Csalók kínálnak fát a tuzifanagyker.hu oldalon
Azt kérik, hogy ne rendeljenek fát a tuzifanagyker.hu oldalon. Bár a gondosan felépített, tartalmában is megnyerő oldal hiteles felület látszatát kelti, gyanúra adhat azonban okot, hogy az EUTR nyilvántartási szám hiányzik. A Nébih-nél tett bejelentések szerint a vásárlók a megrendelést követően részletes visszaigazolást, tételes számlának tűnő kimutatást, valamint a két hónapja bejegyzett céghez tartozó számlaszámot kaptak. Az utalást követően azonban a terméket már egyikük sem vehette át.
A hivatal felhívja a lakosság figyelmét, hogy a 10300002-13367208-00014900 MKB Banknál vezetett számlaszámra ne utaljanak tűzifavásárlás érdekében, mert a beérkezett bejelentések alapján alapos a gyanú, hogy csalásra használják a számlaszámot. Kiemelik: a részletes honlaptartalom és a fában gazdag Erdélyből történő szállításról szóló ígéret valósnak tűnik, amit az alacsony ár és a gondosan összeállított válaszok csak tovább erősítenek. Ebből is látszik, hogy a csalók egyre felkészültebbek, ezért csak a hirdető és a hirdetés tartalmának alapos ellenőrzése után döntsenek a tűzifavásárlás mellett.
Aki azt tapasztalja, hogy megtévesztés áldozata lett, írja meg panaszát a Nébih-nek. Kétség esetén jelezze a jogszerűtlennek tűnő hirdetéseket a Nébih-nek az eutr@nebih.gov.hu e-mail címen.
A hatóság azt tanácsolja a tűzifavásárlóknak, hogy ismert kereskedőktől vagy erdőgazdálkodóktól vásároljanak, emellett minden hirdetésben ellenőrizzék az EUTR azonosító számot. E nélkül érdemes más eladót keresni. Ellenőrizzék az EUTR azonosító számot a Nébih honlapján, és ellenőrizzék a telefonszámot a Nébih fekete listáján. Tűzifát csak szállítójeggyel vegyenek át, és ne utaljanak előre pénzt. Felhívták a figyelmet, hogy a közösségi médiában (Facebook) megjelent hirdetések nagyon kockázatosak. A tűzifavásárlás nagy szakértelmet igényel, ezért ne a legolcsóbb ár alapján, hanem az eladó megbízhatósága, ismertsége, későbbi beazonosíthatósága alapján válasszanak - javasolták.