Az ország jelentős részén aszály van

Az ország jelentős részén aszály van - írta szombaton a Facebook-oldalán az Országos Meteorológiai Szolgálat, kiemelve, hogy az elmúlt időszakban tapasztalt melegebb nyarak és a több és intenzívebb hőhullám erősíti az "aszályhajlamot".

Az ország jelentős részén aszály van

Mint írták: a tavalyi év is száraz volt Magyarországon, majd 2022-ben tovább folytatódott és most is tart a csapadékszegény időjárás. A legsúlyosabb aszály az Alföld középső és tiszántúli részén van.

Megosztottak egy erről szóló tanulmányt is, amely szerint a Dunától keletre általában a 200 millimétert sem érte el a féléves csapadék, az Alföld középső és tiszántúli részén nagyobb területen 120 milliméter alatt maradt, amely az érintett területen szokásos érték nagyjából felének felel meg. Ezzel szemben a dunántúli hegyvidékeken, a nyugati és délnyugati országrészben többfelé a 250-300 millimétert is elérte már a június végéig lehullott csapadék mennyisége, amely megközelíti az átlagos csapadékmennyiséget.

A tanulmányban kitértek arra is, hogy általában is 150-200 milliméterrel csapadékosabb a délnyugati országrész, mint a délkeleti. 1937-ben például 405,4 milliméterrel volt átlagosan csapadékosabb Zala és Somogy megye, mint Csongrád-Csanád és Békés. Ekkor viszont, a következő évben,  1938-ban, átlagban csak 8,4 milliméterrel volt csapadékosabb a két délnyugati megye.

Azt írták: Magyarországon átlagosan háromévente fordul elő szárazabb, vagy csapadékosabb év. Rendszertelenül előfordulnak továbbá tartósan száraz, illetve csapadékos évek sorozatban is. Tartósan száraz évek jellemezték például az 1940-es évek közepét vagy az 1980-as évek végét, 1990-es évek elejét. Tartósan csapadékos évek sorozata volt például az 1910-es vagy 1960-as években.

Összegzésként azt írták: Magyarországon a csapadék előfordulása térben és időben nagyon változékony. Az országon belül általában a hegyvidéki területek és a nyugati, délnyugati országrész a csapadékosabb, míg az Alföld középső része a legszárazabb. Szárazabb évek esetén az ország legszárazabb része egyértelműen az Alföld, s a szárazság gyakran nagyobb területre kiterjed. Ez is azt mutatja, hogy Magyarországon belül leginkább az Alföld van aszálynak kitéve, és ott a legnagyobb a kockázata a tartós, súlyos aszálynak is - emelték ki.

Az elmúlt évszázadban is gyakran előfordultak, akár éveken keresztül is tartó, száraz periódusok. A meteorológiai szolgálat felhívta a figyelmet: az időnként fellépő szárazság, aszály hozzátartozik Magyarország éghajlatához. Ugyanakkor - mint kiemelték - "az elmúlt évtizedekben jelentősen melegebbé váltak a nyarak, a több és intenzívebb hőhullám pedig erősíti az aszályhajlamot".


Júniusban többlettel zárt az államháztartás központi alrendszere

Júniusban 424,1 milliárd forint többlettel zárt az államháztartás önkormányzatok nélkül számolt úgynevezett központi alrendszere, szemben az egy évvel korábbi 27,4 milliárd forintos szufficittel - jelentette szerdán kiadott gyorstájékoztatójában a Pénzügyminisztérium (PM).
2026. 07. 08. 14:00
Megosztás:

Cégautók: milliókat égethetnek el a vállalatok Excel-hibák miatt

Jelentős átrendeződés látható a magyar flottakezelési piacon, ami új lehetőségeket nyithat a flottaszolgáltatók és a flottaüzemeltetők számára egyaránt. Sok cég még mindig elavult módszerekkel, például Excel-táblázatokkal kezeli járműparkját, ami súlyos pénzügyi veszteségekhez és HR-kockázatokhoz vezethet. A megoldást multinacionális és nagyvállalati környezetben is bizonyított, mesterséges intelligenciával támogatott, professzionális flottakezelő szoftverek jelenthetik.
2026. 07. 08. 13:30
Megosztás:

Kigészítést kért az NMHH beszámolójához a pénzügyi bizottság

Számos pontban kigészítést kért a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 2025. évi költségvetési beszámolójához szerdai ülésén az Országgyűlés pénzügyi és költségvetési bizottsága, amely támogatta a kőolajtermék-előállítók különadójáról szóló törvényjavaslathoz beterjesztett bizottsági módosító javaslatot.
2026. 07. 08. 13:00
Megosztás:

A mesterséges intelligencia fejlődése és az ipari forradalom párhuzamai

A mesterséges intelligencia elterjedése nyomán a világgazdaság olyan mélyreható szerkezeti átalakulás előtt áll, amely jelentőségében az ipari forradalomhoz mérhető, annak ütemét azonban várhatóan jóval meghaladja. Az első ipari forradalom ugyan kezdetben jelentős társadalmi ellenállást váltott ki, végül azonban alapjaiban alakította át a gazdaságot és a munkavégzést, miközben a termelékenység és az életminőség javulásához is hozzájárult.
2026. 07. 08. 12:30
Megosztás:

Új vezető az építőipari ÁKT élén – a piac és az oktatás közelítését tűzte ki célul

Fábián Zoltán okleveles építőmérnököt, a Mapei Kft. szaktanácsadói csoportvezetőjét nevezték ki az építőipari Ágazati Készségtanács (ÁKT) elnökévé. Az új vezető célja az építőipar és a szakképzés kapcsolatának erősítése, a technológiai változásokhoz alkalmazkodni képes szakemberek képzésének támogatása, valamint az ágazat társadalmi elismertségének növelése.
2026. 07. 08. 12:00
Megosztás:

A második negyedévben is mélyponton maradtak a kgfb-díjak

Az Insura.hu biztosításközvetítő adatai szerint a második negyedévben megkötött kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb) átlagdíja 58 500 forint volt a személygépkocsik körében, ami 12 százalékkal marad el az előző év hasonló időszakában tapasztalt 66 500 forintos szinttől. A szerződések több mint felét négy biztosítónál kötötték az ügyfelek ebben az időszakban.
2026. 07. 08. 11:30
Megosztás:

Hogyan lehet sikeres egy hotel a keresőoptimalizálásban?

Az online világban a hotel weboldalak láthatósága kiemelten fontos. A vendéglátóipar szereplői gyakran rádöbbennek, hogy a keresőoptimalizálás (SEO) messze több, mint pár kulcsszó ügyes elhelyezése. A verseny éles, hiszen a szállodáknak nem csupán más hotelekkel kell vetélkedniük, hanem a nagy szállásfoglaló portálokkal is. Ugyanakkor jól felépített SEO stratégiával elérheted, hogy a vendégeid közvetlenül nálad foglaljanak szállást.
2026. 07. 08. 11:00
Megosztás:

Mintegy 900 millió forintból újulhatnak meg utak Dunaújvárosban

Utak újulhatnak meg Dunaújvárosban, miután az önkormányzat 896 millió forint európai uniós támogatást nyert el a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz keretéből belterületi közútfejlesztésekre.
2026. 07. 08. 10:30
Megosztás:

Az igények az égben, a kamatok a mélyben: rég voltak ilyen olcsók a személyi kölcsönök

Négy éves mélypontra, 14,20 százalékra csökkent májusra a személyi kölcsönök átlagos kamata. A BiztosDöntés.hu által összegyűjtött adatok alapján már négy pénzintézetnél is elérhető akár 9,5 százalék alatti kamat. A kedvező pénzpiaci helyzet hatására ez a kör tovább bővülhet a következő hónapokban, ami még feljebb hajthatja a folyamatosan csúcsokat döntő keresletet a személyi kölcsönökért.
2026. 07. 08. 10:00
Megosztás:

Mire számíthatnak a befektetők szerdán?

Többségében eséssel indították a ma reggeli kereskedést a mértékadó ázsiai-csendes-óceáni tőzsdék, melyek közül a korai nyereségeit tartani tudó HangSeng és a Shanghai Composite lógnak még ki felfelé.
2026. 07. 08. 09:30
Megosztás:

Erősödtek a kamatemelési várakozások a fejlett piacokon; gyengült a forint az euróval szemben

A fejlett kötvénypiacokon tegnap a Hormuzi-szoros felől érkező kedvezőtlen hírek alakították a hangulatot; az emelkedő olajárak nyomán erősödtek az inflációs aggodalmak, így a szeptemberi kamatemelés esélye a Fed és az EKB esetében is emelkedett. A piaci árazásban az év végéig továbbra is 25-25 bázispontnyi emelés szerepel az EKB és a Fed esetében egyaránt. A hosszú hozamok június első fele óta nem látott szintekre emelkedtek; az amerikai 10 éves 5 bázisponttal 4,53%-ig, a német 4 bázisponttal 3% közelébe kúszott. A 30 éves amerikai hozam a szimbolikusnak számító 5% fölött zárt kedden. A dollár kevéssel erősödött az euró ellenében, az EURUSD kereszt 1,1413-ig süllyedt.
2026. 07. 08. 09:00
Megosztás:

Pirosban zártak a Wall Street-i indexek; emelkedett a nyersolaj jegyzése

A Wall Streeten is pirosba fordultak a mértékadó indexek, ahol a kedvezőtlen hangulatért elsősorban Európához hasonlóan a technológiai szektor, azon belül is a félvezetőgyártók gyenge teljesítménye volt a felelős; a Micron (-4,7%) és a Sandisk (-7,3%) árfolyama jelentősen csökkent.
2026. 07. 08. 08:30
Megosztás:

Többségében eséssel zárták a keddi kereskedést a vezető európai indexek

A brit FTSE100 kivételével tegnap pirosba fordultak a vezető európai indexek. A páneurópai Stoxx600 0,7%-kal került lejjebb, melynek szektorindexei közül a technológia (-3,6%) mutatta a legnagyobb mínuszt. A befektetők az év során eddig felülteljesítő szektortól az utóbbi napokban elfordultak, ráadásul tegnap a Samsung részvényeinek gyenge teljesítménye is rányomta a bélyegét a kereskedésre.
2026. 07. 08. 08:00
Megosztás:

Solana árfolyam: erősödik a spot kereslet, miközben csökken a tőkeáttétel

A Solana árfolyama ismét 80 dollár fölé kapaszkodott, miközben a határidős piacon csökkent a spekulatív tőkeáttétel. A láncon belüli adatok alapján nem pusztán rövid távú kereskedői lendületről van szó: a Solana TVL öthetes csúcsra emelkedett, a hosszú távú befektetők pedig tovább vásárolják a visszaeséseket.
2026. 07. 08. 07:30
Megosztás:

Részletesebb, kibővített formában érhetők el a MÁV havi késési statisztikái

Vége a "lázári" titkolózásnak, mostantól részletesebb, kibővített formában érhetők el a MÁV havi késési statisztikái - hívta fel a figyelmet a közlekedési és beruházási miniszter kedden a Facebook-oldalán.
2026. 07. 08. 07:00
Megosztás:

Az uniós biztos szernt Szerbia egyértelműen rendelkezik uniós csatlakozási perspektívával

Szerbia fontos partner a régióban, és egyértelmű európai uniós csatlakozási perspektívával rendelkezik, ezért az Európai Bizottság ezért továbbra is arra ösztönzi Belgrádot, hogy használja ki a jelenlegi lehetőséget az uniós tagság felé vezető úton - jelentette ki a bővítésért felelős uniós biztos kedden az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén.
2026. 07. 08. 06:30
Megosztás:

Egyre többen stresszelnek az ajándékvásárlás miatt – ez áll a háttérben

Az ajándékozás sokak számára ma már nem örömteli készülődést, hanem komoly stresszforrást jelent. A szakértők szerint a túl sok választási lehetőség, az időhiány és a rossz döntéstől való félelem miatt egyre többen élik meg nyomásként a szeretteik meglepését. A legfrissebb kutatások szerint az ajándékkeresés sokak számára már nem a figyelem kifejezéséről, hanem egy újabb megoldandó feladatról szól – erre a kihívásra nyújt modern és megnyugtató választ a digitális kényelem és a szakértői válogatás ötvözése.
2026. 07. 08. 06:00
Megosztás:

Kedvezőbb inflációs adat jött júniusban is

A fogyasztói árak júniusban is kedvezően alakultak, 1,7%-kal haladták meg az egy évvel korábbi szintet idehaza, ami 0,2 százalékponttal alacsonyabb várakozásunknál és a piaci konszenzusnál. Ezzel továbbra is a jegybanki toleranciasáv alatt mozog az infláció. Az előző hónaphoz képest stagnáltak az árak, várakozásunknak megfelelően. Az éves maginfláció 2,0%-on maradt.
2026. 07. 08. 05:30
Megosztás:

Uniós biztos: Ukrajna uniós csatlakozási folyamata továbbra is szigorú, méltányos és érdemeken alapuló marad

Ukrajna uniós csatlakozási folyamata továbbra is szigorú, méltányos és teljes mértékben az érdemeken alapuló marad, ez az elv nem képezheti vita tárgyát - jelentette ki a bővítésért felelős uniós biztos kedden Strasbourgban.
2026. 07. 08. 05:00
Megosztás:

Hogyan lehet felvenni a 100 ezer forintos iskolakezdési támogatást, és kinek jár?

A 100 ezer forintos fejenkénti iskolakezdési támogatás automatikusan jár minden érintett gyermek után; az érintettek körébe tartoznak a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülők, a tartós betegség, súlyos fogyatékosság miatt magasabb összegű családi pótlékban részesülők, a sajátos nevelési igényű gyermekek, a Dobbantó Programban vagy a műhelyiskolai képzésben résztvevő fiatalok, az árvaellátásra jogosultak, az egyszülős családban, nevelőszülőknél vagy gyermekvédelmi intézményben nevelkedők - közölte a Pénzügyminisztérium (PM) az MTI érdeklődésére kedden.
2026. 07. 08. 04:30
Megosztás: