Csökkent az üzemanyagok jövedéki adója Lengyelországban

Az Európai Unióban megengedett minimális szintre csökkent Lengyelországban hétfőtől átmenetileg az üzemanyagok után kivetett jövedéki adó a múlt héten jóváhagyott, inflációellenes csomag részét képező törvény értelmében. Januártól áram- és gázárak adói is csökkennek.

Csökkent az üzemanyagok jövedéki adója Lengyelországban

Az állami részesedésű PKN Orlen lengyel üzemanyag- és energiaszolgáltató vezérigazgatója, Daniel Obajtek múlt héten bejelentette: az intézkedés nyomán hétfőtől a cég töltőállomásain literenként 30 garassal (23,8 forint) olcsóbbak lesznek az üzemanyagok, a (95-ös) benzin ára például 5,8 zloty (459 forint) körül alakul ezentúl. A lengyelországi  benzinárak 6 zloty felett mozogtak az utóbbi időben.
    
Az alacsonyabb jövedéki adó az üzemanyagoknál hat hónapig lesz érvényben, a januártól május végéig terjedő időszakban a megszabott adóértékek azonban valamivel magasabbak lesznek az év végiekhez képest.
   
 Januártól május végéig ugyanakkor nullára csökkentik az üzemanyagoknál a kiskereskedelmi árrést. A múlt héten a parlamentben megszavazott jogszabály értelmében január elejétől május végéig nullára csökken az energiaárak jövedéki adója is a háztartások esetében, a többi fogyasztó esetében pedig a minimális megengedett uniós szintre csökkentik ezt.
 
A lengyel pénzügyminiszter hétfőn közzétett rendelete alapján pedig januártól március végéig 23 százalékról 5 százalékra csökkentik az energia áfáját.
    
A rendelet a földgáz után fizetendő áfáról is szól, mely 23 százalékról 8 százalékra csökken, ami a varsói kormány szerint havi 50 zloty (3,9 ezer forint) megtakarítást hozhat a háztartásoknak. A november végén meghirdetett inflációellenes csomag keretében az áremelést enyhítendő, 400-1150 zlotyt (31,5 ezer - 87 ezer forint) érő járadékot is bevezetnek, mely bevételüktől függően jár a családoknak.
    
Mateusz Morawiecki kormányfő múlt héten kérvényezte az Európai Bizottságnál, hogy 23 százalékról 8 százalékra csökkenhessék Lengyelországban az üzemanyagok áfáját is, valamint nullára nyomhassák le az alapvető élelmiszerfajták áfáját.
    
A lengyel állami statisztikai hivatal szerint novemberben 7,7 százalékos inflációt jegyeztek  az utóbbi hónapok emelkedő inflációs tendenciája elemzők szerint tavaszig folytatódhat. Morawiecki szerint az inflációellenes csomag hatására az infláció 1,5 százalékponttal csökkenhet.

Ethereum bálnák újra mozgásban – újabb ETH-vásárlási hullám indulhat a mélypont után

Az Ethereum árfolyama három hónapos mélypontra süllyedt, de a legnagyobb piaci szereplők – az úgynevezett bálnák – éppen most kezdenek újra vásárolni. A 2 800 dolláros szint nemcsak technikai támaszként funkcionál, hanem olyan árszintként is, ahol a legtöbb hosszú távú befektető már korábban is pozíciót épített. Vajon újraindulhat az emelkedés az ETH esetében?
2026. 01. 26. 16:30
Megosztás:

Jelentős béremelés az Auchannál

Az Auchan Magyarország az idei bérfejlesztés során két lépcsőben, összesen több mint 9,2%-kal emeli meg az alapbéreket a munkakörök legnagyobb részében. Januárban 5%-kal, júliustól pedig további 4,2%-kal emelkedik az áruházi és a logisztikai fizikai munkakörökben foglalkoztatott munkatársak alapbére. A magasabb alapbérek a pótlékok és juttatások széles körével egészülnek ki, amelyek egyes elemeit szintén megemeli a vállalat. A szakképzettséget igénylő pozíciókban – például egy pék esetében – a szakértői szinten foglalkoztatott munkavállalók bruttó átlagkeresete meghaladja a 640 000 Ft-ot. A logisztikán mirelit területen dolgozó komissiózó munkatársak bruttó havi jövedelme pedig elérheti akár a 850 000 forintot is.
2026. 01. 26. 16:00
Megosztás:

A befektetők kevesebbet vásároltak és több ingatlant adtak el tavaly

A befektetők vevőként visszafogottabbá váltak, eladóként viszont kifejezetten aktívak maradtak az ingatlanpiacon 2025-ben - közölte a Duna House hétfőn az MTI-vel.
2026. 01. 26. 15:30
Megosztás:

Majdnem 35 ezer látogatót fogadott az idei AGROmashEXPO

Majdnem 35 ezer látogatót fogadott a hétvégén zárult 44. AGROmashEXPO és AgrárgépShow - közölte a Hungexpo Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központ az MTI-vel hétfőn.
2026. 01. 26. 15:00
Megosztás:

Figyelmeztetés az XRP likviditási söprésre – az elemző szerint a fordulat elsöprő erejű lehet

Az XRP árfolyama hónapok óta egy szűk sávban mozog, miközben a piac lélegzet-visszafojtva figyeli, mikor tör ki az árfolyam ebből a nyomott állapotból. Egy ismert elemző szerint az előttünk álló mozgás nem csupán jelentős lesz – hanem epikus. A technikai jelek likviditási söprésre és gyors irányváltásra utalnak. De mire számíthatnak most a befektetők?
2026. 01. 26. 14:30
Megosztás:

Egyre többet hajlandóak fizetni a bankok a jó számlás ügyfelekért

A lakossági bankszámlanyitáshoz kapcsolódó akcióknál is egyre több a százezer forint feletti egyszeri jóváírással kecsegtető ajánlat: ezeket a kedvezményeket viszont többnyire azok tudják teljesen kihasználni, akik aktívan használják is új bankjuk szolgáltatásait – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Ez ugyanakkor – teszi hozzá – teljesen érthető, hiszen a bankok szempontjából az elsődleges számlavezető ügyfelek a legértékesebbek.
2026. 01. 26. 14:00
Megosztás:

Innovációval és újrahasznosított anyagokkal formálja a kéziszerszámok jövőjét a Bosch

A kéziszerszámok fejlődése ma már messze túlmutat a teljesítményen. Az innováció, a fenntarthatóság és a felhasználói élmény egyszerre határozza meg a fejlesztések irányait. A Bosch Magyarország Podcast legfrissebb epizódjában arról beszélgetnek a szakértők, hogyan forradalmasította egy hajnyíróban használt kézimotor az elektromos kéziszerszámokat, és miként vált Miskolcon a gyártás és a fejlesztés nemzetközi szinten is meghatározóvá.
2026. 01. 26. 13:30
Megosztás:

Március végétől naponta üzemel a Brassó-Budapest repülőjárat

Március 31-étől kezdődően naponta üzemelteti a Brassó-Budapest repülőjáratát a Wizz Air légitársaság - közölte hétfőn a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtér.
2026. 01. 26. 13:00
Megosztás:

Több mint 3,9 milliárd forintot költöttek mobillal az OTP SZÉP kártyások

Mindössze néhány hónap alatt látványos növekedést ért el a digitalizált OTP SZÉP kártyás fizetés. 2025. december 31-ig közel 4 milliárd forint, okoseszközökről indított költést regisztrált a hitelintézet. A decemberben ismét bevezetett élelmiszervásárlási lehetőség is népszerűnek bizonyult, a decemberi SZÉP-kártyás költés negyedét ez tette ki.
2026. 01. 26. 12:30
Megosztás:

A betéti kamatok csökkennek – Hova fektesd be a pénzed, hogy ne veszíts rajta?

A csökkenő betéti kamatok környezetében az állampapírok, ETF-ek, nemesfémek és ingatlanalapok kínálnak vonzó alternatívát a megtakarítók számára. A Magyar Nemzeti Bank 2024 szeptembere óta változatlanul tartja a 6,5 százalékos alapkamatot, de az elemzők többsége 2026 közepére teszi az első kamatcsökkentés idejét. Ez a folyamat a lekötött betétek hozamát is lefelé húzhatja.
2026. 01. 26. 12:15
Megosztás:

Továbbra is az AUR a legnépszerűbb román párt egy friss felmérés szerint

Továbbra is a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a legnépszerűbb román párt: ha jövő vasárnap tartanák a parlamenti választásokat, a szavazók 35 százaléka adná a voksát a többi román párt által szélsőségesnek tartott politikai szervezetre - derül ki a CURS közvéleménykutató intézet vasárnap ismertetett felméréséből.
2026. 01. 26. 11:30
Megosztás:

Az országos nemzetiségi önkormányzatoknak február 2-ig kell dönteniük a listaállításról

Az országos nemzetiségi önkormányzatok közgyűlései a nemzetiségi lista állításáról legkorábban a választást megelőző év október 1-jén dönthettek arról, hogy nemzetiségi listát szeretnének állítani az április 12-ei országgyűlési választásra, de legkésőbb február 2-áig dönteniük kell a listaállításról.
2026. 01. 26. 11:00
Megosztás:

Mire számíthatnak a befektetők hétfőn?

A Nikkei 1,8%-kal esett annak köszönhetően, hogy a jen háromhavi csúcsra, 153,92-es szintig erősödött, köszönhetően a gyengébb dollárnak, illetve egy lehetséges beavatkozás előfeltételeit érzékelték a befektetők a japán és az amerikai jegybank részéről. Az erős jen visszafogta az olyan exportvállalatok részvényeit, mint a Toyota (-3,2%), Honda (-3,7%), és a Rubber (-2,2%). Mindeközben a kínai piacok elhanyagolható veszteségeket mutattak.
2026. 01. 26. 10:30
Megosztás:

A grönlandi feszültségeket és davosi beszédeket követően estek az amerikai, emelkedtek az európai kötvényhozamok

A Grönland körüli geopolitikai feszültségek, a davosi konferencia, az amerikai inflációs adat és pénteken a kijövő bizalmi indexek tették mozgalmassá az előző hetet. Pénteken – és ezzel a hét egészében is - a vártnál gyengébb amerikai bizalmi mutatók miatt kissé estek az amerikai kötvényhozamok, a tízéves végül visszasüllyedt 4,2% közelébe.
2026. 01. 26. 10:00
Megosztás:

Az amerikai indexek is mínuszos hetet könyvelhettek el, a vártnál gyengébb aktivitást mutattak a beszerzésimenedzser-indexek

Az amerikai részvénypiac pénteken vegyesen zárt: a Dow Jones 0,6%-ot esett, főként a közel 4%-ot gyengülő Goldman Sachs miatt, az S&P 500 gyakorlatilag stagnált, míg a Nasdaq 0,3%-os emelkedéssel folytatta erősödését a geopolitikai feszültségek enyhülése mellett, olyan papírok támogatásával, mint az Nvidia és az AMD. Mindeközben viszont az Intel 17%-os zuhanást szenvedett el gyenge előrejelzése miatt. Bár a piac a hét közepén kezdett erőre kapni, mert Donald Trump visszavonta az európai országokra kivetni tervezett vámokat, mérsékelve a befektetői aggodalmakat, de ez a hetet sajnos nem mentette meg. Míg a Nasdaq heti vesztesége minimális maradt, az S&P 500 0,4%-ot, a Dow 0,5%-ot csökkent heti összevetésben. Trump a hétvégén Kanadát vette célba, melyet 100%-os vámokkal fenyegetett, amennyiben kereskedelmi megállapodást köt Kínával.
2026. 01. 26. 09:30
Megosztás:

Mínuszban zárták a hetet a vezető európai indexek

A pénteki napon az európai részvények kissé alacsonyabban zártak, ami megpecsételte az egész heti teljesítményüket. A befektetőket óvatosság jellemezte, miközben mérlegelték az Egyesült Államokkal Grönland miatt kialakult feszültségek esetleges kereskedelmi kockázatait. A jelentősebb indexek közül a CAC 40 és a FTSE 100 is 0,1%-kal csökkent, a DAX viszont 0,2%-kal feljebb zárt, így a pán-európai Stoxx 600 0,1%-kal csökkent a pénteki kereskedés során. A szektorok közül a telekommunikáció emelhető ki, amely 1,6%-kal került feljebb, míg a biztosítási ágazat 1,6%-kal, az utazás-szabadidő szektor pedig 1,4%-kal csökkent. Egyéni részvények szintjén az Ericsson 10,5%-ot emelkedett, miután a svéd távközlési berendezésgyártó negyedik negyedéves nyeresége felülmúlta a várakozásokat, és részvény-visszavásárlási programot jelentett be. Az Adidas 5,7%-ot esett, miután az RBC brókercég leminősítette a sportszergyártót a megemelkedett konszenzusos becslések miatt. Riválisa, a Puma 14,1%-ot esett. A hét egészét így a Stoxx 600 egy százalékos mínuszban zárta, a meghatározó indexek közül pedig a DAX 1,6%-os esése húzta vissza leginkább az európai főindexet.
2026. 01. 26. 09:00
Megosztás:

Így alakult a forint árfolyama hétfő reggelre

Vegyesen alakult a forint árfolyama hétfő reggelre a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzésekhez képest.
2026. 01. 26. 08:30
Megosztás:

Rekordév a Tethernél: 5,2 milliárd dolláros bevétel és stabilcoin-piaci dominancia 2025-ben

A 2025-ös év egyértelmű győztese a kriptovaluta iparban a Tether lett: a USDT kibocsátója történelmi rekordot döntött 5,2 milliárd dolláros bevételével, és a stabilcoin-piac több mint 60%-át uralja. A stabilcoinok most már nem csupán likviditási eszközök, hanem a kriptoszféra legjövedelmezőbb szegmensévé nőtték ki magukat. Nézzük, hogyan vált a Tether a kriptovilág legnagyobb bevételtermelőjévé – és merre tart tovább.
2026. 01. 26. 08:00
Megosztás:

Mesterséges intelligencia és kriptovaluták találkozása: a fizetések jelentik az igazi hidat

Bár a mesterséges intelligencia és a kriptovaluták kapcsolatáról szóló beszélgetések gyakran a jövőbe mutató spekulációkba torkollnak, egyre világosabb, hogy a két technológia metszéspontja már most is kézzelfogható. A kulcs? A fizetés. Amennyiben az MI-rendszerek önállóan fognak működni és szolgáltatásokat nyújtani, elengedhetetlen lesz számukra, hogy képesek legyenek automatikusan fizetni — mégpedig blokkláncon keresztül.
2026. 01. 26. 07:00
Megosztás:

Kikötött Franciaországban az orosz árnyékflotta feltartóztatott tartályhajója

Kikötött vasárnap a dél-franciaországi Marseille-ben a Grinch nevű olajszállító hajó, amelyről a francia hatóságok azt feltételezik, hogy az Ukrajna elleni agressziós háborút finanszírozó árnyékflottához tartozik, és ezért három nappal ezelőtt feltartóztatták a Földközi-tengeren.
2026. 01. 26. 06:00
Megosztás: