Egekben a fűszerárak: A klímaváltozás miatt is drágul a trópusi növények termesztése

Az egész bolygót érintő klímaváltozás, a fokozódó hőhullámok, az aszály, más vidékeken pedig ugyanebben a szezonban jelentkező hatalmas esőzések és áradások komoly károkat okoztak a kardamom ültetvényeken, sok helyen még az érés előtt elpusztult a termés. A mennyiség csökkenése és az ebből következő drágulás egyre jelentősebb.

Egekben a fűszerárak: A klímaváltozás miatt is drágul a trópusi növények termesztése

Az El Niño éghajlati jelenség nagy mértékben befolyásolta a Föld klímáját és fel is erősítette a klímaváltozás hatásait az elmúlt 1-1,5 évben. Az IFLScience arra is felhívja a figyelmet, hogy a modellszámítások szerint érdemes ehhez hozzászokni, mert a következő ilyen időszakok egyre melegebb időjárást hozhatnak majd.

„A globális klímaváltozás nagy hatással van a trópusi növények termesztésére, Indiában például hatalmas esőzésekről, áradásokról olvashattunk az elmúlt hónapokban, ami komoly károkat okozott a kardamom ültetvényeken is” – tájékoztatott Vas Orsolya a fűszerkereskedelemmel foglalkozó Alpaka Kft ügyvezetője. „Mi a másik nagy termőhelyről, Guatemalából származó kardamomot forgalmazunk, a Karibi-térségben az elmúlt év második felében és ez év elején az El Niño melegrekordokat, súlyos aszályokat hozott. A kardamom ültetvények megszenvedték a rendkívüli szárazságot, a termés a felére csökkent.”

A kardamom eddig is a világ 3. legdrágább fűszere volt, a sáfrány és a vanília után. Kimutatások szerint ugyanakkor mostanra, tavaly júliushoz képest a termőhelyi termelői ár 100-200 százalékkal emelkedett.

„És örülhetünk, ha egyáltalán kapható.” – fogalmaz a fuszerkereskedelem.hu ügyvezetője. „A tavalyi termésből származó készletek elfogyhatnak még mielőtt az új termés elérhető lenne, ami viszont töredéke a tavalyi mennyiségnek, mindez rendkívüli mértékben emeli az árakat.”

A kardamom Dél-Indiában őshonos, de ma már termesztik Ázsia legtöbb trópusi éghajlatú vidékén, a legnagyobb exportőr pedig Guatemala. A gyömbérrel rokonságban lévő, 2-5 méter magasságot is elérő növény 1 cm-es, háromrekeszű toktermése maga a kardamom. Egy ilyen termésben körülbelül 15-20 darab mag van, azért is számít a világ 3. legdrágább fűszerének, mert bonyolult és nehézkes a termesztése. Termését csak kézzel lehet begyűjteni, így sok időbe és munkába telik a betakarítás.

A kardamom iránt az utóbbi években jelentősen nőtt a kereslet, Európában még mindig kuriózumnak számít, de az egzotikus fűszerek közül az egyik legismertebb. A világkereslettel együtt az ár is folyamatosan növekszik. Egyre több országban és szektorban fedezték fel különleges ízvilágát és élettani hatásait. A kardamom nélkül nem tört volna ki a gin-fűszer forradalom, és az egész világot meghódította a chai tea is, amelynek szintén egyik alap összetevője a kardamom.

A kardamom illóolaja a parfümkészítésben is közkedvelt, komplex illatjegyei között édeskés, fűszeres, utóhatásában kissé kesernyés, de összességében aromás jegyek is megtalálhatók. A kardamomot a szív fűszerének is nevezik, ugyanis neve a kardia, vagyis szív és az amomum, vagyis fűszer szavak összetételéből született. Süteményekhez, kávéhoz, de húsokhoz is jól illik, a bárányhoz pedig egyszerűen kiváló.

„Mi a kardamomot három formában tartjuk: zöld egész kardamom, valamint az ún. kardamommagok, és a zöld termésből készült őrölt kardamom” – folytatja az Alpaka Kft ügyvezetője. „Éttermekkel, élelmiszeripari szereplőkkel állunk kapcsolatban, és azt látjuk, hogy már olyan mértékű a drágulás, ami tovább gyűrűzik a termékekben, melyekben a fűszert felhasználják”-hangsúlyozza Vas Orsolya.

„Már tavaly októberben voltak jelek arra, hogy kilőnek az árak, januárban pedig meg is indult a drágulás. Egyelőre nem is számíthatunk arra, hogy rendeződik a piac, sőt a jelentős kereslet és a kismennyiségű termés hatására akár tovább eszkalálódhat a probléma és még nagyobb áremelkedés is várható. Előreláthatóan évekbe telik majd mire az ültetvények újra felépülnek, mert egyébként is érzékeny növényről van szó” – teszi hozzá Vas Orsolya.

300 magyar település szabadul meg a kamionoktól

Háromszáz magyar település lakói szabadulnak meg az utcáikon dübörgő kamionoktól napokon belül - írta Lázár János építési és közlekedési miniszter kedden közzétett Facebook-bejegyzésében.
2025. 12. 30. 14:00
Megosztás:

Jövő nyáron kezdi meg működését a Halms Hungary Miskolcon épülő üzemének első gyártóegysége

Jövő nyáron kezdi meg működését a kínai Huashuo csoporthoz tartozó Halms Hungary Miskolcon épülő európai járműipari központjának első gyártóegysége - közölte az ipariingatlan-fejlesztéssel foglalkozó INPARK kedd délelőtt az MTI-vel.
2025. 12. 30. 13:00
Megosztás:

Miért vonzóak a BYDFi örökös határidős kereskedési funkciói Magyarország új kriptokereskedői számára?

A kriptodeviza-piac fejlődése Magyarországon is töretlen, és egyre több új belépő keres könnyen kezelhető, mégis professzionális kereskedési platformot. A BYDFi — a Forbes által is a világ tíz legjobb kriptotőzsdéje közé sorolt platform — különösen vonzó megoldást nyújt a magyar felhasználóknak. Kiemelkedő újításaik közé tartoznak az örökös határidős (perpetual futures) kereskedési lehetőségek, amelyek az új kereskedők számára egyaránt izgalmas és könnyen hozzáférhető belépési pontot jelentenek a derivatívák világába.
2025. 12. 30. 12:00
Megosztás:

A tűzijátékok biztonságos használatára figyelmeztet a katasztrófavédelem

A szilveszteri tűzijátékok biztonságos felhasználására figyelmeztet a katasztrófavédelem.
2025. 12. 30. 11:00
Megosztás:

A NAV nevével visszaélve támadnak adathalász csalók

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) nevével visszaélve támadnak az adathalászatra specializálódott csalók, akik adó-visszatérítés lehetőségével kecsegtetik áldozataikat - közölte az adhatóság kedden az MTI-vel.
2025. 12. 30. 10:00
Megosztás:

Alig változott kedd reggelre a forint árfolyama

Alig változott, vegyesen alakult kedd reggelre a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2025. 12. 30. 09:00
Megosztás:

A helyi kollégák látják legpontosabban, hol van szükség valódi segítségre

Mi történik azokkal az ügyekkel, amelyek nem férnek bele egy országos kampány kereteibe, mégis emberek és intézmények mindennapjait határozzák meg? Ki figyel a kisebb, kevésbé szem előtt lévő problémákra, amelyek megoldásához sokszor egyetlen apró segítség is elegendő lenne? A TARR Kft. évtizedek óta ezekre a sokszor háttérben maradó helyi kezdeményezésekre fordít figyelmet, és nem látványos gesztusokkal, hanem emberközeli, folyamatos jelenléttel igyekszik ott segíteni, ahol a támogatás kézzelfogható változást jelent.
2025. 12. 30. 08:00
Megosztás:

Ez vár jövőre a halasztott fizetésre: a BNPL-t is utoléri az EU-s szigor

Jövő novembertől a halasztott fizetési (BNPL) megoldások egy részére a fogyasztói hitelnekre vonatkozó szabályok lépnek életbe, így szigorúbb tájékoztatási és hitelképesség-vizsgálati előírások vonatkoznak majd rájuk – áll a Fogyasztóknak nyújtott hitelről szóló törvény friss módosításában. Az -instacash és a milpay - a magyar BNPL-piac meghatározó szereplői - szerint a módosítás nem veszélyezteti a konstrukció jövőjét. A két vállalat már a kezdetektől fogva úgy fejlesztették ki a rendszerüket, hogy az lehetővé tegye az Fhtv. előírásainak való megfelelést – közölte Bruzsa Géza vezérigazgató.
2025. 12. 30. 07:00
Megosztás:

Rekordévet zár a magyar alapítású digitális fizetési szolgáltató Festipay az idén

Rekordévet zárt az idén a magyar alapítású digitális fizetési szolgáltató Festipay: a vállalat közel 39 milliárd forint értékben bonyolított tranzakciót, ami 15 százalékos növekedés 2024-hez képest, a tranzakciók száma pedig 7 százalékkal nőtt - tájékoztatta a társaság hétfőn az MTI-t.
2025. 12. 30. 06:00
Megosztás:

A WLFI stratégiai lépése: az USD1 stabilcoin növekedését támogatná a kincstári forrásból

A World Liberty Financial (WLFI) új javaslata új irányt jelölhet ki a DeFi ökoszisztémák kincstári vagyonának felhasználásában. A projekt kevesebb mint 5%-át tervezné allokálni az USD1 stabilcoin támogatására – célzott ösztönző programokon keresztül, amelyek a felhasználás növelésére irányulnak a DeFi, kereskedelmi fizetések és gaming szektorokban. Miközben a közösségi szavazás már zajlik, az USD1 piaci kapitalizációja elérte a 3 milliárd dollárt, ami még nagyobb figyelmet irányít a javaslatra és annak potenciális hatásaira.
2025. 12. 30. 05:00
Megosztás:

Cég a fa alatt? Miért év végén döntenek sokan az eladásról vagy átadásról

Az év vége sok vállalkozó számára nemcsak az üzleti zárásról, hanem komoly stratégiai döntésekről is szól. A tapasztalatok szerint ilyenkor érezhetően megnő az érdeklődés a cégeladások és a generációváltási folyamatok felgyorsítása iránt – az időnyomás azonban könnyen adózási és jogi hibákhoz vezethet, amelyek jelentősen rontják az ügylet értékét-Niveus összefoglaló.
2025. 12. 30. 04:00
Megosztás:

Sky Protocol 96 millió dolláros tokenvisszavásárlása új szintre emeli a SKY ökoszisztémát

A decentralizált pénzügyek világában ritkán látni ekkora horderejű, stratégiai pénzügyi manővert. A Sky Protocol – korábban MakerDAO néven ismert – összesen 96 millió dollárt költött el saját natív tokenje, a SKY visszavásárlására, mindössze egy év alatt. A legutóbbi akció keretében 29,3 millió token került vissza a protokollhoz, csupán hét nap leforgása alatt. A lépés nem csupán árfolyamhatás szempontjából jelentős, hanem azt is bizonyítja, hogy a protokoll komolyan gondolja a tokenomics következő szintre emelését.
2025. 12. 30. 03:00
Megosztás:

2026-tól mintegy 60 alkalmazottal kevesebbet foglalkoztat a Salrom Parajdon

2026-tól mintegy 60 alkalmazottal kevesebbet foglalkoztat Parajdon a román Országos Sóipari Társaság (Salrom), az állami vállalat tavaszig fizet csökkentett bért az elárasztott sóbánya kényszerszabadságra küldött bányászainak - közölte Constantin Dan Dobrea, az állami vállalt igazgatója a Hargita Népe napilappal.
2025. 12. 30. 02:00
Megosztás:

Pénzügyi változások jönnek januártól – sok millió háztartást érintenek

Az új évvel egyszerre több olyan jogszabályi és pénzügyi változás lép életbe, amelyek érdemben befolyásolhatják a lakásvásárlást, a hitelfelvételt, a családi adózást, a jövedelmek alakulását és a mindennapi bankolás költségeit. A money.hu szakértői szerint 2026 eleje több, egymással is összefüggő módosítást hoz, amelyek együttes hatása akár százezres vagy milliós különbségeket is eredményezhet egy-egy háztartás pénzügyeiben. Éppen ezért nemcsak az egyes intézkedések ismerete, hanem azok időzítése és kombinálása is kulcsfontosságúvá válik.
2025. 12. 30. 01:00
Megosztás:

Érdemes magyar virslit vásárolni szilveszterkor is

Érdemes magyar virslit vásárolni szilveszterkor is, mert a belföldi gyártók termékei ellenőrizhetők - közölte az MTI-vel hétfőn a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).
2025. 12. 30. 00:05
Megosztás:

Kína új korszakot nyit a digitális jüannal: kamatot fizetnek rá 2026-tól

Lu Lei, a Kínai Népi Bank (PBOC) alelnöke december végén jelentette be: 2026. január 1-től a digitális jüan (e-CNY) után a kereskedelmi bankok kamatot fizetnek. A döntés értelmében az e-CNY többé nem csupán „digitális készpénznek” számít, hanem egyfajta digitális betéti valutává alakul.
2025. 12. 29. 23:00
Megosztás:

2021 a DeFi éve volt, 2026 a bankolásé lesz – ezért a Digitap ($TAP) a legjobb kriptó, amit 2026-ra érdemes megvenni

2021 a decentralizált pénzügyeké (DeFi) volt. A hozamfarmok, irányítási tokenek és összetett protokollok egy új pénzügyi rendszert ígértek. Ám a legtöbbjük sosem lépett ki a kriptóbuborékból. Négy év elteltével a piac levonta a tanulságokat. 2026-ban azok a kriptoprojektek kerülnek előtérbe, amelyek a bankolásra fókuszálnak.
2025. 12. 29. 22:00
Megosztás:

TRON ($0,27) vs. Digitap ($TAP): Miért a KYC-mentes bankolás a nyertes narratíva

A kriptopiac ritkán mozdul meg pusztán az árfolyamok miatt. A változást minden alkalommal az érzelmek és a narratívák átrendeződése idézi elő. Az elmúlt hónapokban a fókusz eltolódott a puszta tranzakciós sebességtől és az alacsony díjaktól a pénzügyi hozzáférés felé.
2025. 12. 29. 20:00
Megosztás:

Fordulóponthoz érkezett a digitális átállás - 2025-ben rekordot döntött az elektronikus aláírásra áttérő cégek száma

Soha nem látott ütemben terjedt Magyarországon az üzleti célú elektronikus aláírás 2025-ben. Ma már több mint 60 000 cégvezető, ügyvéd, könyvelő, mérnök használja, számítógépén vagy okostelefonján a Microsec e-Szignó minősített elektronikus aláíró megoldásait.
2025. 12. 29. 19:00
Megosztás:

A valaha bejelentett legtöbb viharkár – és 2025 további biztosítási rekordjai

A Groupama Biztosító idén is összegyűjtötte az év meglepő és megdöbbentő biztosítási számait. A 2025-ös rekordok között kiemelkednek az elmúlt 25 év legnagyobb viharához kapcsolódó adatok – a Lászlók és a Máriák, a Kossuth utcaiak és a fehér gépjárművel autózók pedig stabilan tartják dobogós helyüket.
2025. 12. 29. 18:00
Megosztás: