Budapestre figyelt a techvilág: közel 1500 fejlesztő fesztiválozott együtt a nemzetközi Craft Conference-en

Kódolói újdonságok, agilis csapatépítés, modern menedzsment fogások és a legfrissebb technológiai trendek – mindez egy helyen várta az idei Craft Conference résztvevőit. Május végén szakmai workshopokkal indult a program, június első két napján pedig többek között a NASA, a Google és a Spotify nagyágyúinak vagy éppen a Continental, a Microsoft és a Shapr3D magyar szakértőinek inspiráló előadásait hallgathatta meg a tanulni vágyó közönség. A kihagyhatatlan tudásbombát vállalati standok, kapcsolatépítő buli, dodzsem pálya és konferencia koktélok tették felejthetetlenné a Vasúttörténeti Park csodás díszletében. A Craft mára a szoftverfejlesztők megkerülhetetlen szakmai és közösségi platformjává nőtte ki magát a régióban, ezzel pedig Budapestet is előkelő helyre pozícionálja az európai techtérképen.

Budapestre figyelt a techvilág: közel 1500 fejlesztő fesztiválozott együtt a nemzetközi Craft Conference-en

Közel 80 előadó, 5 színpad és 2 virtuális előadói tér, számos kihagyhatatlan workshop – elképesztően sok tudást és még több izgalmas programot sűrített csupán 4 napba az idei Craft Conference. Közép-Európa egyik legnépszerűbb techfesztiválja két évre az online térbe kényszerült, de idén május 31. és június 3. között végre ismét személyesen találkozhattak a szoftverfejlesztéssel foglalkozó junior és szenior szakemberek, valamit az IT-területen tevékenykedő projektmenedzserek, közép- és felsővezetők. Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy nem csak a szervezők várták nagyon az idei Craft-élményt: 32 országból közel 1500 szakember vett részt a fesztiválon, a budapesti Vasúttörténeti Parkban követték az előadásokat és a kapcsolódó programokat – míg több százan online kapcsolódtak be. „Nagyon büszkék vagyunk, hiszen a május végi Craft már kőbe vésve szerepel minden, technológiai területen dolgozó közép-európai fejlesztő naptárában, és azt is látjuk, hogy a világ egyre több pontjáról érkeznek a résztvevők. Ez nem csak nekünk nagy dolog, de Budapestet is felteszi a képzeletbeli techtérképre: szinte minden előadó azzal indít, mennyire szereti ezt a gyönyörű várost, a kultúrát és persze a gasztronómiát” – mondja Baccifava Médea, az eseményt szervező CraftHub egyik alapítója.

A legfrissebb techtrendek egy helyen, a legjobbaktól

A Craft Conference egyedülállóan sokszínű előadói gárdájával vonzza a fejlesztői közösséget évről évre, és ez idén sem volt másként. A Google, a NASA vagy az eBay szakemberei mellett a szervezetfejlesztő guruk, coach-ok, a kódolás és a legújabb technológiák mesterei is megosztották gondolatébresztő és azonnal gyakorlatba ültethető tippjeiket. A provokatív szakmai szemléletéről híres Kevlin Henney a nem funkcionális kódolás rejtelmeibe vezette be a nézőket, Kelsey Hightower a szoftverellátási lánc biztonságának eszközeiről beszélt, de szó esett a mesterséges intelligencia szerepéről az adaptív szervezetépítésben és az is kiderült, hogy a DevOps eszközei hogyan támogatják a mobilapplikációk fejlesztését, monitorozását és frissítését, vagyis a kiváló felhasználó élményt. Számos prezentáció fókuszált a technológia jelentőségére az üzleti eredmények elérésében: a Tesco Technology előadója elmagyarázta, hogyan segítik őket saját fejlesztéseik a fogyasztók magasabb minőségű kiszolgálásához – és térülnek meg többszörösen.

Az inspiráló előadások arra is rámutattak, hogy a kiváló kódolói tudás vagy egy sikeresen piacra dobott termék korántsem elég a hosszú távú boldoguláshoz: érdemes nagy hangsúlyt fektetni a folyamatos szakmai továbbképzésekre, valamint a soft- és vezetői kompetenciák tudatos fejlesztésére. Smruti Patel arról számolt be, hogy a feladatok közötti helyes priorizálás mennyire meg tudja dobni a csapatok teljesítményét, de a tapasztalt szervezeti szakértők azt is megosztották, hogyan képes a rendszerszintű empátia növelni az eredményességet. Gyakorlati példákból itt sem volt hiány, Maryam Umar olyan módszert mutatott, mely az együttműködést és egymás megértését segíti: egy közös helyiségbe kihelyezett táblán munkatársai megoszthatták, milyen körülmények között tudnak a legjobban dolgozni, mi motiválja őket, milyen nehézségekkel küzdenek vagy éppen mivel szeretnek foglalkozni a szünetekben és a szabadidejükben. A konferenciaprogramot kiválóan kiegészítette a tematikusan illeszkedő workshop-sorozat, mely az elhangzó előadásokhoz nyújtott behatóbb, részletesebb tudásanyagot például a magas teljesítményű csapatok építése vagy a Kubernetes technológia legfrissebb újdonságai kapcsán.

Élőben vagy az éterben – óriási élmény a Craft

Az előadói gárda mellett a Craft Conference nagy erénye, hogy a szakmai tudást páratlan kapcsolatépítési lehetőségekkel, közösségi programokkal és élményekkel párosítja. Az idei résztvevők megismerkedhettek a konferenciaszponzor cégekkel és az általuk kínált pozíciókkal, a dodzsem pályán vagy a kisvasúton kapcsolódhattak ki a szünetekben vagy kötetlenül diskurálhattak a szakmáról a networking bulin. A Craft tehát idén sem okozott csalódást, ráadásul sikerült tökéletesen egyesítenie az online konferenciák és a személyes részvétellel zajló szakmai találkozók legjobb tulajdonságait. „Bármennyire is örültünk annak, hogy végre visszatérhettünk a világjárvány előtti hagyományos rendezvényformátumhoz, nagyon fontosnak tartottuk, hogy azoknak a craftozóknak is maradéktalan élményt és hasznos szakmai útravalót tudjunk nyújtani, akik ezúttal nem tudtak velünk tartani. Bármikor kérdezhettek az előadóktól, csak úgy, mint a helyszínen, virtuálisan látogathatták a kiállítók standjait és velük játszhattak a nyereményekért. Már-már úgy érezzük magunkat, mint egy nagy család, akik mintha csupán néhány nap kihagyás után találkoznának egymással – az új arcokat pedig mindig örömmel látjuk” – meséli Baccifava Médea.

Otthon Start: Mélypont után fordulat jöhet a támogatott lakáshitelek piacán

Tavaly tavasz óta tartó csökkenés után fordulatot hozhat a támogatott lakáshitelek piacán az Otthon Start Program. Ennek oka, hogy kevesebb feltételt kell hozzá teljesíteni, és az alacsonyabb kamatszintből adódóan 25-33 százalékkal nőhet a felvehető hitelösszeg, jobban igazodva a megemelkedett ingatlanárakhoz, így szélesebb rétegek számára válhat elérhetővé az első lakás megszerzése – derül ki a Független Pénzügyi Közvetítők Országos Szövetségének (FPKOSZ) elemzéséből.
2025. 07. 12. 10:00
Megosztás:

Németországban emelkedtek a nagykereskedelmi árak

Németországban júniusban gyorsult a nagykereskedelmi árak éves növekedése, havi összevetésben maradt a májusi ütem a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis pénteken ismertetett adatai szerint.
2025. 07. 12. 09:00
Megosztás:

Vegyszerbotrány? – A szúnyoggyérítők szerint alaptalanok a félelmek

Nem igaz, hogy magzatkárosító a kémiai szúnyoggyérítés során Magyarországon használt vegyszer - közölték sajtóhírekre reagálva a katasztrófavédelem által megbízott szúnyoggyérítő konzorcium vezetői pénteken az MTI-vel.
2025. 07. 12. 08:00
Megosztás:

Nyugdíjasok figyelem! Az élelmiszer utalvánnyal a postás csak egyszer csengethet

Újabb bomba a nyugdíjasoknak: csak egyszer viszi ki a postás a címre a kormány adományát, a 30 ezer forintos élelmiszer utalványt, s aki nincs otthon a kézbesítéskor, az bottal ütheti a nyomát.
2025. 07. 12. 06:46
Megosztás:

Szuperszámítógép figyeli az M1-M7 közös bevezető szakaszán a forgalmat

Világviszonylatban is kiemelkedő fejlesztés zárult le az M1-M7 autópálya közös szakaszán: a napokban helyezték üzembe azt a szuperszámítógéppel kiegészített rendszert, amely a forgalom valós idejű érzékelése és modellezése révén a jövő közúti közlekedésének alapvető építőeleme lesz - közölte a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) pénteken az MTI-vel.
2025. 07. 12. 06:00
Megosztás:

Új fokozatra kapcsol a Demján Sándor 1+1 Program – elindultak a kifizetések, az első 100 vállalkozás már meg is kezdhette tervezett fejlesztéseit

A Kormány Magyarország forrásait a magyar családok és vállalkozások támogatására fordítja és mindent megtesz a hazai kkv-k termelékenységének növelése, méretugrásuk elősegítése és beruházásaik támogatása érdekében.
2025. 07. 12. 05:00
Megosztás:

3%-os hitellel itt lehet esély új építésű lakásra

Az új Otthon Start Program sokak számára nyitja meg a lehetőséget, hogy végre saját otthonba költözzenek – akár új építésűbe is. Kérdés viszont, hogy hány darab olyan új építésű ingatlan létezik, ami megfelel a feltételeknek? A Duna House adatai szerint ilyen jellegű megoldás leginkább a budapesti külső kerületekben, valamint egyes agglomerációs településeken és vidéki nagyvárosokban jöhet szóba az első lakást keresőknek.
2025. 07. 12. 04:00
Megosztás:

Hazánk jó befektetési piac, de érdemes megválogatni a papírokat

Az elmúlt fél évben soha nem látott ütemben alakultak át a nemzetközi gazdaság erővonalai, melyek pillanatnyi irányát talán legpontosabban a befektetési piacok trendjei mutatják. Az Egyesült Államok és az Európai Unió közti kereskedelmi megállapodás, a dollár árfolyamának és szerepének változása, a közép-európai és feltörekvő piacok fellendülése mind meghatározó tényezői lesznek az idei második félév gazdasági folyamatainak.
2025. 07. 12. 03:00
Megosztás:

Nyugdíjreform magyar módra! Előbb mehetnek nyugdíjba a férfiak, mint a nők?

Az egységes nyugdíjrendszer 2011-es bevezetése óta időről időre felmerül az igény a rendszer átalakítására vagy javítására. A leggyakrabban visszatérő javaslat az, hogy a férfiak számára biztosítsanak valamilyen kedvezményt, amely lehetővé tenné számukra a korábbi nyugdíjba vonulást.
2025. 07. 12. 02:00
Megosztás:

Hogyan fogyjak le 20 kilót könnyen és gyorsan?

Mégis hogyan fogyjak le? - Sokak álma, mások kétségbeesett vágya, hogy gyorsan, lehetőleg minél kevesebb szenvedéssel megszabaduljanak 20 kiló feleslegtől. Ez a cél első hallásra ijesztőnek tűnhet, hiszen a 20 kiló jelentős mennyiség, és a legtöbb divatdiéta, villámmódszer inkább csak ideiglenes eredményeket produkál. De vajon lehetséges-e mégis könnyen és gyorsan leadni ezt a súlyt? A válasz: igen, de fontos megérteni, hogy mit jelent valójában a könnyű és a gyors.
2025. 07. 12. 01:00
Megosztás:

Eldőlt! A nyugdíjakkal ez történik, ha Magyarország bevezeti az EURÓ-t

Az alábbi pénzügyi elemzői összefoglaló a magyar euróbevezetésről és annak nyugdíjakra gyakorolt hatásáról megbízható források alapján készült.
2025. 07. 12. 00:05
Megosztás:

Kerékpáros sebességkorlátozás tesztelését kezdik meg Hollandiában

Holland önkormányzatok a jövő év elejétől kísérleti jelleggel kötelező vagy ajánlott sebességkorlátozást vezethetnek be a kerékpárokra; a teszt a közlekedési szabályok kiigazításának szükségességét méri fel - tájékoztatott az NL Times című, angol nyelvű holland hírportál pénteken.
2025. 07. 11. 23:00
Megosztás:

Oroszország Franciaországot jelölte meg legfőbb európai ellenfelének

A francia vezérkari főnök szerint Moszkva Franciaországot jelölte meg legfőbb ellenfeleként Európában. Thierry Burkhard ennek okát mindenekelőtt abban látja, hogy Párizs támogatja az Oroszország által megtámadott Ukrajnát.
2025. 07. 11. 22:00
Megosztás:

Történelmi csúcson a Bitcoin: 118 000 dollár fölé száguldott a kriptovaluta – Mi áll a szárnyalás mögött?

A Bitcoin áttörte a 118 000 dolláros álomhatárt, ezzel új történelmi csúcsot állított fel. De nem csupán a piaci lendület hajtja: politikai hátszél, új jogszabályok és a befektetői bizalom példátlan erősödése egyaránt táplálja az emelkedést. Lássuk, mi áll a kriptovilág legújabb eufóriája mögött!
2025. 07. 11. 21:10
Megosztás:

A migráció miatt növekszik az EU népessége

Az Európai Unió népessége a negyedik egymást követő évben növekedett, január elsején elérte a 450,4 milliót, ami 1 070 702-vel több az előző évinél, az uniós népességnövekedés főként a migrációnak tulajdonítható - közölte az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat pénteken.
2025. 07. 11. 21:00
Megosztás:

A kisnyugdíjak megduplázását szorgalmazza a DK

A kisnyugdíjak megduplázását sürgette pénteki online sajtótájékoztatóján Gy. Németh Erzsébet, a Demokratikus Koalíció (DK) alelnöke.
2025. 07. 11. 20:00
Megosztás:

A Katolikus Karitász tízmillió forint azonnali támogatást különített el a károsultaknak

Tízmillió forint azonnali támogatást különít el a Katolikus Karitász az e hét elején az országon végigsöprő viharok miatt nehéz helyzetbe került családok számára.
2025. 07. 11. 19:00
Megosztás:

A lakásokban több mint 7,5 milliárd, a vállalatoknál, intézményeknél csaknem 2 milliárd forintnyi kár keletkezett

A héten rendkívüli erejű vihar csapott le Magyarországra, az első három napon a Mabisz-tagbiztosítókhoz érkezett kárbejelentések alapján 45 734 lakásban 7 milliárd 526 millió forint kár keletkezett, ezáltal a lakásokban a vihar átlagosan 165 ezer forintnyi kárt okozhatott. A vállalatok, intézmények, önkormányzatok 1700 káreseményt jelentettek be, 1 milliárd 941 millió forint értékben - közölte a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) pénteken az MTI-vel.
2025. 07. 11. 17:30
Megosztás:

Ha több hitelük lenne az embereknek, az előnyösebb lenne a magyar gazdaságnak

Noha a hazai háztartások alacsony eladósodottsága első ránézésre előnyös adottságnak tűnik, ugyanakkor több kutatás is rámutat: bizonyos esetekben a magasabb – de nem extrém – hitelállomány kifejezetten serkentőleg hat a gazdaságra, és a lakosság jóléte szempontjából is előnyös. Az MBH Elemzési Centrum szakértői szerint a magyarországi háztartási adósságállomány jelenleg alacsonyabb a régiós átlagnál, s így valószínűleg a növekedési szempontból optimális szinttől is elmarad.
2025. 07. 11. 17:00
Megosztás:

Nyár, diákmunka, első fizetés – és az első pénzügyi döntések

Játékkonzol, robogó, nyári utazás vagy egy régóta vágyott ruhadarab – ki ne emlékezne arra, mire költötte élete első fizetését? És mire gyűjtenek a mai fiatalok? A nyári szünetben sok kamasz és fiatal találkozik először a munka világával, így most különösen aktuális a kérdés.
2025. 07. 11. 16:30
Megosztás: