Az UBM csoport Kazahsztánban terjeszkedne

Az UBM csoport mintegy 50 millió eurós (20 milliárd forint) beruházással Kazahsztánban folytatná külföldi terjeszkedését - közölte szerdán a takarmánygyártással és takarmányalapanyag-kereskedéssel foglalkozó magyar cégcsoport az MTI-vel.

Az UBM csoport Kazahsztánban terjeszkedne

A tájékoztatás szerint két éven belül egy 30 ezer tonna éves kapacitású premixüzemet, egy laboratóriumot, valamint egy oktatási központot terveznek Kazahsztán déli részére. A beruházás második szakaszában - várhatóan 2028-ig - három, egyenként 100 ezer tonna éves kapacitással rendelkező takarmánygyárat is létesítenének a közép-ázsiai országban.

A kazah takarmányipar több mint 50 százalékkal, évi 6,3 millió tonnára bővülhet 2029-re. Az UBM számításai szerint a Kazahsztán baromfiiparának takarmányigénye másfélszeresére, mintegy évi 2,6 millió tonnára, sertésiparának takarmányszükséglete közel harmadával, évi 577 ezer tonnára, míg szarvasmarha ágazatának takarmány-felhasználása közel kétharmadával, évi 3,1 millió tonnára bővülhet 2029-re - írták.

Így összességében az ipari takarmányigény Kazahsztánban várhatóan a jelenlegi - Magyarországéval nagyjából megegyező, évi 4 millió tonnás - szint több mint másfélszeresére, 6,3 millió tonnára növekedhet öt éven belül a cég becslése szerint.

Horváth Péter, az UBM csoport vezérigazgatója hangsúlyozta, az intenzív állattenyésztés elterjedésének köszönhetően Magyarország is a fejlett nyugat-európai országok technológiai szintjén áll az állattenyésztés és a takarmánygyártás területén. A beruházással szeretnék Kazahsztánban is elterjeszteni cégcsoportjuk kutatás-fejlesztési tevékenységére épülő kiemelkedő ágazati know-how-ját, valamint a legfejlettebb technológiát.

Hozzátette, Kazahsztán és Magyarország között 1996 óta van érvényben egy kölcsönös beruházásvédelmi megállapodás, a két ország tíz éve kötött stratégiai partnerségi megállapodást a befektetési együttműködés erősítésére. A kazah nemzeti bank statisztikája szerint a magyar cégek 2005. óta 320 millió dollárt fektettek be Kazahsztánban.

A közleményben kitértek arra, hogy a beruházást a tervek szerint az UBM saját tőkéből, magyar és kazah állami források, továbbá kockázati tőke bevonásával finanszírozza majd, és kazah leányvállalatokon keresztül fogja végrehajtani.

Az 1996-ban alapított UBM csoport Magyarország piacvezető takarmánygyártója, és egyik legnagyobb takarmányalapanyag-kereskedője. A mintegy 400 munkavállalót foglalkoztató cégcsoport Magyarországon, Szlovákiában és Romániában 6 takarmánygyárat működtet.

A cégcsoport a Magyarországon, Olaszországban, Ausztriában, Romániában és Szerbiában működő kereskedelmi irodáival lefedi a takarmányalapanyag-nagykereskedelemi piacokat a Fekete-tengertől egészen Nyugat-Európáig. Az export tevékenységből származó árbevétel a cégcsoport teljes árbevételéből 54,3 százalékot ( 57,25 milliárd forintot) tett ki a 2023/24-es üzleti év első hat hónapjában - tájékoztatott az UBM cégcsoport.

Az UBM Holding Nyrt. a 2022. július 1-jétől 2023. június 30-ig tartó üzleti évét 913,1 millió forint adózott eredménnyel zárta, míg egy évvel korábban 2,8 milliárd forint volt a nyeresége. A cégcsoport 231,6 milliárd forint konszolidált árbevételt ért el, ami 17,8 százalékos emelkedés éves szinten.

Az UBM részvényeit a BÉT standard kategóriájában jegyzik, utoljára június 25-én kereskedtek a papírral, záróára 1500 forint volt, az elmúlt egy év legalacsonyabb ára 1270 forint, míg a legmagasabb 1500 forint volt.

Szijjártó Péter: a választási eredmény egyértelmű

Végső soron mindent a választási eredmény minősít, az pedig egyértelmű, azt tiszteletben kell tartani - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Telex YouTube-csatornáján szerda este élőben közzétett interjúban.
2026. 04. 23. 03:30
Megosztás:

Orbán Viktor Amerikába megy hosszabb időre - De miért?

Új fejezet kezdődhet Orbán Viktor életében: a leköszönő miniszterelnök a hírek szerint hosszabb időre az Egyesült Államokba készül.
2026. 04. 23. 03:00
Megosztás:

Szijjártó Péter: a választási eredmény egyértelmű

Végső soron mindent a választási eredmény minősít, az pedig egyértelmű, azt tiszteletben kell tartani - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Telex YouTube-csatornáján szerda este élőben közzétett interjúban.
2026. 04. 23. 02:30
Megosztás:

Magasabb nyugdíj? Igen, ezzel a trükkel több ledolgozott éved lesz

Érdemes tisztában lenni azzal, hogy szolgálati idő nemcsak munkaviszony révén, hanem megállapodás útján is szerezhető. Nézzük meg ennek részleteit, hogyan is működik ez a gyakorlatban.
2026. 04. 23. 02:00
Megosztás:

Személyi kölcsönt vettél fel korábban? Akkor van egy rossz hírünk!

A személyi kölcsönök piaca az elmúlt években jelentős átalakuláson ment keresztül, és sok hitelfelvevő most szembesül azzal, hogy a korábbi döntése pénzügyi szempontból már nem feltétlenül előnyös. A látszólag kedvező feltételek mellett felvett hitelek ma egészen más megvilágításba kerülhetnek – különösen a kamatkörnyezet várható változásai miatt.
2026. 04. 23. 01:00
Megosztás:

Hatósági vizsgálatot kezdeményez a Szerencsejáték Zrt.

A játékosok és a szélesebb közvélemény megnyugtatására rendkívüli ellenőrzést kér a Szerencsejáték Zrt. a szerencsejáték-felügyeleti hatóságtól a Skandináv lottó, a hatos lottó, a Joker és az ötös lottó - múlt heti sorsolásain elért telitalálatok ügyében - közölte a Szerencsejáték Zrt. szerdán az MTI-vel.
2026. 04. 22. 23:30
Megosztás:

A felszíni hűtés hiánya felerősíti az időjárási szélsőségeket Közép-Európában

A vízháztartási szélsőségek, így az aszályok, a hőhullámok és a hirtelen árvizek közös gyökere a párolgási deficit növekedése, vagyis a felszín hűtésére rendelkezésre álló víz csökkenése - állapították meg a REKK.aqua és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) kutatói a Föld napja alkalmából közzétett elemzésükben.
2026. 04. 22. 23:00
Megosztás:

Szeged szívesen fogadja a kínai beruházásokat

Szeged nyitott a kínai beruházásokra és széles körű együttműködési lehetőségeket lát Kínával - mondta Botka László polgármester a Hszinhua hírügynökségnek adott interjújában.
2026. 04. 22. 22:30
Megosztás:

Az EU-nagykövetek jóváhagyták a 90 milliárd eurós hitelt Ukrajnának

A tagállamok Európai Unió mellé rendelt nagykövetei (Coreper) jóváhagytak a 90 milliárd eurós hitel felvételt és folyósítását Ukrajnának, valamint megállapodtak az Oroszország elleni új, immár 20. szankciós csomagról - tájékoztatott az Európai Unió Tanácsának soros ciprusi elnöksége szerdán.
2026. 04. 22. 22:00
Megosztás:

MemeCore: hogyan lett egy mémközpontú blokklánc a kriptovaluta-piac élmezőnyének szereplője?

A kriptovilágban sokáig úgy gondolták, hogy a mémcoinok leginkább internetes poénok, rövid életű spekulációk és közösségi felhajtásból táplálkozó tokenek. A MemeCore ezt a képet próbálja meg átírni. A projekt saját meghatározása szerint nem egyszerűen egy újabb mémcoin, hanem egy kifejezetten a mémalapú digitális gazdaságra épített Layer 1 blokklánc, amelynek natív tokenje az M.
2026. 04. 22. 21:30
Megosztás:

Justin Sun pert indított tokenbefagyasztás miatt a Trump-hoz köthető WLFI ellen

Jogvita rázza meg a kriptopiacot: a TRON alapítója súlyos vádakat fogalmazott meg egy DeFi-projekttel szemben: befagyasztott tokenek, megvont szavazati jogok és akár teljes vagyonvesztéssel fenyegető mechanizmusok kerültek a középpontba.
2026. 04. 22. 21:00
Megosztás:

Szakmai egyeztetést javasol az ásványolaj szövetség az üzemanyagellátás és az árak kezelése érdekében

Az üzemanyagellátás biztosításának és az árak hirtelen elszabadulásának kezelésére egységes szabályozásra és folyamatos szakmai párbeszédre van szükség - hangsúlyozta a Magyar Ásványolaj Szövetség (MÁSZ) az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében.
2026. 04. 22. 20:30
Megosztás:

Gyengült kissé szerdán a forint

Gyengült kissé a forint a főbb devizákkal szemben a bankközi piacon szerdán a kora reggeli jegyzéséhez képest.
2026. 04. 22. 20:00
Megosztás:

Milliárdos Ethereum-tét: a Bitmine brutális $ETH stakinggel erősíti piaci dominanciáját

Az intézményi kriptobefektetések új szintre léptek: a Bitmine több mint 7,8 milliárd dollár értékű Ethereumot kötött le stakingben, ami egyértelmű bizalmi szavazat a hálózat jövője mellett.
2026. 04. 22. 19:30
Megosztás:

Baj van a szlovén vasúti közlekedéssel

Nőtt a szlovén lakosság elégedettsége a közösségi közlekedés elérhetőségével, de a vasúti hozzáféréssel továbbra is elégedetlenek - derült ki a szlovén közösségi közlekedési irányító vállalat (DUJPP) szerdán közzétett felméréséből.
2026. 04. 22. 18:30
Megosztás:

Üzbegisztán kriptobányászati központot indít: adókedvezményekkel csábítják a befektetőket

Az állami támogatással létrehozott új kriptobányászati zóna nemcsak a szabályozási kereteket alakítja át, hanem jelentős adóelőnyökkel és rugalmasabb energiafelhasználással is vonzóbbá teszi az országot a globális kriptoipar számára.
2026. 04. 22. 18:00
Megosztás:

Egy felmérés szerint a magyar turizmus profitálhat a közel-keleti helyzetből

A közel-keleti feszültségek és a légi közlekedést érintő korlátozások miatt átrendeződő utazási szokások következtében Magyarország turizmusa is jelentős élénkülésre számíthat 2026-ban a Global Payments pénzügyi szolgáltató előrejelzése szerint.
2026. 04. 22. 17:00
Megosztás:

DoorDash és a stabilcoinok: új korszak kezdődhet a kriptós fizetésekben

A kriptovaluták tömeges elterjedése régóta az egyik legfontosabb kérdés a piacon. Bár a technológia már évek óta rendelkezésre áll, a valódi áttörést mindig az hozza el, amikor egy globális vállalat beépíti azt a mindennapi működésébe. A DoorDash legfrissebb bejelentése pontosan ezt vetíti előre: a stabilcoin alapú fizetések integrációja nemcsak egy új fizetési opciót jelent, hanem alapjaiban alakíthatja át a digitális pénzforgalmat.
2026. 04. 22. 16:30
Megosztás:

62 milliárd dollárnyi Bitcoin egy cégnél – a Strategy brutális BTC-vásárlásai átírják a piacot

Az elmúlt években a Bitcoin nemcsak a befektetők, hanem a tőzsdén jegyzett vállalatok figyelmét is egyre inkább felkeltette. Ennek a trendnek az egyik legmarkánsabb képviselője a Strategy, amely mára elképesztő, több mint 62 milliárd dollár értékű Bitcoin-állományt halmozott fel. A vállalat agresszív vásárlási stratégiája nemcsak saját mérlegét alakította át, hanem a teljes kriptopiac működésére is hatással volt.
2026. 04. 22. 15:30
Megosztás:

Bővítette villamosenergia-tároló kapacitását Győrben az Alteo

Bővítette villamosenergia-tároló kapacitását Győrben az Alteo Nyrt., a cég szerdán üzembe helyezte a hatodik, 20 megawattóra kapacitású villamosenergia-tárolóját.
2026. 04. 22. 15:00
Megosztás: