Az új vállalati- és a lakáshitelek esetén önkéntes kamatplafon bevezetését kéri a kormány

Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter vezetésével a múlt heti találkozó után ismételten tárgyaló asztalhoz ült a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM) és a bankszövetség.

Az új vállalati- és a lakáshitelek esetén önkéntes kamatplafon bevezetését kéri a kormány

Az egyeztetés továbbra is a partnerség jegyében és konstruktív hangulatban zajlott, mindkét fél közös érdeke, hogy a szankciós infláció letörését és egy számjegyűre csökkentését követően a gazdasági növekedés mihamarabb helyreálljon, a lakossági- és vállalati hitelpiac pedig új erőre kapjon - hangsúlyozta keddi közleményében a GFM.

A gazdaságfejlesztési miniszter ismételten kiemelte, hogy "hitelezés nélkül nincs fenntartható gazdasági növekedés. Bankadó helyett a pénzügyi eszközöket a gazdaság felé szükséges irányítani, hiszen a gazdaságnak jelenleg nagyobb szüksége van forrásokra, mint a költségvetésnek: meg kell akadályozni a hitelpiac befagyását és meg kell erősíteni az egészséges hitelezést."

Nagy Márton a tárgyaláson arra kérte a bankszövetséget, hogy a piaci verseny fokozása és a hitelezési terhek csökkentése érdekében október 9-től, azaz jövő hét hétfőtől az újonnan szerződött hitelek esetében mind a vállalati, mind pedig a lakossági hitelpiacon egy önkéntes banki kamatplafont alakítson ki, amely szint alatt fokozott verseny indulhat a pénzügyi szervezetek között.

A miniszter álláspontja szerint a kamatplafon maximális mértékét az újonnan szerződött vállalkozói forgóeszközhitelek esetén tizenkét százalékos kamatszintnél, a lakossági lakáscélú hitelek (új és használt lakóingatlan vásárlása, felújítása) esetében pedig 8,5 százalékos THM szintnél érdemes meghatározni, amely mind a hirdetményekre, mind pedig a szerződéses szintekre egyaránt vonatkozik.

A kormány a kamatplafon elfogadása esetében két vállalást tesz a bankszövetség felé. Először: amennyiben a jegybanki alapkamat egy számjegyűre csökken, úgy lehetőség nyílik a vállalkozásokat értintő kamatstop kivezetésére, továbbá a lakossági kamatstop felülvizsgálatának megkezdésére; másodszor pedig a kormány, azon belül is az illetékességgel rendelkező Gazdaságfejlesztési Minisztérium támogatja a bankszövetség pénzügyi digitalizációra vonatkozó szabályozási törekvéseit és terveit, a konkrét javaslatok megtárgyalására már a következő találkozón sor kerülhet.

A felek megállapodtak a tárgyalások folytatásáról, így az aktuális ügyek megvitatása mellett havi rendszerességgel alkalom nyílik a kamatplafonok felülvizsgálatára.

50 éves a Magyar Élelmiszerkönyv, a hazai élelmiszerbiztonság alapja

Az 50 éves Magyar Élelmiszerkönyv (Codex Alimentarius Hungaricus) az élelmiszer-biztonság és a minőségi élelmiszer-előállítás egyik legfontosabb pillére Magyarországon, alapjait 1976-ban fektették le - mondta Felkai Beáta Olga, az Agrárminisztérium (AM) élelmiszerláncért felelős helyettes államtitkára a VIII. Húsipari Szakmai Napon, Budapesten az AM keddi közleménye szerint.
2026. 02. 18. 02:30
Megosztás:

Betegséged van? Állami segítséget kaphatsz 2026-ban, mutatjuk miket

Milyen segítségek járnak súlyos egészségi problémával vagy fogyatékossággal élőknek 2026-ban? A súlyos betegséggel vagy fogyatékossággal élő emberek számára többféle pénzügyi és gyakorlati kedvezmény létezik Magyarországon. Ezek célja az, hogy csökkentsék a mindennapi kiadásokat, és könnyebbé tegyék az életvitelt.
2026. 02. 18. 02:00
Megosztás:

Kátyúba hajtott? Itt van, ki fizet a javításért

A kátyúkkal tarkított útszakaszok nem pusztán bosszúságot okoznak, hanem komoly pénzügyi következményekkel is járhatnak. Egy váratlanul felbukkanó úthiba könnyedén tönkreteheti a gumiabroncsot, a keréktárcsát, a futómű egyes elemeit, sőt akár az autó alvázát is. Ilyen helyzetben nemcsak műszaki problémáról van szó, hanem jogi kérdések is felmerülnek: kinek a felelőssége a kár, és milyen módon lehet a kártérítést érvényesíteni?
2026. 02. 18. 01:00
Megosztás:

Németországban és az euróövezetben is romlottak a gazdasági várakozások

Németországban és az euróövezetben is romlottak a gazdasági várakozások februárban a ZEW gazdaságkutató intézet keddi jelentése szerint.
2026. 02. 18. 00:30
Megosztás:

A Wolt finanszírozási programja fél év alatt 1 millió euró hitelt kínált belföldön

A tavaly augusztusi indítása óta összesen 1 millió euró hitelhez jutottak a Wolt kereskedőpartnerei a cég finanszírozási programjából - közölte az ételkiszállító platformot működtető társaság az MTI-vel kedden.
2026. 02. 18. 00:05
Megosztás:

50 millió dolláros Bitcoin árfolyam? – Hedge fund vezér radikális árfolyamcélt jelölt ki 2041-re

Hihetetlennek tűnik, de egy ismert hedge fund menedzser szerint a Bitcoin hosszú távú potenciálja messze túlmutat a jelenlegi árfolyamszinteken. Eric Jackson, az EMJ Capital vezérigazgatója úgy véli: 2041-re akár 50 millió dollárt is érhet egyetlen BTC.
2026. 02. 17. 23:30
Megosztás:

Amire figyelni kell télen a padlók tisztítása során

A téli időszakban a belső terek szerepe felértékelődik: kevesebb szellőztetés, több zárt térben töltött idő, intenzívebb használat. Ilyenkor nemcsak a komfort, hanem a higiénia és a biztonság is új kihívások elé kerül. Irodákban, üzletekben, vendéglátóhelyeken és ipari környezetben egyaránt megjelennek azok a rejtett kockázatok, amelyek elsőre nem látványosak, de komoly következményekkel járhatnak.
2026. 02. 17. 23:00
Megosztás:

A Kraken is beszáll a „Trump Accounts” programba – újabb kriptotőzsde támogatja az újszülöttek állami megtakarítását

Egyre több amerikai kriptocég áll a Trump Accounts kezdeményezés mögé. Most a Kraken is csatlakozott a programhoz, amely újszülöttek számára biztosít induló állami megtakarítást – bár a kriptoeszközök egyelőre kimaradnak a konstrukcióból.
2026. 02. 17. 22:30
Megosztás:

A megfizethető lakhatásról terjesztett be törvényjavaslatot a horvát kormány

A horvát kormány benyújtotta a parlamentnek a megfizethető lakhatásról szóló törvényjavaslatot, amely a 2030-ig szóló nemzeti lakhatási terv végrehajtásának jogi keretét teremti meg.
2026. 02. 17. 22:00
Megosztás:

Bitcoin lejtmenetben: geopolitikai feszültség és tőkekiáramlás nyomja az árfolyamot

Újabb négyhetes mélypontra csúszott a Bitcoin árfolyama, miközben a befektetők kockázatkerülő üzemmódba kapcsoltak. A geopolitikai bizonytalanság, a Fed-kamatpálya körüli kérdések és az ETF-ekből kiáramló tőke együttesen nehezednek a piacra – a hangulat pedig extrém félelembe fordult.
2026. 02. 17. 21:30
Megosztás:

Milyen gumikesztyűt válasszunk?

Ahhoz, hogy bármely területen biztonságos és higiénikus lehessen a munkavégzés, elengedhetetlen a gumikesztyű használata. Manapság már különféle termékek közül válogathatunk a boltok polcairól, de nem mindegy, hogy mikor melyiket választjuk.
2026. 02. 17. 21:00
Megosztás:

Vegyesen alakult kedden a forint árfolyama

Vegyesen alakult kedden a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzésekhez képest a bankközi piacon; az euróval és a dollárral szemben gyengült, a svájci frank ellenében erősödött.
2026. 02. 17. 21:00
Megosztás:

A Bitmine nem hátrál: 90,8 millió dollárért vett Ethereumot a 8 milliárd dolláros veszteség ellenére

Merész intézményi lépés rázta fel a kriptopiacot: a Bitmine újabb tízmilliókat költött Ethereumra, miközben meglévő pozícióján több milliárd dolláros nem realizált veszteséget görget maga előtt. Vajon stratégiai zsenialitásról vagy kockázatos duplázásról van szó?
2026. 02. 17. 20:30
Megosztás:

Új napelemparkot helyeztek üzembe Kiskunhalason

Megkezdte a kereskedelmi üzemet a 25 ezer háztartás áramellátását biztosító kiskunhalasi napelempark - közölte a létesítmény tőkebefektetője az MTI-vel kedden.
2026. 02. 17. 20:00
Megosztás:

Intesa Sanpaolo nagyot lépett: közel 100 millió dollár Bitcoin ETF-ben

Az egyik legnagyobb európai bank, az Intesa Sanpaolo, látványos fordulatot hajtott végre digitális eszközstratégiájában. A pénzintézet közel 96 millió dolláros kitettséget épített ki spot Bitcoin ETF-ekben, miközben opciós fedezeti ügyletekkel és altcoin-befektetésekkel is diverzifikálja portfólióját.
2026. 02. 17. 19:30
Megosztás:

Közelgő határidők a globális minimumadózásban

2026-ban is számos feladatuk lesz a globális minimumadózással érintett multinacionális nagyvállalatoknak. Az első határidő 2026. február 28-a, amikor a 2025-ös évre vonatkozóan kell arról bejelentést tenniük, hogy alanyai-e a GloBe kiegészítő adónak. Ezzel párhuzamosan már most el kell kezdeni két nagyon komplex júniusi kötelezettség – a QDMTT (Qualified Domestic Minimum Top-up Tax) és a GloBE bevallás Information Return (GIR) jelentés – benyújtására való felkészülést.
2026. 02. 17. 19:00
Megosztás:

Pump.fun mélyrepülésben: 543 millió PUMP tokent adott el a csapat – meginoghat a platform stabilitása?

Jelentős veszteséggel értékesítette saját tokenjeit a Pump.fun csapata, miközben jogi kockázatok és projektbukások árnyékolják be a Solana-alapú meme coin indítóplatform jövőjét. A befektetők egyre inkább a fenntarthatóságot és a hosszú távú kilátásokat kérdőjelezik meg.
2026. 02. 17. 18:30
Megosztás:

MKIK: elektronikus aláírás féláron az önkéntes kamarai tagoknak

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) és a Microsec Számítástechnikai Fejlesztő Zrt. együttműködésében a kamarához önkéntes tagként csatlakozott vállalkozások számára korszerű, a jogszabályi előírásoknak minden tekintetben megfelelő, minősített elektronikus aláíró szolgáltatást tesznek lehetővé kedvező feltételek mellett - közölte az MKIK kedden az MTI-vel.
2026. 02. 17. 18:00
Megosztás:

Gödi Samsung-gyár: a MASZSZ „házhoz” viszi a dolgozóknak a segélyvonal elérhetőségét

Nem igazolta vissza a gödi Samsung-gyár a Magyar Szakszervezeti Szövetség petíciójának átadására megjelölt időpontot, ezért a szövetség saját kezébe vette a dolgozók tájékoztatását, egyebek között arról a segélyvonalról, amelyen név nélkül tehetnek bejelentést.
2026. 02. 17. 17:30
Megosztás:

Stagfláció és strukturális erózió a fuvarozásban: kilenc negyedéve tart a magyar fuvarozói KKV-szektor profit-recessziója

A NiT Hungary a legfrissebb ágazati elemzés, a DigiLog Consulting KFX jelentése alapján felhívja a figyelmet, hogy a hazai közúti árufuvarozási szektor, amely a GDP jelentős hányadát biztosítja, kritikus fordulóponthoz érkezett. Míg a makrogazdasági adatok a tranzitforgalom stabilitását mutatják, a szektorban a profitabilitás immár kilenc negyedéve tartósan a negatív tartományban mozog.
2026. 02. 17. 17:00
Megosztás: