Egyre fiatalabb korban lesznek digitálisan aktívak a saját bankszámlát és kártyát használó gyerekek

Egyre kisebb gyerekeknek nyitnak bankszámlát a szülők. Ma már az sem ritka, hogy akár születésük után, de a középiskola második felére már szinte mindenkinek van számlája és kártyája – derül ki az Erste kutatásából. A gyerekek a spórolásra is inkább a bankszámlát használják a persely helyett.

Egyre fiatalabb korban lesznek digitálisan aktívak a saját bankszámlát és kártyát használó gyerekek

A pénzügyi edukációt, a pénzügyek tudatos kezelésének tanítását az Erste szerint nem lehet elég korán kezdeni, hiszen ez ad biztos alapot a pénzügyi egészség eléréséhez. A pénzügyek kezelésére nevelt gyerekek magabiztosabban használják az olyan alapvető eszközöket és fogalmakat, mint a számlavezetés, a bankkártya, vagy a készpénz használatával járó költségek – mondta el Gémes Zita, a pénzintézet lakossági számlatermékekért felelős vezetője.

Az Erste tapasztalatai szerint a szülők egyre kisebbeknek nyitnak számlát. Ma már jellemzően 14 éves korban kapják a diákok az első bankszámlájukat, és legkésőbb a középiskola második felére, végére már szinte mindenkinek van sajátja. A banknál a fiataloknak (6-24 éves korosztály) nyitott számlák száma tavaly 10 százalékkal nőtt, ezen belül a 14 évnél fiatalabbak számára nyitott számlák száma több mint a háromszorosára emelkedett.

Az Erste a szülők megkérdezésével felmérést készített a 18 év alatti gyermekek pénzügyi szokásairól. A válaszokból kiderül, hogy a szülők többsége (51 százalék) rendszeresen ad pénzt gyermekének, további közel egyharmad pedig alkalmi jelleggel, konkrét dologra (például mozi, koncert, cipővásárlás), és mindössze 14 százalék mondta azt, hogy nem ad zsebpénzt. (A 6 év alattiaknak a szülők 83 százaléka egyáltalán nem, vagy csak konkrét dolgokra szokott pénz adni.)

A zsebpénzt kapó fiatalok jellemzően 24 ezer forintnál kevesebbet oszthatnak be havonta. Általában minél idősebb a gyerek, annál több pénzből gazdálkodhat. (Míg a 6-15 éves gyermekeknek a szülők 11 százaléka ad 10-24 ezret havonta, a 16-18 közötti fiataloknak viszont már a szülők 36 százaléka.) A szülőktől jött apanázst a gyermekek – különösen a nagyobbak – gyakran egészítik ki saját keresettel. A 16-18 éves diákok 11 százaléka rendszeresen, további közel 60 százalék pedig alkalmanként vagy időszakosan dolgozik.

A gyerekek többsége szabadon dönthet arról, mire költi a bankszámláján lévő pénzt. Az Erste felmérése szerint a magyar szülők többsége e szerint jár el: a 6-15 évesek 54 százaléka teljesen szabadon, további 28 százalék pedig szabadon, de a szülők által meghatározott keretek között költhet, míg 18 százalék csak előre egyeztetve. A nagyobbaknál, a 16-18 éveseknél már 81 százalék költhet arra, amire csak szeretne, 12 százalék viszonylag rugalmasan, 7 százalék pedig csak arra, amit a szülők jóváhagynak.

A fiatalok többsége nem csak egy dologra szokott pénzt gyűjteni. A legnépszerűbb célok között a divattal (ruházkodás, ékszer) és a szépségápolással kapcsolatos kiadások vannak, amit alig lemaradva az elektronikai eszközök követnek. Az Erste felméréséből az is látszik, hogy a gyerekek egyre digitálisabbak, és egyre inkább kártyával fizetnek. A 16-18 évesek inkább a bankszámlát használják akkor is, ha egy későbbi nagyobb kiadásra gyűjtenek. A pénzügyi edukáció terén azonban a szülőknek is van még dolguk: a válaszadók alig több mint fele nyilatkozott úgy, hogy rendszeresen ellenőrzi gyermeke költéseit, és beszél is csemetéjével a pénzügyekről.

A pénzügyi ismeretek elsajátítását az Erste a fiatalok számára kialakított, kedvező számlacsomagokkal segíti. A legfiatalabb ügyfeleknek, a 0-14 éves gyermekeknek szánt Cseperedő bankszámlát nulla forintos havidíjjal lehet nyitni, a számlához 7 éves kortól bankkártyát is igényelhetnek a szülők gyermeküknek, akinek költéseit, számla- és kártyahasználatát folyamatosan nyomon követhetik saját George szolgáltatásukból. A bank folyamatosan hasznos és praktikus tippekkel is támogatja a szülőket és a gyerekeket, így segítve a pénzügyi egészségük javítását. 

Az Erste 14 éves kortól a Diákszámlát ajánlja, amely most 0 forintos havidíj mellett kínál többek között ingyenes George Web, George App szolgáltatást, választható kedvezményeket (korlátlan számú kedvezményes internetbanki és mobilalkalmazási szolgáltatáson keresztül indított átutalás belföldön forintban; dombornyomott kártyadíj kedvezmény; 50 százalékos havidíj kedvezmény az Őrszem SMS-szolgáltatás havi díjából). Az Erste Diákszámla része a megtakarítás elkezdéséhez a CélBetét megtakarítási számla. Erre alkalmilag vagy havi rendszerességgel is át lehet vezetni összegeket, amely akár havi kétezer forint jóváírás után is jár a kedvezőbb kamat – tette hozzá Gémes Zita.

Megállapodást kötött a BMW és a CATL a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése érdekében

Február 25-én Pekingben együttműködési megállapodást írt alá a BMW Group és a CATL annak érdekében, hogy tovább erősítsék együttműködésüket a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére irányuló projektekben. A megállapodás új szintre emeli a két vállalat partnerségét a fenntartható fejlődés és a technológiai innováció terén. Az aláírásra Friedrich Merz német kancellár kínai látogatása során került sor, magas rangú német üzleti delegáció kíséretében.
2026. 03. 07. 06:00
Megosztás:

Öt hónap után februárban ismét emelkedett a FAO élelmiszerár-indexe

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) pénteken adta ki legfrissebb jelentését az élelmiszer-alapanyagok világpiaci árainak változásáról. Megtörve az öt hónapja tartó csökkenő trendet februárban újra emelkedett a mutató, ahogy a búza, a legtöbb növényi olaj és több húsféle drágulása ellensúlyozta a sajt és a cukor nemzetközi jegyzéseinek mérséklődését.
2026. 03. 07. 05:00
Megosztás:

Áttörheti a bértranszparencia a nők feletti láthatatlan üvegplafont?

A Nemzetközi Nőnap alkalmából a WHC, Magyarország egyik vezető HR-szolgáltatója a magyar munkaerőpiac egyik régóta fennálló kihívására, a nemek közötti bérkülönbségre hívja fel a figyelmet. A szakértők szerint a jelenség mögött több tényező áll, köztük a karrierutak eltérései, a gyermekvállalással összefüggő karrierszakaszok, valamint az úgynevezett „láthatatlan munka” egyenlőtlen megoszlása. Az Európai Unió bértranszparencia-irányelvének bevezetése a következő évek egyik meghatározó munkaerőpiaci változása lehet, amely a javadalmazási rendszerek átláthatóságának erősítését célozza.
2026. 03. 07. 04:00
Megosztás:

Két új szénhidrogén-kutatási területre kapott engedélyt az INA Horvátországban

A horvát kormány kutatási és kitermelési engedélyt adott az INA horvát olajipari vállalatnak két új szárazföldi szénhidrogén-kutatási területre, a Sava-10/1 és a Drava-02/02 blokkokra - közölte pénteken a vállalat.
2026. 03. 07. 03:00
Megosztás:

Megint a dohányosokkal csesznek ki ezzel az új törvénymódosítással

Újabb intézkedések nehezítik meg a dohányosok életét Magyarországon. A 2026-tól életbe lépő változások ismét a cigarettázókat érintik a legérzékenyebben: drágul a dohányzás, és több nikotintartalmú termék után is magasabb adót kell fizetni. A döntés mögött hivatalosan egészségpolitikai célok állnak, sok dohányos azonban úgy érzi, ismét rajtuk csattan az ostor.
2026. 03. 07. 02:00
Megosztás:

Elfogadták a jogszabályt! 65 év feletti nyugdíjasok az érintettek

Egyetlen döntés akár jelentős különbséget is jelenthet a nyugdíj összegében, ezért nem mindegy, mikor történik az igénylés. Cikkünkben bemutatjuk a 2026-os nyugdíjszabályok legfontosabb részleteit, a valorizáció hatását, valamint azt is, hogyan lehet akár plusz százalékokkal növelni a nyugdíjat.
2026. 03. 07. 01:00
Megosztás:

Éjszaka meghozott kormányrendelet! Lakásépítők, új ingatlan vásárlók az érintettek

Egy frissen megjelent kormányrendelet lehetővé teszi, hogy az új építésű lakások és házak megvásárlásához igényelt Otthon Start hitel vagy CSOK Plusz támogatás folyósítása már az építkezés ideje alatt megkezdődhessen. Ez jelentős könnyebbséget jelenthet azoknak, akik állami támogatás segítségével szeretnének még építés alatt álló új ingatlant vásárolni.
2026. 03. 07. 00:01
Megosztás:

2050-re minden második ember rövidlátó lehet - a tavasz különösen felerősíti a rejtett látásproblémákat

Az Egészségügyi Világszervezet, a WHO előrejelzése szerint 2050-re a világ népességének közel fele rövidlátó lehet. A modern életmód, a tartós közeli fókusz és a digitális eszközök fokozódó használata jelentősen befolyásolja a szem működését, és a kutatások szerint összefüggést mutat a rövidlátás kockázatával.
2026. 03. 06. 23:00
Megosztás:

A hölgy, aki az Unicum-mal házasodott össze

A nemzetközi nőnap alkalmából a Zwack Unicum Nyrt. tisztelettel adózik azon női vezetői és munkatársai előtt, akik a több mint két évszázados családi recept és vállalat sikerének megkerülhetetlen oszlopai. A Zwack történetében a női szerepvállalás nem csupán modern törekvés, hanem a gyökerektől eredő tradíció: a gyógynövények titkos keverésétől a nemzetközi piacszerzésig a nők generációk óta meghatározzák a vállalat sorsát.
2026. 03. 06. 22:00
Megosztás:

Gyengült a forint péntek estére

Nagyot gyengült pénteken a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon és a hetet is jelentős mínuszban zárta.
2026. 03. 06. 20:20
Megosztás:

6 milliárd feletti össznyereménnyel itt a Sorsjegymánia Újratöltve!

Visszatér a kínálatba a legmagasabb nyereménnyel és legjobb nyerési eséllyel rendelkező Sorsjegymánia új kiadása, a Sorsjegymánia Újratöltve. Az egyszerre összesen 16 játékot kínáló sorsjegy hosszantartó és változatos játékélményt nyújt 250 millió forintos főnyeremény és kétszáznál is több milliós nyeremény megnyerésének lehetőségével.
2026. 03. 06. 20:00
Megosztás:

A Xellia 28 milliárd forint értékben automatizált gyógyszergyártó üzemet épít Szigetszentmiklóson

A dán Xellia mintegy 28 milliárd forint értékben automatizált gyógyszergyártó üzemet épít Szigetszentmiklóson, amely beruházás igen fontos nemcsak a hazai gyógyszergyártás, hanem az Európai Unió gyógyszerellátásának biztonsága szempontjából is - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken a városban.
2026. 03. 06. 19:30
Megosztás:

Rekordot döntött a Bitcoin-tárcák száma: 58,45 millió cím jelzi a befektetők új stratégiáját

A kriptopiac történelmi mérföldkőhöz érkezett: soha ennyi Bitcoin-tárca nem rendelkezett még egyenleggel, miközben a tőzsdéken tárolt BTC mennyisége hét éve nem látott szintre esett. Az on-chain adatok szerint a befektetők egyre nagyobb arányban vonják ki érméiket a központosított platformokról, és saját tárcákba helyezik át azokat. A jelenség a piac érettségének és a hosszú távú befektetői szemlélet erősödésének újabb bizonyítéka.
2026. 03. 06. 19:00
Megosztás:

11 útszakasz felújítása kezdődött el Zala vármegyében

Zala vármegyében bruttó 6,724 milliárd forint vissza nem térítendő uniós támogatással 11 szakaszon összesen 16,331 kilométernyi útfelújítás kezdődhetett el - közölte a Magyar Közút Nonprofit Zrt. pénteken az MTI-vel.
2026. 03. 06. 18:30
Megosztás:

Közösen népszerűsíti a Mabisz és az Autós Nagykoalíció az e-kárbejelentőt

Közösen népszerűsíti az Mabisz és az Autós Nagykoalíció az e-kárbejelentőt, hogy a gépjárművezetők felkészülten tudják kezelni a baleseti helyzeteket – közölte a Mabisz pénteken az MTI-vel.
2026. 03. 06. 18:00
Megosztás:

Mastercard és banki stabilcoin az Ethereumon – új korszak jöhet a kártyás fizetések elszámolásában

Jelentős mérföldkőhöz érkezett a hagyományos pénzügyi rendszer és a blokklánc-technológia integrációja. A Mastercard és a SoFi együttműködése révén egy bank által kibocsátott stablecoin már a globális kártyás fizetési hálózat elszámolási rétegében is megjelenik – ráadásul az Ethereum blokkláncon.
2026. 03. 06. 17:30
Megosztás:

Nyugat-magyarországi wellness szállodával erősít a Hunguest Hotels

Áprilistól 5 éven át a Hunguest Hotels üzemeltetheti a négycsillagos Gotthard Therme Hotel szállodát Szentgotthárdon, a wellness hotel üzemeltetésével a Hunguest portfóliója újabb stratégiai fontosságú helyszínnel gazdagodik. A 148 szobás, fürdőkapcsolatos szálloda csatlakozásával a szállodalánc 23 tagúra bővül - közölte a szállodaüzemeltető Hunguest Zrt. az MTI-vel pénteken.
2026. 03. 06. 17:00
Megosztás:

Megkezdődik szerdán az Adria kőolajvezeték kapacitásteszt-sorozata

Megkezdődik szerdán az Adria kőolajvezeték 11 hónapos, hosszú távú kapacitásteszt-sorozata – közölte a Mol pénteken az MTI-vel.
2026. 03. 06. 16:30
Megosztás:

Az SEC ejtette a csalási pert Justin Sun ellen – lezárult a Tron egyik legnagyobb jogi csatája

Három év után véget ért az egyik legismertebb kriptoszabályozási ügy az Egyesült Államokban. Az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) hivatalosan is megszüntette a Tron alapítója, Justin Sun ellen indított csalási pert, amely korábban több százezer állítólagos manipulált kereskedésről szólt. A döntés jelentős fordulatot jelent a Tron ökoszisztéma és a TRX token szabályozási megítélése szempontjából.
2026. 03. 06. 16:00
Megosztás:

MÁV-vezérigazgató: a pályafelújítás több egyszerű síncserénél

A pályafelújítás több egyszerű síncserénél, az Ajka és Veszprém közötti, 20-as számú vasútvonal szakaszán több "emelet" mélységben kell újjáépíteni mindent, hogy a pálya végül új vágányt kaphasson - közölte Hegyi Zsolt, a MÁV-csoport vezérigazgatója a Facebookon pénteken.
2026. 03. 06. 15:30
Megosztás: