Égető kérdéseket vetnek fel a talaj világnapján

Az egészséges talajok fontosságára, a termőtalaj riasztó ütemű csökkenésére hívja fel a figyelmet az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) a talaj világnapja alkalmából közölt keddi közleményében.

Égető kérdéseket vetnek fel a talaj világnapján

"Talajaink veszélyben vannak, többek között a terjeszkedő városok, az erdőirtás, az erózió, a szennyezés, a túllegeltetés, az éghajlatváltozás és az ebből következő extrém időjárási jelenségek miatt. A nem fenntartható földhasználat és mezőgazdálkodási gyakorlatok következtében a termőtalajt riasztó ütemben veszítjük el: a ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) globális adatai szerint, míg a talajképződés nem haladja meg az átlag 1 tonna/hektár/év mennyiséget, a talajerózió mértéke 30-100 tonna/hektár/év" - áll az ÖMKi MTI-hez kedden eljuttatott közleményében.

A közlemény szerint Magyarországon a vízerózió a mezőgazdaságilag művelt területek harmadát veszélyezteti, a szélerózió 1,4 millió hektárt érint, összesen pedig évente 80-110 millió köbméter talajt veszítünk el. A talaj szervesanyag-tartalmának csökkenése (a túl intenzív talajművelés, a mezőgazdasági területeken keletkező szervesanyagok elhordása és vissza nem pótlása következtében), valamint a talajélet elszegényedése a talaj fizikai szerkezetének romlásához, porosodáshoz és a stabil talajmorzsák (aggregátumok) hiányához vezet - mutatnak rá a kutatók.

Felhívják a figyelmet arra, hogy világszerte a talajok mintegy harmada már nem használható mezőgazdasági termelésre, mert a helytelen használat, az erózió, esetenként a szikesedés, a szerkezetromlás, a savanyodás, valamilyen szennyeződés vagy éppen a tápanyagok kimosódása miatt degradálódtak. Becslések szerint a talajromlás gazdasági költsége az Európai Unió számára évente több tízmilliárd eurós nagyságrendű - írták.

"A talajromlás élelmiszerhiányt, magasabb élelmiszerárakat, hosszabb távon pedig az életünk fennmaradásához szükséges ökoszisztémák pusztulását okozza. Sem a Föld növekvő népessége és élelmiszerigénye, sem pedig a többi faj védelme miatt nem engedhetjük meg magunknak ezt a mértékű leromlást" - hangsúlyozzák az ökológusok.  

A talaj a Földön élő fajok közel 60 százalékának ad otthont, nagy mennyiségű szenet és vizet tárol, és az élelmiszertermelés 95 százalékát biztosítja. Két-három centiméter termőtalaj kialakulása akár 1000 évig is eltarthat, ezért emberi léptékben számolva a talaj nem számít megújuló erőforrásnak. A közlemény szerint egy gramm talajban akár 10 milliárd élőlény is megtalálható. Ez több, mint ahány ember él a bolygón. Ráadásul a mikroszkopikus élőlényeknek mindössze 1 százalékát sikerült eddig beazonosítani - jegyzik meg.

Hozzáteszik, hogy a talaj több szenet tárol, mint a légkör, valamint a világ összes növénye együttvéve (az erdőket is beleértve). Az egészséges talaj segíthet megelőzni az árvizeket és enyhíteni az aszály hatásait: hektáronként akár másfél olimpiai úszómedencényi vizet képes tárolni. A talajnak így nemcsak az élelmiszer-ellátásunkban, de az éghajlatváltozás elleni küzdelemben is kiemelt szerepe van.

A közlemény kiemeli, hogy az ökológiai gazdálkodásban kiemelt szerepe van a talajban rejlő erőforrások fenntartható kezelésének. Az ökológiai gazdálkodás alapvető célkitűzése a talajegészség megőrzése, a hosszú távú talajtermékenység fenntartása, amelynek eléréséhez a biogazdák többféle jó gyakorlatot alkalmaznak - mutatnak rá.

A szerves trágya, a komposzt, a zöldtrágya és talajtakaró növények használatával, a nitrogénmegkötő pillangós növények vetésforgóba illesztésével, az okszerű talajműveléssel és a növényi diverzifikációval a biogazdák természetes módon tartják fenn és javítják a talajtermékenységet és a biológiai aktivitást.    

Drexler Dóra, az ÖMKi ügyvezetője beszámol arról, hogy a kutatóintézetben évek óta folytatnak talajműveléssel kapcsolatos vizsgálatokat. "A szári Csoroszlya Farm területén például agronómiai és talajművelési kísérleteket végzünk, 2021 óta. Első eredményeink megmutatják, hogy a talaj biológiai paraméterei, vagyis a talajélet gyorsan reagál a művelési mód megváltoztatására" - magyarázza az ügyvezető, aki elmondja azt is , hogy idén a Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézettel és a Miskolci Egyetem Alkalmazott Földtudományi Kutatóintézetével együttműködésben geofizikai vizsgálatokat indítottak a talajművelés hatásainak hatékonyabb mérése érdekében.

A talaj egészséges működésének fenntartásához a kutatóintézet szakemberei tanácsokat is adnak, ezekről az ÖMKi honlapján érhető el bővebb információ (www.biokutatas.hu).

Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete, a FAO által támogatott Talaj világnap (WSD -World Soil Day) célja, hogy felhívja a figyelmet az termőtalaj fontosságára, és támogassa a talajban rejlő erőforrások fenntartható kezelését.


Kiadták a figyelmeztetést: a közgyógy így működik a jövőben

A közgyógyellátás olyan szociális alapú támogatás, amely a rászoruló személyek egészségmegőrzéshez és gyógykezeléshez kapcsolódó kiadásait csökkenti.
2026. 06. 07. 02:00
Megosztás:

Aláírták a rendeletet! Itt az öregségi résznyugdíj

Amennyiben a nyugdíjkorhatárt elérő biztosított nem rendelkezik a teljes öregségi nyugdíjhoz szükséges legalább 20 év szolgálati idővel, de legalább 15 év szolgálati időt igazolni tud, öregségi résznyugdíjra válhat jogosulttá. Az alábbiakban ennek legfontosabb szabályait foglaljuk össze.
2026. 06. 07. 01:00
Megosztás:

Az AI-láz nagy nyertese: egy rejtett részvény 5100%-ot emelkedett, miközben a kriptók zuhantak

Miközben a kriptopiac az elmúlt egy évben jelentős veszteségeket szenvedett el, egy kevésbé ismert mesterséges intelligencia-kapcsolt vállalat rendkívüli teljesítményt nyújtott. Az AXT Inc. részvénye több mint 5100 százalékot emelkedett az elmúlt 12 hónap során, miközben a Bitcoin és az Ethereum értéke közel 40 százalékkal csökkent.
2026. 06. 07. 00:05
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél az ötös lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 23. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 06. 06. 23:00
Megosztás:

Megkezdte működését a szegedi székhelyű Magyar Gyáripari Szakszervezet

A BYD szegedi beruházásán dolgozó munkavállalók megkeresésére jött létre a Magyar Gyáripari Szakszervezet (MGSZ), amely a magyar dolgozók mellett a külföldi munkavállalók érdekeit is képviseli majd - mondta az MTI-nek az érdekvédelmi szervezet alelnöke, Radics Gábor.
2026. 06. 06. 22:00
Megosztás:

Fogy a hivatásos katonák száma Horvátországban

A horvát kormány az elmúlt években több intézkedéssel is próbálta vonzóbbá tenni a katonai pályát: emelték a béreket, bővítették az előmeneteli és képzési lehetőségeket, modern fegyverzet beszerzését indították el, valamint lazítottak egyes felvételi feltételeken, mégis egyre több hivatásos katona hagyja el a hadsereget - írta a Jutarnji List című horvát napilap szombaton, a 2025-ös éves védelmi jelentésre hivatkozva.
2026. 06. 06. 21:00
Megosztás:

Élőhelyszempontú vízépítés: hogyan lehet jobb a halaknak?

Egyebek mellett ezt vizsgálják a BME kutatói az Építőmérnöki Karon. Számítógéppel modelleznek, de közben halakat is számolnak.
2026. 06. 06. 20:00
Megosztás:

Idén harminc fürdő csatlakozott a Suli a strandon programhoz

Idén országosan 30 fürdő és strand csatlakozott a Magyar Fürdőszövetség által indított Suli a strandon akcióhoz, amelyben június 8. és 19. között élményszerű tanulással, játékos programokkal várják az iskolai osztályokat. Az akcióban az osztályok részére különböző mértékű kedvezményeket biztosítanak a diákbelépők árából - közölte a szervezet az MTI-vel.
2026. 06. 06. 19:00
Megosztás:

A Circle 500 millió USDC-t bocsátott ki a Solanán: tovább mélyül a stabilcoin-likviditás

Újabb jelentős dolláralapú likviditási hullám érkezett a Solana hálózatára: a Circle 500 millió USDC-t mintelt, miközben a stabilcoinok egyre fontosabb szerepet töltenek be a kriptopiac tényleges forgalmában. A lépés nem feltétlenül jelent azonnali vételi nyomást, de jól mutatja, hogy a Solana továbbra is az egyik legfontosabb blokklánc a dollárban denominált on-chain aktivitás számára.
2026. 06. 06. 18:00
Megosztás:

BAHART: megkezdődött az előidény a balatoni menetrendi hajózásban

Szombattól előidényi menetrend lépett életbe a Balatoni Hajózási Zrt. (Bahart) menetrendi hajóin, már a társaság mind a 16 személyhajó-kikötőjéből indulnak járatok - közölte a Bahart a honlapján.
2026. 06. 06. 17:00
Megosztás:

Japán nagyot lépne a kriptopiacon: jöhet a kripto ETF és a jen alapú stabilcoin

Japán újabb komoly lépést tehet a szabályozott kriptopiaci fejlődés felé. A kormányzó Liberális Demokrata Párt olyan átfogó javaslatcsomagot nyújtott be, amely egyszerre teremtene keretet a kripto ETF-eknek és a jenben denominált stabilcoinoknak. A kezdeményezés nemcsak a japán befektetők számára nyithat új kapukat, hanem Ázsia digitális pénzügyi infrastruktúráját is jelentősen átalakíthatja.
2026. 06. 06. 16:00
Megosztás:

Így tud gazdálkodni a jövő generációja

Minden második huszonéves fiatalnak nőttek a havi megélhetési költségei az elmúlt egy évben, miközben csak 36 százalékuk számolt be bevételnövekedésről. A kiadások átlagosan 14 ezer forinttal, a bevételek viszont mindössze 4 ezer forinttal emelkedtek, így a fiatalok mérlege átlagosan 10 ezer forinttal romlott a K&H ifjúsági index felmérés első negyedéves eredményei szerint. Összességében az látszik, hogy sok fiatal szorításban van a kiadási oldalt nézve.
2026. 06. 06. 15:00
Megosztás:

Érkeznek a tudatos vásárlást segítő digitális élmények

Új generációs termékazonosítás a fogyasztókért.
2026. 06. 06. 14:00
Megosztás:

Így tud gazdálkodni a jövő generációja

Minden második huszonéves fiatalnak nőttek a havi megélhetési költségei az elmúlt egy évben, miközben csak 36 százalékuk számolt be bevételnövekedésről. A kiadások átlagosan 14 ezer forinttal, a bevételek viszont mindössze 4 ezer forinttal emelkedtek, így a fiatalok mérlege átlagosan 10 ezer forinttal romlott a K&H ifjúsági index felmérés első negyedéves eredményei szerint. Összességében az látszik, hogy sok fiatal szorításban van a kiadási oldalt nézve.
2026. 06. 06. 14:00
Megosztás:

A Magyar Termék több cége együtt indul a PET Kupán

Egy PET-palackot átlagosan néhány percig használunk. Utána viszont akár 450 évig is a természetben maradhat. Ez az egyik oka annak, hogy ma már nem elég csak beszélni a környezetvédelemről. Szelektív gyűjtésről, fenntarthatóságról, tudatos fogyasztásról, zöldebb döntésekről. De mi történik akkor, amikor úgy érezzük, hogy a szavaknál többre van szükség?
2026. 06. 06. 13:00
Megosztás:

Távozik az MTVA vezérigazgatója

Papp Dániel, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vezérigazgatója munkaviszonya megszüntetését kezdeményezte Koltay Andrásnál, az NMHH Médiatanácsának elnökénél mint a munkáltatói jogok gyakorlójánál - közölte az MTVA Sajtó és Marketing Irodája pénteken az MTI-vel.
2026. 06. 06. 12:00
Megosztás:

Elérte a 10 milliárd eurót az Ukrajnának nyújtott EBRD-finanszírozások értéke

Elérte a 10 milliárd eurót az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) által Ukrajnának nyújtott finanszírozások értéke - közölte pénteken a bank elnöke.
2026. 06. 06. 11:00
Megosztás:

Fordulóponthoz érhet az amerikai kriptoadózás: hét új törvényjavaslat került a Kongresszus elé

Az Egyesült Államokban új lendületet kaphat a kriptovaluták adózási reformja, miután a képviselőházi adóügyi bizottság hét külön digitális eszközökkel kapcsolatos törvénytervezetet vizsgál. A javaslatok a stablecoinok, a staking, a bányászat, a kriptohitelezés és a kereskedési veszteségek adókezelését is alapjaiban alakíthatják át.
2026. 06. 06. 10:00
Megosztás:

Megerősítette Magyarország osztályzatát a Fitch Ratings

Megerősítette változatlan negatív kilátással Magyarország hosszú távú államadóskockázati besorolását az eddigi "BBB" - vagyis befektetési ajánlású - szinten a Fitch Ratings.
2026. 06. 06. 09:00
Megosztás:

Újabb hatalmas likvidálás rázta meg Machi Big Brothert a Hyperliquiden

Machi Big Brother ismét a kriptopiaci figyelem középpontjába került, miután egy újabb, erősen tőkeáttételes Ethereum long pozíciója likvidálódott a Hyperliquid decentralizált derivatív platformon. Az eset látványosan mutatja meg, milyen gyorsan válhat a tőkeáttétel csapdává, ha az ETH árfolyama a kereskedő ellen fordul.
2026. 06. 06. 07:45
Megosztás: