Csökkent a turizmus konjunktúra index augusztusban

A turizmus minden alágazatára kiterjedő, reprezentatív turizmus konjunktúra index (tki) augusztusban mínusz 13 ponton állt, a mínusz 100 és plusz 100 közötti skálán, ami azt jelenti, hogy az ágazat szereplői helyzetüket enyhén romlónak érzékelik. Júliushoz képest az index értéke 10 ponttal csökkent, a csökkenés elsősorban a szálláshely-szolgáltatást érintette - közölte a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetsége (VIMOSZ) és a GKI Gazdaságkutató az MTI-vel.

Csökkent a turizmus konjunktúra index augusztusban

A turizmus teljesítmény várakozások indexe (a szálláshely-szolgáltatásban vendégéjszakák számát, a vendéglátásban a vendégek számát, az egyéb turisztikai szektorban tevékenységtől függően a vendégek/ügyfelek/foglalások számát méri) plusz 7 pontra emelkedett 2022 augusztusában, így az előző hónapokhoz hasonlóan meghaladta a GKI EU számára készülő konjunktúrakutatásában mért szolgáltatási szektor indexét (mínusz 6 pont), valamint a nemzetgazdasági átlagot is (mínusz 2 pont). A turizmus egyes alszektorai közül a szálláshely-szolgáltatásban és az egyéb turisztikai szektorokban átlagot meghaladó (+11, illetve +16 pont), míg a vendéglátásban ennél alacsonyabb és negatív (-8 pont) az index.

Az elemzés szerint a következő három hónapban az előző év azonos időszakához képest a szállásadók 30 százaléka növekedést vár a vendégéjszakák számában (utóbbiak kétharmada jelentős növekedést), 50 százalékuk stagnálást, és 20 százalékuk vár visszaesést. A vendéglátásban működők 20 százaléka vár vendégforgalom növekedést, míg 42 százalék stagnálást, 38 százalékuk pedig visszaesést vetít előre.

A vállalkozások átlagos üzleti helyzete az elmúlt három hónapban az előző év azonos időszakához képest javult, plusz 12 ponton állt augusztusban. Júliushoz képest azonban 8 ponttal csökkent a mutató értéke. A mutató értéke a legalacsonyabb és negatív a vendéglátásban, mínusz 8 pont, míg plusz 13 pont a szálláshely-szolgáltatásban, illetve plusz 27 pont az egyéb turisztikai szektorban. A létszám kategóriák közül egyedül a 15 főnél többet foglalkoztató cégek üzleti helyzete romlott az elemzés szerint.

A foglalkoztatott létszám alakulása az elmúlt három hónapban az előző év azonos időszakához képest plusz 4 ponton állt az év 8. hónapjában, ami azt mutatja, hogy nagyon lassú ütemben, de nőtt a kereslet a turisztikai ágazatban igényelt munkaerő iránt. A következő három hónapra mínusz 3 pontot mértek, ez alapján a cégek nagyon kis mértékben, de csökkentik a munkaerőállományt. Ez a szezonális hatások miatt (a nyári főszezon végeztével) természetes - közölték.

A turisztikai cégek 79 százaléka áraik, 55 százaléka a működési költségek növekedéséről számolt be az elmúlt 3 hónapra. Az árnövekedés átlagosan 15 százalékot, míg a működési költségek növekedése 27 százalékot tett ki. Vagyis a cégek nem hárították át az összes költségnövekedést a fogyasztókra, elsősorban a profitjuk rovására egy részét "lenyelték" - közölték.

Augusztusban a turisztikai cégek 35 százaléka jelezte, hogy a következő 3 hónapban várhatóan emelni fogja szolgáltatásának árát, 59 százalékuk nem változtat az árakon, míg 6 százalék jelzett csökkentést. Utóbbi 5 százalékponttal alacsonyabb, mint júliusban. A szálláshely-szolgáltatásban már a szezonkezdetkor lezajlottak az áremelések, ezért mindössze 25 százalékos az emelést tervezők aránya, miközben a vendéglátásban főként az élelmiszerárak emelkedése miatt 56 százalék, míg az egyéb turisztikai szektorokban 26 százalék tervez emelni. A turisztikai cégek 31 százaléka a közelmúltban is emelt árat és a közeljövőben is emelni fog - jelezték.

A VIMOSZ a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvánnyal és a GKI Gazdaságkutató Zrt.-vel közösen dolgozta ki a turizmus konjunktúra indexet, amely idén április óta havi gyakorisággal méri az ágazatban a konjunktúra várható alakulását, információt nyújtva ezzel a várható trendekről.

Szijjártó Péter: a választási eredmény egyértelmű

Végső soron mindent a választási eredmény minősít, az pedig egyértelmű, azt tiszteletben kell tartani - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Telex YouTube-csatornáján szerda este élőben közzétett interjúban.
2026. 04. 23. 03:30
Megosztás:

Orbán Viktor Amerikába megy hosszabb időre - De miért?

Új fejezet kezdődhet Orbán Viktor életében: a leköszönő miniszterelnök a hírek szerint hosszabb időre az Egyesült Államokba készül.
2026. 04. 23. 03:00
Megosztás:

Szijjártó Péter: a választási eredmény egyértelmű

Végső soron mindent a választási eredmény minősít, az pedig egyértelmű, azt tiszteletben kell tartani - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Telex YouTube-csatornáján szerda este élőben közzétett interjúban.
2026. 04. 23. 02:30
Megosztás:

Magasabb nyugdíj? Igen, ezzel a trükkel több ledolgozott éved lesz

Érdemes tisztában lenni azzal, hogy szolgálati idő nemcsak munkaviszony révén, hanem megállapodás útján is szerezhető. Nézzük meg ennek részleteit, hogyan is működik ez a gyakorlatban.
2026. 04. 23. 02:00
Megosztás:

Személyi kölcsönt vettél fel korábban? Akkor van egy rossz hírünk!

A személyi kölcsönök piaca az elmúlt években jelentős átalakuláson ment keresztül, és sok hitelfelvevő most szembesül azzal, hogy a korábbi döntése pénzügyi szempontból már nem feltétlenül előnyös. A látszólag kedvező feltételek mellett felvett hitelek ma egészen más megvilágításba kerülhetnek – különösen a kamatkörnyezet várható változásai miatt.
2026. 04. 23. 01:00
Megosztás:

Hatósági vizsgálatot kezdeményez a Szerencsejáték Zrt.

A játékosok és a szélesebb közvélemény megnyugtatására rendkívüli ellenőrzést kér a Szerencsejáték Zrt. a szerencsejáték-felügyeleti hatóságtól a Skandináv lottó, a hatos lottó, a Joker és az ötös lottó - múlt heti sorsolásain elért telitalálatok ügyében - közölte a Szerencsejáték Zrt. szerdán az MTI-vel.
2026. 04. 22. 23:30
Megosztás:

A felszíni hűtés hiánya felerősíti az időjárási szélsőségeket Közép-Európában

A vízháztartási szélsőségek, így az aszályok, a hőhullámok és a hirtelen árvizek közös gyökere a párolgási deficit növekedése, vagyis a felszín hűtésére rendelkezésre álló víz csökkenése - állapították meg a REKK.aqua és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) kutatói a Föld napja alkalmából közzétett elemzésükben.
2026. 04. 22. 23:00
Megosztás:

Szeged szívesen fogadja a kínai beruházásokat

Szeged nyitott a kínai beruházásokra és széles körű együttműködési lehetőségeket lát Kínával - mondta Botka László polgármester a Hszinhua hírügynökségnek adott interjújában.
2026. 04. 22. 22:30
Megosztás:

Az EU-nagykövetek jóváhagyták a 90 milliárd eurós hitelt Ukrajnának

A tagállamok Európai Unió mellé rendelt nagykövetei (Coreper) jóváhagytak a 90 milliárd eurós hitel felvételt és folyósítását Ukrajnának, valamint megállapodtak az Oroszország elleni új, immár 20. szankciós csomagról - tájékoztatott az Európai Unió Tanácsának soros ciprusi elnöksége szerdán.
2026. 04. 22. 22:00
Megosztás:

MemeCore: hogyan lett egy mémközpontú blokklánc a kriptovaluta-piac élmezőnyének szereplője?

A kriptovilágban sokáig úgy gondolták, hogy a mémcoinok leginkább internetes poénok, rövid életű spekulációk és közösségi felhajtásból táplálkozó tokenek. A MemeCore ezt a képet próbálja meg átírni. A projekt saját meghatározása szerint nem egyszerűen egy újabb mémcoin, hanem egy kifejezetten a mémalapú digitális gazdaságra épített Layer 1 blokklánc, amelynek natív tokenje az M.
2026. 04. 22. 21:30
Megosztás:

Justin Sun pert indított tokenbefagyasztás miatt a Trump-hoz köthető WLFI ellen

Jogvita rázza meg a kriptopiacot: a TRON alapítója súlyos vádakat fogalmazott meg egy DeFi-projekttel szemben: befagyasztott tokenek, megvont szavazati jogok és akár teljes vagyonvesztéssel fenyegető mechanizmusok kerültek a középpontba.
2026. 04. 22. 21:00
Megosztás:

Szakmai egyeztetést javasol az ásványolaj szövetség az üzemanyagellátás és az árak kezelése érdekében

Az üzemanyagellátás biztosításának és az árak hirtelen elszabadulásának kezelésére egységes szabályozásra és folyamatos szakmai párbeszédre van szükség - hangsúlyozta a Magyar Ásványolaj Szövetség (MÁSZ) az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében.
2026. 04. 22. 20:30
Megosztás:

Gyengült kissé szerdán a forint

Gyengült kissé a forint a főbb devizákkal szemben a bankközi piacon szerdán a kora reggeli jegyzéséhez képest.
2026. 04. 22. 20:00
Megosztás:

Milliárdos Ethereum-tét: a Bitmine brutális $ETH stakinggel erősíti piaci dominanciáját

Az intézményi kriptobefektetések új szintre léptek: a Bitmine több mint 7,8 milliárd dollár értékű Ethereumot kötött le stakingben, ami egyértelmű bizalmi szavazat a hálózat jövője mellett.
2026. 04. 22. 19:30
Megosztás:

Baj van a szlovén vasúti közlekedéssel

Nőtt a szlovén lakosság elégedettsége a közösségi közlekedés elérhetőségével, de a vasúti hozzáféréssel továbbra is elégedetlenek - derült ki a szlovén közösségi közlekedési irányító vállalat (DUJPP) szerdán közzétett felméréséből.
2026. 04. 22. 18:30
Megosztás:

Üzbegisztán kriptobányászati központot indít: adókedvezményekkel csábítják a befektetőket

Az állami támogatással létrehozott új kriptobányászati zóna nemcsak a szabályozási kereteket alakítja át, hanem jelentős adóelőnyökkel és rugalmasabb energiafelhasználással is vonzóbbá teszi az országot a globális kriptoipar számára.
2026. 04. 22. 18:00
Megosztás:

Egy felmérés szerint a magyar turizmus profitálhat a közel-keleti helyzetből

A közel-keleti feszültségek és a légi közlekedést érintő korlátozások miatt átrendeződő utazási szokások következtében Magyarország turizmusa is jelentős élénkülésre számíthat 2026-ban a Global Payments pénzügyi szolgáltató előrejelzése szerint.
2026. 04. 22. 17:00
Megosztás:

DoorDash és a stabilcoinok: új korszak kezdődhet a kriptós fizetésekben

A kriptovaluták tömeges elterjedése régóta az egyik legfontosabb kérdés a piacon. Bár a technológia már évek óta rendelkezésre áll, a valódi áttörést mindig az hozza el, amikor egy globális vállalat beépíti azt a mindennapi működésébe. A DoorDash legfrissebb bejelentése pontosan ezt vetíti előre: a stabilcoin alapú fizetések integrációja nemcsak egy új fizetési opciót jelent, hanem alapjaiban alakíthatja át a digitális pénzforgalmat.
2026. 04. 22. 16:30
Megosztás:

62 milliárd dollárnyi Bitcoin egy cégnél – a Strategy brutális BTC-vásárlásai átírják a piacot

Az elmúlt években a Bitcoin nemcsak a befektetők, hanem a tőzsdén jegyzett vállalatok figyelmét is egyre inkább felkeltette. Ennek a trendnek az egyik legmarkánsabb képviselője a Strategy, amely mára elképesztő, több mint 62 milliárd dollár értékű Bitcoin-állományt halmozott fel. A vállalat agresszív vásárlási stratégiája nemcsak saját mérlegét alakította át, hanem a teljes kriptopiac működésére is hatással volt.
2026. 04. 22. 15:30
Megosztás:

Bővítette villamosenergia-tároló kapacitását Győrben az Alteo

Bővítette villamosenergia-tároló kapacitását Győrben az Alteo Nyrt., a cég szerdán üzembe helyezte a hatodik, 20 megawattóra kapacitású villamosenergia-tárolóját.
2026. 04. 22. 15:00
Megosztás: