Az orosz pánik eltűnt, de a vevők is a tőzsdéről

A magyar piac is megállóban van, pedig a negyedik negyedévben igazán jó eredményeket érhettek el a hazai vezető cégek. Így az éves eredmény történelmi maximumra ugorhat. A gyorsjelentési szezont a MOL nyitja holnap hajnalban, és a várhatóan nagyon jó negyedik negyedéves eredmény az éves profitot történelmi magasságba, 500 milliárd forint fölé repítheti.
Ugyanakkor az idei év tekintetében számos kockázattal számolhatunk. Ilyen például az uniós pénzek megérkezése, vagy az infláció és a hozamszintek alakulása, vagy éppen a kormányzati intézkedések negatív hatása, amibe beleértjük a szükségesnek tűnő költségvetési konszolidációt is a választások után. Ezeknek pedig számos tőzsdei cégre lehet hatása.
Ez tükröződik a BUX index értékében is, ami most bizonyos értelemben jobb formában van ugyan, mint a DAX vagy épp az amerikai indexek, de még sincs kirobbanó formában. Mit is értünk ez alatt? A BUX a 200 napos fölött tartózkodik, miközben a fent említett indexek többsége nem. Ugyanakkor azok a 20 napos mozgóátlagon egyensúlyoznak, miközben a BUX még alatta van. Ebben valószínűleg az is benne van, hogy az Oroszországgal szembeni szankciókat Magyarország jobban megszenvedheti, mint az uniós átlag.
Talán ennek tudhatjuk be a rövidtávú enyhe lemaradást, ami az elmúlt néhány napban elsősorban az OTP részvények árfolyammozgásán keresztül láthatók. Ugyanakkor az, hogy viszonylag stabilan a 200 napos mozgóátlag fölött van az index, meg azt sugallja, és látjuk is, hogy a vezető vállalatok kilátásai alapvetően továbbra is jók. Különben a célárfolyamok alapján számított év végi BUX indexnek 58-59 ezer pont környékén kellene lennie, ami nem olyan túl erős állítás annak fényében, hogy tavaly novemberben 56.000 pont fölött is járt a BUX.