Donald Tusk: ha Európa fenn akar maradni, akkor jobban kell fegyverkeznie
Donald Tusk a lengyel uniós elnökség programját ismertetve aláhúzta: a biztonság a globális fenyegetések miatt most kulcsfontosságú, ezért jelentősen növelni kell a védelmi kiadásokat. Véleménye szerint már ettől az évtől legalább 5 százalékos GDP-arányos védelmi beruházásokra van szükség. A belső biztonság szintén nagyon fontos: a határbiztonság fenntartása és az illegális migráció elleni határozott fellépés az európai demokrácia és értékek megőrzésének alapfeltétele - tette hozzá.
A lengyel kormányfő úgy véli, hogy az EU-nak nem az Egyesült Államoktól kell várnia a megoldásokat, hanem cselekednie kell önállósága megerősítése érdekében. Ha az Európai Unió és a tagállamok képesek gondoskodni saját biztonságukról, akkor nemcsak erősebbé válnak, hanem értékes szövetségesekké is Amerika számára.
"Szánalmas, hogy Európában egyesek félnek Oroszország demográfiai vagy gazdasági potenciáljától. Újra hinnünk kell az erőnkben. Erősek vagyunk és egyenrangúak a világ legnagyobb hatalmaival. Csak hinnünk kell benne, és a tények a mi oldalunkon fognak állni"
- fogalmazott.
Tusk úgy véli, az illegális migráció és az európai belső biztonság problémáit nem szükséges nacionalista vagy idegengyűlölő eszmékkel kezelni. Fontos, hogy a hagyományos demokratikus értékek - mint az egyéni szabadságjogok, a kisebbségi jogok, a szólásszabadság, a jogállamiság és a korrupció elleni küzdelem - mentén oldják meg ezeket a kérdéseket.
Felhívta a figyelmet arra, hogy információbiztonság is kulcsfontosságú, különösen a félretájékoztatás és hazugságok ellen, mert ezek fegyverként használhatók az EU és Ukrajna ellen. Véleménye szerint tiszteletben kell tartani a szólásszabadságot, de szigorúan kell fellépni a választások és a demokráciák védelmében, különösen a dezinformációval szemben.
A lengyel miniszterelnök kiemelte, hogy az energiabiztonság garantálásáról nem elég beszélni, hanem konkrét lépésekre is szükség van e téren. Az EU-nak véget kell vetnie az orosz energiától való függésnek, de közben az energiaárak csökkentése is elengedhetetlen, mert jelenleg Európában a legdrágább az energia, ami versenyhátrány. Hangsúlyozta: a magas energiaárakat részben az uniós szabályok okozták, ami elfogadhatatlan. Bár fontos a környezet és az éghajlat védelme, az energiához való szabadpiaci hozzáférés javítása is szükséges - húzta alá.
Felhívta a figyelmet arra, hogy az EU-nak felül kell vizsgálnia a zöld megállapodás szabályait, a túl magas energiaárakat eredményező szabályokat meg kell változtatnia. Az épületek és a közúti közlekedés új szén-dioxid-kibocsátási árazásával kapcsolatos rendszer (ETS2) túl gyors bevezetését is át kell gondolni, mert ugyan az emberek szeretnék, ha a természeti környezet védve lenne, de nem akarják, hogy a magas energiaárak közvetlenül érintsék őket.
Ami az európai mezőgazdaságot illeti, Tusk felszólította az Európai Bizottságot a gazdákra nehezedő terhek enyhítésére. Szerinte ösztönzőkre van szükség büntetések helyett.
Deutsch Tamás, a Fidesz EP-képviselője felszólalásában aláhúzta: "Lengyelországban a Tusk féle hatalom módszeresen szétveri a jogállamot és a demokráciát. Lengyelországban woke diktatúra van".
Véleménye szerint ebben a diktatúrában "nyílt és durva" politikai üldöztetésnek vannak kitéve a hatalmon lévőkhöz képest másképpen gondolkodók.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a jelenlegi lengyel jogállamisági válsághelyzetre adott brüsszeli reakció jól mutatja az uniós vezetők kettős mércéjét.
"Ha Magyarországon tizedennyi történne, mint ami Lengyelországban az elmúlt bő egy évben megtörtént, akkor Ursula von der Leyen már békefenntartó erők küldésére vonatkozó előterjesztéssel élne. De most az Európai Unió vezetői mégis hallgatnak, vagy egyenesen lelkesen üdvözlik a jogállam és a demokrácia szétverését, a rendőri erőszak alkalmazását, ezt a szép új liberális világot, a woke diktatúrát" - hangoztatta.
Hozzátette, hogy a menekülni kényszerülő lengyel hazafiak számíthatnak a patrióta magyarokra. "A lengyel politikai üldözötteket be fogjuk fogadni, és ha kell, politikai menedékjogot adunk nekik" - hangsúlyozta a képviselő.
Magyar Péter, a Tisza Párt EP-képviselője felszólalásában emlékeztetett, hogy 1335-ben a lengyel, a cseh és a magyar király lerakta a közép-európai együttműködés alapköveit, amiből később kialakult a V4 és a Visegrádi Együttműködés.
"A magyar nép sosem felejti el azt az önzetlen segítséget, amit a lengyel néptől kapott a legnehezebb időkben. Sosem felejtjük el az 1848-as lengyel hőseinket, ahogy az 1956-ban nyújtott támogatásukat sem. Biztos vagyok benne, hogy a lengyel nép sem felejti el az 1830-as lengyel felkelés és a Szovjetunió elleni 1919-21-es háború idején nyújtott magyar segítséget, a csodát, amit ott önök megértek, mikor Európa magára hagyta Lengyelországot" - hangoztatta.
Magyar Péter kiemelte: a magyar-lengyel kapcsolatokat feláldozza Orbán Viktor a napi politikai érdekeinek az oltárán.
"Ha a következő magyar kormány a Tisza Párton és a magyar emberek többségén múlik, akkor legkésőbb jövőre újra fényesen fog ragyogni a magyar-lengyel barátság csillaga Európára. Nem félünk" - zárta felszólalását a képviselő.