Biztosítás: már összetett ügyleteket is kötnek online az ügyfelek

Egyre népszerűbb az online biztosításkötés, bizonyos típusok esetében azonban sokan még most is ragaszkodnak a személyes interakcióhoz a tanácsadóval illetve az ügyintézővel – egyebek mellett ezt állapította meg a KMPG és az NRC kutatása. A válaszadó ügyfelek csaknem fele kötött már valamilyen biztosítást online, legalábbis ezt gondolja magáról akkor is, ha a kötés folyamatában a biztosító képviselője végig támogatta. Akárhogy is történt, a magukat online biztosítást kötőknek vallók rendkívül elégedettek a szolgáltatással, és szívesen kötnének újabb biztosítást „online”. Ez pedig lehetőség a biztosítóknak, amit érdemes kihasználni.

Biztosítás: már összetett ügyleteket is kötnek online az ügyfelek

Ma már megszokott, hogy online tanulunk, vásárolunk, bankolunk, otthonról dolgozunk. Léteznek persze olyan területek, ahol nehezebben változtatunk a szokásainkon – sokan például úgy érzik ügyintézésnél igénylik a személyes kapcsolatot a velük szemben ülő, vagy a vonal túlsó végéről válaszoló, esetleg videóhivással online elérhető üzletkötőt, aki tanácsot ad, megfelelő információval lát el, adott esetben a nekünk is kedvező irányba tereli döntésünket. Ilyen terület például a biztosítás kötés is. 

Mennyire nyitott a magyar lakosság az online biztosításkötésre? Mennyire találják azt hatékonynak, megbízhatónak? Milyen tapasztalatokat szereztek eddig? Egyebek mellett ezekre a kérdésekre keresett választ a KPMG, amikor elindította felmérését az online kötött biztosításokról. A kutatást a KPMG Tanácsadó Kft. megbízásából az NRC Kft. végezte el. Az adatfelvétel 2022. áprilisában zajlott, 1000 fő online megkérdezésével.

Minden második magyar kötött már biztosítást online – a legnépszerűbb a KGFB

A KPMG felmérése szerint magára a biztosításkötésre a 30 év fölöttiek a legfogékonyabbak (79 százalékuk tett már ilyet), képzettséget tekintve a diplomások (86 százalék), illetve az aktív munkavállalók (80 százalék). A megkérdezettek csaknem fele azonban online is kötött már valamilyen biztosítást. A férfiak e téren aktívabbak, mint a nők, 55 százalékuknak van ilyen tapasztalata. Háromból két diplomás számolt be arról, hogy intézett már online biztosítást, ez az arány a budapestiek és az aktív munkavállalók esetében egyaránt 50 százalék feletti.

Az online biztosításkötéseknél a kisebb fajsúlyú, kevésbé bonyolult és rövidebb elköteleződést jelentő biztosítások a legnépszerűbbek. A listát egyértelműen a kötelező gépjármű felelősség-biztosítás (KGFB) vezeti - ennél a típusnál a szerződők 62 százaléka választotta az online megoldást. Ezt követi az utasbiztosítás 53, majd a Casco 40 százalékos aránnyal. A negyedik helyre a baleset-, az ötödikre a lakásbiztosítás került.

Tízből 9 elégedett az online biztosításkötéssel

A kutatás szerint a válaszadók 92 százaléka elégedett volt az online biztosításkötéssel: a döntő többség gyorsnak, hatékonynak, egyszerűnek érezte a folyamatot. 79 százalék örült annak, hogy nem próbálta egy ügyintéző őt befolyásolni, bár 41 százalék azt is jelezte, hiányzott neki, hogy valaki segítsen a döntésben. Mindössze 9 százalék csalódott valami miatt, 74 százalék azt kapta, amire számított, az ügyfelek 17 százalékát pedig kifejezetten kellemes meglepetés érte.

A felmérés megállapítja azt is, hogy akiket kellemes meglepetés ért online kötésnél, nem lesznek elégedettebbek, mint akik azt kapták, amire számítottak. Akiket viszont kellemetlen meglepetés ért, azok körében 75 százalék azok aránya, akik összességében mégis elégedettek az online biztosításkötéssel.

Az első lépést a legnehezebb megtenni

A KPMG és az NRC felmérése azt mutatja, hogy belevágni a legnehezebb a dologba. A teljes mintában ugyan kevesebben vannak, akik adott biztosításokat online terveznek megkötni, de azok közül, akik a szerződést egyszer már megkötötték online, a többség legközelebb már ezt az utat választaná. Tíz megkérdezettből általában nyolc újra online kötné meg a kötelező gépjármű felelősség-biztosítását, az utas-, a lakás- vagy a CASCO-biztosítást.  Ugyanakkor az is megfigyelhető, hogy az élet típusú biztosításoknál valamivel többen vannak, akik, legalábbis részben, mégis visszatérnének a személyes úthoz.

Emellett úgy tűnik, főleg az első online kötési élményen kell túljuttatni az ügyfelet, utána a pozitív tapasztalatok már erősítik az online csatorna újbóli választását. Az online kötők ráadásul inkább intézik későbbi ügyeiket is online a szerződés teljes tartama alatt.

Az online a (közel)jövő?

A KPMG felmérése arra is igyekezett választ találni, hogy az ügyfelek milyen megoldásoknak örülnének egy esetleges online biztosításkötésnél. Az élen két megoldás áll, mindkettőt minden második megkérdezett szívesen választaná: ezek az önkiszolgáló, űrlap kitöltésén alapuló online szerződéskötés, valamint a biztosítási termék online megismerése után egy személyes megbeszélés a szolgáltató képviselőjével.

Azok körében, akik még nem kötöttek biztosítást online, utóbbi megoldás (vagyis online tájékozódást követően személyes megbeszélés a szolgáltató képviselőjével) volt a legtámogatottabb, 45 százalékos válaszaránnyal. Ezt követte az űrlapos online kitöltés. A biztosítási termék online megismerése után 26 százalék venne szívesen egy online megbeszélést a szolgáltató képviselőjével valamilyen video platformon keresztül.

Akad olyan ügyfél, akinek a kedvéért érdemes lehet becsempészni a személyes vonalat is az online intézésbe. Az online nem kötők körében a felsorolt alternatívák közül ugyanis az a lehetőség bizonyult a legvonzóbbnak, amely az online előkészület után személyes találkozóval folytatódik - erre a változatra 45 százalék mondta, hogy szívesen használná.

”Érdekes tanulsága a felmérésnek, hogy az ügyfelek olykor egészen mást értenek online biztosításkötés alatt, mint a biztosítók. Ez nem meglepő, ha tudjuk, hogy a biztosítókon belül sincs egyértelmű válasz arra, hogy mit tekintenek online ügyintézésnek. Szigorú értelemben ez egy emberi közreműködés nélküli folyamat, de az ügyfelek – és olykor a biztosítók maguk is – online-nak tekintik azt is, amikor videóhívásban tanácsadóval folytatott konzultáció után, tőle kapott elektronikus iratokat szignálva kötnek biztosítást” - értelmezte a kutatási eredményeket Halász Erika, a KPMG szenior menedzsere.

Az egyértelműen látszik, sokan elzárkóznak attól, hogy a teljes biztosításkötési folyamatot online bonyolítsák. Ami meglepő, hogy ez a csoport sem életkor, sem végzettség, sem településméret alapján nem tipizálható: ha tetszik, minden más változótól független.

Az ügyintézések (nem új kötések) esetén az online megoldások ugyan népszerűnek látszanak, de az online még nem kötők itt is jobban hajlanak a személyes megoldások felé.

„Már a koronavírus-járvány előtt is volt egy jelentős lakossági bázis, aki online intézte biztosítási ügyeinek egy részét, és a biztosítók már akkor is próbálták ebbe az irányba terelni az ügyfeleket. A pandémia alatt a  korábbinál valamivel többen szánták rá magukat az online kötésre. A kutatás alapján azt érzékeljük, a járvány hatása leginkább abban nyilvánult meg, hogy amellett, hogy felgyorsította a hajlandóságot, tágította az online vagy részben online megkötött biztosítások körét - már az élet típusú biztosítások egy részét is egyre többen indított&aac ute;k így. A pandémia tehát egy olyan áttörést idézett elő, amely megteremti az online kötések további jelentős elterjedését, bizonyos típusok esetében dominánssá válását” – foglalta össze a biztosításkötések terén tapasztalható új trendeket Halász Erika.

Borús a hangulat a derivatív piacon: a BTC és az ETH funding rate-je továbbra is medvés képet mutat

A Bitcoin és az Ethereum derivatív piacán továbbra sem látszik érdemi hangulatjavulás. Miközben a spot árfolyamok alig mozdulnak, a perpetual futures piacokon mind a centralizált, mind a decentralizált platformokon negatív funding rate-ek uralkodnak. Ez pedig arra utal, hogy a kereskedők többsége még mindig inkább lefelé, mint felfelé várja a következő nagyobb mozgást.
2026. 03. 29. 20:00
Megosztás:

Mennyi energiát fogyaszt a Bitcoin bányászat világviszonylatban?

A Bitcoin nem füstöl, nem zúg egy gyárkémény tetején, és nem világít úgy, mint egy acélmű éjszaka. Mégis: a hálózat működtetéséhez szükséges számítási verseny annyi villamos energiát emészt fel, hogy országos léptékben érdemes róla beszélni.
2026. 03. 29. 19:00
Megosztás:

Kanada betiltja a kriptós politikai adományokat – még mielőtt valódi problémává válnának

Miközben a kriptovaluták egyre mélyebben épülnek be a hagyományos pénzügyi rendszerbe, a politikai finanszírozás területén egyre több ország kezd el óvatosabbá válni. Kanada most egyértelmű lépést tett: olyan eszközöket zárna ki a választási pénzek világából, amelyek a gyakorlatban eddig alig játszottak szerepet. A döntés első látásra túlreagálásnak tűnhet, valójában azonban sokkal többet árul el arról, hogyan gondolkodnak a szabályozók a digitális eszközök jövőjéről.
2026. 03. 29. 18:00
Megosztás:

Mi történt a magyar tőzsdén? Mi okozta a piaci csökkenést?

Emelkedő forgalom mellett mérsékelten csökkent a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe a héten, pénteken a BUX 121 718,1 ponton zárt, 0,32 százalékkal, 389,2 ponttal alacsonyabban, mint az előző héten.
2026. 03. 29. 17:00
Megosztás:

A stabilcoinok a bűnözés melegágyai?

A stabilcoinok önmagukban nem „bűnözői eszközök”, sőt a modern digitális pénzügyi rendszer egyik legfontosabb újítása lehetnek. Ugyanakkor pontosan azok a tulajdonságaik – gyorsaság, olcsóság, globális elérhetőség, 0–24 órás működés és relatív árstabilitás –, amelyek a legális felhasználóknak előnyt adnak, a csalóknak, pénzmosóknak és szankciókerülőknek is vonzóvá teszik őket. A helyes kérdés tehát nem az, hogy „rosszak-e” a stabilcoinok, hanem az, hogy milyen infrastruktúrában, milyen szabályozás mellett és milyen felügyelettel működnek.
2026. 03. 29. 16:00
Megosztás:

Mennyi rossz döntés születik pusztán fáradtságból, és mit lehet ezzel kezdeni?

Az életünk tele van döntésekkel – kisebbekkel és nagyobbakkal egyaránt. Mit együnk reggelire, hogyan reagáljunk egy konfliktushelyzetben, vagy éppen milyen pénzügyi lépést tegyünk meg? Bár hajlamosak vagyunk ezeket tudatos, racionális folyamatok eredményének tekinteni, a valóságban sok esetben egészen más tényezők irányítanak bennünket. A ShopBuilder hisz abban, hogy a tudatos életmód nemcsak a fizikai, hanem a mentális működésünkre is hatással van – és ebben a fáradtság szerepe kulcsfontosságú.
2026. 03. 29. 15:00
Megosztás:

Nyárra körvonalazódhat az új kormány Szlovéniában

Robert Golob szlovén ügyvezető miniszterelnök arra számít, hogy április 10-ig, az új parlament alakuló ülésééig világossá válhat, létrejöhet-e az új kormánykoalíció a nyárra.
2026. 03. 29. 14:00
Megosztás:

ESET: az erős, egyedi jelszavak kulcsfontosságúak a biztonsághoz

Egy kiszivárgott jelszó nem csak egy internetes fiókot veszélyeztet, az összes többihez is hozzáférést adhat a webes támadóknak - figyelmeztet a ESET, a kiberbiztonsági cég szerint egyetlen adatlopás is lavinaszerű következményekkel járhat: e-mail-fiókok, közösségi oldalak, webáruházak, bankszámlák is veszélybe kerülhetnek a credential stuffing támadáskor, amikor a bűnözők a korábbi adatlopásokból származó belépési adatokat próbálnak ki más online fiókoknál.
2026. 03. 29. 13:00
Megosztás:

Több ezer helyszínen tüntettek a Trump-adminisztráció ellen

Az Egyesült Államok több ezer helyszínén tartottak összehangolt tüntetést Donald Trump elnök és adminisztrációja ellen Nincsenek királyok (No Kings) elnevezéssel szombaton.
2026. 03. 29. 11:00
Megosztás:

Célegyenesben a Futureal Energy energiatároló beruházása Maglódon, Fóton és Pátyon

Befejező fázisához érkezett a Futureal Energy Partners energiatároló egység telepítése Maglódon, Fóton és Pátyon; a fejlesztés egy több mint 1,6 milliárd forintos projekt részeként valósul meg, az Európai Unió támogatásával - közölte a Futureal-csoport villamosenergia-kereskedelemmel és energetikai beruházások teljes körű megvalósításával foglalkozó üzletága az MTI-vel.
2026. 03. 29. 10:00
Megosztás:

Külkereskedelmi, ipari és kereseti adatokat közöl a KSH jövő héten

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jövő héten a külkereskedelmi termékforgalom és az ipari termelői árak februári adatait, a keresetek januári alakulását, valamint a kormányzati szektor tavalyi utolsó negyedéves egyenlegét teszi közzé.
2026. 03. 29. 09:00
Megosztás:

Újabb vidékfejlesztési beruházás segíti a magyar borászat fejlődését

A borászati ágazat fejlesztése kiemelt terület, ezért a kormány a jövőben is támogatja a pincészetek beruházásait, az innovációt és a piacra jutást segítő programokat - jelentette ki Tarpataki Tamás, az Agrárminisztérium (AM) agrárpiacért felelős helyettes államtitkára pénteken Somlóvásárhelyen, a Kreinbacher Birtok Pezsgőpincészet projektátadóján, a szaktárca pénteken kiadott közleménye szerint.
2026. 03. 29. 08:00
Megosztás:

Görögországban is megjelent a ragadós száj- és körömfájás betegség

Ciprus után Görögországban is igazolták a ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) betegséget. Az RSZKF Leszbosz szigetén egy szarvasmarhákat és kiskérődzőket tartó állományban jelent meg elsőként. Mostanra 5 állományban több, mint 1500 állat vált érintetté. A Nébih felhívja a figyelmet, hogy a Ciprusi Köztársaságból, valamint Görögországból érkező tej- és hústartalmú élelmiszereknél fokozott óvatosság indokolt, és lehetőség szerint kerüljék ezek hazahozatalát. Fontos, hogy a megelőzés érdekében a magyar gazdák az járványvédelmi előírásokat kiemelten tartsák be!
2026. 03. 29. 07:00
Megosztás:

A kertészkedés újra a mindennapok része lehet – elindult a Kertművelő, a Nébih új kertészeti programja

Elindult a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) új szemléletformáló kezdeményezése, a Kertművelő program, amely a növénytermesztés értékeinek és örömének újrafelfedezésére hívja a magyar lakosságot. A kezdeményezés közérthető és inspiráló formában ad át gyakorlati tudást a kertészkedésről, miközben ráirányítja a figyelmet a hazai vetőmagok jelentőségére és a fenntartható életmód előnyeire.
2026. 03. 29. 06:00
Megosztás:

Zelenszkij: az iráni konfliktus mellett se feledkezzen meg az USA Ukrajnáról

Volodimir Zelenszkij reméli, hogy az Egyesült Államok nem feledkezik meg Ukrajna háborújáról, miközben az iráni konfliktus köti le - az ukrán elnök erről a Fox News hírtelevíziónak Dubajban adott interjúban beszélt.
2026. 03. 29. 05:00
Megosztás:

A lakásvásárlások közel 40%-hoz kapcsolódhat Otthon Start hitel

Gulyás Gergely a kormányinfón elmondta, hogy eddig már 31 ezer esetben került sor az Otthon Start hitel folyósítására, és mintegy 45 ezer fiatalt támogatott saját lakásának megszerzésében. A támogatott hitelből egy igénylő átlagosan 35 millió forintot vesz fel 21,5 éves átlagos futamidő mellett. A Bankmonitor a kimondott statisztikák mögé nézett: a lakásvásárlók hány százaléka veszi igénybe a támogatást? Mekkora törlesztőt vállal egy átlagos igénylő? Miért növekedhet a házasságok száma a program miatt?
2026. 03. 29. 04:00
Megosztás:

Továbbra is jelentősen emelkedik a házasságkötések száma Magyarországon

2026 februárjában 20 százalékkal több pár kötött házasságot Magyarországon, mint egy évvel korábban. Ezzel már fél éve folyamatosan növekszik a házasságkötési kedv hazánkban, ami egyszerre mutatja a fiatal párok jövőbe vetett bizalmának erősödését, valamint a Kormány családtámogatási intézkedéseinek sikerét.
2026. 03. 29. 03:00
Megosztás:

Íme a törvényi döntés! Így változik a nyugdíj korhatár Magyarországon

Sokakat foglalkoztat, pontosan mikor lehet nyugdíjba menni Magyarországon, és kire milyen szabályok vonatkoznak. A hatályos törvény szerint az öregségi nyugdíj korhatára nem mindenkinél ugyanannyi, hanem a születési évtől függően emelkedett fokozatosan. A változás lényege, hogy a korhatár végül 65 évre nőtt, de nem egyszerre, hanem több lépcsőben.
2026. 03. 29. 03:00
Megosztás:

Elfogadták a nyugdíj törvényt! Az özvegyi nyugdíjak így változnak

Jelentős változások érkeznek az özvegyi nyugdíj szabályaiban 2026-tól, miután a Magyarország 2026. évi költségvetésének megalapozásáról szóló 2025. évi LI. törvény több ponton is módosította a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvényt.
2026. 03. 29. 01:00
Megosztás:

Elindult az eszközbeszerzési folyamat az Ózdi Kórházban a Health Bridge for Close Communities projekt keretében

Az Ózdi Kórház hivatalosan megkezdte az orvosi eszközök beszerzési folyamatát a Health Bridge for Close Communities projekt keretében, amely az Interreg VI-A NEXT Hungary-Slovakia-Romania Ukraine Program támogatásával valósul meg.
2026. 03. 28. 23:00
Megosztás: