Csúcsra járatja Magyarország legnagyobb vasöntödéjét a Busch-Hungária

Több mint 5.000 tonna öntvény előállításával Magyarország legnagyobb vasöntödéje szinte a teljes rendelkezésre álló termelési kapacitását kihasználta júniusban. A Busch-Hungária győri üzeme tavaly története egyik legsikeresebb évét zárta, de még így is sikerült az idén kétszer megdöntenie korábbi termelési és hatékonysági csúcsait. A várakozásokat meghaladó eredményeket következetes beruházási stratégia alapozta meg, és műszaki, technológiai, valamint a munkavégzést megkönnyítő beruházások teszik lehetővé.

Csúcsra járatja Magyarország legnagyobb vasöntödéjét a Busch-Hungária

„Termelési kapacitásaink évente 60 ezer tonna gömbgrafitos öntvény előállítását teszik lehetővé, így 2022 júniusában 5.037 tonna, a vevői igényeknek megfelelő termék gyártásával megközelítettük a maximumot. Természetesen nem minden hónap hoz újabb rekordot, de a fejlődés nagyságrendjét jól jellemzi, hogy június hónapban 38%-kal magasabb volt a termelési volumen, mint az év első öt hónapjában. Mindezt folyamatos műszaki fejlesztésekkel, a hatékonyság növelését és a precíz munkavégzést segítő beruházásokkal, például robotizálás fokának emelésével értük el. Nem utolsósorban pedig 320 kollégánk elkötelezett és lelkiismeretes munkájának köszönhetjük” – értékelte az eredménytHegymegi Dávid, a Busch-Hungária Kft. ügyvezető igazgatója.

A Busch-Hungária tizenöt éves működésében abszolút rekordot jelent a júniusban előállított 5.037 tonna késztermék. Ez volt ugyanis az első alkalom, hogy a termelés meghaladta az ötezer tonnát egy hónapban. Az idei március hatékonysági szempontból szintén kiemelkedő volt, akkor a cég formázósora új csúcsot állított fel, átlagos napi 2.111 formázott és öntött szekrénnyel. A Busch-Hungária Kft. 2022 első hat hónapjában már több mint 23 ezer tonna öntvényt gyártott, ami a tavalyi csúcsdöntő év 43 ezer tonnás összeredményéhez képest is volumennövekedést vetít előre.

„Magyarország legnagyobb öntödéjét világszínvonalúra fejlesztjük, amit folyamatos, komplex beruházási stratégiával valósítunk meg. Idén egy újabb hosszú távú beruházási és fejlesztési ciklust indítottunk el, melynek fókuszában a hatékonyságnövelés és a munkakörülmények javítása áll. Az üzemi munkavégzést megkönnyítő fejlesztések közül több fontos projekt már a megvalósítás szakaszában jár. Megtörtént egyes tevékenységek robotizálása, folyamatban van az eszközpark jelentős fejlesztése, valamint a levegőminőség javítása és a világítás korszerűsítése az öntöde teljes területén. Az újításokkal úgy segítjük a kollégáinkat, hogy az hatással vannak az eredményeinkre is. Emellett több területen optimalizáljuk az üzemi folyamatokat és dolgozunk további nagy értékű technológiai beruházások előkészítésén” – tette hozzá Hegymegi Dávid.

A Busch-Hungária Kft. az előző, 2021-ben lezárt beruházási periódusban több mint 19 millió euró értékben hajtott végre fejlesztéseket. Ennek eredményeként a vállalat tavaly több mint 30 százalékkal növelte a vasöntöde olvasztási kapacitását, iparági viszonylatban is élvonalbelinek számító szintre, 80 százalék fölé emelte az formázósor üzemi hatékonyságát többek közt a kimagasló műszaki rendelkezésre állással. A Busch-Hungária pénzügyi értelemben is erős évet tudhat maga mögött, árbevétele 2021-ben csaknem 66,5 millió euró volt.

Az Ethereum jövője a digitális szabadság és a magánszféra védelme lehet

Az Ethereum társalapítója szerint a blokklánc jövője nem csupán a pénzügyekről szól. Vitalik Buterin legfrissebb megszólalásaiban arra figyelmeztette a kriptoközösséget, hogy az Ethereum fejlesztési irányának nagyobb hangsúlyt kellene fektetnie a digitális autonómiára, a magánszféra védelmére és a felhasználói szabadságra.
2026. 03. 04. 16:00
Megosztás:

Gyorsult az euróövezet gazdasági növekedése februárban

Két hónap lassulás után februárban gyorsult az euróövezet gazdasági növekedése - derül ki a londoni S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet és a Hamburg Commercial Bank AG közös beszerzésimenedzser-indexének (BMI) szerdán közzétett végleges számaiból.
2026. 03. 04. 15:30
Megosztás:

A magyar cégvezetők fókuszában a technológiai átalakulás kényszere áll

A magyar cégvezetők fókuszában a technológiai átalakulás kényszere áll - közölte a PwC nemzetközi tanácsadó cég szerdán az MTI-vel a magyar vezérigazgatók körében végzett felmérése alapján.
2026. 03. 04. 15:00
Megosztás:

A Marathon kriptobányász vállalat eladhatja Bitcoin-tartalékait

Komoly figyelmet kapott a kriptopiacon a Marathon Digital Holdings legfrissebb pénzügyi jelentése. A világ egyik legnagyobb Bitcoin-bányász vállalata módosította treasury-stratégiáját, amely immár lehetővé teszi a korábban felhalmozott BTC-k értékesítését is.
2026. 03. 04. 14:30
Megosztás:

Eltilthatják tevékenységüktől a biztosítással nem rendelkező építőipari vállalkozókat

Tavaly január óta az építészeti-műszaki tervezési tevékenységet végző és építőipari kivitelezési tevékenységet folytató vállalkozóknak meghatározott tartalmú felelősségbiztosítással kell rendezniük. Az Insura információi szerint a fedezet ellenőrzését végző kamarák megkezdték a kötelességet elmulasztó vállalkozások szankcióját: a biztosítással nem rendelkező vállalkozásokat eltiltják a tevékenységüktől. A független biztosításközvetítő hangsúlyozza, hogy a meglévő szerződések felülvizsgálata is szükséges.
2026. 03. 04. 14:00
Megosztás:

Kötelező korszakváltás a magyar építőiparban

A magyar építőipar szereplői számára a digitalizáció és az adatalapú működés szintje többé nem önkéntes vállalás vagy távoli jövőkép kérdése. Egy friss hazai jogszabályi környezet ugyanis egyértelműen az egységes, digitális azonosítás felé tereli a szektort, ahol a talpon maradás záloga a pontos és szabványos adatkezelés.
2026. 03. 04. 13:30
Megosztás:

Jelentősen átalakult a belföldi sörpiac

Az európai változásokhoz hasonló szerkezeti átalakulások jellemezték a belföldi sörpiacot 2025-ben - közölte a Magyar Sörgyártók Szövetsége és a Kisüzemi Sörfőzdék Egyesülete szerdán az MTI-vel.
2026. 03. 04. 13:00
Megosztás:

105 milliós bírságot kapott a GVH-tól a Normaflore forgalmazója

Nem az engedélyezett alkalmazási előírások szerint mutatta be két termékét a Normaflore készítményeket forgalmazó Opella Healthcare Commercial Kft – tárta fel a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). A jogsértés következményeként a GVH Versenytanácsa 105 millió forint bírságot szabott ki a cégre.
2026. 03. 04. 12:30
Megosztás:

Történelmi mélyponton a hazai álláskeresők száma

A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adatai alapján a regisztrált álláskeresők száma 2026 februárjában 225.994 fő volt, ami az előző év azonos időszakához képest több mint 6 ezer, 2010-hez viszonyítva pedig mintegy 430 ezer fős csökkenést jelent.
2026. 03. 04. 12:00
Megosztás:

A pánik közepette erősödött a dollár, gyengültek a régiós devizák

Az Irán elleni háború eszkalációja miatt masszív pánikjeleket mutattak a részvény- és nyersanyagpiacok mellett a fejlett gazdaságok kötvény- és devizapiacai is tegnap. A helyzeten a vártnál magasabb európai inflációs, maginflációs és szolgáltatásinflációs mutatók már alig rontottak, de estére némileg megnyugodott a piac.
2026. 03. 04. 11:30
Megosztás:

Mire számíthatnak a befektetők?

Ázsia szintén erős esést mutatott szerda reggel, melyet a korábbi hetekben rekorddöntő szöuli Kospi vezetett 12,4%-os zuhanással, de a Nikkei is 3,1%-kal, a SSEC pedig 1,4%-kal csökkent.
2026. 03. 04. 11:00
Megosztás:

Estek a tengerentúli részvények a háború negyedik napján

Kedden volt az Egyesült Államok és Izrael Irán ellen indított háborújának negyedik napja, mely során Izrael csapatokat küldött Libanonba, hogy felvegye a harcot a Hezbollah nevű, Iránhoz köthető terrorszervezettel, illetve Teheránt és Bejrútot bombázta, míg Irán több szomszédos országát légicsapással sújtotta (Egyesült Arab Emírségek, Bahrein, Katar), illetve bejelentette a Hormuzi-szoros lezárását, jelentősen növelve a geopolitikai bizonytalanságot.
2026. 03. 04. 10:30
Megosztás:

Széles körben zuhantak az európai piacok

Az európai részvények kedden egyhavi mélypontra zuhantak, mivel a globális részvénypiaci eladási hullám tovább gyorsult, és a befektetők egy elhúzódó közel-keleti háború, valamint az olajárak újabb megugrásának inflációs hatásai miatt aggódtak. A páneurópai STOXX 600 3,0%-ot esett, a DAX 3,4%-ot, a CAC 40 3,5%-ot, míg a londoni FTSE100 2,7%-kal mérséklődött. A STOXX 600 minden ágazata esett, élén a pénzügyi szektorral, amely 4,2%-ot zuhant. Különösen a brit hitelezők estek, mivel ők rendelkeztek a legnagyobb közel-keleti kitettséggel. A brit piacon a legnagyobb volumen mellett kereskedett Barclays 3,4%-kal, a HSBC pedig 5,2%-kal csúszott lejjebb. Az emelkedő olajárak az energiavállalatoknak sem nyújtottak menedéket, amelyek 1,6%-ot veszítettek értékükből – mutatva, hogy a magasabb olajár ilyenkor keresleti sokkot is jelent, nemcsak profitnövelő tényezőt, amennyiben a piac kifejezetten kockázatkerülő üzemmódban működik. Az utazási szektor is különösen nagy nyomás alatt maradt: a Lufthansa 4,1%-ot esett, a British Airways tulajdonosa, az IAG 5,4%-kal gyengült, a WizzAir 6,5%-ot, míg az Air France–KLM papírjai 7,9%-ot veszítettek értékükből.
2026. 03. 04. 09:30
Megosztás:

Jelentős természetvédelmi fejlesztés indul az Aggteleki Nemzeti Parkban

Az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság hat kiemelt projektet valósít meg 3,3 milliárd forint értékben a jelenlegi uniós ciklusban. A beruházások mintegy 77 százaléka közvetlenül javítja a nemzeti park területének természeti állapotát. E körbe tartozik a gyepek rehabilitációja is, amelyre 290 milliót fordítanak - hangsúlyozta Rácz András, az Agrárminisztérium (AM) természetvédelemért felelős államtitkára kedden, a Háromhután tartott projektnyitó rendezvényen a tárca MTI-nek küldött közleménye szerint.
2026. 03. 04. 09:00
Megosztás:

Kijev elutasította a Barátság-kőolajvezeték uniós ellenőrzését

Kijev elutasította a Barátság-kőolajvezeték uniós ellenőrzését, pedig közelmúltbeli kijevi látogatásán Ursula von der Leyen és António Costa, az Európai Tanács elnöke is kérte az ukrán vezetést, hogy tegye lehetővé a vezetéket ért károk független felmérését - írta kedd este a Financial Times című brit lap.
2026. 03. 04. 08:30
Megosztás:

Így alakult a forint árfolyama reggelre

Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel a főbb devizákkal szemben a kedd esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 03. 04. 08:00
Megosztás:

Több mint 10 millió eurós bírságot kapott egy orosz árnyékflottás hajó Belgiumban

Több mint 10 millió eurós bírságot szabtak ki egy, az úgynevezett orosz árnyékflottához köthető tartályhajóra, miután a belga hadsereg a hétvégén fedélzetére lépett - jelentette be kedden Annelies Verlinden igazságügyért és Jean-Luc Crucke közlekedésért felelős miniszter.
2026. 03. 04. 07:30
Megosztás:

Az AI kilépett a chatablakból: 2026-ban már helyettünk foglal, vásárol és dönt

A mesterséges intelligencia új szintre lépett: 2026-ban az agentic AI modellek váltják fel a hagyományos, statikus „kérdezz–felelek” alapú chatbotokat. A technológia nemcsak a marketinget és az ügyfélszolgálatot formálja át, hanem az online vásárlás, a keresés, a szolgáltatásfoglalás és az üzleti adatkezelés teljes ökoszisztémáját is – derül ki a JabJab digitális marketing ügynökség legfrissebb AI Traffic Index elemzéséből.
2026. 03. 04. 07:00
Megosztás:

CATL Debrecen: nem volt mérgezés az akkumulátorgyárban

Nem történt mérgezés a CATL debreceni akkumulátorgyárában - tájékoztatta a cég kedden az MTI-t a belső vizsgálat eredményéről.
2026. 03. 04. 06:30
Megosztás:

Mától még rugalmasabb feltételek mellett pályázhatnak a hazai mikro- és kisvállalkozások a telephelyfejlesztést támogató program keretében

A kormány mindent megtesz a hazai kkv-k erősítése érdekében, ezt a célt szolgálja a GINOP Plusz-1.2.4-25 program is, amely a legkevésbé fejlett településeken működő mikro- és kisvállalkozások beruházásait támogatja európai uniós társfinanszírozással.
2026. 03. 04. 06:00
Megosztás: