Czomba Sándor: januárban folytatódott a bérek dinamikus emelkedése, a bruttó átlagkereset 10,4%-kal 668 ezer forintra nőtt hazánkban

Ez azt jelenti, hogy az előző év azonos időszakához képest a bruttó átlagkereset közel 63 ezer forinttal, azaz 10,4 százalékkal nőtt. Januárban a reálbérnövekedés mértéke éves alapon 4,6 százalékot tett ki. A kedvező bérdinamika és a kormány fizetések vásárlóerejét erősítő intézkedéseinek köszönhetően, a reálbérek már 17 hónapja folyamatosan, és jelentős mértékben emelkednek, így a családok is egyre több pénzből tudnak gazdálkodni.
A foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár kiemelte: a dinamikus reálbéremelkedés hatására láthatóan kezd visszaállni a lakosság bizalma. Ezt tükrözi a kiskereskedelmi forgalom bővülése, a lakossági hitelezés élénkülése, a lakás- és autópiac felfutása, valamint az, hogy a hazai turizmus a 2024-es rekordévet követően idén is repülőrajttal indított.
Mindezek mellett a foglalkoztatottság továbbra is magas: 2010-hez képest ma már 1 millióval többen, közel 4,7 millióan dolgoznak Magyarországon, miközben az átlagbér több mint háromszorosára a minimálbér pedig négyszeresére nőtt.
Czomba Sándor hangsúlyozta: a kormány kiemelt figyelmet fordít a kispénzűek és a középosztály megerősítésére. Ehhez járul hozzá a 21 intézkedésből álló Új Gazdaságpolitikai Akcióterv keretében létrehozott hároméves bérmegállapodás, amelynek értelmében a minimálbér 2027-re 40 százalékkal nő. A kötelező legkisebb bérek emelése közel 1 millió ember számára jelent érdemi segítséget. A kormány célja, hogy a következő években a minimálbér 1000 euróra, míg az átlagkereset 1 millió forintra emelkedjen.
A kormány azon dolgozik, hogy a családok anyagi mozgástere folyamatosan bővüljön. Ennek érdekében a kormány Európa legnagyobb adócsökkentési programját hirdette meg, a három és kétgyermekes anyák teljes személyi jövedelemadó mentességének bevezetésével. A kormány célja, hogy a reálbérek tovább emelkedjenek, ennek érdekében határozottan fellép az indokolatlan áremelésekkel és az áremelőkkel szemben. A kormány nem hagyja, hogy a kereskedelmi szereplők a magyar családok kárára nyerészkedjenek, ezért 30 alapvető élelmiszerkategória esetében árrés csökkentést vezetett be. Az intézkedés hatékony, az érintett mintegy 1000 termék átlagosan 17,7 százalékkal lett olcsóbb. A kormány a jövőben is megtesz minden szükséges lépést annak érdekében, hogy minél több pénz maradjon a családok zsebében.