Dől a pályázati pénz 2022 elején

Izgalmas év volt a 2021-es pályázati szempontból (is): elindult a 2021-2027-es pályázati ciklus és maradtak források a 2014-2020-as időszakból is. 2022 eleje szintén izgalmasnak ígérkezik: összességében több mint 350 milliárd forint vállalati támogatást számolt össze a Via Credit az év első három hónapjában. 2022-ben a GINOP Plusz program fog dominálni, beindul a DIMOP Plusz program, ami az informatika területén kínál támogatásokat, illetve várjuk az NKFIH hiánypótló KKV START Innováció kiírását – összegezte a pályázati tanácsadó.

„Nagy lendülettel indul a 2022-es pályázati év. Több olyan pályázati témát találtunk, amelyek meghatározzák az első negyedévet. Összességében több mint 350 milliárd forint támogatást számoltunk össze az első három hónapban. Amit még fontos; január 1-től érvényes az új regionális támogatási térkép, amelynek értelmében nem lesznek többé hátrányban a Pest megyei cégek, a megye minden települése 50%-os támogatást kap*.” -hangsúlyozta Papadimitropulosz Alex, a Via Credit ügyvezető igazgatója.

2022. első negyedév főbb vállalati pályázatai:

1) GINOP Plusz-1.2.3-21: A népszerű fejlesztési pályázatra január 19-étől lehet a kérelmeket beadni. A program keretösszege 100 milliárd forint. Ez a pályázat nagyon hasonlít a 2021-es párjához, ahol 1.721-en nyertek 211 milliárd forint támogatást. A kiírás annyiban változott, hogy a maximálisan kérhető támogatás 200 millió forint lehet, illetve első körben a keleti országrészből fogadnak pályázókat. Komplex projektek támogatására is van lehetőség, ahogy építésre, eszközvásárlásra, informatikai berendezésekre, képzésre, tanácsadásra. A támogatási intenzitás 70 százalékos, azaz 100 forint beruházásból 70-et a pályázat áll. A Via Credit szerint a pályázat igazságos, aki már nyert az előző körben, az most kimarad. Nem kell tartani az informatikai rendszer leállásától sem, hiszen az első 24 órában nem függeszthetik fel a népszerű pályázatot, aki január 19-ére elkészíti kérelmét, az biztosan be tudja majd aznap adni. A Via Credit számítása szerint kb. 1.100-1.400 nyertese lehet a kiírásnak.

2) GINOP Plusz-1.2.2-22: Magyar Falu pályázaton február 17-étől lehet pályázni 10 millió forintra. Azok a, legalább egy lezárt évvel rendelkező vállalkozások indulhatnak, amelyek legalább 1 fő dolgozóval rendelkeznek és nem érik el a 10 fős létszámot (mikrovállalkozásnak minősülnek). A programra 30 milliárd forint áll rendelkezésre, így minimum 3.000 vállalkozás fog támogatáshoz jutni. A 2021-es kiíráshoz hasonlóan szabad vállalkozási zónákból vagy 5.000 fő alatti településekről lehet a pályázatot benyújtani. A 10 millió forintot lehet építésre, gépekre, informatikai eszközökre fordítani. A pályázat kizárja azokat a pályázókat, akik hasonló kiírásban tavaly nyertek, teret adva azoknak, akiknek nem volt lehetőségük fejlesztési támogatást nyerni.

3) GINOP Plusz-1.1.2-21 Magyar Multi Program: Folytatódik a program 2022-ben, a 100 milliárdos keretösszegből eddig 6 milliárd forintnyi igény érkezett. A pályázat jellemzője, hogy igen nagy, akár 5 milliárd forint értékű projektekre is lehet támogatást kérni, aminek támogatási mértéke 50 százalék. Igazán komplex projekteket vár a kiíró, ahol első körben az IFKA-hoz kell benyújtani a projektjavaslatot. A javaslatokat folyamatosan be lehet nyújtani most is. Alapos átvizsgálást követően az IFKA átengedi a pályázót a második körbe, ahol a szokásos pályázatkezelő weboldalon kell feltölteni a kérelmet, vagy projektfejlesztésre visszaküldi a jelentkezőknek, ahol jelöli mit szükséges kijavítani. Papadimitropulosz Alex kiemelte, hogy ez egy igazán komplex pályázat, csak olyan ötleteket fogadnak be, amik túlmutatnak egy egyszerű kapacitásbővítő beruházáson. A pályázónak kell legyen víziója, jövőképe, nemzetközi jelenlétet alátámasztó céljai.

4) GINOP Plusz-1.3.1-21 Zöld Nemzeti Bajnokok: Már nem sok forrás maradt a 2021-es körből, de így is közel 9 milliárd forint elérhető. A kiírás annyiban hasonlít a Magyar Multihoz, hogy hasonlóan komplex beruházásokat vár, lehetőség van építésre, technológiai gépbeszerzésre, innováció elszámolására, ahogy tanácsadásra is. A Zöld Nemzeti Bajnokok célja, hogy az energiahatékonysági, vízfelhasználás hatékonyságának növeléséhez kapcsolódó, elektromobilitáshoz kapcsolódó, hulladékból alapanyaggyártás vagy egyszer használatos műanyagok kiváltására szolgáló termékelőállításhoz kapcsolódó gyártókapacitás fejlesztéseket támogasson. A legkisebb támogatás 20 millió forint, míg a legnagyobb 1,5 milliárd forint, a pályázónak legalább ugyanannyi önerőt kell biztosítania, mint amennyi támogatást kap. A beadást először az IFKA-hoz kell benyújtani, erre minden bizonnyal januártól lesz is lehetőség.

5) GINOP Plusz-2.1.1-21 K+F pályázatok támogatása Budapest területén kívül ismét elérhetővé válik. A 2021-ben előirányozott 136 milliárd forint csak részben került lejegyzésre, így megmaradt 45 milliárd forintra újabb lehetőség nyílik. A korábbi tapasztalatok alapján az előző körben vesztes pályázatok újból beadhatják kérelmüket. Érdemes azonban azokat jelentősen átdolgozni, feljavítva benyújtani. A kétkörös pályázat elve, hogy először egy alapos szakmai bírálaton esnek át a kérelmek és azt követően lehet a szokásos pályázatkezelő portálon beadni a végleges anyagot. A K+F pályázaton akár 1 milliárd forint támogatást is lehet kérni, amiből az innovatív elemeket hordozó fejlesztést lehet finanszírozni. Az elszámolható költségek között lehet bérköltséget, szolgáltatási költséget, anyagköltséget vagy beruházási költséget is elszámolni. A Via Credit várakozása alapján az újabb forduló várhatóan január-februárban válik elérhetővé.

6) NKFIH Piaci KFI-22: A népszerű budapesti K+F pályázat az elmúlt évekhez hasonlóan folytatódhat. A felajánlott keretösszegről még csak becslések lehetnek, a keretösszeget 20-40 milliárd forint közé lehet tenni. A kiírásra minimum addig várni kell majd, amíg a 2021-es Piaci KFI elbírálása meg nem történik januárban. A pályázat nagyon hasonlít a GINOP Plusszos párjához, mindössze a területi megkötés jelenti a legfőbb különbséget. Az elkérhető támogatás akár 800 millió forint lehet, a támogatást bérekre, szolgáltatásra, anyagköltségre vagy beruházásra lehet fordítani. A népszerűségét annak is köszönheti, hogy amíg a beruházási pályázatokon csak KKV-k indulhatnak, addig a K+F pályázaton nagyvállalatok is jelentkezhetnek.

7) NKFIH KKV START Innováció: Még 2020-ban indította útnak a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal ezt a remek programot. Lényege, hogy olyan cégek jelentkezését várták, akik korábban még nem nyertek pályázatot és lenne kedvük innovatív termékfejlesztésükhöz támogatást igényelni. Az akkori pilot jelleggel indított program bevált, több mint 400 jelentkező kapott fejenként maximum 20 millió forint támogatást az ötleteik megvalósítására. A jelentős érdeklődői szám is jelzi, hogy van igény az ilyen mikrotámogatásokra, nem minden esetben kellenek többszázmilliós összegek egy ötlet piacra viteléhez. „2022 év elején is nagyon várjuk ezt a kiírást, ahol, hasonlóan a GINOP Plusz széles kört megszólító felhívásaihoz, az innováció területén is folytatódhat a trend. Várhatóan a támogatási összeg is feljebb kúszhat a két évvel ezelőttihez képest, várakozásaink szerint 30-50 millió forintra.” tette hozzá a Via Credit ügyvezetője.

Az indulói kör továbbra is a mikro- és kisvállalkozások lesznek, akik korábba még nem jutottak támogatáshoz. Az elszámolható költségek köre nem változik; bérköltség, szolgáltatás és anyagköltségek mellett szerény beruházásokra is lesz lehetőség. A pályázati program keretösszege 10-20 milliárd forint közé tehető majd.

8) DIMOP Plusz-1.1.2-22 Dedikált K+F+I és piacra lépést támogató program a digitális gazdaság szereplőinek: Kevés információ áll rendelkezésre erről az új pályázatról. Azt már tudjuk, hogy keretösszege várhatóan 50 milliárd forint lesz. Első sorban az informatikai szektorban dolgozó vállalkozások a célcsoport – akik a GINOP Plusz 2.1.1-21 pályázatban éppen kizárás alatt álltak. Emiatt számítunk arra, hogy ebben a kiírásban kizárólag ezen vállalkozások indulhatnak (TEÁOR 58.2 Szoftverkiadás, 61 Távközlés, 62 IT szolgáltatás, 63.1 Adatfeldolgozás).

A pályázat kiírása nagyban hasonlítani fog más elemeit tekintve a GINOP Plusz párjához, hiszen itt is K+F ötletek támogatásáról van szó. A pályázat várhatóan február-március környékén jelenhet meg, hiszen meg kell előzze a társadalmi egyeztetést is.

Erősödéssel indítottak a vezető európai tőzsdék

Pluszban kezdték a kereskedést a főbb európai tőzsdék kedden.
2024. 04. 23. 10:40
Megosztás:

Három képzés, ami hozzájárulhat a csapat hatékonyságához

Akár egy régóta együtt dolgozó, akár egy most induló új csapatról van a szó, a hatékony munkát jól támogathatja néhány közös képzés. Segítheti a tagok közötti kommunikációt vagy éppen a projektek hatékonyabb kezelését, aminek az eredménye gördülékenyebb együttműködés és sikeresebb munkafolyamatok lehetnek.
2024. 04. 23. 10:30
Megosztás:

Vegyesen mozogtak az ázsiai tőzsdék

Vegyesen alakultak az indexek az ázsiai tőzsdéken kedden.
2024. 04. 23. 10:00
Megosztás:

Enyhe pozitív hangulatban nyithat a magyar tőzsde

Enyhe pozitív hangulatban nyithat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) kedden az elemző szerint.
2024. 04. 23. 09:30
Megosztás:

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama kedd reggel a hétfő esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben.
2024. 04. 23. 09:00
Megosztás:

Veszteséges volt a tavalyi év a román fuvarosok számára

A romániai teherfuvarozókat 2023-ban 2,55 milliárd euró kár érte a schengeni csatlakozás elmaradása miatt - közölte a közúti fuvarozók országos érdekvédelmi szervezete (UNTRR) hétfőn.
2024. 04. 23. 08:30
Megosztás:

Fontos kiemelt ügyként kezelni a fenntarthatóságot

Fontos kiemelten foglalkozni a fenntarthatóság kérdésével, a fenntarthatóságra neveléssel, és elismerni azoknak a munkáját, akik sokat foglalkoznak azzal, hogy az életterünk még sokáig az otthonunk is maradhasson - hangsúlyozta Balatoni Katalin, a Belügyminisztérium (BM) köznevelési helyettes államtitkára hétfőn a 2024. évi Kárpát-medencei Fenntarthatósági Témahét nyitórendezvényén, a Parlamentben.
2024. 04. 23. 08:00
Megosztás:

Indul a Nemzeti Faültetés Napja: Legyen Magyarország Európa legzöldebb országa!

2024. április 22-én, a Föld napján indítja útjára a 10 millió Fa országos közössége a Nemzeti Faültetés Napját, melyre maguk mellé hívják az egész országot, mert mint írják: „Nincs bal- és jobboldali klímaválság, hőguta, aszály és elsivatagosodás sem.” Mint felhívják rá a figyelmet, csak lokális választ adhatunk a globális problémákra. Ez a válasz a 10 millió Fa szerint, hogy legyen Magyarország Európa legzöldebb országa.
2024. 04. 23. 07:35
Megosztás:

Az UniCredit gondol a látássérült ügyfeleire is

A Mastercarddal való partnerség részeként az UniCredit minden - betéti, hitel- és prepaid - kártyáját Mastercard Touch Card kártyára cseréli, amely megkönnyíti a bankolást a vakok és gyengénlátók számára - közölte a pénzintézet hétfőn.
2024. 04. 23. 07:30
Megosztás:

Miért veszítheti el befektetőit a Dogwifhat az új, felkapott mémcoin miatt?

A kriptopiac visszesésben van és a kereskedők ilyenkor a veszteségeik ledolgozására alkalmas legjobb kriptovalutákat keresik. A Dogwifhat (WIF) azon tokenek egyike, amelyek jelentősen esett az áruk az elmúlt napokban, a traderek pedig alternatívák után néznek.
2024. 04. 23. 07:00
Megosztás:

Új finanszírozási vezető érkezett az Indotek Grouphoz

Az Indotek Group, Magyarország egyik vezető ingatlanbefektető vállalatcsoportja, Bartha Andrást nevezte ki finanszírozási osztályának élére. Az új vezető az évi 200 millió eurós tranzakciós volument meghaladó, és közel 600 főt foglalkoztató cég finanszírozási részlegének irányításával támogatja az egyre jelentősebb nemzetközi jelenléttel rendelkező cégcsoport dinamikus fejlődését és projektjeinek sikeres véghezvitelét.
2024. 04. 23. 06:30
Megosztás:

Üzemanyagkártyát használ vállalkozásában? Akkor ez Önt is érintheti!

Az üzemanyagkártyák használata széles körben elterjedt a vállalkozások körében, mert jelentős adminisztrációs könnyítést eredményezhet az elszámolás tekintetében. A piacon jelenleg széles körben alkalmazott konstrukció azonban adókockázatot jelenthez, amely kiküszöbölhető lehet egy új konstrukció kialakításával, állapították meg a Deloitte szakértői.
2024. 04. 23. 06:00
Megosztás:

Milliókat is spórolhatunk egy adóaudittal, mielőtt kopogtat a NAV

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) 2024 márciusában nyilvánosságra hozott ellenőrzési terve szerint az informatikai rendszerek által gyűjtött adatok és az adózók magatartása egyaránt meghatározó tényező az ellenőrzési folyamatokban – tájékoztat a Mazars. A pénzügyi, jogi és számviteli tanácsadással is foglalkozó független cég segít értelmezni az ellenőrzés új dimenzióit, és betekintést nyújt az adóhatóság idei ellenőrzési tervének legfontosabb elemeibe, felkészítve az érintett adózókat a várható ellenőrzésekre.
2024. 04. 23. 05:30
Megosztás:

Megszerezte a versenyhivatal engedélyét az AutoWallis a cseh autókiskereskedelmi piacra lépéshez

Engedélyezte a cseh versenyhatóság az AutoWallis számára, hogy felvásárolja a Stratos Auto BMW üzletágát, így a zárási feltételek teljesítését követően, várhatóan az idei első félévben a magyar csoport beléphet Csehország autókiskereskedelmi piacára is. Az AutoWallis az újabb tranzakcióval az ország három városában jelenhet meg tevékenységével, kezdetben a BMW márkára fókuszálva. Az AutoWallis árbevételének több mint fele már eddig is a nemzetközi piacokról származott, ami a jövőben tovább bővülhet.
2024. 04. 23. 05:00
Megosztás:

Kidobtuk az ajtón, visszajött az ablakon?

Sokat beszélünk manapság arról, hogy az év második fele már másmilyen lesz inflációs fronton, mint eddig volt.
2024. 04. 23. 04:30
Megosztás:

Együttműködésre lép a CETIN Hungary és a Pécsi Tudományegyetem

A független, integrált távközlési infrastruktúra-szolgáltató CETIN Hungary Zrt. és a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kara a jövőben három kiemelt területen működik együtt: a kiberbiztonsági szolgáltatások fejlesztésében, a kutatás-fejlesztési tevékenység színvonalának további emelésében, illetve az építőiparban egyre elterjedtebb és ismertebb építményinformációs modellezéssel (BIM) kapcsolatos kölcsönös tudástranszferben.
2024. 04. 23. 04:00
Megosztás:

Az SEC már májusban is jóváhagyhatja az Ethereum (ETH) ETF-et, figyelj erre az újonnan induló Ethereum tokenre!

Az Egyesült Államokban a helyszíni Bitcoin ETF-ek sikeres bevezetése után a következő kriptovaluta, amely jóváhagyást nyerhet, az Ethereum (ETH) lehet, amely szintén ETF-ek formájában jelenhet meg. Az Amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) hamarosan dönthet erről, és ha tényleg májusban jóváhagyásra kerül, ez jelentős áremelkedést idézhet elő a kriptovalutában, valamint a szélesebb piacon is.
2024. 04. 23. 03:00
Megosztás:

Az AutoWallis megkapta a cseh versenyhatóság engedélyét a cseh autókiskereskedelmi piacra lépéshez

A cseh versenyhatóság engedélyezte, hogy az AutoWallis felvásárolja a Stratos Auto BMW üzletágát, a zárási feltételek teljesítése után a magyar cégcsoport várhatóan az idei első félévben beléphet Csehország autókiskereskedelmi piacára - közölte az AutoWallis hétfőn a Budapesti Értéktőzsde honlapján.
2024. 04. 23. 02:30
Megosztás:

Faültetési napot hirdet a 10 millió Fa civil szervezet

Április 22-e, a Föld napja alkalmából Nemzeti Faültetési Napot hirdet a 10 millió Fa civil szervezet országos közössége. Az akciót minden évben március első szombatján tartanák meg azzal a céllal, hogy a közösségi összefogással a lehető legtöbb fát ültessék el.
2024. 04. 23. 02:00
Megosztás:

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A Gránit Bank, az MBH Bank és az OTP Bank konzorciuma működtetheti az uniós lakossági hitelprogramokat közvetítő MFB Pont Plusz lakossági hálózatot - közölte az MBH Bank hétfőn az MTI-vel.
2024. 04. 23. 01:30
Megosztás: