Egyre rövidebb a banki feketelista

Szeptemberben 654 ezer lakossági mulasztást tartottak nyilván a Központi Hitelinformációs Rendszerben (KHR), ami csaknem tizedével kevesebb a múlt év véginél. Miután egy hiteladósra átlagosan 1,8 szerződés jut, nagyjából 350 ezren lehetnek a banki feketelistán. A BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint viszont minden eszközzel érdemes elkerülni a negatív adóslistát, hiszen az hosszú időre is lehetetlenné teheti az újabb hitelfelvételt.

Egyre rövidebb a banki feketelista

Szeptemberben összesen 654 ezer lakossági mulasztást tartottak nyilván a KHR-ben, ami 9,3 százalékkal kevesebb a 2024. végén regisztrált 721 ezernél – derül ki a BISZ Központi Hitelinformációs Zrt. honlapján közzétett adatokból.

„Az év vége óta látható, jelentős csökkenés elsősorban a még nyilvántartott, de már megszűnt hitelszerződések számának erőteljes visszaeséséből ered: itt kilenc hónap alatt 204 ezerről 154 ezerre esett a nyilvántartott szerződések száma, miközben az aktív státuszúaké 17 ezerrel, kereken 500 ezerre olvadt” – hívta fel a figyelmet Fülöp Norbert Attila, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

Hozzátette: miután az első őszi hónap végén 4,921 millió adós összesen 9,124 millió szerződését tárolták a KHR rendszerében – ebben értelemszerűen szerepelnek a rendben törlesztett hitelek adatai is -, egy ügyfélre hozzávetőleg 1,85 szerződés jut átlagosan. „Ennek alapján - feltételezve, hogy a negatív listás szerződéseknél is hasonlóak az arányok – jelenleg nagyjából 360 ezren szerepelhetnek a negatív KHR-listán, ami a bő 4,9 millió, hitelt törlesztő adóshoz képest azért nem elhanyagolható tétel” – vélekedett a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

Könnyű felkerülni a negatív listára, lekerülni róla viszont nem mindig egyszerű

A negatív KHR-listára vonatkozó szabályok viszonylag hosszú ideje változatlanok: magánszemélyként alapesetben akkor kerül valaki a listára, ha 90 napon túl lejárt, a mindenkori bruttó minimálbér összegét elérő tartozása van.

A KHR listáról való lekerülés pedig nem egyszerű: ha az adós vissza is fizeti a hitelét, további egy évig mindenképp tárolja a rendszer az adatait – ezt hívják passzív státusznak -, ha pedig netán nem teszi ezt meg, és úgy zárul le az ügylet, akkor további öt évig kell a passzív státusszal számolnia. Fontos, hogy nem csak az adós, hanem a kezes és az adóstárs adatai is szerepelnek a negatív listán.

Emellett nem csak lejárt hiteltartozással, hanem csalásokkal, visszaélésekkel is negatív listára lehet kerülni: itt viszont nincs passzív és aktív státusz, öt évig mindenképp a rendszerben maradnak az adatok.

“Mindezek tükrében a hiteladósoknak érdemes mindent megtenniük annak elkerülése érdekében, hogy a szerződésük negatív listára kerüljön. A kisebb összegű kölcsönökre szakosodott Provident ugyan kínál olyan hitelt, ahol nem kizáró ok a negatív lista, ám a lakossági hitelek döntő része számukra elérhetetlen. Éppen ezért, ha gondunk támad a hitelünk törlesztésével, a problémát haladéktalanul jelezni kell a pénzügy szolgáltatónak, hiszen létezhet olyan megoldás, amellyel elkerülhető a lejárt tartozás felhalmozódása” – hívta fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

Egyre nagyobb a lakossági hitelportfólió, és viszonylag fegyelmezettek az adósok is

A Magyar Nemzeti Bank legfrissebb adatai szerint a lakossági hitelek állománya új csúcson, 12 000 milliárd forintnál járt augusztusban, és éves szinten közel 11,5 százalékkal növekedett. A portfólió legnagyobb szeletét a lakáshitelek adják 51,9 százalékkal, a babaváró hitel részesedése 18,5 a személyi kölcsönöké pedig 14,4 százalék a teljes állományból. A lakossági hitelportfólió minősége pedig nagyon jónak tekinthető: a jegybank adatai szerint júniusban bő egy százalékot tett ki a 90 napon túli késedelemben lévő kölcsönök aránya a teljes állományon belül.


Nem a vízszint, hanem az árszint formálja a tóparti ingatlanpiacot

Hiába a rekordalacsony vízállás, a Velencei-tó környéki ingatlanárak nem estek vissza: a Duna House tranzakciós adatai szerint a tóparti ingatlanok 2026 első félévében is magas árakon cseréltek gazdát. A két nagy tóparti piac között ugyanakkor érdemi különbség látszik: a Balatonnál idén erőteljesebb a drágulás, a Velencei-tónál mérsékeltebb, de stabil az árszint.
2026. 07. 10. 06:00
Megosztás:

Új FAO jelentés a mezőgazdasági termékpiacokról és az azokat ért sokkhatásokról

Növekszik a világ egyre inkább összefonódó élelmiszer- és mezőgazdasági piacait érő sokkhatások gyakorisága és intenzitása, ám a bizonyítékok azt mutatják, hogy hatékony szakpolitikai intézkedésekkel enyhíthető és lerövidíthető a hatásuk – áll az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) ma közzétett új globális jelentésében.
2026. 07. 10. 05:00
Megosztás:

Jó hangulatban kezdték a nyarat a befektetők

Kedvező befektetői hangulat jellemzi a nyár kezdetét: a K&H Értékpapír legfrissebb befektetői hangulatindexe 40 ponton áll, miután a megkérdezettek 56 százaléka a részvénypiacok emelkedésére számít a következő hat hónapban. A kevésbé bizakodók aránya 16 százalék volt, így a mutató továbbra is átlag feletti optimizmust jelez.
2026. 07. 10. 04:00
Megosztás:

A ghosting már a szépségipar mindennapi problémája

Időpontot foglalnak, majd egyszerűen eltűnnek – a ghosting jelensége már a szépségszalonok mindennapjait is megkeseríti. A szakemberek egyre tehetetlenebbül nézik, ahogy a vendégek hozzáállása romlik: egyre több a késés és a lemondás nélkül kihagyott időpont.
2026. 07. 10. 03:00
Megosztás:

Mekkora nyugdíjra számíthat, aki most keres nettó 350 ezret?

Egyre több magyar munkavállaló teszi fel a kellemetlen, de nagyon is jogos kérdést: ha ma nettó 350 ezer forintot keres, mire számíthat majd nyugdíjasként? A válasz nem egyetlen szám, mert a magyar nyugdíjrendszer nem pusztán az utolsó fizetésből számol. Mégis lehet készíteni egy életszerű becslést: mai értéken nagyjából 255–315 ezer forint közötti induló nyugdíj jöhet ki, attól függően, hány év szolgálati idő áll majd mögötte.
2026. 07. 10. 02:00
Megosztás:

Zuhan a forint árfolyama - íme, ami okozza!

Kettős geopolitikai sokk vetett véget a forint nyári szárnyalásának.
2026. 07. 10. 01:00
Megosztás:

Az EP támogatja a digitális euró bevezetését

Az Európai Parlament (EP) strasbourgi plenáris ülésének szavazásán az EP-képviselők többsége támogatta a digitális euró bevezetését célzó javaslatról tervezett tárgyalások megkezdését - tájékoztatott az uniós parlament csütörtökön.
2026. 07. 10. 00:05
Megosztás:

Kína nem jelent fenyegetést az euroatlanti térségre

Kína nem jelent fenyegetést egyetlen országra sem, és nem veszélyezteti az euroatlanti térség biztonságát - közölte Mao Ning, a kínai külügyminisztérium szóvivője csütörtökön a tárca szokásos pekingi sajtótájékoztatóján
2026. 07. 09. 23:00
Megosztás:

A szlovén parlament elnöke népszavazást kezdeményezne az ország NATO-tagságáról

Népszavazáson mérné fel a lakosság véleményét Szlovénia NATO-tagságáról Zoran Stevanovic, a szlovén parlament elnöke, és szerinte a referendumot az őszi önkormányzati választásokkal egy időben meg is lehetne tartani.
2026. 07. 09. 22:00
Megosztás:

Több mint tízezer sertést ölnek le Szerbiában a sertéspestis miatt

Több mint tízezer sertést ölnek le Szerbiában, miután afrikai sertéspestist mutattak ki egy nagyüzemi gazdaságban a szerémségi Herkócán (Hrtkovci) - közölte Dragan Glamocic szerb mezőgazdasági miniszter csütörtökön.
2026. 07. 09. 21:00
Megosztás:

Az OTP és a Mol húzta fel a BUX-ot

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1771,1 pontos, 1,26 százalékos emelkedéssel, 142 613,39 ponton zárt csütörtökön.
2026. 07. 09. 20:30
Megosztás:

Franciaországban folytatódik a kánikula, egyre több az erdőtűz

Franciaországban csütörtökön immár ötödik napja tartott a kánikula, amely várhatóan egészen a jövő hét közepéig eltart, és amelynek következtében elszaporodtak az erdőtüzek az ország déli és keleti részén. Két hónapon belül ez a harmadik tartós hőhullám az országban - figyelmeztetett a meteorológiai szolgálat.
2026. 07. 09. 20:00
Megosztás:

A NAV felfüggesztette a nyomozást az ukrán pénzszállító ügyében

Az ukrán pénzszállító ügyében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) lényegében lezárta a nyomozást, a belföldön lehetséges nyomozási cselekményeket már elvégezte. Az eddigi eredmények alapján nem nyert megerősítést a bűncselekmény elkövetése, de az ügy végleges lezárásához szükséges az osztrák nyomozóhatóság válasza, ezért annak beérkezéséig a NAV felfüggesztette a nyomozást - közölte az adóhatóság csütörtökön az MTI-vel.
2026. 07. 09. 19:30
Megosztás:

Új korszak jöhet a közbeszerzésekben, de súlyos árat fizethet, aki felkészületlenül indul

A június 23-án elfogadott törvénymódosítás újabb megfelelési és adminisztrációs terheket róhat a résztvevőkre. A változások hírére egyre több vállalkozás kezdte vizsgálni, érdemes-e belépnie az állami megrendelések piacára.
2026. 07. 09. 19:00
Megosztás:

Jövő héten szavazhat a parlament az alaptörvény módosításáról

Kétnapos rendkívüli ülést tart a jövő héten a parlament. Magyar Péter miniszterelnök várhatóan hétfőn és kedden is felszólal napirend előtt, hétfőn a képviselők szavazhatnak az alaptörvény 17. módosításról.
2026. 07. 09. 18:30
Megosztás:

Van élet a Balatonon és a Velencei-tón túl is: átalakulóban a dél-alföldi vízpartok lakáspiaca

Mérsékelt élénküléssel, de élesen kettéváló keresleti trendekkel indult a nyári szezon a dél-alföldi régió üdülőövezeteiben. A legtöbb vásárló továbbra is helybeli vagy a régióból érdeklődik, de egyre nagyobb számban jelennek meg a nyugat-magyarországi és fővárosi vásárlók, részben azok, akik kiszorulnak a drága balatoni és velencei-tavi piacokról. A Dél-Alföldön is teret hódít a prémium szegmens a piacon, illetve átalakulóban van a vevők viselkedése, szintet lépett a tudatosság, ma már az elsődleges szempont a négyévszakos használhatóság és az alacsony fenntartási költség – derül ki az OTP Ingatlanpont vízparti körképéből.
2026. 07. 09. 18:00
Megosztás:

Új vasútfejlesztés előkészítése kezdődött meg Székesfehérvár és a Balaton között

Új vasúti beruházás előkészítésére kötöttek tervezési szerződést a balatoni vasútvonal Szabadbattyán-Lepsény szakaszának fejlesztésére, amelynek célja, hogy itt is két vágányon, 160 kilométer/órás sebességgel lehessen haladni - jelentette be a közlekedési és beruházási miniszter csütörtökön Facebook-oldalán.
2026. 07. 09. 17:30
Megosztás:

Több állást hirdetnek a cégek, de mérséklődik a munkavállalói aktivitás

Szinte minden vármegyében nőtt a meghirdetett állások száma a második negyedévben a tavalyi adatokhoz képest. A rég látott, kiemelkedően magas munkavállalói aktivitás pedig valamelyest csillapodni látszik az ország összes régiójában – derül ki a Profession.hufriss, negyedéves jelentéséből.
2026. 07. 09. 16:30
Megosztás:

Aktívan és folyamatosan fellép a kartellekkel szemben a GVH

2026-ban már négy új kartell eljárást indított a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). Így jelenleg összesen 21 kartellügyet vizsgál a GVH. Ez jelentősen meghaladja az uniós versenyhatóságok áltagos aktivitását. A magyar versenyhatóság által jelenleg folytatott eljárásokban vizsgált 1800 tenderből több mint 1000 érint közbeszerzéseket. A GVH az Integritás Hatóságtól kapott minden jelzést megvizsgált és döntő többségükben eljárásokat indított, amelyek folyamatban vannak.
2026. 07. 09. 16:00
Megosztás:

Megerősítette a Futureal hitelminősítését a Scope Ratings

A Scope Ratings megerősítette a Futureal Development Holding Kft. és a Futureal Holding B.V. BB-/Stabil besorolását. A nemzetközi hitelminősítő értékelése szerint a Futureal szerteágazó, fokozatosan bővülő és stabil bevételt termelő ingatlanportfóliója nagyban hozzájárul a társaság szilárd piaci pozíciójához.
2026. 07. 09. 15:30
Megosztás: