. De vajon hová vezet ez a kriptós aranyláz?
2025. 07. 14. 08:30
Megosztás:

Szünetel hétfőn az okmányokkal és járművekkel kapcsolatos ügyfélkiszolgálás a kormányablakokban

A hétvégén történt hardvermeghibásodás következtében számos elektronikus közigazgatási szolgáltatás fennakadásokkal működött. Az eset a kormányablakos ügyfélkiszolgálás során használt rendszereket is érinti, emiatt július 14-én, hétfőn a kormányablakokban az okmányokkal és járművekkel kapcsolatos ügyfélkiszolgálás országosan szünetelni fog - közölte a Digitális Magyarország Ügynökség az MTI-vel hétfőn.
2025. 07. 14. 08:00
Megosztás:

Felmérés: Így érinti a felhasználókat a Revolut kriptó befagyasztása

A Revolut július 7-én este felfüggesztette a teljes kripto részét Magyarországon, ezzel sokaknak “ragadt bent” a pénze. Hazánkban több mint 2 millió felhasználó van a Revolutnál, azonban arról nincs információ, hogy közülük mennyien használták a kripto szolgáltatást a platformon, vagy éppen mennyi kriptó eszköz áll most a szolgáltatónál, amivel nem tudnak semmit sem csinálni a felhasználók. Bár érdeklődtem a Revolutnál ezzel kapcsolatban, természetesen a kapott válasz túl sok érdemi információt nem tartalmazott.
2025. 07. 14. 06:30
Megosztás:

Hogyan spórol az árammal a magyar lakosság? Ezek a legjobb módszerek!

Fogy az energia – de tudatosabban, mint valaha! A magyar háztartások egyre okosabban bánnak a villamos energiával. A rezsiköltségek növekedése és a környezettudatosság térnyerése hatására rengetegen keresik azokat a hatékony megoldásokat, amelyekkel csökkenthetik havi villanyszámlájukat – akár tízezrekkel is évente.
2025. 07. 14. 05:45
Megosztás:

Az LG felvásárolja a prémium vízmelegítő megoldásokat gyártó norvég OSO-t

Az LG Electronics (LG) megvásárolja Európa egyik vezető vízmelegítő megoldásokat szállító vállalata, a norvég OSO 100 százalékát. A stratégiai akvizíció tovább erősíti az LG átfogó fűtési, szellőztetési és légkondicionálási (HVAC) portfólióját, és felgyorsítja a vállalat azon céljának megvalósítását, hogy a HVAC-piac egyik vezető szereplőjévé váljon.
2025. 07. 14. 05:00
Megosztás:

Lassult a drágulás, bővül a kínálat, átalakul a kereslet - Piaci erőpróbák teszik izgalmassá az idei albérletszezont

Júniusban az országos albérletpiacon átlagosan 1,3 százalékos drágulás következett be havi szinten, éves összevetésben pedig 7,3 százalékos volt az emelkedés. Budapesten májushoz viszonyítva 1,4 százalékkal nőttek a bérleti díjak, az egy évvel korábbinál pedig 7,3 százalékkal lettek magasabbak. Ez derül ki a KSH-ingatlan.com lakbérindexéből.
2025. 07. 14. 04:00
Megosztás:

Megéri Bitcoint venni 2028 előtt? Íme, miért mondanak egyre többen határozott igent

A Bitcoin már rég nem a bűnözők valutája vagy az informatikusok titkos játékszere. Jelenleg több mint 2,2 billió dolláros piaci kapitalizációval rendelkezik, megelőzve számos világcéget. A kérdés most már nem az, hogy „mi ez?”, hanem hogy „mikor érdemes beszállni?” Egyre többen úgy vélik: még most, 2028 előtt.
2025. 07. 14. 03:00
Megosztás: