Drámaian, akár 15 százalékkal növelheti az egészségügyi kiadásokat a klímaváltozás és az egyre öregedő népesség

Az egy főre jutó egészségügyi kiadásokat az éghajlatváltozás tovább fogja növelni, noha azok már jelenleg is igen magasak, főleg a globális társadalom elöregedése miatt. Az éghajlatban és a népességben várható trendeket és ezek összefüggéseit vette szemügyre alaposabban az EU 27 tagállamában, valamint Norvégiában és Svájcban az Allianz Research, hogy számszerűsítse a várható kölcsönhatásokat.

Drámaian, akár 15 százalékkal növelheti az egészségügyi kiadásokat a klímaváltozás és az egyre öregedő népesség

Emelkedő egészségügyi költségek: +15 százalék 2035-re

2035-re a jelenlegi 130 millióról várhatóan 152 millióra emelkedik a 60 éves és annál idősebb európaiak száma, ami önmagában kb. 8,5 százalékkal emeli meg az egy főre jutó egészségügyi költségeket. A helyzetet azonban súlyosbíthatja az éghajlatváltozás, hiszen az aránytalanul nagyobb mértékben érinti éppen az idősebb korosztályt. A felmérésből kiderül, hogy a klímaváltozás 2000 és 2023 között már 157 ezer idő előtti halálesetet okozott a kontinensen, amelynek 97 százalékáért (151 ezerért) a hőhullámok voltak felelősek. Ha ezeket a hatásokat is belevesszük a 2035-ig tartó kalkulációba, akkor arra jutunk, hogy a társadalmak elöregedése és a közvetlen klímakockázat együttes hatása uniós szinten átlagosan körülbelül 12 százalékkal emeli meg az egészségügyi költségeket.

Az éghajlatváltozás közvetett hatásai – a stressz, a rossz alvásminőség, a természeti katasztrófák gyakorisága – ugyancsak hatnak a testi és mentális egészségünkre hosszú távon, és ez alól a fiatalok sem tudják kivonni magukat.  Az extrém hőmérsékletek miatt ráadásul kevesebbet mozgunk a szabadban, ami az elhízás emelkedéséhez vezethet. Az Allianz riportja azt is kiszámítja, hogy mindezek a kockázatok hosszú távon várhatóan lecsapódnak az egészségügyi költségek növekedésében, és 2035-re további 3 százalékot emelhetnek az egy főre eső kiadásokon.

Magyarország komoly hátrányból indul: hőhullámok, légszennyezettség, elhízás

A klímaváltozás kellemetlen velejárói közül a hőhullámok mellett az egészségünket leginkább a légszennyezettség befolyásolja. Miközben összességében Európa nem tartozik ebből a szempontból a világ leginkább kritikus zónái közé, a kontinensen belül hazánk kifejezetten rosszul áll: a 2021-as adatok szerint Magyarország dobogós volt a szennyezett levegő okozta elhalálozások 100 ezer főre jutó számában.[2]

Ráadásul nem csupán ezen a téren vagyunk hátrányban: ha megnézzük a hazai népességen belül az elhízottak magas arányát, a szív- és érrendszeri betegségekben szenvedők sokaságát vagy a diabétesszel küszködők statisztikáit, ezek szintén a kedvezőtlen adottságú országok közé sorolnak minket. Magyarország az EU TOP4 országa közt szerepel[3] Románia, Málta és Horvátország mellett, ha elhízásról beszélünk. Ezen a téren Európa éllovasai egyébként a máltaiak, ahol a felnőtt lakosság több mint 30 százaléka elhízott, míg a legjobban a franciák állnak, 9 százalékkal.

Az elhízott és a túlsúlyos emberek nehezebben viselik az extrém magas hőmérsékletet, ezért rájuk – az idősek és a kisgyerekek mellett – a hőhullámok is nagyobb veszélyt jelentenek. Erről árulkodik az is, hogy az OECD statisztikái szerint[4] Magyarországon a teljes lakosság több mint 90 százalékát érintette a 2022-es, két hétnél is tovább tartó hőhullám (lsd mellékelt ábra).

Egészégügyi kiadások az EU-ban: hazánk a sereghajtók között

Tovább ront a helyzeten, hogy mi is azon európai országok csoportjába tartozunk, ahol a 80 év fölöttiek aránya a teljes népességen belül gyakorlatilag a másfélszeresére nőhet 2035-re. Mindezt annak fényében érdemes nézni, hogy az egy főre jutó, GDP-arányos összes (magán- és köz-) egészségügyi kiadások mértéke nálunk a hatodik legalacsonyabb Európában.[5]  A lista élén Franciaország, Németország, Szlovénia és Ausztria állnak. Azonban, ha csak a közkiadásokat nézzük az egészségügyben, akkor hazánk a GDP-arányos 4,4 százalékkal[6] sereghajtó a kontinensen – az élen Ausztria áll, a GDP 9,3 százalékával. 

„Fontos azonban az adatok mögé nézni. Magyarországon nemcsak GDP-arányosan költünk keveset (elmaradva nem csupán az EU-átlagtól, de a visegrádi országoktól is), hanem az elköltött pénz arányának az eloszlása is sajátosságot mutat. Hazánkban az egészségügyi kiadások 72 százaléka származik állami forrásból, a többit a lakosság saját magának, közvetlenül finanszírozza, például magánegészségügyi biztosításon keresztül vagy gyógyszerért, ellátásáért fizetve” – hívja fel a figyelmet Bencsik Tamás, az Allianz Hungária Személybiztosítások Igazgatóságának vezetője. – „Volt idő, amikor a magánegészségügyi ellátás luxusnak számított. Ez a friss Allianz riport azonban kijózanító bizonyíték arra, hogy a megelőzés és az ehhez kapcsolódó megfelelő magán egészségbiztosítási tervezés mindenki számára szükségszerűvé vált, hogy megbirkózhassunk az egészségünket fenyegető egyre több kockázattal, és felkészülhessünk az egészségben eltöltött minél hosszabb éveinkre” – fogalmaz az Allianz szakembere.

[1] Az Allianz Research „Climate change and the double impact of aging” című riportja 2024-ben készült, és Európa 27 államát, valamint Norvégiét és Svájcot vizsgálta. A teljes jelentés itt olvasható angol nyelven: Allianz Research: Climate change and the double impact of aging
[2] Eurostat, 2021.
[3] WHO, 2022.
4 OECD, 2024, Dataexplorer
[5] MNB, Versenyképességi Jelentés 2023.
[6] Eurostat, 2022: File:General government total expenditure on health, 2022 (% of GDP).png - Statistics Explained (europa.eu)

Bemutatták a debreceni BMW autógyár karrierbuszát

Bemutatták a sajtónak a debreceni BMW autógyár karrierbuszát szerdán.
2025. 02. 06. 07:00
Megosztás:

Nyugat-Ukrajnában lakásépítési láz tapasztalható, másutt pang az ingatlanpiac

5Valóságos lakásépítési láz tapasztalható a belső menekültek nagy száma miatt a nyugat-ukrajnai megyékben, miközben az ország frontvonalhoz közeli keleti és déli régióiban alacsony a kereslet a lakások iránt - közölte az Unian hírügynökség Olena Hajdamahára, az Ukrán Ingatlanügynökök Szövetségének elnökére hivatkozva.
2025. 02. 06. 06:00
Megosztás:

Washingtonnak kell megtennie az első lépést a kétoldalú kapcsolatok normalizálása felé

Az Egyesült Államoknak kell megtennie az első lépést az Oroszországgal való kapcsolatok normalizálása felé - jelentette ki Szergej Rjabkov külügyminiszter-helyettes az orosz diplomáciai tárca honlapján szerda este közzétett közleménye szerint.
2025. 02. 06. 05:00
Megosztás:

Az EU importdíjat vezetne be az e-kereskedelmi csomagokra

Az Európai Bizottság szerdán bejelentette, hogy új díjakat vezetne be az import e-kereskedelmi csomagokra, annak érdekében, hogy szabályozza a többségében Kínából érkező, az uniós szabványoknak nem megfelelő kereskedelmi termékek beáramlását.
2025. 02. 06. 04:30
Megosztás:

Több ezer fémipari dolgozó tüntetett Brüsszelben az ágazat megerősítése érdekében

Az európai ipari szakszervezetek felhívására a fémipari szektor szakszervezeti szövetsége tömeges megmozdulást szervezett szerda reggel Brüsszelben; a demonstráció célja az volt, hogy felhívja az Európai Bizottság figyelmét az európai ipar válságára, valamint hogy bírálja a hétfőn hivatalba lépett új belga kormány iparpolitikájának hiányát - tájékoztatott az RTBF belga közszolgálati média.
2025. 02. 06. 04:00
Megosztás:

Minden idők legsikeresebb turisztikai éve volt 2024 Romániában

Minden idők legsikeresebb turisztikai éve volt 2024 Romániában - közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2025. 02. 06. 03:00
Megosztás:

4 csillagjegy számára is nagy pénzt hozhat a hét második fele, ha tudja hogyan...

A hét második felében a szerencse különös fordulatokat tartogat minden csillagjegy számára! Váratlan pénzügyi lehetőségek, meglepő véletlenek és sorsszerű találkozások segíthetnek abban, hogy plusz bevételhez juss. Nézd meg, melyik nap hozhat neked szerencsét, milyen számokat érdemes választanod a lottón, és milyen hétköznapi jelekből olvashatod ki a pénzügyi sikered kulcsát!
2025. 02. 06. 02:00
Megosztás:

Lassuló növekedés: megtorpant az amerikai gazdaság januárban

Az amerikai gazdasági aktivitás növekedése tavaly április óta a leglassabbra mérséklődött januárban az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) szerdán közzétett végleges értékei alapján.
2025. 02. 06. 01:30
Megosztás:

5 éve ugyanazon a párnán alszol? Nagy hibát követsz el ezzel!

Mi köze a NASA technológiájának az ágyneműkhöz? Hány éves párnákon alszanak a luxusszállodák vendégei? És miért vásárolnak a kínaiak óriási takarókat, míg az európaiak inkább külön takaródznak? Hány évente célszerű lecserélni a párnánkat és miért? Válaszok a szakértőtől.
2025. 02. 06. 01:00
Megosztás:

Az Egyesült Államokban csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata

Az Egyesült Államokban tavaly december óta a legalacsonyabb szintre csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a január 31-én záródott héten - közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America - MBA) szerdán.
2025. 02. 06. 00:05
Megosztás:

Szijjártó Péter javaslatot tett az ENSZ terrorellenes műveleteinek egységesítésére

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter javaslatot tett az ENSZ terrorellenes műveleteinek egységesítésére szerdán New Yorkban, rámutatva, hogy jelenleg a területtel kapcsolatos tevékenységek szét vannak szórva a különböző szervezetek között.
2025. 02. 05. 23:00
Megosztás:

Február 1-jétől csatlakozhatnak a gazdálkodók a krízisbiztosítási rendszerhez

Újra megnyílt az önkéntes csatlakozás lehetősége a mezőgazdasági krízisbiztosítási rendszerhez, ami a gazdálkodói öngondoskodást támogató, innovatív eleme a magyar mezőgazdasági kockázatkezelési rendszernek - jelentette be az Agrárminisztérium (AM) szerdai közleménye szerint Feldman Zsolt államtitkár.
2025. 02. 05. 22:30
Megosztás:

Elbukott az új francia kormány elleni újabb bizalmatlansági indítvány

Elbukott a francia nemzetgyűlésben szerdán a centrista Francois Bayrou által vezetett kormány elleni újabb bizalmatlansági indítvány.
2025. 02. 05. 22:00
Megosztás:

Az Intesa Sanpaolo rekordnyereséget ért el tavaly

Az Intesa Sanpaolo, a legnagyobb olasz és az egyik legjelentősebb nemzetközi pénzintézet rekordmagas profitot ért el 2024-ben - tájékoztatta a bankcsoport szerdán az MTI-t.
2025. 02. 05. 21:30
Megosztás:

Egy éve indult a vállalati e-autó program

Egy éve indult a vállalati e-autó program: 2024. február 5. óta pályázhatnak a hazai gazdasági társaságok állami hozzájárulásra tisztán elektromos személygépkocsi, kisteherautó vagy kisbusz beszerzéséhez - közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) a közösségi oldalán szerdán.
2025. 02. 05. 21:00
Megosztás:

Milyen hatással lesz a mindennapi életünkre az elektronikus ingatlan-nyilvántartás?

Bár az e-Ing rendszer jelenleg még nem működik, és nincs lehetőség az eljárások elektronikus kezdeményezésére, 2025-ben ez meg fog változni. A rendszer fokozatosan elérhetővé válik felhasználók, ügyvédek, közjegyzők és hatóságok számára. A földhivatali rendszerek vármegyénként állnak majd át az új elektronikus rendszerre. De milyen változások várhatóak, és vajon megkönnyíti-e az elektronikus ingatlan-nyilvántartás az állampolgárok életét? A legfontosabb újításokat dr. Szűcs Bence Zsolt, a Lajos Law Firm partnere segítségével tekintjük át.
2025. 02. 05. 20:30
Megosztás:

Ismét drágulás várható a lakóingatlanok piacán

Az alacsonyabb kamatkörnyezet, a felszabaduló lakossági megtakarítások és a lakáspiacon elérhető jelentős támogatások hatására idén várhatóan többen vághatnak bele lakásvásárlásba – derül ki az MBH Indexből, az MBH Jelzálogbank által végzett lakóingatlanpiaci elemzésből.
2025. 02. 05. 20:00
Megosztás:

Solana és XRP ETF-ek érkeznek – de ez a hasznossági altcoin lekörözi őket a növekedésben!

A Solana ETF és az XRP ETF jóváhagyásáról szóló hírek egyre több intézményi befektetőt vonzanak, ami jelentősen növelheti a Solana és a Ripple piaci kitettségét.
2025. 02. 05. 19:30
Megosztás:

Megugrott az amerikai import a vámoktól való félelem miatt

Az USA kereskedelmi deficitje decemberben 98,4 milliárd dollárra nőtt a novemberi 78,9 milliárdról, ami meghaladta az előrejelzéseket.
2025. 02. 05. 19:00
Megosztás:

2025-től a KSH publikálja leggyorsabban a külkereskedelmi termékforgalom adatait az Európai Unióban

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kiemelt stratégiai célja az adatközlések gyorsítása, a piacra kerülési idő, az adminisztratív terhek csökkentése, illetve a relevancia, a hatékonyság, az időszerűség a felhasználói elégedettség növelése érdekében.
2025. 02. 05. 18:47
Megosztás: