Az évtized végére megtöbbszöröződhet a CT és MR készülékek száma

Miközben a környező országokban már a közgyógyellátást is forradalmasítják a modern képalkotó berendezések, addig Magyarországon még mindig kiváltságosnak számít az, aki CT vagy MR felvétellel kaphat diagnózist. Pedig a piacon egyre jobb áron érhetők el ezek a készülékek, ráadásul a kínált szolgáltatások köre is ugrásszerűen bővül. Az orvoshiány tompításához ugyanúgy hozzájárulhatnak ezek a berendezések, mint a népbetegségek kiszűréséhez és a kedvezőtlen statisztikák visszaszorításához.

Az évtized végére megtöbbszöröződhet a CT és MR készülékek száma

 2022 utolsó napjaiban egy mesterséges intelligencia alapú chatrobot tartotta lázban a világot. Immár mindenki számára világos, hogy a mesterséges intelligencia számos területen hoz forradalmi innovációkat. Nem lesz ez másként az egészségügyben sem, ahol a nagy mennyiségű adat és kép MI-vel támogatott feldolgozásával ugrásszerűen nő a pontosság, a hatékonyság, jelentős terhet véve le a szakorvosok válláról.

A szó szoros értelmében a leginkább szemmel látható fejlődés a képalkotó eljárások területén mutatkozik. A hétköznapi ember számára meglepő lehet, hogy mire képesek a legújabb gépek. „A 2022-ben bemutatott legújabb multifunkciós modellek beállítástól és szoftveres felkészültségtől függően egyaránt tudják az idegrendszeri és csontrendszeri vizsgálatoktól a keringési rendellenességek feltárásán át a külső beavatkozás nélküli kolonoszkópiáig mindenféle testtáj, szerv, és szövet alacsony dózisú, körkörös röntgensugaras vizsgálatát, minden eddiginél gyorsabb és pontosabb felvételek készítésével” – érzékelteti az elérhető színvonalat Lányi Péter a Humantech Solution Zrt. vezető mérnöke, a hazai piacon új belépőnek számító United Imaging Healthcare márka magyarországi partnere. A United Imaging Healthcare világviszonylatban az egyik legdinamikusabban fejlődő amerikai-kínai vegyesvállalat, mely mesterséges intelligenciával integrált képalkotó-diagnosztikai eszközök fejlesztésével foglalkozik.

Bár úgy tűnhetett, hogy az elmúlt években a fejlettséget a lélegeztetőgépek számában mérték a világon, a valódi áttörést és a teljes egészségügy tekintetében számottevő fejlődést mégis a radiológiai, képalkotó berendezések elterjedése jelentette. Miközben 2011-ben 73 bejegyzett CT berendezés működött az országban, 2021-ben már elérte a 100-at. Ez a növekedés azonban messze elmarad a környező országokban tapasztalható mértékektől: míg Magyarországon csak minden 106 228-adik lakosra jut egy ilyen készülék, addig Szlovénia, Szlovákia és Horvátország esetében ez a szám 50 és 60 ezer között szór! Ráadásul – talán összefüggésben azzal, hogy az eszközleltárokat a pandémia idején szigorúbban kezelték– 2019-ről 2020-ra a magyarországi készülékpark még enyhén csökkent is. Összehasonlításképpen: a United Imaging Healthcare 2020-as európai piacra lépése óta csak Közép-Kelet-Európában közel 100 db teljesen új, csúcskategóriás CT, MR, digitális röntgen és mammográf berendezést helyezett üzembe.

Még szomorúbb lehet azonban a helyzet, ha a valóban elvégzett CT vizsgálatok arányát nézzük. Ugyanis a berendezések átlagéletkora, és ezzel összefüggésben a kihasználtsága sokkal rosszabb lehet a környező országok átlagainál. A magyar készülékek jelentős része ugyanis olyan állami intézményekben van, ahol egyszerre teljesítenek ügyeleti kórházi ambuláns feladatokat, és előjegyzés alapján történő kiszolgálást. Márpedig ez a tapasztalatok szerint sokkal alacsonyabb hatásfokot eredményez, a sok terven kívüli átállás miatt, mint például várakozás a baleset során megsérült páciens vizsgálathoz való felkészítésére, vagy utólagosan a gép takarítása miatt. Márpedig ezek súlyos percek, amiket a gép üzemen kívül tölt, nem is beszélve a karbantartás, vagy műszaki hiba miatti állásról. Nem feltétlenül jobb egyelőre a helyzet a magánklinikákon sem: legtöbb helyen ugyanis használt, de felújított nyugati gépek üzemelnek, amik bizony ugyancsak igénylik a törődést.

Pedig a beruházások megtérülése nagyban múlik azon, hogy a vizsgálatokért befolyó összegek fedezik-e a lízingdíjakat, a személyzeti költségeket, és a beruházás egyéb járulékos ráfordításait. Ugyanis, amiként a fapados légitársaságok esetében is kulcsfontosságú a kihasználtság, és mindent megtesznek, hogy csökkenjen a fordulóidő és nőjön a telítettség, ugyanígy igyekeznek a klinikák is maximálisan kihasználni a gépeiket minden műszakban.

A feltörekvő gyártók támogatják is a CT-t és MR-t üzemeltető klinikákat ezen törekvéseikben. „A legújabb generációs készülékek az előjegyzésre érkező pácienshez önműködően állítják be a gépet előre, ezzel 5-10 perceket is spórolva akár egy vizsgálatra szánt időből. Míg az egyik vendég felöltözik, és a másik levetkőzik, addig a gép a digitális beutaló alapján felkészül, „átáll”, hogy úgy és oda feküdhessen a páciens, ahogy a szükséges radiológiai felvételhez az elő van írva” – meséli Laczi János, a Humantech Solution Zrt. applikációs szakembere. Ezekkel a modern készülékekkel ugyanis a test bármely tájáról, különböző szögből, különböző rétegsűrűségű és felbontású képeket tudnak készíteni, ráadásul a hagyományos tüdőszűrős röntgengépek sugárterhelésének töredékével.

Hogy ezeké a berendezéseké a jövő, az senki számára sem kérdés az egészségügyben. Ráadásul ezek a gépek egyre önállóbbak, a működtetésükhöz nem szükséges radiológus szakszemélyzet, csak operátor, míg a leleteket kiértékelő szakorvosok akár távmunkában is végezhetik a folyamatosan több klinikáról is beérkező képek elemzését. Sajnos a statisztika azt mutatja, hogy a munkájukra nagyon is szükség van, és akár a többszöröse is megtérülne a társadalom számára. Például az emésztőszervi szűrővizsgálatok során manapság már a székletminták 7-8%-a utal olyan kóros elváltozásra, ami figyelmet, vagy akár beavatkozást igényel. A CT-vel végezhető kolonoszkópiás eljárás nemcsak sokkal gyorsabb, sokkal kényelmesebb és sokkal komfortosabb, hanem a megtérülése akár emberéletekben is mérhető.

Ezek ismeretében nem csoda, hogy a DataBridge piackutató elemzése szerint az európai CT piac átlagosan évi 5,8%-kal fog nőni, a 2021-es 2,1 milliárd dolláros éves forgalomról 2028-ig 3,1 milliárd dollárra. Ezzel párhuzamosan a műszaki és informatikai cikkekre jellemző áralakulás lesz megfigyelhető a szektorban: évről évre egyre többet tudnak ezek a gépek, miközben már nem nő az áruk. A növekedést csupán a chiphiány hátráltathatja, bár a Humantech Solution Zrt. elmondása szerint az általuk forgalmazott United Imaging Healthcare készülékeit ez pont nem fenyegeti: prioritást élveznek a kiszolgálásban mind az új gépek, mind a karbantartás tekintetében. Egyébként is sokkal intenzívebb a piacfejlesztés a távol-keleti gyártók esetében, mint a némileg elkényelmesedő – és persze ellátási lánc problémákkal küszködő – nyugat-európaiaknál. A szakértők szerint a helyzet némileg hasonlatos a dél-koreai autómárkák felfutásához: néhány év alatt műszakilag beérték, vagy akár meg is előzték versenytársaikat, a márkáik iránti bizalmat pedig a megbízhatósággal, a nagyon magas alapfelszereltséggel, és a versenytársakénál sokkal kedvezőbb árakkal érve el. Például az említett United Imaging Healthcare új készülékei alig drágábbak a sokat futott nyugati használt gépeknél, miközben az alapfelszereltség része számos olyan szoftveres kiegészítő, mellyel különböző, például népbetegségekhez kapcsolódó szűrővizsgálatok is végezhetők, holott ilyeneket általában külön díjért szoktak a nyugati gyártók utólagosan értékesíteni. A beruházások finanszírozásánál is számít, hogy egyértelműen kedvezőbbek az új készülékek lízingfelfeltételei.

A nemzetközi technológiai trendek begyűrűzése mellett a magyar magánegészségügyi boom lehet a hazai növekedés fő motorja. „Itthon még luxusnak számít a fizetős CT vagy MR vizsgálat. Pedig egy szakszerűen elkészített és kiértékelt felvétel egy porckorongsérvről nem drágább, mint néhány óra egy csontkovácsnál, aki akár ronthat is a beteg állapotán valódi diagnózis hiányában” – mondja Belcsug Angéla, a keszthelyi Várkert Klinika tulajdonosa. A közgyógyellátásban kapható várólistás vizsgálatok kivárásáig a munkaképességben, közérzetben való visszaesés ugyan nem számszerűsíthető mértékű veszteség, de biztosan jócskán meghaladja egy szakszerű és gyors digitális diagnózis árát.

A Várkert Klinika 2022-ben cserélte le régi CT-jét egy új, United Imaging márkájú készülékre. „A megrendeléstől az üzembehelyezésig valamivel több mint két hónap telt el, ráadásul teljeskörű kivitelezést, garanciális háttértámogatást, betanítást és magyar nyelvű kezelőfelületeket tudott biztosítani a beszállító.” Az új készülékük 50%-kal gyorsabb, mint a korábban használt, sokkal alacsonyabb sugárdózissal is kiváló felvételeket készít, melyeket mesterséges intelligenciával támogatott szoftveres eljárásokkal még pontosabban dolgoz ki a készülék. „Mindez persze elsősorban a radiológusainkat villanyozza fel, de például a virtuális kolonoszkópia, ami behatoló műszer nélkül képes a beleket vizsgálni, vagy az alacsony dózisú mellkasfelvétel, ami covidon átesett betegek javulásának rendszeres ellenőrzését teszi lehetővé, ezek már a páciensek számára is érthetően jó hírek” – meséli Belcsug Angéla.

Magyarország a GDP mintegy 5 százalékát fordítja a családok támogatására

A kormány számára a magyar családok támogatása az első, ennek érdekében Európa legbőkezűbb családtámogatási rendszerét hozta létre, amelyet 2025-ben és 2026-ban is tovább bővít. Az eddigi családpolitikai intézkedéseknek köszönhetően 200 ezerrel több magyar gyermek született ahhoz képest, mintha a 2010 előtti negatív trendek folytatódtak volna - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az MTI-vel pénteken.
2025. 07. 26. 00:05
Megosztás:

A koszovói alkotmánybíróság ideiglenesen betiltotta a parlamenti képviselők munkáját

Ideiglenesen minden tevékenységtől eltiltotta a parlamenti képviselőket a koszovói alkotmánybíróság, mert a pristinai képviselőháznak 51 próbálkozás után sem sikerült megalakulnia.
2025. 07. 25. 23:00
Megosztás:

Vidéken stagnált az első lakásukat vásárlók száma

A Duna House legfrissebb adatai szerint 2025 második negyedévében a vidéki ingatlanpiacon jelentős drágulás figyelhető meg: az értékesített ingatlanok 44%-a 600 ezer Ft/m² feletti árszinten kelt el, míg egy évvel korábban ez az arány még csupán 24% volt. Az 50 millió forint feletti ingatlantranzakciók aránya ezzel párhuzamosan csaknem megduplázódott (27%-ról 49%-ra). Az első lakásukat vásárlók aránya viszont stagnál az előző év azonos időszakához viszonyítva.
2025. 07. 25. 22:00
Megosztás:

A várakozási idő a legnagyobb különbség az állami és magánellátás között

Tovább nőtt az állami és a magán szakorvosi ellátások megítélése közötti különbség egy országos kutatás eredményei alapján. Bár mindkét szektorban tapasztalhatók kedvezőtlen folyamatok, a magyarok ötöde már magán szakorvoshoz fordul, elsősorban a rövidebb várakozási idő, valamint a jobb körülmények és felszereltség miatt.
2025. 07. 25. 21:00
Megosztás:

Czomba Sándor: a kormány célja, hogy mindenki, aki akar és tud, az dolgozhasson

A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján a munkaerőpiac továbbra is stabil idehaza, a munkanélküliségi ráta egy év alatt 4,3 százalékra javult, így továbbra is az európai uniós átlag alatt van.
2025. 07. 25. 20:00
Megosztás:

Továbbra is 4,3%-on a munkanélküliségi ráta

Júniusban 4 millió 679 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma a 15-74 év közötti munkaképes korú népesség körében, ami 10 ezer fővel magasabb a májusi szintnél, de 45 ezerrel elmarad a tavaly júniusitól.
2025. 07. 25. 18:00
Megosztás:

Csökkent a Masterplast árbevétele az első fél évben

A Masterplast konszolidált árbevétele az első fél évben 65,8 millió euró volt, 2 százalékkal elmaradt az előző évi bázistól, a második negyedévben 32,4 millió eurót tett ki, 6 százalékkal alacsonyabbat az előző év azonos időszakához képest - közölte a cég csütörtökön a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján közzétett első féléves jelentésében.
2025. 07. 25. 17:00
Megosztás:

Rekordon az elektromos autók értékesítése Magyarországon

Júniusban 7,3%-kal csökkent az új autók értékesítése Európában, viszont az elektromos autóké 7,7%-kal, a hibrideké pedig 6,2%-kal növekedett. A tisztán elektromos autók piaci részesedés 16,7% volt a hónapban.
2025. 07. 25. 16:00
Megosztás:

Jó helyen van az EKB

Az EKB a várakozásoknak megfelelően 2,15%-on tartotta az alapkamatot és 2,0%-on a betéti rátát.
2025. 07. 25. 15:00
Megosztás:

Eldőlt, ki hol tanul ősztől, a bankok pedig egyre több pénzzel várják a diákokat

Tegnap este tették közzé a felsőoktatási felvételi ponthatárokat, diákok tízezrei tudták meg, hogyan alakul az életük szeptembertől. Azok számára, akik hamarosan megkezdhetik egyetemi vagy főiskolai tanulmányaikat, elengedhetetlen lesz egy saját bankszámla megnyitása. Ezt a bankok is tudják, ezért minden évben egyre vonzóbb akciókkal próbálják meg a fiatalokat rávenni a számlanyitásra. A jutalom a kedvező számlavezetési feltételek mellett akár több tízezer forint is lehet, érdemes élni a lehetőséggel - írja közleményében a Bank360.
2025. 07. 25. 14:00
Megosztás:

A Fed-elnök körmére nézett Trump

Donald Trump látogatást tett a jegybank székházában, és szemügyre vette az épületek túlárazottnak tartott felújítását. Az utóbbi hetekben többször felmerült az ügy, mint lehetséges indok Jerome Powell jegybankelnök menesztésére. Most azonban Trump óvatosabban fogalmazott a Fed-elnök elbocsátásával kapcsolatban: „Ezt megtenni nagy lépés lenne, és egyszerűen nem hiszem, hogy szükség lenne rá”.
2025. 07. 25. 13:00
Megosztás:

Erősödő kötvényhozamok Európában az EKB szigorú jelzései nyomán

Emelkedtek a kötvényhozamok tegnap a fejlett gazdaságok kötvénypiacain. Ehhez hozzájárult az, hogy az EKB szigorú hangvételben nyilatkozott azután, hogy hosszú kamatcsökkentési ciklusa után tegnap először hagyta változatlanul az alapkamatot.
2025. 07. 25. 12:00
Megosztás:

Fájdalommentes, altatásos fogászat: ezért jönnek a világ minden tájáról a páciensek Budapestre

Új lendületet kapott az elmúlt években a fogászati turizmus, a nyugati határvidék mellett Budapest egyre meghatározóbb úti céllá válik a külföldi páciensek körében. A kedvező árak mellett a magyar fogorvosok kiemelkedő szaktudása, a fájdalommentes és altatásos beavatkozások, valamint a modern technológiai háttér mind hozzájárulnak ahhoz, hogy már a világ távoli pontjairól – Skandináviától Brazíliáig – is érkeznek betegek a fővárosi rendelőkbe. Az Imperial Dental új fogászati központja a budapesti Liv Duna Medical Centerben új szintre emeli a hazai és nemzetközi fogászati ellátást.
2025. 07. 25. 11:00
Megosztás:

Szárnyalt az S&P 500 és a Nasdaq, a Dow esett

Míg az S&P500 (+0,1%), illetve a Nasdaq Composite (+0,2%) rekorddöntésekkel zárták a csütörtököt, melyet nagyban a Google-anyavállalat Alphabet (+1%) remekelése idézett elő, addig a Dow 0,7%-kal esett, amihez az IBM (-7,6%) csalódást keltő bevételi jelentése is hozzájárult. Jól szerepelt az Amazon, a Microsoft, valamint az NVIDIA is, melynek részvényei csakúgy 1%-kal drágultak.
2025. 07. 25. 10:00
Megosztás:

Óvatosan optimista hangulat a nyugat-európai részvénypiacokon az EU-USA vámegyezség vélelmezett közeledtével

Többnyire pozitívan zárták a csütörtököt a nyugat-európai részvényindexek; a pán-európai Stoxx600 második napja emelkedik, tegnap mérsékelten, 0,2%-kal került feljebb, hasonlóan a német DAX-hoz.
2025. 07. 25. 09:00
Megosztás:

Panelboomot hozhat alakáspiacon az Otthon Start Program

A panellakások és ezek eladói lehetnek az Otthon Start Program nyertesei, mivel a fiatal első lakásvásárlók körében már eddig is népszerű ingatlantípusnak számítottak. A panelek népszerűségének egyik oka, hogy 26 százalékkal olcsóbbak, mint egy hasonló helyen található hasonló állapotú téglaépítésű lakás. Az ingatlan.com megnézte, hogy a különböző fővárosi kerületekben és egyetemvárosokban a leggyakoribb 53 négyzetméteres panellakások esetében hogyan alakul az ingatlanok átlagára, a vásárláshoz szükséges önrész összege, valamint a kedvezményes hitel törlesztőrészlete és az átlagos bérleti díja. A kutatásból kiderült, hogy az esetek többségében egy Otthon Start hitelből finanszírozott 53 négyzetméteres panellakás havi törlesztőrészlete kevesebb, mint ugyanannak a lakásnak a bérleti díja.
2025. 07. 25. 08:00
Megosztás:

Egy kínai vállalat kétszáz új munkahelyet hoz létre Kaposváron

A kínai tulajdoni hátterű J-Star Motion Hungary Kft. zöldmezős beruházása kétszáz új munkahelyet hoz létre Kaposváron, ami ismét rávilágít, hogy Magyarország az utóbbi tizenöt évben milyen sokat profitált a keleti nyitás stratégiájából - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken a városban.
2025. 07. 25. 07:00
Megosztás:

Otthon Start: külföldi TB jogviszonnyal is elérhető a 3%-os lakáshitel, de van egy fontos kitétel

A szeptembertől induló Otthon Start hitelprogram rendelettervezete alapján a külföldi TB jogviszonnyal rendelkező magyar állampolgárok is jogosultak lehetnek az akár 50 millió forintig igényelhető, 3%-os kamatú lakáshitelre az első lakóingatlanjuk vásárlására vagy építésére. A szabályozás részletei azonban több ponton is szigorúbbak lehetnek, mint a CSOK Plusz esetében.
2025. 07. 25. 07:00
Megosztás:

Lassan senki nem épít üdülőt Magyarországon – Mi történt az üdülőpiaccal?

Tombol a nyár és a kánikula, azonban, ha így folytatódik, akkor szép lassan eltűnhetnek az üdülők Magyarországról. A KSH legfrissebb, 2024-es adatai alapján több évtizedes mélypontra esett vissza az üdülőépítések száma, és az idei év elején sem látszott élénkülés. Az OTP Ingatlanpont arra kereste a választ, miért tűnnek el lassan teljesen az üdülő célú ingatlanépítések, illetve a gyakorlatban is látszik-e, amit a statisztikák mutatnak.
2025. 07. 25. 06:00
Megosztás:

Ez a boldogság titka egy kutatás szerint

A hajósok az átlagnál boldogabb emberek? Ők hozzák a 9 milliós vendégéjszaka egy részét.
2025. 07. 25. 05:00
Megosztás: