Egyszerű vagy egyedi? Ez a kérdés zuhanyrendszereknél is
A belsőépítészet szinte minden területén felmerül, hogy a „szebb” vagy a „jobb” megoldást válasszuk inkább, ez az ár/érték arány lakberendezési megfelelője. Ha az álmunk egy sötét árnyalatú csempe a fürdőszobában, szembesülnünk kell a ténnyel, hogy ennek takarítása nagyobb körültekintést igényel. A világosra festett falakon jobban meglátszik az idő múlása, ahogy egy vékony acéllemezből készült tálca sem sem olyan időt álló, mint egy gránit mosogató. Az ilyen kérdésekben gyakran az elképzeléseink megvalósítása érdekében kompromisszumot hozunk, hogy a praktika kárára otthonunk jobban passzoljon álmainkhoz, vagy éppen fordítva.
Kívül vagy belül?
Ilyen kérdés a zuhanyszetteké is. Míg hazánkban korábban ezen a téren nem volt sok választás, maradt a szokványos, falon kívüli króm megoldás, amelyben maximum a zuhanyrózsa jelenthetett különbséget, ma már egyre több gyártó készül a különleges igények kielégítésére is. Az utóbbi időben egyre elterjedtebbek a falon belülre telepített zuhanyrendszerek, amelyek teljesen új stílusukkal vérfrissítést jelentenek.
Az egyszerű is bonyolult
Azonban érdemes számba venni mindkét változat előnyeit és hátrányait ahhoz, hogy eldönthessük, melyikkel kapcsolatos kompromisszumot válasszuk. A klasszikus szettek legnagyobb előnye, hogy a falsíkon kívüli rendszer könnyen szerelhető, és hasonlóan könnyű a karbantartása is. Bármely részével merül fel probléma, nem igényel különösebb szakértelmet a javítása. Ugyanakkor az is igaz, hogy a szett csak egy újabb akadály a fürdőszobában, a gyakran szűk helyen könnyen akadunk bele a kiálló részekbe. Ráadásul a takarítása sem olyan egyszerű, a csövek és vezetékek hálózata csak olyasmi, amelyet időről időre tisztogatni kell.
A szépségnek ára van
A falsíkon belüli szettek a háztartásokban még újdonságnak számítanak, pedig már egyre több ilyen rendszer választható az otthonunkba is. Ezek egyik nagy előnye éppen az, hogy egyedi, eltér a megszokottól és stílusos. Az egyre kisebb fürdőszobák szempontjából nem mellékes, hogy mi, mekkora helyet foglal, valljuk be, nagyon kellemetlen zsonglőrködve kilépni a kádból, vagy zuhanykabinból, miközben könyökünkkel igyekszünk elkerülni a forró víztől áthevült csöveket. És persze a falba rejtett vezetékek nem is vízkövesednek, ezért nem is kell tisztítani. Ám a látványos megoldás nincs ingyen. Már eleve a beszerelés is macerásabb, és ezzel együtt drágább, nem beszélve, hogy meghibásodás esetén is megtörténhet, hogy meg kell bontani a falat.
Ha pedig sikerült eldönteni, melyik változatot választjuk, a javán túl is vagyunk. Ugyanakkor még vár ránk pár döntés: szín, forma, funkció, stb. Egyre többen választják például a króm fényes megjelenése helyett például a fekete csaptelepeket, amelyeket lehet szettben, vagy akár külön-külön is szerelni. A 3 darabos változatokban a kádtöltő csap és a hagyományos zuhanyrózsa mellett esőztető is telepíthető, amely különleges élménnyel kecsegtet.
Az eső simogatása a lakásban
Az esőztetővel szerelt zuhanyrendszer, ahogy a neve is sugallja, olyan, mintha finom esőcseppek hullanának a testünkre tusolás közben. Az esőztető zuhanyfej nagy méretű, és széles sugárban permetez vízcseppeket, amelyek lágyan érik a bőrt. Ez a kényelmes élmény megnyugtató, olyan érzés, mint egy kellemesen frissítő nyári eső.
Az esőztető zuhanyrendszer jellemzően magasabban helyezkedik el a zuhanyfülkében, és a zuhanyzófej vízszintesen felszerelt. Ez lehetővé teszi, hogy a víz egyenletesen és nagyobb területen oszoljon szét, ami fokozza a hatást. A vízsugár finom és gyengéd, nem nyomja erősen a bőrt, hanem kellemes masszázshatást nyújt, ellazítja az izmokat, és segít feloldani a stresszt. Ez az élmény különösen kellemes lehet egy hosszú nap után, vagy amikor szeretnénk kicsit kikapcsolódni és kényeztetni magunkat.
A fürdőszobai zuhanyrendszereket illetően is szembesülnünk kell néhány választással, amelyek mindegyike kompromisszummal járhat. A zuhanyrendszerek falsíkon belüli változata nehézkesebb fenntartással jár, ezért cserébe viszont letisztult és stílusos megoldást kapunk, míg a falra szerelt változatok szerelése egyszerűbb, ám ezzel együtt nehezebben takarítható, és kevésbé látványos.