Czomba Sándor: A magyar foglalkoztatottság továbbra is Európa élmezőnyéhez tartozik

A kormány célzott foglalkoztatáspolitikai intézkedéseinek eredményességét mutatja az is, hogy a rendszerváltás óta nem volt ilyen alacsony a regisztrált álláskeresők száma, mint idén márciusban.
Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár kiemelte: a magas foglalkoztatottság a magyar gazdaság egyik alappillére, 2010 óta már 1 millióval többen dolgoznak, miközben az átlagbér több mint háromszorosára, a minimálbér pedig négyszeresére nőtt. A fizetések ráadásul egyre többet is érnek, így a családok egyre több pénzből tudnak gazdálkodni, ezáltal pedig többet is tudnak költeni.
Az államtitkár hozzátette: a kormány foglalkoztatáspolitikai programjai hozzájárultak ahhoz, hogy egyre több korábban inaktív munkavállaló tudjon elhelyezkedni a munkaerőpiacon. A teljes foglalkoztatottság elérése érdekében a kormány március 28-ától újra elindította a „Közfoglalkoztatásból versenyszférába 2025.” programot, melynek célja, hogy a megfelelő motivációval és szakképzettséggel rendelkező személyek a versenyszférában találjanak munkát. A program keretében a kérelmezők elhelyezkedési juttatásban részesülhetnek, amelynek köszönhetően eddig több mint 20 ezer fő helyezkedett el az elsődleges munkaerőpiacon.
A kormány a hazai kis- és középvállalkozások versenyképességét is erősíti, amely szintén alapvető a munkaerőpiaci helyzet javításában. A „Digitális Fejlesztési Program” keretében 2 milliárd forinttal támogatja a kkv-k digitális infrastruktúrájának fejlesztését, amely hozzájárul a vállalkozások megerősödéséhez, ezzel biztosítva a családok anyagi biztonságát is, hiszen a kkv-szektor a hazai vállalkozások 99 százalékát adja és a foglalkoztatottak 72 százalékának biztosít megélhetést. Emellett a „Munkából munkába” program az elbocsátott munkavállalók mielőbbi elhelyezkedését segíti elő 1,5 milliárd forintos keretösszeggel.
A teljes foglalkoztatottság elérését szolgálja a 30 év alatti álláskereső és inaktív fiatalokat támogató Ifjúsági Garancia Plusz program is, illetve a 30 év felettieket segítő – szintén uniós finanszírozású – program. A projektek keretében az álláskeresők bértámogatásban, lakhatási- és utazási térítésekben részesülhetnek. A programok segítségével már több mint 38 ezer álláskeresőnek sikerült elhelyezkednie. Emellett az uniós finanszírozású képzést és munkaerő- fejlesztést elősegítő programmal már mintegy 100 ezer munkavállaló képzettségi szintjét sikerült növelni. A kormány tehát számos, célzott intézkedéssel dolgozik a munkaerő- és szakemberhiány kezelésén, biztosítva, hogy mindenki, aki tud és akar az dolgozhasson és megtalálja a számára megfelelő lehetőséget a hazai munkaerőpiacon.