Egy, két, három, négy vagy öt szavazólapot kapnak a választópolgárok június 9-én

A választópolgárok attól függően, hogy a fővárosban, megyei jogú városban, tízezernél nagyobb vagy annál kisebb településeken voksolnak - egy, két, három, négy vagy öt szavazólapon adhatják le szavazataikat a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, valamint az európai parlamenti (EP-) képviselők választásán. A nemzetiségi választásra regisztrált szavazók pedig akár további három szavazólapot is kaphatnak.

Egy, két, három, négy vagy öt szavazólapot kapnak a választópolgárok június 9-én

Azok a választópolgárok, akik a szavazás napján külföldön tartózkodnak és kérték felvételüket a külképviseleti névjegyzékbe, csak egy szavazólapot kapnak, hasonlóan azokhoz, akik nem a bejelentett tartózkodási helyükre jelentkeztek át. Mivel az önkormányzati választáson nem lehetséges a külképviseleti, illetve a nem a bejelentett tartózkodási helyen történő szavazás, ezek a választópolgárok csak egy, EP-választási szavazólapot kapnak.

Két szavazólapot kapnak a megyei jogú városban élő, magyarországi lakcímmel rendelkező uniós állampolgárok, akik nem kérték felvételüket az európai parlamenti választás névjegyzékébe, valamint a menekültként elismertek, illetve a huzamos tartózkodási jogosultsággal rendelkező nagykorúak. Ők nem szavazhatnak az EP-választáson, de voksolhatnak a polgármester személyére és a megyei jogú város közgyűlésének tagjaira, akik egyéni választókerületi jelöltek.

Három szavazólapot a megyei jogú városban élő nagykorú magyar állampolgárok kapnak majd kézhez. Magyarországon 25 megyei jogú város van: a 18 megyeszékhely mellett hét város, Baja, Dunaújváros, Esztergom, Érd, Hódmezővásárhely, Nagykanizsa és Sopron. (Budapest Pest megye székhelye, egyben az ország fővárosa, nem tartozik a megyei jogú városok közé.) A megyei jogú városokban élők az egyik szavazólapon a polgármesterre, a másikon a városi közgyűlés tagjaira szavazhatnak, a harmadikon pedig az EP-listára.

Négy szavazólapot kapnak a nem megyei jogú városban élők: a polgármester és a képviselő-testület tagjai mellett szavazhatnak a vármegyei listára, továbbá az EP-listára.

A tízezernél kevesebb lakosú településeken úgynevezett egyéni listán osztják ki a mandátumokat: valamennyi jelölt szerepel a szavazólapon, és a választónak annyi szavazata van (vagyis annyi jelöltre szavazhat), ahány tagú a település képviselő-testülete. Az egyéni listán képviselők azok a jelöltek lesznek, akik a megválasztható képviselők száma szerint a legtöbb érvényes szavazatot kapták.

A tízezernél több lakosú településeken - függetlenül attól, hogy a település megyei jogú város-e vagy sem - vegyes választási rendszerben - egyéni választókerületben és kompenzációs listán - osztják ki a mandátumokat: a választó csak az egyéni választókerületi jelöltre szavaz (és az lesz képviselő, aki a legtöbb érvényes szavazatot kapta a választókerületében). A kompenzációs mandátumokat az egyéni választókerületekben mandátumot nem eredményező, úgynevezett töredékszavazatok alapján osztják szét a jelölőszervezetek között.

A legtöbb szavazólapot a fővárosban élők kapják majd: a kerületi polgármester és a képviselő-testület tagjai mellett a főpolgármester személyére és a fővárosi listákra is szavazhatnak, ez utóbbin leadott szavazatokkal a Fővárosi Közgyűlés tagjait választják meg. Emellett szavazhatnak az EP-listákra is.

A nemzetiségi választásra névjegyzékbe vett választók vasárnap megválasztják a települési, vármegyei és fővárosi, valamint az országos nemzetiségi önkormányzatokat is. A települési nemzetiségi választásokat csak ott tartják meg, ahol van elegendő számú jelölt. Továbbá nem minden nemzetiségnek van területi szintű választása, de mind a 13 nemzetiség választhat országos önkormányzatot. Ez tehát azt jelenti, hogy ahol megtartják a települési, területi és országos nemzetiségi választást is, ott további három szavazólapot kap a választópolgár: vagyis például Budapesten a német és roma nemzetiségi választók - mivel megrendezik nemzetiségük települési, területi és országos választását is - nyolc szavazólapot kapnak vasárnap.

Zord idők járnak a Netflixnél

A Netflix vártnál kicsit jobb negyedéves eredménye, és annak megfelelő bevétele kevés volt a befektetőknek, így a szerdai kereskedést 5 százalékos eséssel kezdheti meg a részvény. A befektetők elsősorban a megugró tartalomgyártási költségek és a Warner Bros. körüli, jelentős pénzügyi kockázatot hordozó felvásárlás miatt aggódnak.
2026. 01. 22. 08:00
Megosztás:

Grönland - Nem lépnek életbe február 1-jétől az amerikai vámok

Nem lépnek életbe február elsejétől a Grönlanddal kapcsolatos vita miatt kilátásba helyezett amerikai importvámok nyolc európai országgal szemben - jelentette ki szerda este Donald Trump amerikai elnök a davosi Világgazdasági Fórum helyszínén Mark Rutte NATO-főtitkárral tartott egyeztetését követően Truth Social közösségi oldalán.
2026. 01. 22. 07:30
Megosztás:

Megszületett a 2026-os bérmegállapodás a BKV-nál

Megszületett a 2026-os bérmegállapodás a BKV Zrt.-nél, az idén összesen 9,2 százalékkal emelkednek a bérek a társaságnál - közölte a cég szerdán az MTI-vel.
2026. 01. 22. 06:30
Megosztás:

Hogyan használják a befektetők a kriptovalutákat a kereskedésen túl?

A kriptovaluták régóta nem csupán spekulatív eszközök. Bár sokan még mindig kizárólag az árfolyam-ingadozások kihasználására fókuszálnak, a kriptoeszközök mögött meghúzódó technológia és lehetőségek jóval szélesebb spektrumot kínálnak.
2026. 01. 22. 06:00
Megosztás:

Ettől szenvedünk leginkább a munkahelyen

Általános fáradtságra, fej- és szemfájásra, stresszre, valamint csont-, ízületi, illetve izomproblémákra panaszkodnak leginkább a dolgozók a munkahelyen, ahogy egyre több digitális eszközt használnak – mutat rá a 30 európai országban, köztük Magyarországon is végzett uniós kutatás. Az ismétlődő kar- és kézmozdulatok szinte bármely szektorban okozhatnak mozgásszervi megbetegedéseket a Dr. Czigléczki Központ tapasztalatai szerint, ahová egyre gyakrabban érkeznek kézzsibbadással és tenyérfájással járó kéztőalagút-szindrómával a páciensek. A sofőrtől az adminisztrátoron át az informatikusig szinte minden munkakörben feltűnik a betegség. A tünetek a mindennapi tevékenységekben, így a vezetésben, gépelésben és a telefonálásban is gondot okozhatnak, amik akár az érintettek állását is veszélyeztethetik.
2026. 01. 22. 05:30
Megosztás:

Lezárult a tranzakció – az MBH Bank az Otthon Centrum többségi tulajdonosa

Lezárult a tranzakció, amely keretében az MBH Bank megvásárolta az Otthon Centrum többségi tulajdonrészét a Biggeorge Holding leányvállalatától. A szükséges hatósági engedélyek birtokában az MBH Bank – a korábban bejelentett többlépcsős ügylet első lépéseként – megszerezte az Otthon Centrum 80 százalékos tulajdoni hányadát. Ezzel az ügylettel teljessé vált a bank otthonteremtési ökoszisztémája, amelyben az ügyfelek igényeit a megtakarítástól az ingatlanvásárláson át a hitelezésig teljeskörűen tudja kiszolgálni, miközben meghatározó piaci szerepet érhet el az otthonteremtési piacon. Továbbá a tranzakció révén a jövőben jelentősen bővülhet az Otthon Centrum csoport, a szinergialehetőségek kiaknázásával.
2026. 01. 22. 05:00
Megosztás:

Felemásan indult 2026 a lakáspiacon – Álmos évkezdet, ami mégis rekordokat hozott

Nagyon felemásra sikerült az évkezdet a lakáspiacon. Első ránézésre az adatok jóval visszafogottabb képet mutatnak, mivel január 1. és 19. között mind a kereslet, mind a feladott hirdetések száma elmaradt az előző évek azonos időszakaitól. Az összkép azonban gyökeres változást mutat, ha az adatokat részletesebben vizsgáljuk. 2026-ban a szokásosnál hosszabb, kéthetes karácsonyi leállást követően gyakorlatilag csak január 5-től indult az év a lakáspiacon. Az azóta eltelt két hét számai pedig rendkívül élénk rajtra utalnak bizonyos szegmensekben – derül ki az ingatlan.com friss elemzéséből.
2026. 01. 22. 04:30
Megosztás:

A kisebb vállalkozásoknak könnyítéseket hozott az új transzferár rendelet, a nagyobbaknak még szigorúbb követelményeket

2025-től egy új transzferár rendelettel búcsúztunk, amelyet az érintettek választása alapján már a tavalyi évre is lehet alkalmazni, 2026-tól azonban már kötelező. Az új szabályok ugyan tartalmaznak könnyítéseket is, de ennél sokkal jellemzőbbek a szigorítások. „Az új elvárások még bonyolultabbá, még nehezebben teljesíthetővé teszik a vállalkozások transzferárazási feladatait, amelyeket már-már lehetetlen teljesíteni specialista bevonása nélkül.” – figyelmeztetett Fotiadi Ágnes a LeitnerLeitner Transzferár Üzletágának igazgatója és Jancsa-Pék Judit a LeitnerLeitner partnere.
2026. 01. 22. 04:00
Megosztás:

Brit miniszterelnök: nem engedek az amerikai nyomásnak

Keir Starmer brit miniszterelnök kijelentette szerdán, hogy London nem enged az amerikai kormány vámfenyegetések formájában megnyilvánuló nyomásának, és nem módosítja azt az álláspontját, hogy Grönland hovatartozásáról a grönlandiakat és Dániát illeti meg a döntés joga.
2026. 01. 22. 03:30
Megosztás:

Uniós lépések a gyógyszergyártás versenyképességéért és a gyógyszerhiány ellen

Kedden a Parlament elfogadta az alapvető gyógyszerek elérhetőségének és ellátásának javítására irányuló javaslatokkal kapcsolatos álláspontját.
2026. 01. 22. 03:00
Megosztás:

OTP CETOP UCITS ETF – túl a százmillió eurón

Fontos mérföldkőhöz érkezett az OTP CETOP UCITS ETF: a kelet-közép-európai blue chipekre fókuszáló, tőzsdén kereskedett alap nettó eszközértéke 100 millió euró fölé emelkedett. Ezzel a 2024 tavaszán indult ETF rövid idő alatt vált a hazai piac egyik legdinamikusabb növekedését produkáló befektetési termékévé, ami arra utal, hogy a régiós részvénypiacok iránt nemcsak intézményi, hanem lakossági oldalon is érezhetően nő az érdeklődés.
2026. 01. 22. 02:30
Megosztás:

Ha Ön is 1950–1975 között született, akkor van oka a félelemre

Ez a korosztály ma 50–75 év közötti. Egy olyan generációról van szó, amely példátlan egészségügyi, gazdasági és társadalmi kockázati metszéspontba került. A problémák többsége nem egyik napról a másikra jelentkezik, hanem észrevétlenül, évek alatt alakul ki – gyakran akkor, amikor már nehéz visszafordítani a folyamatokat.
2026. 01. 22. 02:01
Megosztás:

Számos új pályázat megjelentetését tervezi az agrártárca idén

A mezőgazdaságban 2026 az építkezés éve lesz, az agrártárca számos új pályázat megjelentetését tervezi, szükség esetén rendkívüli intézkedésekkel is segít a termelőknek - mondta Viski József a 44. Agromashexpo nemzetközi mezőgazdasági és mezőgép-kiállítás szerdai megnyitóján a Hungexpo Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központban.
2026. 01. 22. 01:30
Megosztás:

Eldőlt ki kaphat végül 14. havi nyugdíjat - mutatjuk mit kell teljesíteni hozzá!

Kinek jár a tizenharmadik és a tizennegyedik havi nyugdíj 2026-ban? A témát az ado.hu szakmai blogbejegyzése alapján dolgoztuk fel és mutatjuk be érthetően.
2026. 01. 22. 01:00
Megosztás:

A Vatikán is meghívást kapott a Béketanácsba

A Vatikán is meghívást kapott, hogy részt vegyen a Donald Trump amerikai elnök által létrehozott Béketanácsban - közölte Pietro Parolin bíboros, szentszéki államtitkár szerdán, hozzátéve, hogy a pápai állam nem tud gazdasági hozzájárulást biztosítani.
2026. 01. 22. 00:30
Megosztás:

A Chainlink új szintre emeli a DeFi-t – már szinte 24/5-ben követhetők az amerikai részvények és nyersanyagárak

Miközben a kriptopiac mostanában csendesebb üzemmódban mozog, a hagyományos piacokon – például a részvények és nyersanyagok világában – egymást érik a történelmi csúcsok. A Chainlink most ezt az ellentétet igyekszik áthidalni: a decentralizált pénzügyek (DeFi) számára elérhetővé tette a valós idejű részvény- és nyersanyagadatokat, gyakorlatilag a hét öt napján, szinte folyamatosan. Ez nem csupán új fejlesztési lehetőségeket nyit meg, hanem a DeFi és a hagyományos pénzügyi világ között húzódó határvonalakat is jelentősen elmoshatja.
2026. 01. 22. 00:01
Megosztás:

Putyin csütörtökön fogadja az amerikai elnök különmegbízottját

A tervek szerint csütörtökön fogadja Moszkvában Steven Witkoffot, az amerikai elnök különmegbízottját Vlagyimir Putyin orosz államfő - erősítette meg Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerdán a TASZSZ hírügynökségnek.
2026. 01. 21. 23:30
Megosztás:

Mintegy 200 millió forintos fejlesztéssel javul a Natura 2000 területek állapota az Őrségben

Jelentős, 190 millió forintnyi európai uniós fejlesztés indul az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság területén, amely a Natura 2000 hálózat priorizált élőhelyeinek védelmét szolgálja - emelte ki Rácz András, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős államtitkára a szerdán, Őriszentpéteren megrendezett projektnyitó eseményen az Agrárminisztérium (AM) közleménye szerint.
2026. 01. 21. 23:00
Megosztás:

Az alacsony önkontroll állhat a problémás okostelefon

Nem a személyiségjegyek, hanem a gyenge önkontroll és a közösségi élményekből való kimaradástól való félelem (FOMO) állhat a problémás okostelefon-használat hátterében - állapította meg a Semmelweis Egyetem kutatása.
2026. 01. 21. 22:30
Megosztás:

Franciaország NATO-hadgyakorlatot javasol a Dániához tartozó szigeten

Grönlandi NATO-hadgyakorlat megtartását indítványozta szerdán Franciaország. Ezt a francia elnöki hivatal jelentette be.
2026. 01. 21. 22:00
Megosztás: