Csökkent a turizmus közvetlen hozzájárulása a GDP-hez 2020-ban

A nemzetgazdaság bruttó kibocsátásán belül a turizmusra jellemző tevékenységek aránya a 2020. évi előzetes adatok szerint 5,1 százalékra esett vissza, míg a pandémia előtti évben, 2019-ben még 6,4 százalékkal járult hozzá az ágazat a GDP-hez - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legutóbbi, Turizmus-szatellitszámlák, 2019-2020 című kiadványából.

Csökkent a turizmus közvetlen hozzájárulása a GDP-hez 2020-ban

A 2020. évi előzetes adatok szerint az ágazat hozzájárulása a GDP-hez a multiplikátor termelési hatásokat is figyelembe véve 8,1 százalék volt, 2019-ben még 10 százalékot tett ki. A turizmushoz köthető ágazatok hozzáadott értékének aránya a nemzetgazdaság egészének 5,4 százaléka volt 2020-ban, 2019-ben 6,8 százaléka, ez a tovagyűrűző hatással együtt 8,5 százalékot jelentett 2020-ban, míg 2019-ben még 11 százalékot.
    
A 2020-as előzetes adatok szerint a külföldiek magyarországi turisztikai kiadásai az előző évinek mindössze 44 százalékát, 978 milliárd forintot tettek ki folyó áron.  
    
A magyar lakosság hazai turisztikai kiadásai 2020-ban 44 százalékkal estek vissza az egy évvel korábbihoz képest, és 406 milliárd forintot tettek ki. Így a külföldiek és a magyarok magyarországi turisztikai kiadásai 1384 milliárd forintra zsugorodtak, ami a 2019. évinek kevesebb mint a fele.
    
A KSH adatai szerint 2020-ban a turisztikai szektor két fő ágazatában, a szálláshely-szolgáltatásban és a vendéglátásban együtt - amely a turisztikai foglalkoztatásnak mintegy 42 százalékát teszi ki - a foglalkoztatottak száma 8 százalékkal csökkent az előző évhez képest. 2020 végén a szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás nemzetgazdasági ágban 73 ezer vállalkozást tartottak nyilván, ami 0,5 százalékkal maradt el az előző évitől. A működő kereskedelmi célú szálláshelyek egységeinek száma visszaesett (több mint 15 százalékkal), ennek következtében csökkent a szoba- és a férőhely-kapacitás is - közölte a KSH.
    
A jelentésben arra is kitértek: az UNWTO World Tourism Barometer 2020-ra vonatkozó jelentése szerint a globális turizmus az eddigi legmélyebb válságát szenvedte el 2020-ban, mialatt a nemzetközi utazások száma 74 százalékkal, mintegy 1 milliárddal csökkent az előző évhez képest. Ázsiában és a Csendes-óceán térségében 84 százalékos, a Közel-Keleten és Afrikában egyaránt 75 százalékos csökkenést regisztráltak. Európában 70, Amerikában 69 százalékos volt a visszaesés.
    
A nemzetközi utazások összeomlása 1,3 milliárd dollár exportbevétel-kiesést jelentett, ami több mint 11-szerese volt a 2009-es gazdasági világválság idején regisztrált veszteségnek. A válság 100 és 120 millió közötti közvetlen turisztikai munkahelyet veszélyeztetett, ezek közül sokat a kis- és középvállalkozásoknál.

Szintet lép a víziközművagyon védelme, de szemléletváltást is sürget a szakértő

Jelentős változás előtt áll a hazai víziközműszektor: idén február 1-jén hatályba lép egy, a napokban megjelent rendelet, amely alapjaiban írja át a Víziközmű-fejlesztési és Ellentételezési Alap működését. Az új szabályozás célja a nemzeti vagyon védelme és a hálózati veszteségek radikális csökkentése. Azonban a szakértő arra figyelmeztet: a pénzügyi keretek mellett a kivitelezés minőségének szigorítása is elengedhetetlen.
2026. 01. 27. 15:00
Megosztás:

Mit kell tudni a csendes refluxról?

Egy olyan állapotról beszélünk, amit sok esetben nehezen ismernek fel, a tünetei pedig eltérőek lehetnek a hagyományos gastrooesophagealis reflux betegség tüneteitől. A csendes reflux, orvosi nevén laryngopharyngeal reflux (röviden LPR) esetén a betegek hosszú ideig van, hogy nem kapnak megfelelő diagnózist és így kezelést sem
2026. 01. 27. 14:30
Megosztás:

Visszatekerik a kilométerórát Magyarországon a külföldről behozott autók sokaságánál - honnan lehet tudni?

Bár a használt autók között Európa-szerte jelentős arányt képviselnek az import autók, a vásárlóknak érdemes gondosan mérlegelniük a kockázatokat, mielőtt döntést hoznak. Az országok közötti adatmegosztás hiánya miatt a piacot továbbra is nagy számban jellemzik a manipulált futásteljesítményű autók.
2026. 01. 27. 13:30
Megosztás:

Nagy ütemben bővül az újlakás-kínálat a fővárosban

Tavaly sem mérséklődött a pezsgés a fővárosi újlakás-piacon. Főleg a kínálat duzzad látványosan, miközben az Otthon Start Programhoz kötődően érdekes anomáliaként egyes városrészekben összeért a panelek és az új projektek lakásainak árszintje – derül ki az OTP Jelzálogbank legfrissebb, publikus beruházói és értékesítői adatokból összeállított Budapesti Újlakás Értéktérképéből.
2026. 01. 27. 13:00
Megosztás:

Kína kész együttműködni Finnországgal

Kína kész együttműködni Finnországgal az Egyesült Nemzetek Szervezetére (ENSZ) épülő nemzetközi rendszer megőrzésében és egy többpólusú világrend előmozdításában - jelentette ki Hszi Csin-ping kínai elnök Petteri Orpo finn miniszterelnökkel folytatott keddi megbeszélésén Pekingben.
2026. 01. 27. 12:30
Megosztás:

Több mint 1000 milliárd forint összegben igényelték a vállalkozások a fix 3%-os kkv hiteleket

Magyarország forrásainak nem Ukrajnában, hanem a hazai kkv-knál van a helye! Ezért a Kormány a piaci hiteleknél jóval kedvezőbb kamattámogatott konstrukciókat tesz elérhetővé, ezáltal biztosítva kedvezményes forrást a vállalkozások számára.
2026. 01. 27. 12:00
Megosztás:

Vegyszermentes technológiák a víztisztításban: klór helyett akár UV-fénnyel vagy ózonnal is fertőtleníthető az ivóvíz

Az ózon és UV használatával akár egy teljes nagyságrenddel csökkenteni lehet a vegyszerfelhasználást az ívóvízhálózatokban.
2026. 01. 27. 11:30
Megosztás:

Horvátországban minden hatodik jármű közlekedésre alkalmatlan

A műszaki vizsgán ellenőrzött járművek csaknem 17 százaléka bizonyult közlekedésre alkalmatlannak 2025-ben Horvátországban - közölte a horvát járműközpont (CVH).
2026. 01. 27. 11:00
Megosztás:

Mindent elsöpört az azonnali fizetés, az utalások többsége pillanatok alatt megérkezik

Ma már egyértelműen kijelenthető, hogy az Azonnali Fizetési Rendszer (AFR) vált a magyar pénzforgalom meghatározó formájává – hangsúlyozza Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. A jegybank statisztikái szerint három banki átutalásból kettő már ezen a rendszeren keresztül, legfeljebb öt másodperc alatt teljesül.
2026. 01. 27. 10:30
Megosztás:

Mindent elsöpört az azonnali fizetés, az utalások többsége pillanatok alatt megérkezik

Ma már egyértelműen kijelenthető, hogy az Azonnali Fizetési Rendszer (AFR) vált a magyar pénzforgalom meghatározó formájává – hangsúlyozza Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. A jegybank statisztikái szerint három banki átutalásból kettő már ezen a rendszeren keresztül, legfeljebb öt másodperc alatt teljesül.
2026. 01. 27. 10:30
Megosztás:

Mindent letarolt az azonnali fizetés, az utalások többsége másodpercek alatt célba ér

Mára egyértelműen kijelenthető, hogy az Azonnali Fizetési Rendszer (AFR) lett a magyar pénzforgalom főárama – mondja Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. A jegybanki adatok szerint három banki átutalásból kettő már így, legfeljebb öt másodperc alatt ér célba.
2026. 01. 27. 10:00
Megosztás:

Grönland árnyékában: vámháborúvá szélesedő geopolitikai konfliktus

A Grönland körüli vita mára túllépett a puszta retorikán, és valódi globális gazdasági konfliktussá alakult. Donald Trump elnök döntése, miszerint 2026. február 1-jétől 10%-os vámokat vet ki nyolc európai országra – egy olyan záradékkal, amely szerint ezek júniusban akár 25%-ra is emelhetők –, komoly törést jelent a transzatlanti kapcsolatokban. A központi kérdés nem csupán a kereskedelemre gyakorolt közvetlen hatás, hanem az a politikai precedens is, amelyet a gazdasági szankciók nyílt alkalmazása területi engedmények kikényszerítésére teremthet – Szitás Lóránt, az XTB piaci elemzője szerint éppen ezért több tényezőt is érdemes megfontolni.
2026. 01. 27. 09:30
Megosztás:

Így mozgott a forint reggel

Vegyesen alakult a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben a hétfő esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 01. 27. 09:00
Megosztás:

Andrej Babis kormánya semmisnek nyilvánította elődje számos nagyköveti kinevezését

Az Andrej Babis vezette új cseh kormány hétfőn semmisnek nyilvánította elődje, Petr Fiala kabinetjének számos nagyköveti kinevezését - jelentette be a kormányülés után Petr Macinka külügyminiszter.
2026. 01. 27. 08:30
Megosztás:

VanEck áttöri a jeget: Elindult az első Avalanche ETF az amerikai piacon

A VanEck újabb mérföldkőhöz érkezett: elindította az első amerikai spot Avalanche ETF-et, amely közvetlen kitettséget kínál az AVAX árfolyammozgásaira, sőt, akár staking jutalmakat is lehetővé tehet a befektetők számára. A „VAVX” ticker alatt futó termék új korszakot nyithat az altcoin-alapú ETF-ek világában – túl a Bitcoinon és Ethereumen.
2026. 01. 27. 08:00
Megosztás:

Javíthatja Szerbia hitelmegítélését a Mol–Gazprom–NIS megállapodás

Kedvező hatást gyakorol Szerbia adósmegítélésére az a kötelező erejű szándéknyilatkozat, amelyet a Mol-csoport kötött a Gazprom Nyeft társasággal az orosz cég által a szerb Naftna Industrija Srbije (NIS) vállalatban birtokolt 56,15 százalékos részesedés megvásárlásáról - áll a Moody's Ratings hétfőn Londonban ismertetett szektorelemzésében.
2026. 01. 27. 07:30
Megosztás:

Az EU vizsgálja az X közösségi platform ajánlórendszereit

Az Európai Bizottság vizsgálatot indított az X amerikai közösségi platform ellen a digitális szolgáltatásokról szóló törvény (DSA) alapján, valamint vizsgálja az X ajánlórendszereire vonatkozó kockázatkezelési kötelezettségeinek betartását - tájékoztatott a brüsszeli testület hétfőn.
2026. 01. 27. 07:00
Megosztás:

Hatalmas fordulat előtt áll a munkaerőpiac: dinamikus változások, élesedő verseny 2026-ban

Bár a magyar munkanélküliségi ráta 2025 végén továbbra is az uniós átlag alatt maradt, a foglalkoztatottak aránya 2021 óta nem látott szintre esett vissza. A KSH adatai szerint 2025 novemberében több mint 4,6 millióan dolgoztak, miközben a munkanélküliségi ráta 4,4%-ra csökkent. A számok mögött komoly strukturális kihívások húzódnak meg, amelyek 2026-ban is alapvetően alakítják majd a munkaerőpiacot és meghatározzák a HR stratégiákat – hangsúlyozza Mihályi Magdolna a Jobtain HR szolgáltató ügyvezetője.
2026. 01. 27. 06:30
Megosztás:

Az SEC és a CFTC kriptoeseménye új lendületet adhat a szabályozási egyeztetésnek 2025-ben

Az Egyesült Államok két legfontosabb pénzügyi szabályozó hatósága – az SEC (tőzsdefelügyelet) és a CFTC (árutőzsdei felügyelet) – egy váratlan, kétnapos halasztással új időpontra tette közös kriptovaluta rendezvényét. A „Harmonizáció az amerikai pénzügyi vezetés jegyében” című fórum eltolása nem csupán naptári kérdés, hanem ismét előtérbe helyezte a szabályozói együttműködés sürgető szükségességét a digitális eszközök világában.
2026. 01. 27. 06:00
Megosztás:

Itt az első fecske: egy bank már biztos megemeli az infláció mértékével a vállalkozói számlaköltségeket

Az év elején sok minden a bankszámláról szól, ebben az időszakban módosítják a bankok az előző év inflációjának megfelelően a számlaköltségeket. Az idei évben a lakosság megnyugodhat, de a vállalkozások feje felett ott lebeg a drágulás réme. Sőt, már nem is csak elméleti veszélyről lehet beszélni. Január minden évben a bankszámlákról szól. Ekkor kapja meg a lakosság az éves díjkimutatását, ráadásul a tél végi, tavasz eleji időszakban szokták a bankok megemelni az előző évi fogyasztói árindex értékének, azaz az inflációnak megfelelően a számlaköltségeket.
2026. 01. 27. 05:30
Megosztás: