Banki szakértő: így őrizhető meg a vagyon értéke infláció idején
![Banki szakértő: így őrizhető meg a vagyon értéke infláció idején](/upload/file/66212/orig.webp)
2025-re egyre nagyobb figyelmet kap a pénzügyi tudatosság, miután jelentősen megnőtt az infláció hatásaival kapcsolatos lakossági érdeklődés – állítja Csongrádi Richárd, a Banknavigator.hu hitelszakértője. Tapasztalatai szerint egyre többen keresnek megoldásokat pénzük értékének megőrzésére. Mint mondja, az inflációálló befektetések, a pénzügyi tartalékok és vészhelyzeti alapok képzése, valamint a tudatos tervezés és spórolás kulcsfontosságúak a stabilitás megőrzésében ebben a változékony gazdasági helyzetben.
Készpénz helyett gondolkodjunk inflációálló befektetésekben!
A szakértő szerint a megtakarításokat nem érdemes hosszú távon készpénzben tartani, mivel az infláció folyamatosan csökkenti annak vásárlóerejét. „A legfontosabb, hogy a pénz dolgozzon helyettünk. Az állampapírok, ingatlanalapok és bizonyos részvények mind olyan lehetőségek, amelyek segíthetnek megőrizni a vagyonunk értékét” – fogalmazott Csongrádi Richárd.
Tájékozódjunk a hitelkamatokról!
A változó kamatozású hitelek különösen érzékenyen reagálnak a gazdasági folyamatokra. A hitelszakértő azt javasolja, érdemes fix kamatozású konstrukciókra váltani, ha hosszú távú stabilitást szeretnénk. „Ha valaki hitelfelvételen gondolkodik, most különösen fontos, hogy alaposan tájékozódjon a feltételekről, mert egy rossz döntés évekre megnehezítheti a pénzügyi helyzetét” – hangsúlyozta Csongrádi Richárd.
Elengedhetetlen a pénzügyi tartalék és a vészhelyzeti alap képzése
Szakértői ajánlások szerint legalább három-hat havi megélhetési költséget kell félre tenni vészhelyzet esetére. „A váratlan kiadások – például munkahely elvesztése vagy egészségügyi problémák – súlyos anyagi nehézségekhez vezethetnek. A megfelelő tartalékképzés az egyik legjobb módja annak, hogy elkerüljük az adósságspirált” – figyelmeztetett a Banknavigator.hu szakértője.
Több bevételi forrással csökken a kockázat
Kockázatos egyetlen jövedelemforrásra támaszkodni a mai gazdasági környezetben. Csongrádi Richárd szerint érdemes olyan mellékállásokat vagy passzív jövedelemforrásokat keresni, amelyek stabilabbá tehetik a pénzügyi helyzetet. „A digitális vállalkozások, online tanfolyamok vagy akár kisebb befektetések mind olyan lehetőségek, amelyek hosszú távon pénzügyi biztonságot nyújthatnak.”
Költekezni okosan is lehet
A költségek optimalizálása és a tudatos pénzügyi döntések meghozatala szintén kulcsfontosságú az inflációs környezetben. „Az impulzusvásárlások elkerülése, az előre megtervezett kiadások és az átgondolt hitelfelvétel mind olyan tényezők, amelyek hosszú távon hozzájárulnak a pénzügyi stabilitáshoz” – tanácsolja a szakértő.
Mit hozhat a jövő?
Bár a gazdasági bizonytalanság folytatódik, megfelelő stratégiákkal csökkenthetők a pénzügyi kockázatok. Érdemes rendszeresen megbízható információkért és szakértői tanácsokért felkeresni az olyan szakértőket, mint a Banknavigator.hu, amely segíti a lakosságot és a vállalkozásokat is a legjobb pénzügyi döntések meghozatalában.