Csökkent a brit gazdaság teljesítménye a harmadik negyedévben

A várakozásoknak megfelelően csökkent a brit gazdaság teljesítménye szeptemberben és a harmadik negyedév egészében is. A negyedéves visszaesés mértéke kisebb ugyan a vártnál, de londoni elemzői vélemények szerint a recesszió így sem lesz elkerülhető a brit gazdaságban.

Csökkent a brit gazdaság teljesítménye a harmadik negyedévben

A brit statisztikai hivatal (ONS) pénteken ismertetett első becslése szerint a hazai össztermék (GDP) értéke a szeptemberrel zárult három hónapban 0,2 százalékkal esett vissza a második negyedévben elért szinthez képest. Szeptemberben 0,6 százalékos GDP-csökkenést mértek havi összevetésben az augusztusi 0,1 százalékos visszaesés után.

A Bank of England legújabb pénzügypolitikai jelentése azt valószínűsítette, hogy Nagy-Britannia - az EU-n kívüli legnagyobb európai gazdaság - a következő két évet recesszióban tölti. Ez lenne a leghosszabb recesszió azóta, hogy a brit gazdaság teljesítményének mérése a jelenlegivel összehasonlítható módszertannal az 1920-as években elkezdődött.

A brit gazdaság valószínűleg már az idén recesszióba kerül, mivel a brit jegybank előrejelzése szerint a GDP-érték várhatóan a negyedik negyedévben is csökken. Az általánosan elfogadott technikai meghatározás alapján egy adott gazdaság akkor tekinthető recesszióban lévőnek, ha a hazai össztermék értéke két egymást követő negyedévben visszaesik.

Az idei harmadik negyedévi visszaesés ugyanakkor elmaradt a Bank of England által várttól, a brit jegybank ugyanis új pénzügypolitikai előrejelzésében azt valószínűsítette, hogy a GDP az idei második negyedévben mért 0,2 százalékos növekedés után a harmadik negyedévben 0,5 százalékkal csökkent.

A Bank of England a negyedik negyedévre 0,3 százalékos GDP-csökkenéssel számol. A jegybanki prognózis szerint 2023 egészében a brit gazdaság teljesítménye 1,5 százalékkal, 2024-ben 1 százalékkal csökken.

A brit statisztikai hivatal pénteki ismertetése szerint a harmadik negyedévi visszaesés azt is jelenti, hogy a brit GDP-érték a negyedév végén 0,4 százalékkal volt alacsonyabb a 2019 negyedik negyedévében - a nagy-britanniai koronavírus-járvány elhatalmasodása előtti utolsó teljes negyedévben - elért szintnél.

Az ONS beszámolója szerint a brit GDP-érték 80 százalékát előállító szolgáltatási szektor teljesítménye a harmadik negyedévben stagnált az előző negyedévben mért 0,2 százalékos növekedés után. A szektor bruttó hozzáadott értéke szeptemberben 0,6 százalékkal csökkent havi összevetésben, de a statisztikai hivatal hangsúlyozza, hogy ebben része volt a szeptember 8-án elhunyt II. Erzsébet királynő búcsúszertartásainak idejére meghirdetett rendkívüli munkaszüneti napnak is.

A termelőszektorok teljesítménye 1,5 százalékkal - ezen belül a feldolgozóiparé 2,3 százalékkal - csökkent a harmadik negyedévben. A statisztikai hivatal kiemeli pénteki ismertetésben, hogy ez volt az ötödik olyan negyedév egymás után, amelyben a termelőágazatok kibocsátási értéke visszaesett.

Londoni elemzői vélemények szerint a várt ütemtől jóval elmaradó harmadik negyedévi GDP-visszaesés ellenére sem lesz elkerülhető a recesszió a brit gazdaságban.

Az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőműhely, az Oxford Economics a pénteki GDP-adatismertetés után összeállított helyzetértékelésében úgy fogalmaz, hogy a 0,2 százalékos harmadik negyedévi visszaesés a brit gazdaságból mostanában érkező "ritka jó hírek" közé tartozik, a kilátások azonban továbbra is komorak.

A ház a Bank of England előrejelzésével ellentétben nem jósol ugyan két évig tartó visszaesést, de 2023 egészére így is 0,7 százalékos GDP-csökkenéssel számol, és 2024-re is mindössze 1,8 százalékos növekedést vár. Egy másik tekintélyes londoni elemzőcég, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) péntek este ismertetett prognózisában az idei negyedik negyedévtől számolva négy negyedévig tartó recessziót valószínűsít, és ennek alapján 2023-ra 1,2 százalékos egész éves visszaeséssel számol.

A CEBR hangsúlyozza, hogy Nagy-Britannia azon alig néhány magasan fejlett gazdaság között lesz - Németország társaságában -, amelyek GDP-értéke a cég várakozása szerint a jövő év egészére számolva visszaesik.

Indulnak a nőnapi ellenőrzések!

Március első hetében a hivatal országos figyelmet fordít a virág-, édesség- és ajándékárusok ellenőrzésére. A revizorok a nyugta- és számlaadást, az online pénztárgépek szabályszerű üzemeltetését, az alkalmazottak bejelentését, valamint a forgalmazott áruk eredetét vizsgálják - jelentette be hétfőn a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
2026. 03. 02. 09:30
Megosztás:

Miért esik ma a kriptopiac?

A teljes kriptopiaci kapitalizáció (TOTAL) és a Bitcoin hétfőn ugyan zöldben nyitott, de az elmúlt 24 órát összességében továbbra is negatív elmozdulás jellemzi. A visszaesés mérsékelt, az altcoinok többsége egyelőre viszonylag stabil maradt – a leggyengébben teljesítő token, a Pippin (PIPPIN) is „csak” 7%-ot esett.
2026. 03. 02. 09:00
Megosztás:

Mi történt a forint-euró árfolyamával hétfő reggelre?

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben hétfő reggel a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 03. 02. 08:30
Megosztás:

Iráni konfliktus - Elhúzódó lehet a konfliktus a szakértő szerint

A jelenlegi információk szerint elhúzódó lehet az iráni konfliktus, ha az Amerikai Egyesült Államok meg akarja gyengíteni az iráni rezsimet, akkor hetekig tartó támadássorozatra van szükség - közölte Csicsmann László Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára az M1 aktuális csatorna vasárnapi műsorában.
2026. 03. 02. 08:00
Megosztás:

Miért becsüljük alá a mesterséges intelligencia hatását, és hogyan alakíthatja át az üzleti produktivitást?

A technológia mindig is változást hozott és alakította az emberi munkavégzést. Ma csupán a változás tempójában van különbség. Az AI jelenleg olyan sebességgel formálja át a munka világát, amivel a sokan nehezen tudnak lépést tartani. A sajtóban sokszor központi téma a munkahelyek megszűnése és a fiatal generációk elhelyezkedési nehézségei, ugyanakkor kevesebb szó esik a mesterséges intelligencia által megnyíló hihetetlen fejlődési lehetőségekről.
2026. 03. 02. 07:00
Megosztás:

A Yettel és a Magyar Telekom jóváírást biztosít a Közel-Keleten tartózkodó ügyfelei számára

A Yettel és a Magyar Telekom jóváírást biztosít a Közel-Keleten tartózkodó ügyfelei számára február 28. és március 7. között - közölték a szolgáltatók az MTI-vel.
2026. 03. 02. 06:00
Megosztás:

Mit lehet tenni a kátyúkárok esetén?

Az idei tél rengeteg kátyút hagyott maga után és ez sok autósnak okoz bosszúságot, sőt, jelentősebb anyagi kárt és kiadást is. Az éles peremű kátyúk pillanatok alatt több százezres kárt okozhatnak az autógumiban és futóműben. A közútkezelőnél lehet kopogtatni a kártérítés miatt, de ez gyakran hosszú idő, míg egy cascobiztosítás azonnali és biztos védőhálót jelenthet az autósoknak.
2026. 03. 02. 05:00
Megosztás:

Javul a lakásbiztosítások ár-érték aránya, amit a márciusi kampány tovább erősíthet

Tavaly alig nőttek a lakásbiztosítások éves díjai, köszönhetően a lakásbiztosítási kampánynak és a biztosítók által vállalt önkéntes díjkorlátozásnak is. Az átlagos biztosított négyzetméterár ezt jóval meghaladó mértékben nőtt, így csökkenhetett az alulbiztosítottság. A rövidesen induló új márciusi lakásbiztosítási kampány még tovább javíthatja a biztosítások ár-érték arányát.
2026. 03. 02. 04:00
Megosztás:

Donald Trump: Irán új vezetése tárgyalni akar

Irán új vezetése tárgyalni akar - közölte Donald Trump amerikai elnök a The Atlantic című lapnak nyilatkozva vasárnap, és hozzátette, hogy ő ezt el is fogadta.
2026. 03. 02. 03:00
Megosztás:

Új fegyver a rákos sejtek ellen

Az University of Bergen és a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont közös projektje a Bergen proton komputertomográf (CT) detektorfejlesztés fontos mérföldkőhöz érkezett: a detektor prototípusát 2026. január 21-én, a Haukeland Egyetemi Kórház protonterápiás központjában először tesztelhették élesben.
2026. 03. 02. 02:00
Megosztás:

Özvegyi nyugdíj feléledése 2026 – feltételek, határidők és igénylés menete

Az özvegyi nyugdíj nem minden esetben szűnik meg véglegesen. A jogszabály lehetőséget biztosít arra, hogy meghatározott feltételek teljesülése esetén az ellátás újra megállapításra kerüljön. Ezt nevezzük az özvegyi nyugdíj feléledésének. Az alábbiakban részletesen bemutatjuk, mikor és hogyan kerülhet erre sor 2026-ban.
2026. 03. 02. 01:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 9. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 03. 01. 23:00
Megosztás:

Az olasz külügyminiszter szerint az iráni konfliktusnak gazdasági következményei lesznek

Több ezer iráni ünnepelte az Ali Hamenei ajatollah elleni izraeli-amerikai katonai támadást Rómában, miközben Antonio Tajani olasz külügyminiszter a konfliktus gazdasági következményeire figyelmeztetett.
2026. 03. 01. 22:00
Megosztás:

Két városrehabilitációs projekt indult el Miskolcon

Két szociális célú városrehabilitációs projekt indult el összesen 1,35 milliárd forintos európai uniós támogatásból Miskolcon - közölte az önkormányzat sajtóosztálya az MTI-vel.
2026. 03. 01. 21:00
Megosztás:

Növekedéssel indult az év a budapesti repülőtéren

Januárban 1 338 120 utas fordult meg a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren, 3,4%-kal több, mint az előző év azonos időszakában. A hónap legnépszerűbb úti céljai London, Isztambul, Tel Aviv, Párizs és Milánó voltak.
2026. 03. 01. 20:00
Megosztás:

Áder János: magyar fejlesztés hozhat megoldást Afrika vízproblémáira

A 21. század nagy kérdése, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű vizet tudjunk biztosítani a lakosságnak, az iparnak és a mezőgazdaságnak - hívta fel a figyelmet Áder János, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.
2026. 03. 01. 19:00
Megosztás:

Elindult a lakásbiztosítási kampány: egy hónapig költségmentesen válthatunk

Március elsejével kezdetét vette a lakásbiztosítási kampány. Ez alatt az idő alatt egészen március 31-ig a lakásbiztosítással rendelkező ügyfelek szabadon felmondhatják vagy módosíthatják meglévő szerződésüket, illetve újat köthetnek. A kampány célja, hogy az ügyfelek jobb és/vagy kedvezőbb díjazású lakásbiztosításra tegyenek szert – ahhoz azonban, hogy ez tényleg így legyen, a Bank360 összeszedett néhány szabályt, melyeket érdemes betartani.
2026. 03. 01. 18:00
Megosztás:

2 vezető kriptovaluta, amit 100 dollárból is megvehetsz most

A kriptopiac gyengén kezdte az évet: a legtöbb nagy név kétszámjegyű mínuszban jár. A digitális eszközök – szemben a részvényekkel vagy kötvényekkel – nem kötődnek közvetlenül vállalati eredményekhez vagy cash flow-hoz, ezért az esések pontos okát nehezebb meghatározni. Sok elemző szerint ez egyszerűen a szektor jól ismert boom–bust ciklusának része.
2026. 03. 01. 17:00
Megosztás:

Budapest Airport: 28 járatot töröltek a közel-keleti helyzet miatt

Vasárnap 28 járatot töröltek a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren a közel-keleti helyzet miatt, egyes járatok státusza egy napon belül is változhat - tudatta a Budapest Airport közleményben az MTI-vel.
2026. 03. 01. 16:00
Megosztás:

Ipari és GDP adatok érkeznek a jövő héten

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn a külkereskedelmi termékforgalom januári adatait, kedden a bruttó hazai termék (GDP) 2025. negyedik negyedéves alakulásának második becslését, szerdán a szolgáltatások külkereskedelmének 2025. negyedik negyedéves adatait, csütörtökön a kiskereskedelem januári adatait, pénteken az ipar januári teljesítményének első becslését teszi közzé.
2026. 03. 01. 15:00
Megosztás: