Egy kínai vállalat kétszáz új munkahelyet hoz létre Kaposváron

A kínai tulajdoni hátterű J-Star Motion Hungary Kft. zöldmezős beruházása kétszáz új munkahelyet hoz létre Kaposváron, ami ismét rávilágít, hogy Magyarország az utóbbi tizenöt évben milyen sokat profitált a keleti nyitás stratégiájából - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken a városban.

Egy kínai vállalat kétszáz új munkahelyet hoz létre Kaposváron

A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető a kínai tulajdoni hátterű J-Star Motion Hungary Kft. beruházásának átadásán rámutatott, hogy a lineáris hidraulikus szerkezeteket gyártó cég Magyarországon hozta létre a legnagyobb európai üzemét. Kiemelte, hogy a nagyjából 25 milliárd forint értékű zöldmezős beruházást az állam 3,5 milliárd forinttal támogatta, így elősegítve kétszáz új munkahely létrejöttét.

Beszédében kifejtette, hogy az itt évente előállított 650 ezer alkatrész mintegy 95 százalékát külföldön fogják értékesíteni, azaz a gyár a magyar exportteljesítmény növekedéséhez is hozzá fog járulni.

Ezt követően hangsúlyozta, hogy az emberiség számos súlyos kihívással néz szembe napjainkban, ezek nyomán pedig megbomlott az eddigi status quo, és feltartóztathatatlannak tűnik az a folyamat, amelynek keretében a világgazdaság súlypontja nyugatról keletre tolódik, sőt ez több területen már meg is történt.

Sikeresnek nevezte a keleti nyitási stratégiát, amelyből szavai szerint Magyarország igen sokat profitált az utóbbi tizenöt évben. Erre pedig példaként említette, hogy a tíz legnagyobb beruházó között három keleti ország is van mostanra hazánkban.

Szijjártó Péter kijelentette, hogy a magyar kormány mindig is kiemelt jelentőséget tulajdonított a kínai vállalatoknak, amelyek sorra hozzák beruházásaikat Magyarországra, így 2020-ban, 2023-ban és 2024-ben is Kínából érkezett a legtöbb beruházás.

"Ezeket a beruházásokat mind-mind hatalmas versenyben nyertük meg egyébként. Leginkább európai országokkal versenyeztünk ezekért a beruházásokért. Jellemző egyes európai országokra, hogy miután elvesztették ezeket a versenyeket, panaszkodni kezdtek a kínai tőke nagy jelenlétére Magyarországon" - fogalmazott.

Majd üdvözölte, hogy az Európába irányuló kínai beruházásoknak tavaly 34 százaléka, tavalyelőtt pedig 44 százaléka érkezett Magyarországra.

Valamint arra is emlékeztetett, hogy Kína az elmúlt évek során átvette az Európai Unió második helyét a világgazdasági rangsorban.

"Itt, Magyarországon, komoly erőfeszítéseket tettünk azért, hogy a Kelet és a Nyugat találkozási pontja legyünk, hogy a keleti és nyugati cégek Magyarországon találják meg az akadálymentes együttműködés lehetőségét" - mondta.

"És ha megfigyelik, egy-egy nagy német beruházó érkezése általában egy-egy kínai vállalat érkezésével jár. A világgazdaság már csak ilyen, ott nem politikai vagy ideológiai alapon történik az együttműködés, hanem a józan ész alapján" - tette hozzá.

A miniszter tudatta, hogy a kormány az utóbbi tíz évben 72 kínai beruházáshoz nyújtott támogatást, és ennek eredményeként nagyjából 5700 milliárd forint értékben jöttek és jönnek létre beruházások, több mint 30 ezer munkahelyet teremtve közvetlenül.

"Az idei esztendőben is már több iparágban, az elektrolitgyártásban, az elektronikában és az építőipari gépgyártásban is érkezett olyan kínai vállalat, amely a világgazdaságban, a világpiacon az öt legerősebb szereplő között van a saját iparágában" - jegyezte meg.

Végezetül pedig arra is kitért, hogy Somogy vármegye ipari teljesítménye 2014 óta 320 milliárdról 750 milliárd forintra nőtt, ami majdnem 2,5-szeres bővülést jelent.

"Lehet, hogy ebben szerepet játszott az a tény is, hogy ezen időszak alatt a kormány 52 nagyberuházáshoz adott itt támogatást, amelyek 200 milliárd forint értékben valósultak meg a vármegyében, és 1500 új munkahelyet hoztak létre" - közölte.

Az OTP húzta új csúcsra a BUX-ot

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 423,84 pontos, 0,4 százalékos emelkedéssel, 105 146,55 ponton zárt pénteken.
2025. 08. 15. 22:00
Megosztás:

Sok szabálytalanságot találtak a Sziget Fesztivál alatt ellenőrzött taxiknál

A Sziget Fesztivál nyolc napja alatt tíz ellenőr két műszakban közel 400 ellenőrzést végzett a taxiknál, amelyek közül 164 esetben készült hivatalos jegyzőkönyv, s ezek között 89 esetben tapasztaltak valamilyen szabálytalanságot - közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) pénteken az MTI-vel.
2025. 08. 15. 21:00
Megosztás:

Átfogó vizsgálatot indít a kormányhivatal az utasok védelme érdekében

Az utasok biztonsága érdekében Budapest Főváros Kormányhivatala azonnali hatállyal műszaki ellenőrzést rendelt el az elmúlt napokban kigyulladt BKV-autóbuszok ügyében - tudatta a hivatal pénteken közleményben az MTI-vel.
2025. 08. 15. 20:00
Megosztás:

Kiderült! Miért tapsolnak az utasok a repülőgépen leszállás után?

Szinte mindenkiben, aki már repült, felmerült a kérdés, hogy miért tapsolnak leszállás után (vagy éppen miért nem). Sokféle teória kering erről a közbeszédben. Míg egyesek számára ez természetes módja a személyzet munkájának megköszönésére, addig mások szerint inkább felesleges reakció.
2025. 08. 15. 19:00
Megosztás:

Részesedést szerezhet az USA az Intelben

A Bloomberg értesülései szerint a Trump-adminisztráció részesedést szerezhet az amerikai chipgyártóban, ezzel támogatva az ohiói komplexum befejezését.
2025. 08. 15. 18:00
Megosztás:

A 4iG több lépcsőben tőkét von be a 4iG Űr és Védelmi Zrt.-be

A 4iG Nyrt. több lépcsőben tőkét von be az űripari leányvállalatába, a 4iG Űr és Védelmi Zrt.-be (4iG SDT) - közölte az anyavállalat pénteken a Budapesti Értéktőzsde honlapján.
2025. 08. 15. 17:00
Megosztás:

Világbéke és egyebek!

Ma tárgyal Trump és Putyin a potenciális békéről, de valószínűleg inkább egy esteleges tűzszünetről.
2025. 08. 15. 16:00
Megosztás:

Új program segíti a ragadós száj- és körömfájás járvány miatt bajba jutott állattenyésztőket

A Nemzetgazdasági Minisztérium egy komplex ötpontos intézkedési csomaggal segíti a ragadós száj- és körömfájás járvány miatt bajba jutott gazdákat. A hitelezési moratórium, a bérgarancia támogatás, a kártalanítási forrás és a kedvezményes MFB-hitel mellett augusztus 14-től új program segíti a kárt szenvedett mezőgazdasági vállalkozásokat.
2025. 08. 15. 15:00
Megosztás:

Kutatás: Óriási a szakadék a turisták környezettudatossága és valós utazási szokásai között

Bár egyre több turista vallja magát környezettudatosnak, utazási szokásaikban ez kevésbé tükröződik – derül ki az Europ Assistance, a közelmúltban készült, 23 országra kiterjedő nemzetközi felméréséből (Holiday Barometer). A kutatás szerint az utazók többsége támogatná a fenntartható gyakorlatokat, a nyaralások tervezésekor a környezetvédelmi szempontok mégis háttérbe szorulnak. A magas szén-dioxid-kibocsátással járó autóhasználat és a repülés továbbra is dominál, a légi utazások aránya pedig elérte a négyéves csúcsot: az európaiak fele repülőgéppel utazik. Az utazók elsősorban a természeti katasztrófák sújtotta helyszínek elkerülésére törekednek, saját ökológiai lábnyomuk csökkentése kevésbé jellemző szempont.
2025. 08. 15. 14:00
Megosztás:

A Bridge fogalma, jelentése és értelmezése: átjárók a blokkláncok között

Miért kell hídrendszerekben gondolkodnunk a kriptovaluták világában? A kriptovaluták fejlődése során az egyik legnagyobb kihívást az jelentette, hogy különálló blokkláncok jöttek létre, amelyek nem tudnak egymással közvetlenül kommunikálni. Ez olyan, mintha több ország lenne a világon, de nem lennének közöttük sem utak, sem repülőjáratok – mindenki a saját „szigetén” élne. Ebben a töredezett világban jelentek meg a blokklánc-hidak, angolul bridges, amelyek lehetővé teszik az eszközök, adatok és információk áramlását az egymástól elkülönülő láncok között. Ezek a hidak olyan rendszerek, amelyek összekötik például az Ethereumot a Solanával, vagy a Bitcoint a Binance Smart Chain-nel.
2025. 08. 15. 13:00
Megosztás:

Vegyesen zártak a főbb amerikai indexek, a várakozásoknál lényegesen gyorsabban emelkedtek a termelői árak Amerikában

A nap közben látható gyengélkedés után a kereskedés végére beleerősítettek a főbb amerikai indexek és így végül kis elmozdulások mellett vegyesen zártak tegnap.
2025. 08. 15. 12:00
Megosztás:

Emelkedtek az európai tőzsdék; az előzetes adatközléssel megegyezően alakult az euróövezet növekedése

Emelkedéssel zártak tegnap az európai tőzsdék, a mai Putin és Trump közötti találkozót megelőzően. Az euróövezet gazdasága a második negyedévében az első becsléssel megegyezően negyedéves alapon 0,1%-kal nőtt, ami lassulást jelent az első negyedévi 0,6%-hoz képest, de megegyezik az első becsléssel.
2025. 08. 15. 11:00
Megosztás:

10. alkalommal koronázza meg a fesztiválszezont a Kerekdomb Fesztivál

Nem kell elbúcsúznunk a fesztiválok közösségi élményeitől, mert szeptember 19. és 21. között Tállyán a Kerekdomb Fesztivál mossa össze az ősz színeit a nyár pörgésével.
2025. 08. 15. 10:10
Megosztás:

Blokképítők - builders jelentése és értelmezése: Új szereplők a kriptovaluta-piac technikai ökoszisztémájában

Kik azok a blokképítők, és miért kell ismerned őket? Ahogy a kriptovaluták világa egyre összetettebbé válik, új szereplők és fogalmak jelennek meg a háttérben, amelyek alapvetően befolyásolják, hogyan működnek ezek a decentralizált rendszerek.
2025. 08. 15. 10:00
Megosztás:

A nyugdíjpénztári tagok is jól járhatnak a tőzsdei hegymenettel

Az utóbbi hetek tőkepiaci lendülete az idei nyugdíjpénztári hozamok szempontjából is kedvező hatású – hívta fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Ugyanakkor hozzátette: kérdéses, hogy a tőzsdék emelkedő trendje tartós marad-e, és azt sem szabad elfelejteni, hogy az árfolyamnyereség elsősorban a magasabb kockázatot vállaló, jellemzően fiatalabb korosztályba tartozó pénztártagoknak kedvez.
2025. 08. 15. 09:00
Megosztás:

Kiadták a vörös kód figyelmeztetést

Fülöp Attila, a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára a HungaroMet Zrt. előrejelzését és az országos tisztifőorvos harmadfokú hőségriasztását figyelembe véve péntek reggel 8 órától vasárnap 24 óráig az egész országra kiadta a vörös kód figyelmeztetést – közölte a Belügyminisztérium csütörtökön az MTI-vel.
2025. 08. 15. 08:00
Megosztás:

A humanoid robotok jelenlegi piaci és technológiai trendjei

A humanoid robotok gyors ütemben terjednek a szolgáltatóiparban, az iparban és a mindennapi élet különböző területein. Ezek a robotok kamerákkal, szenzorokkal és mesterséges intelligenciával vannak felszerelve, hogy emberi mozgásokat és interakciókat utánozzanak, hogy járjanak, tárgyakat mozgassanak, kommunikáljanak és reagáljanak a környezetükre. 2025-re a humanoid robotok világszintű piaca dinamikusan növekszik, a technológiai fejlődésnek, a mesterséges intelligencia megoldóértékének növekedésével és a szükség hasonló ütemű növekedésével.
2025. 08. 15. 07:00
Megosztás:

Egy partner, több megoldás: így lesz hatékony a HR 2025-ben

2025 júniusában 45 ezer fővel csökkent a foglalkoztatottak száma Magyarországon az előző évhez képest, ugyanakkor közel 70 ezer betöltetelen álláshely van Magyarországon – derül ki a KSH friss adataiból. A magyar munkaerőpiac széttöredezett, az igények komplexek, míg sok HR-es túlterhelt a jogszabályi megfelelés, illetve a komplex feladatok miatt. A Work Force szakértője szerint ebben segíthet az egykapus modell: egy olyan HR-szolgáltató, mely nemcsak időt és pénzt takarít meg, hanem a versenyképesség záloga is. Egyetlen kapcsolattartó, egy stratégia, semmi káosz.
2025. 08. 15. 06:00
Megosztás:

Magához tért az e-autó piac

A globális BEV-eladások (Battery Electric Vehicle) 33%-kal emelkedtek 2025 második negyedévében az egy évvel korábbi, azonos időszakhoz képest. A vizsgált piacokon az újonnan regisztrált akkumulátoros elektromos járművek száma meghaladta az 5,9 milliót, ezzel az eladott autók közül majdnem minden ötödik (19%) BEV volt - derül ki a PwC legfrissebb elektromosautó-piaci jelentéséből.
2025. 08. 15. 05:00
Megosztás:

Otthon Start: a 20%-os szabály miatt bukhat el a vásárlás

Az Otthon Start Program keretében elérhető Fix 3%-os lakáshitel egy rendkívül kedvező lehetőség azok számára, akik az első saját ingatlan megvásárlását tervezik. Az új program természetes módon felfokozza az ingatlanpiaci keresletet, ugyanakkor aki most szeretne vevőt találni ingatlanára, fontos tudnia, hogy a hitelintézetek nem kizárólag a vételár alapján döntenek a hitelösszeg megállapításáról. A szabályozás értelmében az ingatlan vételára ugyanis legfeljebb 20%-kal térhet el a bank által megállapított forgalmi értéktől. Ez a korlátozás alapvetően a bank kockázatának csökkentését szolgálja, de egyben gátat szab a túlárazásnak is, figyelmeztetnek a money.hu szakértői.
2025. 08. 15. 04:00
Megosztás: