Az őszi kalászos vetőmagon is látszik, hogy milyen nehéz az idei szezon

A várható átlagtermés a vetőmag célú őszi kalászosok tekintetében országrészenként rendkívül nagy szórást mutat, de mindenhol elmarad az átlagostól. Van, ahol jelentős terméskieséssel kell számolniuk a vetőmagtermelőknek, áll a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács előrejelzésében.

Az őszi kalászos vetőmagon is látszik, hogy milyen nehéz az idei szezon

Takács Géza, a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke kifejtette: a tagság körében indított felmérés, a NÉBIH-től kapott szaporító területi adatok és a várható fémzárolási lehetőségekkel kapcsolatos információk alapján az őszi kalászos vetőmagokból a várható készletek a szakmailag elfogadható 35 % körüli felújítási lehetőséget biztosítanak. A tagoktól kapott információk alapján az elmúlt évről raktáron maradt vetőmag mennyiség érdemi hatást nem gyakorol az új termésű készletekre.

Mint a szakember hangsúlyozta: a várható átlagtermés a vetőmag célú őszi kalászosok tekintetében országrészenként rendkívül nagy szórást mutat és mindenhol elmarad az átlagostól. „Vannak olyan országrészek, ahol igen jelentős terméskieséssel számolunk. A minőségi problémák tekintetében megállapítást nyert, hogy a rendkívül súlyos aszály miatt komoly magméret (vetőmagtisztítási) problémákra kell számítani, ezért szükségesnek tartjuk, hogy a zavartalan vetőmagellátás biztosítása érdekében az őszi és tavaszi kalászosok minden szaporítási fokára vonatkozóan a 2022. évi termésre engedményezett legyen a rosta áthullásra vonatkozó előírások alóli általános felmentés. Ez természetesen nagyobb munkát is jelenthet a vetőmag szaporítók számára, hiszen a kinyerhető vetőmag minősége miatt sokkal több előkészítő, modellező munkára és elővizsgálatokra lesz szükség.”

A következő időszakban a piaci szereplők a kalászos terményárak és a termelési költségek további emelkedésével számolnak. Az inflációs hatás, a termelési-feldolgozási költségen belüli munkaerő költség-hányad növekedés érezteti hatását a vetőmag végfelhasználói árának növekedésében is.

Az elmúlt évekhez hasonlóan a piaci körülmények elemzése után a Vetőmag Szövetség 246.000 forint/tonna + ÁFA tájékoztató árat tett közzé az őszi kalászosok II. szaporulati fokú vetőmagjaira. Ez a csomagolt, gombaölő-szerrel csávázott, fémzárolt vetőmagra vonatkozik, az eladó telephelyén gépkocsira rakva. A tájékoztató ár nem fix és nem kötött ár, illetve nem ajánlott ár. A konkrét szerződéses árat a felek maguk határozzák meg. A vetőmag tájékoztató ára nem jelent árrögzítést és elsődleges célja orientáló, a várható piaci árinformáció közreadása.

A tájékoztató ár kidolgozását megelőzően, a piaci viszonyok alakulásának feltárása érdekében a VSZT Szekcióbizottsága a tagság körében széleskörű felmérést végzett és a válaszadók jól reprezentálják a teljes tagságot. A felmérés eredményét figyelembe véve a Szekció Bizottság azon a véleményen van, hogy a tájékoztató ár meghirdetése mértékadó jelzés a vetőmag nemesítésével, előállításával és forgalmazásával kapcsolatos termékpályák szereplőinek, hogy a vetőmaggal való foglalatosság olyan szükséges tevékenység, mely a biológiai alapok folyamatos biztosításával nélkülözhetetlen eszköze a mezőgazdasági termelésnek, s ezen keresztül a végfelhasználók érdekeit szolgálja.

A tagi adatszolgáltatás alapján az elmúlt években a kalászos vetőmag tényleges forgalmazási ára a VSZT tájékoztató ára felett alakult és növekvő tendenciát mutat. A tájékoztató árnál magasabb, ténylegesen kialakult ár oka, hogy a kereskedők az árat a megrendelő telephelyére szállítva közlik és az elmúlt években egyre növekvő speciális csávázás magasabb áron kerül felszámításra. A vetőmag szakma számára fontos jelzés ez, hiszen a termelők a szaporítóanyagra egyre nagyobb figyelmet fordítanak, figyelembe véve azt, hogy csak kiválóan előkészített vetőmaggal lehet a termést megalapozni. 2018-ban 99 ezer, 2019-ben 109 ezer, 2020-ban 113 ezer, 2021-ben 129 ezer forintért kelt el egy tonna őszi búza vetőmag.

2026-ra kitekintve: hogyan biztosít napi 5 000 XRP-t a CryptoMiningFirm többdevizás felhőbányászata

A 2026-os évbe lépve, egyre több kriptovaluta-felhasználó nem vár már az árfolyamemelkedésekre, hanem inkább olyan modelleket keres, amelyek napi szinten mérhető hozamokat biztosítanak.
2026. 01. 09. 15:20
Megosztás:

Az Aster árfolyama úgy alakul, ahogy az elemző jósolta – Közeleg a következő nagy lépés?

Az Aster (ASTER) árfolyamának mozgása szinte tankönyvszerűen követi azt az elemzési forgatókönyvet, amelyet @ArdiNSC kriptoelemző már decemberben felvázolt. Az esés, a megkönnyebbülés-rali, majd a kulcsszinteken való bizonytalankodás mind beleillenek az eredeti elemzésbe. Most a piac ismét kritikus ponthoz érkezett – és a következő mozgás akár jelentős is lehet.
2026. 01. 09. 14:30
Megosztás:

A Vodafone nem tájékoztatott megfelelően az inflációkövető díjkorrekcióról

A fogyasztók számára nem egyértelműen kommunikálta 2022 októberétől 2024 májusáig az inflációkövető díjkorrekcióval kapcsolatos feltételeket a Vodafone Magyarország Zrt. (Vodafone) – tárta fel a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). A jogutód One Magyarország Zrt. (One) az eljárás során végig együttműködött a GVH-val, elismerte a jogsértést és lemondott a jogorvoslati jogáról, valamint 2024 májusától a telekommunikációs cég megszüntette a kifogásolt kereskedelmi gyakorlatot. Mindezek figyelembevételével a GVH Versenytanácsa 352 millió forintos bírságot szabott ki a jogutód vállalkozásra.
2026. 01. 09. 13:30
Megosztás:

Csökkent a fluktuáció a hazai cégeknél, pedig sokan váltanának

Lassult a munkaerőáramlás mértéke a magyarországi vállalatoknál, ez viszont nem független attól, hogy a cégek is egyre óvatosabban toboroztak az elmúlt években. Jelenleg is sok munkavállaló váltana, a lehetőségeik azonban tovább szűkültek tavalyhoz képest – derül ki a Profession.hu friss felméréséből.
2026. 01. 09. 13:00
Megosztás:

Donald Trump: Az Egyesült Államok tulajdonként akarja megszerezni Grönlandot

Donald Trump amerikai elnök szerint az Egyesült Államok tulajdonként akarja megszerezni Grönlandot és nem csupán szerződés formájában akar jogokkal rendelkezni.
2026. 01. 09. 12:00
Megosztás:

BKK: több mint kétmillióra büntették a tavalyi rekorder bliccelőt

Több mint 2,3 millió forintot fizetett az elmúlt év "pótdíjrekordere", egy 36 éves nő, aki kilenc év halogatás után törlesztette a tartozását. Mögötte egy több mint 2 millió forintos tartozás szerepel, amit szintén kilenc év után rendezett egy 53 éves nő - közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) pénteken az MTI-vel.
2026. 01. 09. 11:30
Megosztás:

Célzott támogatásokkal segíti a kormány a szőlő- borágazatot

A magyar bor a nemzeti identitásunk része, hozzátartozik a kultúránkhoz, ezért az ágazat támogatása, a termékek piaci pozícióinak erősítése kiemelt feladata az agrártárcának - mondta a mezőgazdaságért felelős államtitkár Marcaliban, a Somogy vármegyei gazdáknak rendezett fórumon az Agrárminisztérium (AM) pénteki közleménye szerint.
2026. 01. 09. 11:00
Megosztás:

A kiskereskedelmi forgalom novemberi adatait közli a KSH

A kiskereskedelmi forgalom novemberi adatait közli ma a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2026. 01. 09. 10:30
Megosztás:

Alig indult el az Otthon Start Program, máris a használt lakásoké a hitelpiac

Októberre és novemberre rekordszintre, kilencven százalék közelébe emelkedett a használt lakások vásárlására felvett lakáshitelek összeg szerinti részesedése az új szerződéseknél, ami egyértelműen az Otthon Start hitelek dominanciájával magyarázható – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakújságírója. Közben látványosan megugrott az egy szerződésre jutó, átlagos összeg is.
2026. 01. 09. 10:00
Megosztás:

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben péntek reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 01. 09. 09:30
Megosztás:

Folytatódhat még az áremelkedés? Mire számíthatunk a lakáspiacon 2026-ban?

A 2026-os év is komoly változásokkal indul a lakáspiacon, melyek célja egyszerre a kereslet élénkítése és a kínálat bővítése. A legnagyobb támogatás talán a közszolgálati dolgozókat érinti, akik idén januártól évi nettó egymillió forintos vissza nem térítendő otthontámogatásra jogosultak. Ezt az összeget önerőként használhatják fel lakásvásárláshoz, illetve meglévő lakáshitelük törlesztésére is fordíthatják, ugyanakkor nem használható fel előtörlesztésre vagy végtörlesztésre, csak a rendszeres törlesztőrészletekre. Az intézkedés minden közszolgálatban dolgozót érint, így az orvosok, tanárok, rendvédelmi dolgozók és köztisztviselők is igénybe vehetik. Becslések szerint az intézkedés 100 ezer embert érinthet, vagyis éves szinten 100 milliárd forintos kiadást jelenthet a költségvetés számára.
2026. 01. 09. 09:00
Megosztás:

Az ENSZ főtitkára szerint az Egyesült Államokat jogi kötelezettség terheli, hogy folytassa a befizetéseket

Az ENSZ főtitkára szerint az Egyesült Államokat jogi kötelezettség terheli, hogy folytassa a világszervezet működéséhez való anyagi hozzájárulások folyósítását.
2026. 01. 09. 08:30
Megosztás:

Lassuló lakásdrágulás: Budapesten már 0,7 százalékos árcsökkenést hozott a december

A keresleti adatok alapján megfogalmazott várakozásokat a lakásárak is visszaigazolták, ugyanis 2025 decemberében tovább lassult lakásáremelkedés Magyarországon. Az országos átlagban az év utolsó hónapjában mindössze 0,4 százalékkal nőttek az árak. Budapesten pedig még a novemberinél is erősebb, havi 0,7 százalékos lakásárcsökkenést hozott a december – derül ki az ingatlan.com legfrissebb lakásárindexéből, amely a decemberre és a múlt év egészére vonatkozó lakásár változásokat mutatja be.
2026. 01. 09. 08:00
Megosztás:

Kemény fagyokkal zárul a hét

Akár mínusz 12 Celsius-foknál is hidegebb éjszakai fagyok várhatók a hétvégén, és nappal is országos fagyra kell készülni. Pénteken a délnyugati országrészben nagyobb területen lehet intenzív ónos eső, majd szombatra megszűnik a csapadék. A szél szombaton és vasárnap is erős, néhol viharos lesz, ami a Dunántúlon és a Bodrogközben hófúvásokat okozhat - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet csütörtökön juttattak el az MTI-hez.
2026. 01. 09. 07:30
Megosztás:

Sertésállományban igazolta az Aujeszky-betegség vírusát a Nébih

Aujeszky-betegség vírusának jelenlétét igazolta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma egy somogyszobi tenyészsertés-állomány állatainál. A fertőzés jelenlétét a sertéstartó vállalkozás további kettő, szintén Somogy vármegyében működő telepén is azonosította a hatóság. Az érintett állományok esetében a hatósági intézkedések folyamatban vannak, a telepeken járványügyi zárlat került elrendelésre.
2026. 01. 09. 07:00
Megosztás:

Nőtt a francia múzeumok és turistalátványosságok látogatottsága

Nőtt tavaly a jelentősebb francia múzeumok, műemlékek és turistalátványosságok látogatottsága, köztük a párizsi Louvre-é is, amely októberben egy látványos műkincsrablás áldozata volt.
2026. 01. 09. 06:00
Megosztás:

Január 14-én folytatódnak a tárgyalások az ÉKM és a fuvarozók között

A NiT Hungary (Magánvállalkozók Nemzeti Fuvarozó Ipartestülete) folytatja az Építési és Közlekedési Minisztériummal (ÉKM) 2025. decemberben megkezdett stratégiai tárgyalássorozatát. Szervezetünk 35 éves tapasztalata és 4800 aktív tagvállalkozása a garancia arra, hogy a magyar fuvarozók érdekeit szolgáló javaslatok szakmailag megalapozottan, valódi adatokkal alátámasztva jelenjenek meg a döntéshozók asztalán.
2026. 01. 09. 05:30
Megosztás:

Extrém időjárás Zalában, bezárnak az iskolák

Felhívást adott ki a Zala Vármegyei Területi Védelmi Bizottság a péntek délelőtt várható jelentős mennyiségű ónos eső miatt; a zalai bíróságok korlátozzák a működésüket, Nagykanizsán a szakképző iskolák online oktatásra állnak át.
2026. 01. 09. 05:00
Megosztás:

Így egyensúlyoznak a 15–24 évesek a munkaerőpiacon Magyarországon és Európában

A magyar foglalkoztatási adatok 2010 után európai és világviszonylatban is nagyon jelentős javulást mutatnak. A foglalkoztatási rátánk az unióban a tagállamok között a második legnagyobb mértékben javult, összességében már Németországgal versenyzünk a 6–7. helyen, de a munkaerőpiacunk struktúrája több ponton eltér a némettől, osztráktól is. A magyar mutató minden szegmensben az unió és az OECD országok átlaga feletti, egyetlen csoportot lehet azonosítani, ahol jelentős növekedés volt ugyan, de még nem értük el az átlagot, ők a fiatalok. Ezt a témát vizsgáltuk meg szerzőtársammal, Varga Mátyás Zsolttal a legutóbbi Polgári Szemlében megjelent cikkünkben.
2026. 01. 09. 04:00
Megosztás:

Mezőgazdasági szempontból kedvező a hó és a hideg

Az elmúlt napokban megérkezett a hó és a hideg, ami kedvező mezőgazdasági szempontból; a legtöbb csapadék is az Alföldön, a jelenleg leginkább csapadékhiányos területeken hullott - írta a HungaroMet csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2026. 01. 09. 03:30
Megosztás: