Az uniós szálláshelyeken nőtt az Európán kívülről érkező turisták aránya tavaly
Az uniós statisztikai hivatal közlése szerint az EU-tagállamokban a 2022-es 2,8 milliárddal szemben tavaly összesen mintegy 2,9 milliárd vendégéjszakát regisztráltak a turisztikai szálláshelyek, ebből közel 1,6 milliárd volt a belföldi turisták, 1,4 milliárd pedig a nemzetközi vendégek által eltöltött vendégéjszaka.
A külföldiek által eltöltött vendégéjszakák 62,4 százaléka más uniós országból érkezett turistákhoz kötődött, 21,4 százaléka pedig európai, de nem uniós országbeli turistákhoz.
Az uniós szálláshelyek 7,1 százalékát tavaly észak-amerikai turisták foglalták el, míg az ázsiai vendégek a 4,6 százalékát, a közép- és dél-amerikai vendégek a 2,2 százalékát, az óceániai régió vendégei 1 százalékát, az afrikai látogatók pedig 0,7 százalékát.
A jelentésből kiderült az is, hogy az uniós szálláshelyek mintegy egymillió férőhellyel bővültek. Amíg a tagországokban regisztrált szálláshelyeken 2022-ben mintegy 28,9 millió férőhely volt elérhető, addig ezek száma tavaly 29,2 millióra bővült.
Megjegyezték: Olaszország és Franciaország szállásai az unióban rendelkezésre álló férőhelyek valamivel több mint egyharmadát tették ki 5,2 millió (18 százalék), illetve 5,1 millió (17 százalék) szálláshellyel. Az említett két országot Spanyolország és Németország követte 3,8 millió, valamint 3,4 millió férőhellyel.
A tengerpartokon található uniós szálláshelyeken a külföldi vendégek 1,4 milliárd éjszakát (48 százalék) töltöttek tavaly. A legtöbbet Málta, majd Ciprus és Görögország tengerparti szálláshelyein. A legkevésbé kihasznált tengerparti szálláshelyek Belgiumban voltak, majd Romániában, Németországban és Szlovéniában - tájékoztatott az uniós statisztikai hivatal.