Éhbérért dolgoztatták az erdélyi vendégmunkásokat - Megjárták..

Éhbérért, embertelen körülmények között elszállásolva, egy hulladékfeldolgozó üzemben kényszerített munkára embereket az a nyolc gyanúsított, akire a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) csapott le. Az akcióban a Terrorelhárítási Központ (TEK), illetve a munkaügyi felügyelők is részt vettek, valamint több mint hetven rendőr, köztük románok is - közölte pénteken honlapján a rendőrség.

Éhbérért dolgoztatták az erdélyi vendégmunkásokat - Megjárták..

A Román Legfőbb Ügyészség Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Igazgatóság Kovászna Megyei Regionális Irodájától érkezett jelzés a KR NNI Emberkereskedelem Elleni Osztályára arról, hogy látókörükbe került egy román elkövetői kör, amely a gyanú szerint hosszú évek óta Romániából szállít Magyarországra kiszolgáltatott helyzetben lévő férfiakat és nőket, akiket Budapesten egy hulladékválogató üzemben dolgoztatva kizsákmányol, és embertelen körülmények között szállásolja el őket.

A magyar nyomozók már tavaly is segítették a Romániában indított nyomozást, azonban a bűncselekmény teljes körű felderítése érdekében ez év elején a hatóságok közös nyomozócsoportot hoztak létre, melynek magyarországi tevékenységét a Fővárosi Főügyészség irányítja. A munkacélú kizsákmányolás miatt az NNI felvette a kapcsolatot a Budapest Főváros Kormányhivatala Foglalkoztatás-felügyeleti és Munkavédelmi Főosztály Foglalkoztatás-felügyeleti Osztályával, amellyel szintén szorosan együttműködve tárta fel az érintett elkövetői kör illegális tevékenységét - olvasható a közleményben.

A gyanú szerint az egymással többségében vérségi kapcsolatban álló román csoporttagok leginkább Kovászna megye területén toboroztak embereket magyarországi munkavégzésre, akiknek több százezer forintos fizetést és jó lakhatást ígértek.

Ehhez képest Budapesten általában a hét minden napján dolgoztatták őket, napi 12-18 órában egy olyan hulladékfeldolgozó gyárban, ahol semmilyen védőfelszerelést nem kaptak, átfagyva kellett dolgozniuk; munkaközi szünetekben leülni sem tudtak, csak a munkagépek szalagjaira, és enni is csak azokon lehetett.

 

A beígért bérüknek vagy csak egy részét kapták meg, vagy teljes egészében elvették tőlük azért, hogy az elkövetők abból fedezik a lakhatásukat és az étkezésüket. Szállást különböző, igen rossz állapotban lévő ingatlanokban biztosítottak számukra Budapesten, Szigetszentmiklóson, illetve Halásztelken. Olyan ház, illetve lakrész is volt, ahol sem víz, sem fűtés nem volt. A lepusztult, koszos, igénytelen szállásokon csak minimális élelmet kaptak a sértettek, akiknek elvették az okmányaikat.

A kiszolgáltatott férfiak és nők nagy része rettegett munkaadóitól, akiknek az egyike késeket és kardokat tartott rendszeresen magánál, illetve többen lőfegyvert is láttak nála. A sértettek között akadt, akinek sikerült a családtól elszöknie, és feljelentést tett, annak alapján kezdték el vizsgálatukat a román hatóságok.

Kedden hajnalban egyszerre csaptak le a hatóságok különböző helyszíneken: Budapesten, illetve Szigetszentmiklóson és Halásztelken. Mivel felmerült a lehetősége annak, hogy az egyik elkövetőnél lőfegyver lehet, őt a Terrorelhárítási Központ műveleti egysége fogta el.

A csoport tagjait "több ember sérelmére, rendszeres előny szerzése céljából munkavégzésre megtévesztéssel, a sértett kiszolgáltatott helyzetét kihasználva rábírással, erőszakkal és fenyegetéssel kényszerítve elkövetett bűncselekménnyel" gyanúsították meg. A nyomozók mind a nyolcukat bűnügyi őrizetbe vették, és kezdeményezték letartóztatásukat, amit a bíróság hat embernél el is rendelt, kettőt pedig bűnügyi felügyelet alá helyezett.

A román és a magyar rendőrök a továbbiakban is együtt dolgoznak az esetleges további sértettek azonosítása, valamint az illegálisan megszerzett vagyon felkutatása érdekében.

Nyártól a mobilszámokat is nehezebb lesz hamisítani

A hazai szolgáltatók 2025-ben - a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatósággal (NMHH) együttműködésben - jelentős lépéseket tettek a vezetékes hívószámok hamisítása ellen, idén nyártól pedig már a mobilszámokkal is nehezebb lesz visszaélni - közölte az NMHH kommunikációs igazgatósága szerdán az MTI-vel.
2026. 03. 11. 11:30
Megosztás:

Erősödött a dollár az euróval szemben, 1,4%-ig esett a hazai infláció februárban

A tegnapi napot leginkább a háborús félelmek enyhülése határozta meg.
2026. 03. 11. 11:00
Megosztás:

A NASDAQ kivételével kisebb mínuszokban zárták a keddi kereskedést a vezető Wall Street-i indexek

A kezdeti optimizmus után, többszöri irányváltást követően a Wall Street vezető indexei – a leheletnyivel feljebb kapaszkodó NASDAQ kivételével - kisebb mínuszokban zárták a keddi a kereskedést.
2026. 03. 11. 10:30
Megosztás:

Vaskos emelkedést hozott a keddi kereskedés a nyugat-európai tőzsdéken, a KKE-régió is jól teljesített

Lendületesen emelkedtek kedden a mértékadó nyugat-európai tőzsdék, a 1,5-3,0% közötti pluszokban záró indexek között az elmúlt hét egyik legnagyobb vesztesének számító, spanyol IBEX teljesített a legjobban, de az olasz és a német börze sem sokkal marad el mögötte, előbbi kettőt a pénzügyi szektor, utóbbit az ipari jó teljesítménye fűtötte.
2026. 03. 11. 10:00
Megosztás:

Nem enyhül a feszültség a Közel-Keleten, sajtóhírek szerint elkezdődött a Hormuzi-szoros elaknásítása

A keddi kereskedés nagy részében optimista hangulat uralkodott a fejlett világ piacain, miután Donald Trump hétfői nyilatkozatait úgy értékelték a befektetők, hogy nem lesz elhúzódó konfliktus a Közel-Keleten.
2026. 03. 11. 09:30
Megosztás:

Iráni helyzet: érdemes szárazon tartani a puskaport

Komoly piaci mozgásokkal indult a hét, az olajár rövid időre 110 dollár fölé szúrt, a részvénypiacokon további 1-2%-os esések indultak, a piaci feszültség tapintható. Az iráni háborús helyzet feloldására egyelőre nem látszik megoldás, sőt hétvégén még némiképp távolodtunk is attól, és az idő jelen esetben a befektetők ellen dolgozik. Minél tovább van lezárva a Hormuzi-szoros, annál tovább maradnak magasan az energiaárak, ami inflációs és növekedési kockázatokat erősít. A lehetséges kifutásokat számba véve a 2026-os Befektetési Kitekintőnkben a részvénykitettségekkel kapcsolatos javaslatunkra hívnánk fel a figyelmet, miszerint továbbra is érdemes szárazon tartani puskaport, vagyis likvid, készpénzjellegű kitettséget.
2026. 03. 11. 09:00
Megosztás:

Innováció a terepen: digitalizálta helyszíni ellenőrzéseit a NAV

A papíralapú jegyzőkönyvezés már a múlté, új korszak kezdődött a NAV helyszíni eljárásaiban: élesben működik a HEDI, a hivatal digitális eljárási alkalmazása. Az újítással a helyszíni adóellenőrzések és egyes vámeljárások papírmentesen, gyorsabban és kevesebb adminisztrációval zajlanak.
2026. 03. 11. 08:30
Megosztás:

A MÁV vezérigazgatója cáfolja a Budapest-Belgrád vasútvonal biztonságát megkérdőjelező állításokat

A Budapest-Belgrád vonal biztonságát megkérdőjelező állításokat és sugalmazásokat határozottan cáfolom; a vasúti közlekedés csak és kizárólag a szabályok maradéktalan betartásával indul - írta Hegyi Zsolt, a MÁV-csoport vezérigazgatója a Facebookon kedden.
2026. 03. 11. 08:00
Megosztás:

Energiajogász: üzemanyagár-védelem kell az olajpiaci feszültségek miatt

Az üzemanyagokra bevezetett védett ár az egyetlen biztos eszköz a nem működő Barátság kőolajvezeték és az iráni konfliktus okozta olajárrobbanás negatív hatásainak ellensúlyozására – mondta Tóth Máté energiajogász az M1 aktuális csatorna 48 perc című hírháttérműsorában kedden, amelyben Horváth József, a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet igazgatója az ukrán "aranykonvoj" hátterét elemezte.
2026. 03. 11. 07:30
Megosztás:

A közel-keleti konfliktus a kibertérben is érezteti hatását – nőhet a kibertámadások száma

Az Egyesült Államok és Izrael Irán elleni katonai csapásai után a kibertérben is fokozódott az aktivitás. A Sophos kiberbiztonsági vállalat szakértői szerint az ilyen geopolitikai feszültségek rendszerint a hacktivista csoportok és az állami hátterű kiberműveletek erősödésével járnak.
2026. 03. 11. 06:00
Megosztás:

Új korszak a retail ingatlanpiacon: a Westend teljesen digitalizálja a speciális területek bérbeadását

A Westend Magyarországon elsőként vezetett be olyan proptech alapú digitális megoldást, amely a bevásárlóközponti reklámfelületek és promóciós területek bérbeadását teljes mértékben digitális alapokra helyezi. Az új foglalási felület a mindennapi online foglalási rendszerek logikáját ülteti át a kereskedelmi ingatlanpiac működésébe.
2026. 03. 11. 05:30
Megosztás:

Lakhatási válságra keres megoldást az Európai Parlament

Plenáris ülésének keretében ajánlásokat fogadott el az Európai Parlament az uniós lakhatási válság megoldására, amelyben az EP-képviselők uniós kezdeményezésekre szólítanak fel, hogy az építkezések és felújítások támogatásával segítsék a növekvő árak és a lakáshiány problémáján - tájékoztatott az uniós parlament kedden.
2026. 03. 11. 05:00
Megosztás:

Az Egyesült Államokban emelkedett a munkahelyek száma a legfrissebb, négyheti adatok szerint

Az amerikai magánszektorban a munkahelyek száma átlagosan heti 15 500-zal nőtt a február 21-én véget ért négy hétben az ADP munkaügyi adatfeldolgozó intézet kedden közzétett kimutatása szerint.
2026. 03. 11. 04:30
Megosztás:

Megérkezhet a lakáspiaci irányváltás: lassulhat az ár-dinamika, felpörögnek az építkezések

Az MBH Bank Elemzési Centrumának friss Lakáspiaci Kitekintője szerint 2025 végére több kulcsterületen is megjelentek a fordulat jelei a magyar lakáspiacon. Idén már várhatóan mérséklődik a korábban látott áremelkedés üteme, és egyre nagyobb számban jelennek majd meg újépítésű ingatlanok a kínálatban. Hitelezés terén kitart a lendület: 2026-ban akár 2000 milliárd forint fölé is emelkedhet a kihelyezett lakáscélú hitelek összege.
2026. 03. 11. 04:00
Megosztás:

Minden metrón megjelenik az érintésmentes fizetés

A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) március 11-én, szerdán megkezdi a Pay&GO bankkártyás fizetési pilotrendszer kiterjesztéséhez szükséges, új jegyérvényesítő készülékek telepítését a fővárosi metróhálózaton, így a Pay&GO szolgáltatás április közepétől minden metróvonalon elérhetővé válik - közölte a BKK az MTI-vel kedden.
2026. 03. 11. 03:30
Megosztás:

Budapesten újra lakásárcsökkenést hozott a február, de országosan is mérséklődött a drágulás üteme

A fővárosban jelentős változást hozott a február: havi szinten -0,5 százalékkal mérséklődtek a lakásárak a januári majdnem 3 százalékos emelkedés után. Éves szinten a drágulás üteme a januári 20,3 százalékról 14,6 százalékra esett vissza.
2026. 03. 11. 03:00
Megosztás:

Ukrajna Magyarországi Nagykövetsége: a magyar parlament Ukrajnát érintő döntései semmisek

Ukrajna Magyarországi Nagykövetsége szerint a magyar parlament Ukrajnát érintő keddi döntései semmisek, azokat politikai döntéseknek tekintik.
2026. 03. 11. 02:30
Megosztás:

Döntött a kormány! Magasabb hitelkiváltás jön

A magyar kormány döntése értelmében: márciustól magasabb hitelkerettel és hitelkiváltási lehetőséggel érhető el a fix 3%-os kkv hitel. Nézzük a részleteket érthetően.
2026. 03. 11. 02:00
Megosztás:

Meglepő lehetőség a villanyszámlában: így válthatsz áramkereskedőt és spórolhatsz pénzt

Sokan még ma sem tudják, hogy a villanyszámlájuk nem feltétlenül „kőbe vésett”. A magyar szabályozás lehetővé teszi, hogy a fogyasztók – bizonyos feltételek mellett – szabadon válasszanak villamosenergia-kereskedőt, és akár kedvezőbb ajánlatra váltsanak. A folyamat neve kereskedőváltás, és sok esetben egyszerűbb, mint azt elsőre gondolnánk.
2026. 03. 11. 01:00
Megosztás:

Csökkennek a vállalkozások adminisztrációs terhei jövőre

Az Országgyűlés keddi döntése alapján jövőre bővül a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) feladatköre, ezzel csökkennek a vállalkozások adminisztrációs terhei - közölte az MKIK kedden az MTI-vel.
2026. 03. 11. 00:30
Megosztás: