Az IMF nem változtatott idei globális gazdaságnövekedési előrejelzésén
Az IMF kedden ismertetett Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook, WEO) felülvizsgált prognózisa szerint idén a világ egészére számolt hazai össztermék (GDP) az áprilisban ismertetett előrejelzéséhez hasonlóan, 3,2 százalékkal nő. A jövő évi GDP-bővüléssel kapcsolatos várakozás is 3,2 százalék maradt.
Tavaly 3,3 százalékkal nőtt a világgazdaság.
Az áprilisi 1,7 százalékhoz képest 1,8 százalékra javította a fejlett országok idei növekedésére vonatkozó várakozását a valutaalap, miközben a jövő évi adatot 1,8 százalékon tartotta. Az országcsoport hazai összterméke 1,7 százalékkal nőtt tavaly.
Az euróövezetben a tavalyi 0,4 százalékos GDP-növekedés után idén 0,8 százalékos bővülést vár az IMF, ami megegyezik az áprilisi előrejezéssel.
Az euróövezet jövő évi GDP-növekedésével kapcsolatos becslését ugyanakkor 1,5 százalékról 1,2 százalékra rontotta az IMF.
Németország idei növekedési prognózisát 0,2 százalékról 0,0 százalékra módosították, a jövő évit pedig 1,3 százalékról 0,8 százalékra változtatták a jelentés összeállítói. A német GDP tavaly 0,3 százalékkal csökkent.
Az amerikai gazdaság kilátásaival kapcsolatban derűlátóbb az IMF áprilishoz képest: az idei GDP-növekedési előrejelzését 2,7 százalékról 2,8 százalékra, a jövő évit pedig 1,9 százalékról 2,2 százalékra javította. Az amerikai GDP tavaly 2,9 százalékkal nőtt.
A fejlődő országokban idén és jövőre egyaránt 4,2 százalékos növekedést vár az IMF. Az idei prognózist 0,1 százalékponttal javították, a jövő évit viszont változatlan szinten tartották. Az országcsoport GDP-je 4,4 százalékkal bővült tavaly.
Az IMF javított Kína idei és jövő évi növekedésével kapcsolatos előrejelzését áprilishoz képest, az ideit 4,6 százalékról 4,8 százalékra, a jövő évit 4,1 százalékról 4,5 százalékra változtatta. Kína gazdasága tavaly 5,2 százalékkal nőtt.
India idei gazdasági növekedése is nagyobb lehet az áprilisban vártnál, a bővülés jócskán meghaladja majd a kínait. Az idei GDP-növekedési kilátást 6,8 százalékról 7 százalékra javította fel az IMF, míg a jövő évi előrejelzésén nem változtatott, azt 6,5 százalékon tartotta, miután a tavalyi növekedés 8,2 százalék volt.
Oroszország GDP-je idén 3,6 százalékkal nőhet az áprilisban becsült 3,2 százalék helyett, jövőre pedig 1,3 százalék lehet a gazdasági növekedés, kisebb az áprilisban várt 1,8 százaléknál. Az orosz GDP 3,6 százalékkal nőtt tavaly.
A világkereskedelmi forgalom tavaly 0,8 százalékkal bővült, az IMF prognózisa szerint idén 3,1 százalékkal, jövőre 3,4 százalékkal nő. Áprilisi becsléséhez képest az idei és a jövő évi forgalom alakulásával kapcsolatos adatot 0,1 százalékponttal javította.
A Brent, a Dubai Fateh és az amerikai WTI nyersolaj árának átlaga 80,59 dollár volt tavaly. Az idén 81,29 dollár, jövőre pedig 72,84 dollár lehet az IMF szerint.
A globális infláció a tavalyi 6,7 százalékról idén 5,8 százalékra, jövőre 4,3 százalékra lassul. Az IMF áprilisban az idei évre nagyobb, 5,9 százalékos, jövőre szintén nagyobb, 4,5 százalékos inflációt várt.
Az IMF a fejlett országokban továbbra is 2,6 százalékos inflációt vár az idén, míg a jövő évit 2,1 százalékról 2 százalékra vitte le. Az euróövezetben idén 2,4 százalékos, jövőre 2 százalékos inflációra számít az IMF. A ideit változatlan szinten tartotta, a jövő évit 2,1 százalékról vitte le. Japánban az idén változatlanul 2,2 százalékos inflációt becsül az IMF, a jövő évit 2,1 százalékról 2 százalékra módosította.
Az Egyesült Államokba idén 3 százalékos, jövőre 1,9 százalékos inflációra számít az IMF, áprilishoz képest az ideit 2,9 százalékról fölfelé, a jövő évit 2 százalékról lefelé változtatta meg egyaránt 0,1 százalékponttal.
A fejlődő országokban a tavalyi 8,1 százalék után az idén 7,9 százalékos, jövőre pedig 5,9 százalékos inflációra számít az IMF. Az ideit 0,3 százalékponttal, a jövő évit pedig 0,2 százalékponttal alacsonyabbra várja az áprilisban jelzettnél.
Az idei magyar GDP-növekedéssel kapcsolatos becslését az áprilisi 2,2 százalékról 1,5 százalékra rontotta az IMF, a jövő évit pedig 3,3 százalékról 2,9 százalékra módosította, miután tavaly 0,9 százalékos csökkenést jegyeztek föl.
A jelentés összeállítói szerint Magyarországon az infláció a tavalyi 17,1 százalék után idén 3,8 százalék, jövőre 3,5 százalék lesz. Az ideit az áprilisban várt 3,7 százalékhoz képest fölfelé módosították, a jövő évre vonatkozó adat megegyezik az áprilisban becsülttel. Az IMF áprilishoz hasonlóan továbbra is azzal számol, hogy a munkanélküliség idén 4,4 százalék, jövőre pedig 4,2 százalék lesz Magyarországon a tavalyi 4,1 százalékot követően.