Czóbel, Derkovits, Rippl-Rónai-festmény is lesz a Kieselbach karácsonyi árverésén

November 28-a és december 9-e között kiálllításon tekinthető meg a Kieselbach Galéria 2024. december 10-én megrendezendő téli árverésének anyaga, amely igazi sztárparádét vonultat fel. A 266 tételes, teljes műtárgylistán a magyar festészet múzeumi rangú főműveinek kivételesen gazdag elit egysége kapott helyet. Az aukcióra a budapesti Marriott Hotelben december 10-én 18.00 és 22.00 óra között kerül majd sor.

Czóbel, Derkovits, Rippl-Rónai-festmény is lesz a Kieselbach karácsonyi árverésén

A több tucat kiemelkedő alkotás közül – Czóbel Béla 1905-ös Kislány ágy előtt című, külön elemzett kulcsműve mellett – öt festményt emelünk ki: a 20. századi magyar festészet történetének öt kimagasló mesterének egy-egy remekművét.

Az 1930-as években született Művésztársaság című kompozíción a festő, Vaszary János a tatai Park-sorozat családias összejöveteleinek intim világát ötvözi a Korzó-képek nagylélegzetvételű, fővárosi környezetével. A művész egykori krisztinavárosi otthonának, a „penthouse”-os Vágó-háznak a tetőkertjén készült jeleneten vidám művésztársaság ünnepel a háttérben kirajzolódó Budavári Palota régi, Haszmann-féle kupolája alatt. A most felbukkant – Vaszary ünnepelt, „fehér alapos”, art deco korszakhoz tartozó – kép nemcsak a nagy ciklusokat összekapcsoló kulcsmű, de egyben regényes múltú várostörténeti dokumentum. A korábban ismeretlen festmény felbukkanása igazi művészettörténeti szenzáció.

A Csontváry által halhatatlanná tett Taorminát megörökítő Egry József-festmény, a Taorminai napkelte (1930) kivételes csúcsot képvisel az életműben. Mivel a 20. század során sokáig egy elzárt pécsi magángyűjteményben őrizték, több mint fél évszázada nem szerepelt együtt a többi kiemelt alkotással. Reprodukcióról viszont jól ismerik a hazai műértők, hiszen már a festő első – majd százéves – monográfiájában is látható a fotója, onnantól kezdve pedig az összes jelentős Egry-albumban ott találjuk Taormina I. címmel. Ilyen tökéletes állapotban megőrződött, az olajpasztell eredeti izzását őrző főművet alig ismerünk a fény nagy varázslójától, a Balaton festőjétől, Egrytől.

Perlrott Csaba Vilmos Szabadban című, 1911 körül született nagy szabású kompozíciója párizsias modernséggel fogalmazza újra a ligetben pihenő aktok klasszikus témáját. Matisse „kedvenc tanítványa”, Perlrott a régi mesterek (Tiziano, Giorgione) és a modernek (Cézanne, Picasso) nyomán alkotta meg saját összefoglaló kulcsművét a fauve lombok alatt időző női és férfi figurákról. A monumentális modern mestermű egykor a leghíresebb „bankárkollekció”, a Kovács Gábor Gyűjtemény éke volt.  

Az 1933-as Szövők a modern magyar festészet ünnepelt ikonjának, Derkovits Gyulának érett főműve. Az életmű reprezentatív fődarabján az avantgárd kollázsos szerkesztésmódja találkozik az expresszív formaképzéssel és az ezüst porfesték különös izzásával. A számtalanszor reprodukált festményen a modernista gépkorszak heroizmusa jelenik meg, rímelve a filmművészet korabeli klasszikusaira (például Chaplintől a Modern idők vagy Fritz Langtól a Metropolis). Az egyetlen olyan nagy méretű, muzeális kvalitású Derkovits-remekmű, amely még nem került közgyűjteménybe.

A magyar művészettörténet legnagyobb gyűjtőjének, Nemes Marcellnek a kollekciójában függött egykor Rippl-Rónai József Kis szőke fiú naranccsal című 1904-es festői remeklése. A 20. század elején született – „Kunffy gyerekként” is ismert – mű az érett, kaposvári korszak ikonikus remekműve, a művészettörténészek ihlető témája. Száz éve Renoir-, Picasso- és Cézanne-képek társaként hirdette tulajdonosa kivételes esztétikai érzékét, ma a kevés Magyarországon maradt, egykor Nemes Marcell által birtokolt alkotás egyik legkiválóbb képviselője.

CZÓBEL BÉLA
KISLÁNY ÁGY ELŐTT, 1905

Nemzetközi rangú, muzeális értékű főmű kerül több mint 110 év óta első alkalommal a nyílt műtárgypiacra a Kieselbach Galéria téli árverésén.

Czóbel Béla Kislány ágy előtt című festménye szinte elkészülte óta, egészen napjainkig rangos gyűjtemények legféltettebb kincse volt. Műkereskedők és műgyűjtők generációi sóvárogtak utána, de eddig soha nem szerepelt nyilvánosan a műkereskedelemben. Az elérhetetlen kapitális főművet tizenkét évvel ezelőtt a párizsi Musée d’Orsay akkori igazgatója is meg kívánta vásárolni a múzeum állandó kiállításának gyarapítására, ám ő neki sem sikerült megszereznie.

Czóbel e fiatalkori remekműve nem csupán saját œuvre-jén belül számít abszolút főműnek, de az egész 20. századi modern magyar festészet egyik legemblematikusabb alkotását is ünnepeljük benne. Az iránta megmutatkozó nemzetközi érdeklődés arra is rávilágít, hogy ez a magyar festészet történetét feldolgozó munkákban megkerülhetetlen és kihagyhatatlan alkotás európai mércével is a legjobbakhoz mérhető. Éppúgy megállja helyét a leghíresebb francia posztimpresszionisták környezetében, mint ahogy kvalitásában, a mű erejében az egyik legközelebbi analógiáival, Edvard Munch munkáival is felveszi a versenyt.

Czóbel Párizsban, a paradigmaváltó 1905-ös év legvégén, közvetlen a Matisse körül csoportosuló fauve-ok, azaz a vadak jelentkezése után festette ezt vadonatúj látásmódot tükröző, első valódi remekművét. A – Montparnasse-on bérelt hotelszobájában fogant alkotással egy időben megfogalmazott – Önvallomás című írásából kiderül, hogy a művész ekkor fontos fordulóponthoz ért. Leszámolt korábbi stílusával, a nagybányai plein air naturalizmussal, minden korábbi eredményét sutba dobva a párizsi inspirációk hatására festészetét teljesen új alapokra helyezte. Ez a friss energiákkal telített, fiatalos önbizalomtól duzzadó új festői attitűd sugárzik erről a méretében is bátorságot demonstráló festményből. Czóbel ekkor került a nemzetközi élvonal közelébe. Már ebben az évben olyan fontos vásárlói akadtak képeinek, mint Thomas Mann sógora, a zeneszerző és karmester, Mahler-növendék Klaus Pringsheim. Matisse és Picasso környezetében, Gertrude Steinék híres művészeti szalonjában pedig hamarosan az akkori párizsi avantgárd legjobbjai között emlegették Czóbelt.

A bravúros kompozícióérzékkel, rafinált, már-már zenei hatású eszközökkel megfestett mű legenigmatikusabb motívumát a lány tekintetében találjuk meg. Ha csupán a fej részletét nézzük, felsejlik az érett nő is a kislányos arc mögött. Vérbő, duzzadt ajkai és titokzatos tekintete rendkívül szuggesztívvé varázsolja. A főalak – az aranymetszés elvéhez hasonlóan – a képmező bal szélső harmadát foglalja el. Erre felel a világosabb másik oldal homogenitását megtörő, színkavalkádként megjelenő festmény a falon. 

Czóbel életművében ma már csak elvétve találni olyan festményt, amely elkerülte a restaurátori beavatkozást és amelyet megkímélt az elmúlt század vérzivataros történelme is. A Kislány ágy előtt érintetlen, lakkozástól is mentes, szűziesen eredeti, tökéletesen intakt felületét szemlélve szinte időutazásszerű szenzuális élményben, kivételes élvezetben lehet részünk. Mindezt tovább gazdagítja és még komplexebbé teszi, hogy e rangos festmény máig az eredeti keretében díszeleg. 

A közönség a Kieselbach Galéria 2024. december 10-én megrendezendő téli árverését bemutató kiállításon november 28-án láthatja a festményt a Szent István körúti galériában. Czóbel remekművéhez külön kötet készült Barki Gergely művészettörténész szövegével.

Visszakozott a Coinbase: kiszálltak a szenátusi kriptotörvény mögül – mi jöhet ezután?

Meglepetésszerű fordulatot vett a kriptovaluta-szabályozás sorsa az Egyesült Államokban: a Coinbase, az ország vezető kriptotőzsdéje, visszavonta támogatását a Szenátus kriptovaluta-piaci törvényjavaslatától. A „Clarity Act” néven ismert javaslat épp a jogi keretek tisztázását célozta, ám a Coinbase döntése újabb késlekedést és bizonytalanságot hozott a már amúgy is érzékeny szabályozási folyamatba.
2026. 01. 24. 06:00
Megosztás:

Veszélyzónába lépett a Bitcoin árfolyama – Elolvadtak a befektetői nyereségek, mi jöhet ezután?

Bár a Bitcoin árfolyama látszólag nyugalomban van, a blokklánc-adatok mélyebb elemzése egy sokkal feszültebb helyzetet jelez. A befektetői nyereségek rohamos olvadása és a viselkedési minták alapján úgy tűnik, a piac válaszút elé érkezett. Vajon stabilizálódni tud az árfolyam, vagy újabb medvés szakasz következik?
2026. 01. 24. 05:00
Megosztás:

Tőzsdére léphet a Ledger: 4 milliárd dolláros értékelés mellett készülnek New York-i IPO-ra

A kriptovaluták világában egyre erősebb igény mutatkozik a biztonságos tárolási megoldásokra – ezt a trendet lovagolja meg a francia Ledger, amely komoly lépéseket tesz egy amerikai tőzsdei bevezetés felé. A hardveres tárcáiról ismert vállalat értékelése immár meghaladja a 4 milliárd dollárt, és ha minden a tervek szerint halad, 2026 végére akár a New York-i tőzsdén is megjelenhet.
2026. 01. 24. 04:00
Megosztás:

Korlátlan mobilnetet használsz? Akkor jól nézd meg, mert veszteséged lehet rajta!

Egyre többen használnak korlátlan mobilszolgáltatásokat kínáló tarifacsomagot, de az érintett fogyasztók mintegy felének valamilyen fix adatkeretes előfizetés is elég lenne – állapította meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) friss tanulmánya.
2026. 01. 24. 03:01
Megosztás:

Ez fog történni a forintjaiddal, ha Magyarország bevezeti az EURÓ-t

Magyarország EU-tagként jogilag vállalta az euró bevezetését, de jelenleg nincs hivatalos céldátum, és a kormányzati kommunikáció az utóbbi időben inkább elutasító volt. Ezért érdemes úgy nézni a kérdést, mint egy „ha–akkor” forgatókönyvet: ha egyszer megszületik a politikai döntés és teljesülnek a feltételek, akkor a lakosság pénzével nagyjából a következők történnek.
2026. 01. 24. 02:00
Megosztás:

Te is 40 fokon mosod a ruhákat? Jó nagy butaságot csinálsz ezzel!

Sokan úgy gondolják, hogy a 40 °C-os mosás az arany középút: nem túl forró, nem túl hideg, „biztosan tisztít”. Csakhogy a tudományos vizsgálatok szerint ez a hőfok gyakran pont a legrosszabb kompromisszum: nem elég forró a kórokozók elpusztításához, de elég meleg ahhoz, hogy bizonyos baktériumok szaporodjanak, és hosszú távon károkat okozzon a ruhákban és a mosógépben is.
2026. 01. 24. 01:00
Megosztás:

Hány forint lesz egy EURÓ ha a Nemzeti Bank kamatcsökkentésbe kezd?

Januárban erre még kicsi az esély, ugyanakkor az azt követő hónapokban egyre inkább valószínűvé válhat, hogy a Magyar Nemzeti Bank megkezdi a kamatcsökkentési ciklust.
2026. 01. 24. 00:05
Megosztás:

Választási csalás miatt több mint száz embert tartóztattak le Koszovóban

A koszovói rendőrség letartóztatott több mint száz embert, akiket azzal gyanúsítanak, hogy csalást követtek el a december 28-i előrehozott parlamenti választásokon - közölte pénteken a prizreni főügyész.
2026. 01. 23. 23:00
Megosztás:

Szándéknyilatkozatot írt alá az evopro felvásárlásáról a Navigator Investment Nyrt.

Kölcsönös szándéknyilatkozatot írt alá a Navigator Investments Nyrt. az evopro systems engineering Kft. tulajdonosaival az ipari automatizálási és összeszerelési tevékenységet végző evopro üzletrészeinek megvásárlásáról - közölte a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) Xtend kategóriájában jegyzett holding pénteken a tőzsde oldalán.
2026. 01. 23. 22:00
Megosztás:

Emelkedik a Tesco dolgozók bére

Megállapodott a szakszervezetekkel a Tesco az idei bérekről, az áruházlánc átlagosan 7,2 százalékkal emeli a munkatársak bérét - tájékoztatott a vállalat, valamint a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete (KASZ) és az Egyenlő.hu - a modern szakszervezet közös közleményben pénteken.
2026. 01. 23. 21:00
Megosztás:

A VIBE Budapest kísérlet az étterem és az éjszakai szórakozás határán

A vendéglátásban ritkán jelenik meg olyan modell, amely tudatosan a megszokott kategóriák határán mozog. A VIBE Budapest egy olyan kísérletként indult, amely egy szervezeti és működési keretben kezeli az éttermi szolgáltatást és az esti szórakozást. Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján ma már jól látható, milyen üzleti és működési tanulságokkal jár egy ilyen típusú megközelítés a hazai piacon.
2026. 01. 23. 20:31
Megosztás:

Valami zavaros az étolaj piacán, a GVH vizsgálatot indított

Nagyobb mértékben drágult az étolaj Magyarországon, mint a környező országokban, ezért a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) gyorsított ágazati vizsgálatot indított. A GVH gyanúja szerint ágazati piaci jellemzők vezethettek ahhoz, hogy Magyarországon magasabb árszint alakult ki. A nemzeti versenyhatóság szorosan együttműködve a Magyar Nemzeti Bankkal (MNB) továbbra is minden rendelkezésére álló eszközével azon dolgozik, hogy megvédje a magyar fogyasztókat a versenyhiányból fakadó túlzó áremelésektől és a jogsértő gyakorlatoktól.
2026. 01. 23. 20:00
Megosztás:

Három új szervezetnek gyűjt adományt a MOHU

A MOHU Mosolyra váltó programjában a fogyasztók fél éven át három új szervezetet támogathatnak: a Peter Cerny Alapítványt, a Gyermekétkeztetési Alapítványt és az SOS Gyermekfalvakat.
2026. 01. 23. 19:00
Megosztás:

Megugrott az érdeklődés az amerikai XRP és Solana ETF-ek iránt – de hol vannak a hivatalos megerősítések?

Feltűnő tőkeáramlás XRP és Solana ETF-ekbe. 2026 január 22-én jelentős, de egyelőre meg nem erősített tőkeáramlást jelentettek az Egyesült Államokban elindított XRP és Solana spot ETF-ek esetében.
2026. 01. 23. 18:30
Megosztás:

Tartalékból élni: a fiataloknál nagy a szórás, meddig elég a félretett pénz

A fiatalok átlagos nettó jövedelme havonta 252 ezer forint és 55 százalékuk rendelkezik valamilyen megtakarítással a K&H ifjúsági indexe szerint. A megtakarítók körében ugyanakkor a „meddig elég a tartalék” kérdésnél már nagy a szórás: 40 százalékuk legfeljebb egy hónapra, 26 százalékuk pedig maximum három hónapra elegendő pufferrel rendelkezik, míg 34 százalékuk legalább 6 hónapig meg tudna élni a felhalmozott összegből, ha nem lenne semmilyen bevétele.
2026. 01. 23. 17:30
Megosztás:

A magyar kriptós vita közepén jött egy új nemzetközi whitepaper

A Bitget közzétette legújabb kutatási whitepaperét, amely az úgynevezett Univerzális Tőzsde (Universal Exchange – UEX) koncepcióján keresztül a globális kereskedés következő fejlődési szakaszát vázolja fel – közölte a vállalat.
2026. 01. 23. 16:00
Megosztás:

Ráfizetés is lehet a korlátlan mobilnet

Egyre többen használnak korlátlan mobilszolgáltatásokat kínáló tarifacsomagot, de az érintett fogyasztók mintegy felének valamilyen fix adatkeretes előfizetés is elég lenne - állapította meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) friss tanulmánya. A 2025-ben, több mint 1000 fő bevonásával készült online kutatás szerint a lakossági számlás mobilelőfizetők mintegy fele korlátlan belföldi hanghívást, egyharmaduk pedig korlátlan mobilnetet használ, sokan azonban nem mérik fel, valóban szükségük van-e limit nélküli adatcsomagra - közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága pénteken az MTI-vel.
2026. 01. 23. 15:00
Megosztás:

Munkaerő-kölcsönzés 2026-ban: ami megmenti a céget, az el is buktathatja

A 2026 elején is alacsony, közel 4,4 százalékos munkanélküliségi ráta mellett számos ágazatban – különösen az építőiparban és az élelmiszer-feldolgozó szektorban – továbbra is súlyos munkaerőhiány tapasztalható. Egyre több vállalat fordul munkaerő-kölcsönzéshez és külföldi munkavállalók foglalkoztatásához, ám ezek a megoldások csak akkor jelentenek valódi segítséget, ha a cégek nem gyors tűzoltásként, hanem tudatosan felépített, adózásilag- és jogilag rendezett modellként alkalmazzák őket – figyelmeztet a Niveus.
2026. 01. 23. 14:30
Megosztás:

Ennyi volt a bruttó átlagkereset novemberben

2025 novemberében a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 756 400, a nettó átlagkereset 525 900 forint volt. A bruttó átlagkereset 8,9, a nettó átlagkereset 10,2, a reálkereset pedig 6,2 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit - jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2026. 01. 23. 14:00
Megosztás:

Adventi ellenőrzések: tízből egy vállalkozás hibázott

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) revizorai tavaly decemberben mintegy 6 ezer kiemelt ellenőrzést végeztek az adventi vásárokon, piacokon, fenyőfaárusoknál, nagyobb bevásárlóközpontokban, illetve vendéglátóhelyeken. A vizsgálatok során minden tízediknél találtak valamilyen szabálytalanságot - jelentette be pénteken a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
2026. 01. 23. 13:30
Megosztás: