Egyre valószínűbb Trump győzelme - hogyan keressünk pénzt ezzel?
Például a gazdasági és politikai eseményekre specializálódott Polymarket fogadóirodánál elhelyezett fogadások szerint már 63 százalékon áll Trump Harris-szel szemben. Trump a vezetést október 3-án vette át a portálon való fogadások alapján, s az amerikai hosszú hozamok is akkor kezdték az elmúlt hetekben látott nagy emelkedést, 3,75 százalékról 4,2 környékére.
Ugyanis, ami eddig kiszűrhető Trump és Harris választási ígéreteiből, azok alapján az előbbi megválasztása esetén az adócsökkentés hatásaként a GDP mintegy 0,4 százalékkal lenne magasabb az alappályához képest 2028-ra, az inflációhoz pedig több, mint 0,4 százalékpontot adna, amiben az extenzívebb költségvetési pálya, a nagyobb költségvetési hiány is szerepet játszana.
Szóval ez a – relatív – nagynak mondható hozamemelkedés valószínűleg ezen fejleményeknek köszönhető. Ez pedig, mint látjuk, kihatással van a dollár árfolyamára (erősödés) a mellett, hogy az utóbbi időben a Fed kamatcsökkentései kapcsán kisebb teret látnak a befektetők, míg az EKB esetében továbbra is erős kamatcsökkenési ciklust vár a piac.
Az erősödő dollár, na meg a Trumphoz kapcsolható kevésbé kiszámítható politika és ahhoz kapcsolódó aggodalmak megemelték a kockázatokat, amelyeket a feltörekvő piaci devizák sínylettek, sínylenek meg.
A részvénypiacok sokáig ellenálltak a választási kampány általi bizonytalanságoknak. Így a választási évek közül, 1936 óta a legjobb első 10 havi eredményt produkálta az S&P500.
Most viszont, Trump bizonyos mértékű előretörésével, s a hozamok emelkedésével a magas részvénypiaci árazások mellett felébresztették a félelmet. Ezen az sem változtat, hogy a jó negyedéves eredményre és előrejelzésre közel 23 százalékkal ugró Tesla árfolyam jól meghúzta a technológia részvények piacát úgy általában is.
Még valami: a fogadóirodáknál kialakult arányt érdemes figyelni, s az is igaz, hogy Harris nemzeti szinten kis előnyét (48,1 versus 46,4 százalék) sem szabad túlbecsülni. Hiszen láthattuk 2016-ban, hogy hiába van nemzeti szinten akár több milliós előny, az amerikai választási rendszer sajátosságai miatt ez az elektoroknál végül könnyen másképp csapódhat le.
Szóval 2016-ban nagyon megérte Trumpra fogadni a választási irodáknál, jó „hedge”-nek tűnt. S aki így tett, az jól is kereshetett ezzel (mint ahogy az egyik barátom is). Ezen gondolatok mentén pedig valószínűleg most sokan hasonlóan cselekednek, ami akár komoly torzulást is jelenthet az odds-okban.