Békéscsabán is határoztak az Alföldvíz Zrt.-ben lévő részesedés államnak átadásáról
A közgyűlés rendkívüli, zárt ülésén döntöttek arról, hogy az Alföldvíz Zrt.-ben lévő 89 414 részvény közül 75 414-et ingyenesen átadnak az államnak, továbbá a jogelőd Békés Megyei Regionális Vízellátó Rendszerben fennálló 27,79 százalékos tulajdoni részt és az ahhoz kapcsolt vagyont is átruházzák - tájékoztatta az ülés után Szarvas Péter (Hajrá Békéscsaba Egyesület) polgármester az MTI-t. Az elfogadott határozat szerint az önkormányzat 5,15 százalékos tulajdoni részt továbbra is meg kíván tartani, így felügyelőbizottsági tagot is delegálhat, és továbbra is a legnagyobb önkormányzati tulajdonos marad a társaságban.
Herczeg Tamás (Fidesz) országgyűlési képviselő az MTI-nek az ülést követően elmondta, szerdán tárgyalt Fónagy János államtitkárral, aki biztosította arról, hogy ezt a szándékot az állam "elfogadja". Azt pedig "figyelembe veszi" az állami fél, hogy szeretnék, ha az Alföldvíznek továbbra is Békéscsabán lenne központja, ha a cégnél történne béremelés, ha folytatnák a fejlesztéseket - összegezte a politikus.
Az Alföldvíz Zrt. évek óta veszteségesen működik. Magyarország negyedik legnagyobb víziközmű-szolgáltatójának 2019-es üzemi eredménye 647,8 millió forint veszteség; az adózott eredmény mínusz 2,7 milliárd forint volt. Az Alföldvíz Zrt. 2020 januárban 1,713 milliárd forintos alaptőkeemelési kéréssel fordult a tulajdonos önkormányzatokhoz a működéshez szükséges forrás megteremtése érdekében, ám a kérést forrás hiányában a tagok elutasították. 2020 végén az állam több mint 602 millió forintos többletforrást biztosított a békéscsabai önkormányzaton keresztül a cégnek, azt részben béremelésre, részben veszteségrendezésre fordíthatták.
Az állam a társaságban az eddigi 28,6 százalékkal szemben minimum 75+1 százalékos tulajdoni részarányt kíván szerezni, így "lehetősége nyílik a társaság strukturális átalakítására, valamint gazdasági modellváltásra, ezzel biztosítva a társaság jövőbeni gazdaságos működését" - szerepel az integrációs programban. Ott olvasható az is, hogy az Alföldvíz "tőkerendezésére 2,65 milliárd forint forrásbevonás javasolt".
A gyulai képviselő-testület szintén csütörtökön határozott arról, hogy csekély, 0,0037 százalékos tulajdoni hányadot megtestesítő 10 darab, egyenként 4 600 forint névértékű részvényét térítésmentesen átruházza az államnak. Orosházán tavaly decemberben született döntés a 4,1 százalékos részesedés ingyenes átadásáról.
Az Alföldvíz augusztus 10-i közgyűlésén a tulajdonos önkormányzatok többsége úgy határozott, hogy induljon meg az egyeztetési folyamat, "amely megalapozhatja a szolgáltató részvételét a koordinált integrációs programban, és a társaság tulajdonosainak a víziközművagyon - állam részére történő - átadására vonatkozó későbbi döntéseit" - számolt be akkor az NV.
A mintegy 1200 munkavállalót foglalkoztató Alföldvíz Zrt. Békés, Csongrád-Csanád, Bács-Kiskun és Hajdú-Bihar megyében, 131 településen lát el víziközmű-szolgáltatási feladatokat, 541 ezer ember ellátását biztosítva.