Covid előtti szintre ugrott a külföldiek ingatlanszerzése

Tavaly nemcsak a magyarok, hanem az EU-n kívüli külföldi állampolgárok ingatlanpiaci jelenléte is erősödött: az azt megelőző évhez képest 23%-kal több magyarországi ingatlan vásárlására nyújtottak be kérelmet 2024-ben a kormany.hu-n közzétett statisztika szerint. Ilyen mértékű aktivitásra utoljára a járványidőszak előtt, 2019-ben volt példa. A külföldi állampolgárok ingatlanszerzése így a teljes évre becsült hazai ingatlantranzakciók közel 3%-át fedte le a Duna House elemzése szerint.

Covid előtti szintre ugrott a külföldiek ingatlanszerzése

A hazai otthonteremtők és befektetők mellett a külföldi állampolgárok erősödő vásárlási kedve is hozzájárult a 2024-es ingatlanpiaci trendfordulóhoz: tavaly 3 647 esetben nyújtottak be ingatlanszerzés iránti kérelmet az erre kötelezett külföldiek, ebből pedig 3 485 kérvény kapott pozitív elbírálást. Ilyen fokú aktivitásra utoljára a pandémia előtt, 2019-ben volt példa.

„Bár darabszámban az előző évhez képest 23%-kal több ingatlanszerzési kérelmet nyújtottak be az EU-n kívüli nemzetek képviselői 2024-ben, összességében mégsem vághattak nagyobb szeletet a hazai ingatlanpiaci tortából: 2023-ban 2,7, tavaly pedig a teljes évre becsült ingatlaneladások mindössze 2,8%-ában voltak jelen” – mondta Máté Ferenc, a Duna House vezérigazgató-helyettese.

Fontos kiemelni, hogy nem minden külföldi állampolgár által vásárolt ingatlan tartozik ide: a szabályozás szerint ugyanis külföldiként külön kormányhivatali engedély szükséges egy magyarországi ingatlan megvásárlásához, amelyet az ingatlan fekvése szerint illetékes fővárosi és vármegyei kormányhivatalhoz kell benyújtani. Engedély nélkül is megoldható a vásárlás, de ily módon kizárólag az Európai Unió és az Európai Gazdasági Térség tagállamainak, valamint Svájc állampolgárai szerezhetnek ingatlant hazánkban. Az unión belüli nemzetiségek ingatlanszerzéséről nincsenek pontos statisztikák, de a Duna House szakértőinek tapasztalatai alapján a gyorsan növekvő árszint mérsékelte a szomszéd országokból érkezők érdeklődését a nyugati országrészben és a Balaton környékén egyaránt.

A statisztika szerint az engedélyhez kötött ingatlantranzakciók 84%-ában lakóingatlan szerepelt, az így megvásárolt otthonok 76%-a pedig fővárosi lakás volt. Budapesten belül a 7. kerületben kerestek a legtöbben, itt zárult az adásvételek 15%-a, 12-12%-os arányban pedig terézvárosi, józsefvárosi, illetve 13. kerületi ingatlanokra szerződtek a külföldiek.

A vidéki területek közül még Pest vármegyében vásároltak 5%-os arányban, de Győr-Moson-Sopron vármegye is keresett volt (3%). A főváros után Debrecen iránt érdeklődtek a legtöbben, de Sopron és Mosonmagyaróvár, valamint Pécs és Szeged is kedvelt lokációk voltak az EU-n kívüli külföldi állampolgárok körében.

2024-ben a legjelentősebb arányban a kínai nemzetiségű ingatlanvásárlók voltak aktívak a hazai ingatlanpiacon, összesen 1 106 ingatlanra tettek szert, ami 71%-kal több, mint 2023-ban. Ezzel az összes EU tagállamon kívüli, külföldi ingatlanvásárló 31%-át teszik ki. A kínaiak mellett a vietnámiak is előszeretettel vásároltak hazánkban: az adásvételek 16%-ában álltak a vevői oldalon.


Évente csaknem 12 milliárd font exportkiesést okoz a brit gazdaságnak a Brexit

Iparági elemzők szerint évente csaknem 12 milliárd font exportkiesést okoz a brit gazdaságnak a Brexit.
2026. 08. 29. 23:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél az ötös lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 35. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 08. 29. 22:00
Megosztás:

Nagyon alacsony a Tisza vízhozama, rendkívüli intézkedésekre van szükség

Nagyon alacsony a Tisza vízhozama, rendkívüli intézkedésekre van szükség az ívóvízellátás védelmében - közölte a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kötivizig) igazgatója az MTI-vel pénteken.
2026. 08. 29. 21:00
Megosztás:

Mit tehetünk a kisbabák zavartalan alvásáért?

A friss szülők számára az egyik legnagyobb kihívást az jelenti, hogy a gyermekük képes legyen végigaludni az éjszakát. A családok gyakran komolyabb összegeket költenek különféle eszközökre, átalakítják a gyerekszobát, és igyekeznek minden apró körülményt tökéletessé tenni a békés pihenéshez.
2026. 08. 29. 20:00
Megosztás:

Már nem csak a diploma számít – Ezeket a készségeket keresik a munkaerőpiacon

A munkaerőpiacon egyre nagyobb értéket képvisel az, amit valaki ténylegesen meg tud csinálni. A diploma és a hagyományos végzettségek mellett felértékelődnek a konkrét, munkában azonnal alkalmazható készségek – legyen szó kommunikációról, közösségi médiáról vagy akár videóvágásról. A TanfolyamGURU tapasztalatai szerint a felnőttek képzési döntéseiben is egyre inkább megjelenik ez a szemlélet.
2026. 08. 29. 19:00
Megosztás:

A megújulók már terjednek – Európa energiafüggésének igazi problémája máshol van

Az Európai Unió villamosenergia-termelésének már több mint 70 százaléka alacsony kibocsátású, mégis hatalmas összegeket költünk gáz és olaj behozatalára. A fő gond egyre inkább a felhasználás oldalán van: a villamos energia a teljes energiafelhasználásnak még mindig csak mintegy 23 százalékát adja. Hogyan lehetne gyorsabban kiváltani vele a fosszilis energiát – és valóban csak a növekvő energiaigényt fedezik a megújulók? Ezt a kérdést járja körül Szilva Attila fizikus, a BME és az Uppsalai Egyetem korábbi kutatója, a Furik blog szerzője.
2026. 08. 29. 18:00
Megosztás:

Október 11-re írta ki a szlovén parlament a három konzultatív népszavazást

Október 11-re írta ki pénteken a szlovén parlament azt a három konzultatív népszavazást, amelyen a szociális támogatások feltételeiről, a közszolgálati rádió és televízió kötelező előfizetési díjának eltörléséről, valamint az Európai Unión kívüli országok állampolgárainak helyhatósági választójogáról kérik ki a választók véleményét.
2026. 08. 29. 17:00
Megosztás:

Szövetségi Űrakadémia alakul az Egyesült Államokban

Az Egyesült Államok Űrakadémiájának (US Space Academy) megalapításáról írt alá rendeletet Donald Trump amerikai elnök pénteken.
2026. 08. 29. 16:00
Megosztás:

A CIG Pannónia biztosító díjbevétele csökkent, adózott eredménye nőtt az idei első fél évben

A CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. konszolidált díjbevétele 31 milliárd forint volt az idei első fél évben, 5 százalékkal kevesebb, mint az előző év azonos időszakában, a vállalat ugyanakkor 2,3 milliárd forint konszolidált adózott eredményt ért el, 10 százalékkal többet, mint egy évvel korábban - tette közzé a társaság a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján pénteken.
2026. 08. 29. 15:00
Megosztás:

Napirendre kell venni az akkumulátorgyárak munkavédelmi problémáit

A magyarországi akkumulátorgyárakban történt balesetek és az egészségkárosító munkavédelmi kockázatok napirendre vételét kezdeményezte az Országos Munkavédelmi Bizottságnál pénteken a Liga Vas- és Fémipari Szövetség (LVFSZ) az MTI-nek küldött tájékoztatása szerint.
2026. 08. 29. 14:00
Megosztás:

Az idei volt Hollandia eddigi legmelegebb nyara

Noha még nincs vége augusztusnak, már most világos, hogy a 2026-os volt Hollandia eddigi legmelegebb nyara a hőmérsékleti adatok rögzítésének 1901-es kezdete óta - közölte a holland királyi meteorológiai intézet (KNMI) jelentését ismertetve az NL Times című, angol nyelvű holland hírportál csütörtökön.
2026. 08. 29. 13:00
Megosztás:

A bevándorlás akadályozta meg a népességfogyást Romániában

A nemzetközi vándorlás pozitív mérlege akadályozta meg Romániában tavaly a jelentősebb népességfogyást, amelyet a negatív természetes szaporulat okozhatott volna - derült ki a statisztikai intézet pénteken közzétett éves demográfiai összegzéséből.
2026. 08. 29. 12:00
Megosztás:

Visa és Dunamu: stabilcoinok és AI alakíthatják át a fizetések jövőjét

A Visa és a dél-koreai Dunamu, az Upbit kriptotőzsde mögött álló vállalat stratégiai együttműködésbe kezdett, hogy megvizsgálják a stabilcoinalapú fizetések és az AI-vezérelt kereskedelem lehetőségeit. A két cég elsősorban a határokon átnyúló fizetések, átutalások és elszámolások új modelljeit kutatja, miközben azt is vizsgálják, hogyan kapcsolhatók össze az úgynevezett AI-agentek a digitális pénzügyi infrastruktúrával.
2026. 08. 29. 11:00
Megosztás:

12 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény a Gránit Banknál

Rekordszámú lakossági számlanyitás, digitális és AI fejlesztések: a Gránit Bank 2026 első félévét egyedi szinten stabil tőkével, likviditással, bővülő lakossági és KKV szolgáltatásokkal zárta.
2026. 08. 29. 10:00
Megosztás:

Az OTP Bank támogatja az agrárvállalkozások likviditását segítő kezdeményezés végrehajtását

Az Agrár és Élelmiszergazdaságért Felelős Minisztérium átmeneti pénzügyi könnyítést jelentő kezdeményezésének hátterében az idei év rendkívüli kihívásai állnak: az aszály, a tavaszi fagykárok, a járványhelyzetek, az egyes ágazatokban tapasztalható alacsony felvásárlási árak, valamint a költségnövekedés és a nemzetközi piaci bizonytalanságok. A nehézségek számos termelő likviditási helyzetét megnehezítették.
2026. 08. 29. 09:00
Megosztás:

Nemcsak fogyasztóként, befektetőként is tehetünk a vízhiány ellen

A vízhiány Magyarország egyik legégetőbb problémája, és egyre többen keresik azokat a megoldásokat, amelyekkel hozzájárulhatnak a helyzet javításához. Cselekedni pedig nemcsak önkéntes munkával vagy adományokkal tudunk, de a megtakarításainkat is a jó cél szolgálatába állíthatjuk. Gyura Gábor, a Magyar Fenntartható Befektetési és Pénzügyi Egyesület igazgatója szerint befektetéseink is szerepet játszhatnak abban, hogy több forrás jusson a fenntarthatóbb vízgazdálkodási megoldásokhoz, és elősegíthetik a hosszú távon hatékony vízhasználatot.
2026. 08. 29. 08:00
Megosztás:

Szerdán találkozik Magyar Péterrel az Európai Tanács elnöke Budapesten

Uniós körútja során szeptember 2-án, szerdán találkozik Magyar Péter miniszterelnökkel António Costa, az uniós tagországok vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke Budapesten.
2026. 08. 29. 07:00
Megosztás:

Feljelentést tett a Belügyminisztérium a Fradiváros-projekt ügyében

Feljelentést tett a Belügyminisztérium a Ferencvárosi Torna Club Fradiváros-projektjéhez kapcsolódó, csaknem 25 milliárd forint állami támogatás felhasználása miatt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Bűnügyi Főigazgatóságán - közölte a tárca sportért felelős államtitkársága az MTI-vel pénteken. Kubatov Gábor, a Ferencváros elnöke tudatta: nyugodt szívvel állnak minden, jogállami keretek között lefolytatott vizsgálat elé.
2026. 08. 29. 06:00
Megosztás:

Létrejött a megállapodás a Mol Új Európa Alapítvány megszűnéséhez kapcsolódó elszámolásról

A Mol Nyrt. és a Mol Investment Kft. megállapodott az állammal a Mol Új Európa Alapítvány megszűnéséhez kapcsolódó elszámolásról – közölte a cég a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2026. 08. 29. 05:00
Megosztás:

Újabb NAV-tutorial: webes nyugtaadat-szolgáltatás lépésről lépésre

Újabb videóval segíti a NAV a vállalkozások felkészülését a szeptember 1-jén induló nyugtaadat-szolgáltatásra. A most megjelent tutorial azoknak mutatja be lépésről lépésre az adatok kézi rögzítését, akik továbbra is klasszikus, kézzel kitöltött nyugtatömbös papírnyugtát szeretnék használni. A videó a belépéstől egészen az adatok beküldéséig, képernyőről képernyőre vezeti végig a felhasználót a Pénztárgép Portálon szeptember 1-jén élesedő nyugtaadatok rögzítése menüponton.
2026. 08. 29. 04:00
Megosztás: