Beruházásokkal egy élhető jövőbe
A jogszabályok egyértelműen megkövetelik a fenntarthatósági követelmények figyelembevételét az uniós forrásokból támogatott beruházások megvalósítása során. „Az állami beruházások hozzájárulása a fenntartható fejlődéshez" című elemzésben elvégzett összehasonlításból az is kitűnik, hogy a tisztán hazai költségvetési forrásokból támogatott beruházásokra vonatkozó szabályozások előírnak ugyan a környezeti fenntarthatóságra vonatkozó elvárásokat, de a részletszabályozások további kidolgozásra, finomításra szorulnak. Ezek hiánya áll a hátterében annak is, hogy a beruházásokhoz kapcsolódó zöld közbeszerzések aránya elmarad a kívánatostól. Ugyanakkor előremutató, hogy a vonatkozó rendelet alapján 2022-től csak olyan új épületek kaphatnak használatbavételi engedélyt, amelyeknek közel nulla az energiaigénye.
Az elfogadott célok eléréséhez szükséges lenne, hogy a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű állami beruházások tervezése és megvalósítása során kiemelt figyelmet fordítsanak a fenntarthatósági szempontok érvényesítésére. Ezen beruházások kivitelezése és üzemeltetése nagy mértékben hozzájárulhat élhető, jó életminőségű jövőnk biztosításához, ráadásul mintaadók a gazdaság többi szereplője számára.
A szabályozás mellett szemléletformálásra is szükség van annak érdekében – hívták fel a figyelmet az ÁSZ elemzői –, hogy az uniós és/vagy hazai költségvetési források kedvezményezettjei a nem közvetlen klímavédelmi célú beruházások esetében is a klímatudatos megoldásokat válasszák az esetenként költségkímélőbb, ám a fenntarthatósági szempontokból kevésbé hatékony megoldások helyett. Mindezt jelentősen elősegítené olyan anyagi ösztönzők költségvetési forrásból történő biztosítása, amelyek a klímatudatos megoldások alkalmazásakor keletkező többletköltségeket kompenzálják.