Az MNB összezárta a kamatszinteket
Az overnight hitelkamatot 16,5 százalékra 14 százalékra, az overnight betéti kamatot 12,5 százalékról 12 százalékra csökkentették, így a kamatfolyosó ismét szimmetrikussá vált, és 200 bázispontra szűkült.
Továbbra is szigorú monetáris kondíciók szükségesek. A jegybank a közleményben jelezte, hogy a szigorú monetáris kondíciók változatlanul szükségesek az árstabilitás fenntartható elérése érdekében. A globális dezinflációt övező kockázatok megjelenése és a nemzetközi befektetői hangulat változékonysága egyaránt óvatos monetáris politikát indokol. A Tanács folyamatosan értékeli a beérkező makrogazdasági adatokat, az inflációs kilátásokat, valamint a kockázati környezet alakulását, és a következő hónapokban ezek alapján dönt a monetáris kondíciók szükséges módosításáról.
Egyszerűsödik a monetáris politikai eszköztár. Számos változást bejelentett az MNB, október 1-től az egynapos betéti tender megszűnik, a tartalékszámla kötelező tartalék összegén felüli egyenlegére a jegybanki alapkamatnak megfelelő mértékű kamatot fizeti. 2024. elejétől változik a bankok kötelező tartalékolási rendszere is, megszűnik a kötelező tartalékráta választható része, és egységesen 10 százalék lesz. Holnaptól a jegybanki diszkontkötvény árazása is az alapkamathoz igazodik, illetve a hosszú lejáratú, változó kamatozású betét kamatozása is az alapkamat lesz.
Megjelentek a friss Inflációs jelentés keretszámai. Az idei évben az MNB a 0,5 százalékos csökkenés és a 0,5 százalékos növekedés közötti tartományban várja a GDP-változást, míg júniusban 0,0-1,5 százalékos növekedést várnak. A jövő évi prognózist 3,5-4,5 százalékról 3,0-4,0 százalékra, míg a 2025-öst változatlanul 3,0-4,0 százalékra várják. Az inflációs várakozást megemelték az idei évre vonatkozóan 16,5-18,5 százalékról 17,6-18,1 százalékra módosították, a jövő évit 3,5-5,5 százalékról 4,0-6,0 százalékra emelték, a 2025-öst 2,5-3,5 százalékon hagyták.
Tovább csökken az infláció. Augusztusban 16,4 százalékra csökkent az éves bázison számított infláció Magyarországon, az élelmiszerinfláció továbbra is 20 százalék közeli, a háztartási energia ára majdnem 35 százalékkal drágult, a szolgáltatások pedig 13,2 százalékkal. Az Equilor várakozása szerint az infláció - nagyrészt a bázishatás miatt - az év hátralévő részében tovább csökken, novemberre elérhető lehet az egyszámjegyű infláció, az év teljes átlagos inflációja 18 százalék körül alakulhat.