Családi kerti medence építés: hogyan vágjunk bele?
Van pár dolog, amit mindenképpen át kell gondolnunk, ha mégis a kerti medencére vágyik a család. Fontos a méret, a forma, a feszített, a süllyesztett víztükör kérdésének eldöntése, valamint nem mindegy az sem, hogy miből készül a medence teste.
Az alábbiakban eláruljuk, hogyan érdemes belevágni a saját csobbanó EcoPool medence építés lépéseibe.
A forma és a méret kérdése
A medence méretét nyilván erőteljesen befolyásolja a területe, ahova azt építeni szeretnénk. A nagyság pedig hatással van az árára is, hiszen minél nagyobb, egyértelműen annál többe is kerül. A legtöbb magánmedence hazánkban 6-8 méter hosszú és 3-4 méter széles, a mélységet tekintve vannak eltérések, de az átlag az 1,5 méter. A vízmélység a süllyesztett víztükrű megoldások esetében viszont nagyjából 130-140 cm.
Ez a méret már bőven elég arra, hogy csobbanjunk, ússzunk, pihenjünk, hogy az egész család egyszerre tudja használni a medencét. Ha azonban folyamatos úszásra is használnánk, akkor mindenképpen érdemes ellenáramoltatót beépíteni és a karbantartásról sem szabad megfeledkezni.
A formáját tekintve a variációk sora végtelen, a legtöbb eseteben így is inkább a szabályos téglalap és ovális formát választják. Ennek főleg megjelenési okai vannak, de jóval praktikusabbak és kezelhetőbbek ezek a megoldások. Ha például medencefedésben gondolkodunk, akkor szintén előnyösebbek ezek a formák, mint az egyéni igények alapján készült változatok.
Feszített vagy süllyesztett víztükrű
A másik fő kérdés, hogy feszített vagy süllyesztett víztükrű medencében gondolkodunk. Az előbbinél a medence teljesen meg van töltve vízzel, tehát olyan mély, mint a medence fala. Ezeket jóval több pénzből lehet megépíteni, hiszen nagyobb gépészeti térre van szükségük, nagyobb területet is foglalnak el a kertben, mint süllyesztett megoldások. Ezeknél a víz ugyanis a medence szélétől nagyjából 15 cm-rel lejjebb van, tehát nincsen tele töltve. Ebből adódik, hogy egy 1,5 méteres változat vízmélysége nagyjából 135 cm körül van.
A hazánkban épület magánmedencék nagy része süllyesztett víztükrű, 1,5 méter mély. Ebben már lehet úszni, ugrálni, de azok sem érzik magukat veszélyben, akik nem tudnak úszni.
Miből készüljön a medence?
Végül, de nem utolsó sorban, el kell dönteni a medence testének anyagát. A három legnépszerűbb megoldás a fémfalú, azaz a fóliás medence, a zsalukő alapú fóliás beton medence, valamint a kerámiamagos poliészter medence. Előbbit gyorsan és egyszerűen lehet telepíteni, azonban kizárólag két formában érhető el. 15 évente fóliát kell benne cserélni, ami macerás lehet.
A zsaluköves változat esetében betonnal öntik ki a belső teret, a helyszínen burkolják, a bélelésre pedig fóliát használnak. Ez adja a vízzárást is. Ennek az élettartama elérheti a 30 évet.
Ha pedig a kerámiamagosról van szó, akkor itt meg kell említeni, hogy itt egy rétegrenddel készült medencetestről van szó. Magasabb az ára, szűk telkeken pedig nehezen telepíthető. Cserébe viszont egy valóban prémium minőségű kerti medencét kapunk.